BISS GCHG Am/Can GCh. Sanderlin Dance Like A Dickens
Miniature Pinscher
(Click on breed to view standings)

Call Name: Dickens - (Male)
Owner: Angela M Sanders
Breeder: Angela M Sanders
Conformation Handler: Cindy Kowalchuk-Corrigal
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 13 19 14 9 15
All Breed Ranking: 68 121 80 54 133

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 3 6 7 8   0 0 0 0 1   644
Win Record - 2018
Show Date
Prairie Canine Academy June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Dianne Miller 23
Saturday Group 3rd   Wendy Hamilton-Petkau 26
Friday Group 3rd   Robert Whitney 21
  Group 4th   Elaine Whitney 20

Show Date
Toy Dog Club Of Alberta, Edmonton June 02 to June 02, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Keith Brown 3

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Sharon Newcomb 63
  Best Of Breed   Sharon Newcomb 3 (1-2-1-0)
Sunday Group 3rd   Raymond Filburn 50
  Best Of Breed   Raymond Filburn 3 (1-2-1-0)
Saturday Group 4th   David Kelland 61
  Best Of Breed   David Kelland 3 (1-2-1-0)
Friday Group 4th   Cheryl Myers-Egerton 40
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 3 (1-2-1-0)

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Woods (Dr) 11
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Saturday Group 3rd   Lee Steeves 10
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
Friday Group 2nd   Ainslie Mills 9
  Group 2nd   Honey Glendinning 9
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 13 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Allan Pepper 16
  Best Of Breed   Allan Pepper 0
Saturday Best Of Breed   Murray Eason 1
Friday Group 4th   Lynda Saranchuk 16
  Group 4th   Mel Saranchuk 13
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1

Show Date
Northwinds Dog Club March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ole Nielsen 12
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Saturday Group 2nd   Robert Rowbotham 18
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Friday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 15
  Group 4th   Patricia Taylor 8
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ann Hennigan 7
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
Saturday Group 2nd   Letitia Bett 14
  Winners Dog   Charles Bett N/A
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Winners Dog   Letitia Bett N/A
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
Friday Reserve Best In Show   Wendy Paquette 140 (1-0-0-0)
  Group 1st   Glen Stark 14
  Winners Dog   Tempest Deptuch N/A
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Winners Dog   Glen Stark N/A
  Best Of Breed   Glen Stark 0

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 17 to February 19, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Kim Ramey-Leblanc 13
  Best Of Breed   Terry Gains 0
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Sunday Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Saturday Group 2nd   Sandy Gelinas 26
  Group 3rd   Susan Quesnel 22
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Best Of Breed   Susan Quesnel 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By