MBIS Can Am Ch.
Pomeranian
(Click on breed to view standings)
Call Name: Landon - (Male)
Owner: Carrie Randle, Carol Randle, Douglas Stratton
Breeder: Douglas Stratton
Handler: Carrie Randle
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 2
Group Ranking: 3 3 12 12 16
All Breed Ranking: 24 23 56 57 79

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
11 5 29 5 6 4   0 1 0 1 2   2727
Win Record - 2017
Show Date
Wheat City Kennel Club November 09 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Luiz Cabral Costa 232
  Group 1st   John Rowton 30
  Best Of Breed   John Rowton 2
Saturday Best In Show   John Rowton 240
  Group 1st   Luiz Cabral Costa 30
  Best Of Breed   Luiz Cabral Costa 2
Friday Best In Show   Ikuko Nagasako 178
  Best In Show   Terill Udenberg (Dr) 180
  Group 1st   Bruce Fraser 21
  Group 1st   Ikuko Nagasako 22
  Best Of Breed   Bruce Fraser 1
  Best Of Breed   Ikuko Nagasako 1

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Erin Brown 54
  Best Of Breed   Erin Brown 5 (1-2-1-2)
Saturday Best In Show   Erin Brown 410 *
  Group 1st   Gunnar Nymann 58
  Best Of Breed   Gunnar Nymann 7 (3-2-1-2)
Friday Group 3rd   Shawn Nichols 44
  Best Of Breed   Shawn Nichols 3 (1-1-1-1)

Show Date
Northwinds Dog Club October 21 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Elaine Whitney 24
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1
Saturday Group 1st   Robert Whitney 25
  Best Of Breed   Robert Whitney 1

Show Date
Sudbury Toy Dog Fanciers September 16 to September 16, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Virginia Lyne 17
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   James Reynolds 131 *
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 18
  Group 1st   James Reynolds 17
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Best Of Breed   James Reynolds 0
Saturday Group 4th   Joan Colbourn 15
  Best Of Breed   William Gunn 0
  Best Of Breed   Joan Colbourn 0
Friday Group 2nd   Michel Bouchard 19
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Best Of Breed   Ray Smith 0

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Elaine Whitney N/A
  Group 1st   Robert Whitney 14
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Saturday Best In Show   Nancy Popovich 122 *
  Group 1st   Nancy Popovich 19
  Group 1st   Elaine Whitney 19
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Friday Best In Show   Patricia Taylor 114 *
  Group 1st   Patricia Taylor 16
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0

Show Date
Lakehead Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sandy Gelinas 19
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
Saturday Reserve Best In Show   Michael Gelinas N/A
  Group 1st   Michael Gelinas 19
  Group 1st   Sandra Lex 18
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
Friday Reserve Best In Show   Mike Jackman N/A
  Group 1st   Mike Jackman 19
  Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
Prairie Toy Association July 01 to July 01, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Paula Hartinger 25
  BPIG   Paula Hartinger N/A
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0

Show Date
Portage Kennel Club June 30 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Roger Hartinger N/A
  Group 1st   Wendy Hamilton-Petkau 50
  BPIG   Wendy Hamilton-Petkau N/A
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 0
Saturday Best In Show   Paula Hartinger 201
  Best Puppy In Show   Paula Hartinger N/A
  Group 1st   Murray Eason 35
  BPIG   Murray Eason N/A
  Best Of Breed   Murray Eason 0
Friday Best Puppy In Show   Allan Brown N/A
  Best Puppy In Show   Thora Brown N/A
  Group 2nd   Allan Brown 24
  BPIG   Allan Brown N/A
  Group 3rd   Thora Brown 16
  BPIG   Thora Brown N/A
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Brenton Wright N/A
  Group 1st   Brenton Wright 16
  BPIG   Brenton Wright N/A
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
Saturday Best Puppy In Show   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Group 4th   Joan Colbourn 16
  BPIG   Joan Colbourn N/A
  Group 1st   Philip Wendling 19
  BPIG   Philip Wendling N/A
  Best Of Breed   Joan Colbourn 0
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
Friday Best Puppy In Show   Philip Wendling N/A
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 19
  BPIG   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sue-Ellyn Rempel 91
  Best Puppy In Show   Wayne Thompson N/A
  Best Puppy In Show   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Group 3rd   Wayne Thompson 6
  BPIG   Wayne Thompson N/A
  Group 1st   Joyce Love 9
  BPIG   Joyce Love N/A
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Joyce Love 0
Saturday Best In Show   Bart Miller 111
  Best Puppy In Show   Ron Mahon N/A
  Best Puppy In Show   Bart Miller N/A
  Group 2nd   Ron Mahon 11
  BPIG   Ron Mahon N/A
  Group 1st   Bart Miller 13
  BPIG   Bart Miller N/A
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Bart Miller 0
Friday Best Puppy In Show   Judith Byrne N/A
  Group 3rd   Judith Byrne 9
  BPIG   Judith Byrne N/A
  Group 2nd   William Byrne 10
  BPIG   William Byrne N/A
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Of Breed   William Byrne 0

Show Date
Lakehead Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Thomas Alexander N/A
  Group 1st   Carmen Haller 22
  BPIG   Carmen Haller N/A
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
Saturday Reserve Best In Show   Carmen Haller N/A
  Best Puppy In Show   Carmen Haller N/A
  Group 1st   Ben Wasylyshen 24
  BPIG   Ben Wasylyshen N/A
  Group 1st   Thomas Alexander 23
  BPIG   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Friday Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 22
  BPIG   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 14 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Terry Carter N/A
  BPIG   Fred Dewsbury N/A
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
Saturday Group 2nd   Terry Carter 16
  BPIG   Terry Carter N/A
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Friday Best Puppy In Show   Doug Gaudin N/A
  BPIG   Doug Gaudin N/A
  Group 4th   Avery Gaudin 18
  BPIG   Avery Gaudin N/A
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0

Show Date
Northwinds Dog Club March 24 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Peter Machen 12
  BPIG   Peter Machen N/A
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Saturday Group 3rd   Wendy Anderson 20
  BPIG   Wendy Anderson N/A
  Best Of Breed   Wendy Anderson 0
Friday BPIG   Rick Fehler N/A
  Group 3rd   Olga Gagne 16
  BPIG   Olga Gagne N/A
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Olga Gagne 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Tuesday 12th of December 2017 09:09:23 PM