EVENT INFORMATION << Return To Previous Page

Kilbride & District Kennel Club
August 05, 2011 - August 08, 2011
Milton, Ontario (Indoor)

Conformation  
Obedience  
Rally  
Website: http://www.kilbridedogshow.com/
Description: 6 All Breed Shows (4 Limited Entry)
Address: Milton, Ontario

Closing Date: Friday, July 22, 2011  @ 9:00 p.m. (Eastern)

Related Results

Conformation:
Friday, August 05 (Show # 1)
Friday, August 05 (Show # 2)
Saturday, August 06 (Show # 3)
Sunday, August 07 (Show # 4)
Monday, August 08 (Show # 5)
Monday, August 08 (Show # 6)

Judging Panel
Conformation - Diane Adorno-LeGrande (Caracas, Venezuela)
Conformation - Lloyd Allewell (Ontario, Canada)
Conformation - Edgar Bajona (British Columbia, Canada)
Conformation - Francois Bernier (Quebec, Canada)
Conformation - Ralph Scoggins (Edo, Mexico)
Conformation - Robert Denis (Ontario, Canada)
Conformation - David Eadie (Ontario, Canada)
Conformation - Alan Ewles (Ontario, Canada)
Conformation - Denys Janssen (Bogata, Colombia)
Conformation - Dianne Miller (Ontario, Canada)
Conformation - Phyllis Pancel (Ontario, Canada)
Conformation - Rafael Otalora Robayo (Bogota, Colombia)
Conformation - Wendy Schira (Ontario, Canada)
Conformation - Lee Steeves (Nova Scotia, Canada)
Conformation - Lynn Storeshaw (Alberta, Canada)
Conformation - Doug Windsor (Ontario, Canada)



Forms & Links

Premium List
Judging Schedule


Show Secretary

Colmar Show Services
340 Mercer Street
Chatham, ON N7M 6E1
Phone: 519-351-3147
Fax: 519-351-3223
Email: colmar@ciaccess.com
Website: http://www.colmars.com/

Related Specialties

Black Russian Terrier Club Of Canada - National Specialty Show for Black Russian Terriers
Boxer Club Of Central Ontario - Specialty Show for Boxers
Canadian Mastiff Club - National Specialty Show for Mastiffs
Club VI Ontario - Group Specialty Show for Non-Sporting Dogs (Group 6)
German Shepherd Dog Club Of Canada - Regional Specialty Show for German Shepherd Dogs
Golden Retriever Club Of Canada - Regional Specialty Show & Specialty Obedience Trial & 2 Specialty Rally Trials for Golden Retrievers
Golden Retriever Club Of Greater Toronto - Specialty Show & 2 Specialty Obedience Trials & 1 Specialty Rally Trial for Golden Retrievers
Greater Mid-Ontario Doberman Fanciers - Specialty Show for Doberman Pinschers
Lhasa Apso Club of Ontario - Specialty Show for Lhasa Apso
Ontario Bouvier des Flandres Club - Specialty Show for Bouvier des Flandres
Pointer Club Of Canada - National Specialty Show for Pointers
Saluki Club of Canada - National Specialty Show for Salukis
Southern Counties Hound Breeds Association - Specialty Show for Scent Hounds in Group 2 (Hounds)
Southern Counties Hound Breeds Association - Group Specialty Show for Hounds (Group 2)
Whippet Club Of Eastern Canada - Specialty Show for Whippets
Working & Herding Club Of Southern Ontario - Group Specialty Show for Working (Group 3) & Herding (Group 7)

Related Events

CGN Test - Canine Good Neighbour Test for all breeds

Additional Notes
Junior Handling
Saturday, August 6th, 2011

Show Information
2 Limited Entry Shows on Friday, August 5th and Monday, August 8th. Entry limit is 250 dogs.
2 Unlimited Entry shows on Saturday, August 6th & Sunday, August 7th.

Boosters
Boosters for Basset Hounds (Saturday), Boxers (Saturday), Salukis (Saturday & Sunday)

All Breed Sweepstakes
Saturday, August 6th. Sweepstakes Judge:- Dave Pozzobon (ON)

Bred By Exhibitor Competition
Saturday, August 6th. Open only to dogs entered in the "Bred By" class, The Breeder/Co-Breeder & Owner /Co-Owner must handle dog in all classes for all awards, for Best Bred By Exhibitor.

Closing Date Extended
Due to the postal strike, the closing date has been extended to Friday, July 22nd.

Judging Panel Changes
1. Saturday, August 6th
Lynn Storeshaw has overdrawn her assignment by 108 dogs.
(a) Phyllis Pancel will take over Pointers, Setter (English).
(b) Patricia Cruz will take over Akitas, Alaskan Malamutes, Bernese Mountain Dogs, Black Russian Terriers, Bullmastiffs, Doberman Pinschers, Dogue De Bordeaux, Eurasier, Great Danes, Newfoundlands, Portuguese Water Dogs, Rottweilers, Samoyeds, Schnauzer (Standard), Siberian Huskies, St. Bernards & GROUP THREE LEVEL JUDGING.

2. Saturday August 6th
Denys Janssen has overdrawn her assignment by 81 dogs.
(a) Patricia Cruz will take over Afghans, Borzoi, Salukis, Cavalier King Charles Spaniels, Chihuahua (Short Coat), Chinese Crested, Griffon (Brussels), Havanese, Italian Greyhounds, Japanese Spaniels, Maltese, Miniature Pinschers, Pekingese, Pomeranians, Poodle (Toy), Pugs, Toy Manchester Terriers, Yorkshire Terriers & GROUP FIVE LEVEL JUDGING.

3. Sunday, August 7th
Rafael Otalora Robayo has overdrawn his assignment by 110 dogs.
(a) Patricia Cruz will take over Barbet, Pointers, Pointer (German Short-Haired), Retriever (Flat-Coated), Retriever (Golden), Retriever (Labrador), Retriever (Nova Scotia Duck Tolling), Setter (English), Setter (Irish), Spaniel (American Cocker), Spaniel (Brittany), Spaniel (English Springer), Vizsla (Smooth-Haired), Weimaraners & GROUP ONE LEVEL JUDGING, Boxers, Mastiffs.
(b) Phyllis Pancel will take over Papillions, Pekingese, Pomeranians, Pugs, Toy Manchester Terriers.

3. Monday, August 8th
Diane Adorno-Legrand has overdrawn her assignment by 5 dogs.
(a) Alan Ewles will take over Whippets.


               

Sponsored By