MBIS Can Am GCh FoxTail's Race To The Finish
Beagle
(Click on breed to view standings)
Call Name: AJ - (Male)
Owner: Sheri Berndt-Smith & Darrell Smith
Breeder: Sheri Berndt-Smith & Darrell Smith
Conformation Handler: Will Alexander
Website:

dolore sitays
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 6 7 8 10 9
All Breed Ranking: 46 47 55 68 64

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 0 19 13 10 8   0 0 0 0 2   1778
Win Record - 2017
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Veronica Mercer 29
  Best Of Breed   Veronica Mercer 0
Saturday Group 3rd   Janet Lobb 24
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Nina Karlsdotter 50
  Best Of Breed   Nina Karlsdotter 0
Saturday Best Of Breed   William (Bill) Shelton 1
Friday Group 4th   William (Bill) Shelton 37
  Best Of Breed   Allan Pepper 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Gelinas 32
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Saturday Group 3rd   Jocelyne Gagne 27
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (0-1-1-0)
Friday Group 1st   Sean Shields 17
  Best Of Breed   Sean Shields 1 (0-1-1-0)

Show Date
United Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Whitney 31
  Group 2nd LTD Breed Show Jacqueline Rusby 27
  Best Of Breed   Robert Whitney 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Jacqueline Rusby 0
Saturday Group 1st   Elaine Whitney 33
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1 (0-1-1-0)
Friday Group 3rd   Larry Kereluke 22
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1 (0-1-1-0)

Show Date
All Hound Club Of Ontario October 29 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Erin Brown 2

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Raymond Yurick 96
  Best Of Breed   Shawn Nichols 2 (0-1-2-0)
Saturday Best Of Breed   Gloria Geringer 0
Friday Group 4th   Gunnar Nymann 59
  Best Of Breed   Gunnar Nymann 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lucie Paradis 23
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
Saturday Group 2nd   Honey Glendinning 27
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (1-0-1-0)
Friday Group 2nd   Barbara Heal 15
  Group 3rd   Guy Jeavons 12
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Donna Conod 15
  Group 1st   Rick Fehler 14
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Saturday Group 2nd   Glen Stark 13
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 14
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Robert Rowbotham 21
  Best Of Breed   Anna Hewson 0
Saturday Group 1st   Richard Paquette 17
  Best Of Breed   Richard Paquette 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
Saturday Group 2nd   Alberto Berrios 24
  Best Of Breed   Alberto Berrios 0
Friday Group 3rd   Ben Wasylyshen 7
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ole Nielsen 14
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Saturday Group 4th   Barbara Arndt 20
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
Friday Group 2nd   Rosemary Shoreman 13
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Thursday Group 2nd   Michael Shoreman 9
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 44
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 4
Saturday Group 2nd   Jeffrey Pepper 62
  Best Of Breed   Jeffrey Pepper 4
Friday Best Of Breed   David Swartwood 3

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mike Jackman 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 3rd   Kristen Francis 28
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Friday Group 3rd   Cheryl Paterson 14
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Heather Langfeld 10
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Wednesday Best In Show   Mary White 154 *
  Group 1st   Mary White 11
  Group 4th   John Reeve-Newson (Dr) 10
  Best Of Breed   Mary White 0
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
Tuesday Best In Show   Thomas Alexander 156 *
  Group 3rd   Rita Walker 10
  Group 1st   Thomas Alexander 14
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Carmen Navarro 23
  Best Of Breed   Faye Strauss 0
Sunday Group 1st   Michael Hill 36
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday Group 1st   Carlos Quinones 33
  Best Of Breed   Carlos Quinones 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Michael Lanctot 127 *
  Group 1st   Michael Lanctot 9
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Thursday Group 1st   Letitia Bett 10
  Group 1st   Patricia Lanctot 10
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Wednesday Best In Show   Fred Dewsbury 169 *
  Group 1st   Sean Shields 11
  Group 1st   Fred Dewsbury 14
  Best Of Breed   Sean Shields 0
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 26 to May 28, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sandy Alexander 27
  Best Owner Handled In Group   Sandy Alexander N/A
  Best Of Breed   Sandy Alexander 4
Saturday Group 1st   Thomas Alexander 29
  Best BBE In Group   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3
Friday Best Owner Handled In Group   Janet Buchanan N/A
  Best Of Breed   Janet Buchanan 3

Show Date
Renaissance Dog Association April 15 to April 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 4

Show Date
Aristocrat Hound Association April 14 to April 14, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 3

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 13 to April 14, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Bruce Fraser 5
Thursday Best Of Breed   Walter Pinsker 4

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Linda Kraft N/A
  Best Of Breed   Linda Kraft 3
Saturday Best Of Breed   Fabricio Pastor Aguilar 3
Friday Group 4th   Gerson Ayala 36
  Best Of Breed   Gerson Ayala 3
Thursday Group 4th   Nancy Popovich 2
  BPIG   Nancy Popovich N/A
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 1

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 5 5 4 N/A N/A
Group Ranking: 106 106 103 N/A N/A
All Breed Ranking: 898 890 843 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 0 0   0 0 0 0 0   89
Win Record - 2016
Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 07 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Show   Keke Kahn N/A
  Group 1st   Patricia Trotter 49
  BPIG   Patricia Trotter N/A
  Best Of Breed   Patricia Trotter 2
Friday Best Puppy In Show   Charles Trotter N/A
  Group 2nd   Charles Trotter 40
  BPIG   Charles Trotter N/A
  Best Of Breed   Charles Trotter 2

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Bonnie Tetlock N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Daniel Ceres Rubio N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Monday 11th of December 2017 10:45:31 AM