Am. Can. GCh Auriga Peter Parker
Petit Basset Griffon Vendeen
(Click on breed to view standings)
Call Name: Peter Parker - (Male)
Owner: Martin & Wendy Doherty & Shawn & Nadeen Bennett
Breeder: Wendy Doherty, Gavin & Sara Robertson
Handler: William Alexander
Website: http://www.aurigakennel.ca/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 2 2 2 2 2

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
40 7 117 19 9 3   2 2 0 0 4   11463
Win Record - 2016
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Per Kristian Andersen 300 *
  Group 1st   Per Kristian Andersen 31
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharol Candace Way 0
  Group 1st   Sharol Candace Way 51
Saturday Best In Show   David Kirkland 522 *
  Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 0
  Group 1st   Sulie Greendale-Paveza 59
Friday Best In Show   Ann Hearn 384 *
  Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 0
  Group 1st   Kim Meredith-Cavanna 40

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Richard Paquette 19
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Saturday Group 1st   Sharon Derrick 19
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 5

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Shurb 0
Saturday Group 2nd   Ted Fahlgren 25
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
Friday Best In Show   Judi Elford 177 *
  Best Of Breed   Judi Elford 0
  Group 1st   Judi Elford 12

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 05 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 0
  Group 1st   James Frederiksen 16
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0
  Group 1st   Roger Hartinger 19
Saturday Best In Show   Roger Hartinger 180
  Group 1st   Paula Hartinger 16
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 1st   Sandra Lex 13
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0

Show Date
All Hound Club Of Ontario October 30 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Canalizo 63
  Best Of Breed   Michael Canalizo 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Joe Walton 56
  Best Of Breed   Joe Walton 0
Saturday Group 1st   Michael Leonard 60
  Best Of Breed   Michael Leonard 0
Friday Group 1st   Torbjorn Skaar 47
  Best Of Breed   Torbjorn Skaar 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 19
Saturday Group 2nd   Sandra Anderson 24
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 1st   Mike Jackman 25
  Group 1st   Janet Lobb 22

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Murrel Purkhiser 22
  Best Of Breed   Murrel Purkhiser 0
Saturday Group 3rd   Carlos Quinones 30
  Best Of Breed   Carlos Quinones 0
Friday Group 3rd   Joe Purkhiser (Col) 18
  Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 0

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 07 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Luis Pinto Teixeira 301
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 1
  Group 1st   Luis Pinto Teixeira 39
Sunday Best Of Breed   Keke Kahn 1
  Group 1st   Keke Kahn 42
Friday Best Of Breed   Charles Trotter 1
  Group 1st   Charles Trotter 42

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 02, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ray Smith 16
  Best Of Breed   Ray Smith 0
  Group 1st   Grant Townsend 19
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Saturday Group 1st   Allan Brown 20
  Group 2nd   Thora Brown 19
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Yvonne Savard 157 *
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 1st   Yvonne Savard 18
Saturday Best In Show   Bruce Fraser 178 *
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 1st   Stephen Dainard 25
Friday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Of Breed   Allan Pepper 0
  Group 1st   Marilyn O'Neill 15
  Group 2nd   Allan Pepper 16

Show Date
Club Canin Chomedey September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Richard Meen (Dr) 33
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
Saturday Group 3rd   Donna Conod 29
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Friday Reserve Best In Show   Richard Meen (Dr) N/A
  Group 1st   Michael Forte 30
  Best Of Breed   Michael Forte 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bonnie Linnell Clarke 0
  Group 1st   Bonnie Linnell Clarke 45
Saturday Best In Show   William Gunn 268 *
  Best Of Breed   William Gunn 0
  Group 1st   William Gunn 46
Friday Group 1st   Maida Puterman 22
  Group 1st   Deirdre McKinnon 23
  Best Of Breed   Maida Puterman 0
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 01 to September 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Cline 3
  Group 2nd   Dana Cline 41
Saturday Best Of Breed   Judith Byrne 3
  Group 3rd   Judith Byrne 31
Friday Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 26
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Thursday Group 2nd   Thomas Nesbitt 23
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Denys Janssen 0
  Group 1st   Denys Janssen 25
Sunday Group 4th   Wayne Douglas 62
  Best Of Breed   Norma Egginton 0
Saturday Group 3rd   Anne Katona 62
  Best Of Breed   Anne Katona 0
Friday Group 1st   Sean Shields 66
  Best Of Breed   Sean Shields 0

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Vickie Umpleby 129 *
  Group 1st   Vickie Umpleby 14
  Group 1st   Wendy Schira 14
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
Wednesday Best In Show   Charles Bett 146 *
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Group 1st   Charles Bett 13
  Group 1st   Letitia Bett 11

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   James Reynolds 33
  Best Of Breed   James Reynolds 0
Saturday Group 2nd   Virginia Lyne 37
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Friday Best Of Breed   Shirley Limoges 0
  Group 1st   Shirley Limoges 31

Show Date
Manitoba Hound Club August 13 to August 13, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 1st   James Reynolds 40

Show Date
Manitoba Canine Association August 11 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Janet Lobb 21
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Best In Show   Johan Becerra-Hernandez 244
  Group 1st   Joe Lobb 31
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Friday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 1
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 29
Thursday Group 1st   Tempest Deptuch 28
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 2nd   Wayne Thompson 39
Friday Best Of Breed   Patricia Cruz 0
  Group 1st   Patricia Cruz 28
Thursday Best Of Breed   Steven Evans 0
  Group 1st   Steven Evans 27

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Branislav Rajic 59
  Best Of Breed   Branislav Rajic 0
Sunday Best Of Breed   Bonnie Linnell Clarke 0
  Group 1st   Bonnie Linnell Clarke 84
Saturday Reserve Best In Show   Robert Rowbotham N/A
  Best Of Breed   Simon Sim 0
  Group 1st   Simon Sim 87
Friday Reserve Best In Show   Simon Sim N/A
  Best Of Breed   Joe Walton 1
  Group 1st   Joe Walton 86

Show Date
Alberta Sporting Hound Association July 29 to July 29, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Lou Guerrero 92
  Best Of Breed   Lou Guerrero 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Friday Best Of Breed   William Gunn 0
  Group 1st   William Gunn 28

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Veronica Mercer 0
  Group 2nd   Veronica Mercer 23
Tuesday Group 2nd   Ann Ingram 36
  Best Of Breed   Guillermo Carrillo 0
  Group 2nd   Guillermo Carrillo 36
  Best Of Breed   Ann Ingram 0
Monday Reserve Best In Show   Guy Spagnolo N/A
  Best Of Breed   Guy Spagnolo 0
  Group 1st   Guy Spagnolo 28

Show Date
Kars Dog Club July 15 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 3rd   Janet Lobb 14
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 3rd   Joe Lobb 14
Friday Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Group 4th   Sandra Anderson 15

Show Date
London Canine Association July 09 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Group 1st   Geraldine Taylor 23
Saturday Reserve Best In Show   Michael Hill N/A
  Best Of Breed   Joan Colbourn 0
  Group 1st   Joan Colbourn 17
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 1st   Michael Hill 21

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Federico Fernandez 0
  Group 1st   Mary White 16
  Group 1st   Federico Fernandez 15
  Best Of Breed   Mary White 0
Sunday Group 2nd   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 22
  Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
Saturday Group 1st   Lawrence Sinclair 20
  Best Of Breed   Lawrence Sinclair 0
Friday Group 1st   Melvin Beech 12
  Group 1st   Joan Beech 12
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Best Of Breed   Joan Beech 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 1st   Kristen Francis 16
Saturday Best In Show   Harold Pybus 156
  Best Of Breed   Harold Pybus 0
  Group 1st   Harold Pybus 21
Friday Best In Show   Mel Saranchuk 124
  Group 1st   Lynda Saranchuk 13
  Group 1st   Mel Saranchuk 14
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 1st   Elaine Whitney 11
  Best Of Breed   Gail Forsythe 0
  Group 3rd   Gail Forsythe 9
Saturday Best In Show   Kim Ramey-Leblanc 145
  Group 1st   Robert Whitney 19
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 19
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Group 1st   Tempest Deptuch 4

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Woods (Dr) 183
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 19
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Saturday Best In Show   Johan Becerra-Hernandez 209
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 30
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Friday Best In Show   Kenneth Chuah 174
  Best Of Breed   Kenneth Chuah 0
  Group 1st   Kenneth Chuah 25
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 23
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Fabio Amorim 25
  Best Of Breed   Fabio Amorim 0
Sunday Best Of Breed   James Sillers (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Jon Cole 0
Friday Best Of Breed   William (Bill) Shelton 0

Show Date
All Hound Club Of Ontario June 03 to June 03, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   David Miller 0
  Group 2nd   David Miller 98

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 28 to May 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Cec Ringstrom 112 *
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Group 1st   Thomas Nesbitt 8
  Group 1st   Cec Ringstrom 10
Saturday Best In Show   Thora Brown 133 *
  Best In Show   Allan Brown 132 *
  Group 1st   Thora Brown 13
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Group 1st   Allan Brown 12

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Mary White 123
  Reserve Best In Show   Robert Rowbotham N/A
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 1st   Judi Elford 7
  Group 1st   Robert Rowbotham 10
  Best Of Breed   Judi Elford 0
Sunday Best In Show   Kim Ramey-Leblanc 126
  Best In Show   Ray Smith 130
  Best Of Breed   Ray Smith 0
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 7
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Group 1st   Ray Smith 10
Saturday Best In Show   Kristen Francis 136
  Best In Show   Peter Machen 138
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Group 1st   Kristen Francis 11
  Group 1st   Peter Machen 12
  Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judi Elford 0
  Group 1st   Judi Elford 7
Saturday Best Of Breed   Elizardo Valadez 0
  Group 2nd   Elizardo Valadez 12
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 1st   Kathrine Grant 9
Friday Best In Show   Philip Wendling 130 *
  Best Of Breed   Sean Shields 0
  Group 1st   Sean Shields 10
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 1st   Mike Jackman 11

Show Date
Arnprior Canine Association May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Wendy Paquette 114
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Group 1st   Wendy Paquette 13
Saturday Group 1st   Letitia Bett 15
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
Friday Best In Show   Kristen Francis 125
  Group 1st   Kristen Francis 11
  Group 1st   David Swartwood 11
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Best Of Breed   David Swartwood 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Walter Pinsker 0
  Group 1st   Walter Pinsker 15
Saturday Best In Show   Shinichi Sonoda 300 *
  Best Of Breed   Shinichi Sonoda 0
  Group 1st   Shinichi Sonoda 32
Friday Group 1st   Ronnie Natividad 23
  Group 1st   Jocelyne Gagne 18
  Best Of Breed   Ronnie Natividad 0
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Gelinas 172
  Group 1st   Judith Taylor 24
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 2nd   Pamela Bruce 19
Saturday Group 1st   Veronica Mercer 21
  Best Of Breed   Veronica Mercer 0
Friday Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 0
  Group 2nd   Michael Gelinas 16
  Group 1st   Alejandro Rojas Sanchez 17

Show Date
Oceanside Kennel Club March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Gloria Geringer 344
  Best Of Breed   David Swartwood 2
  Group 1st   David Swartwood 42
Saturday Group 1st   Lois Wilson 44
  Best Of Breed   Lois Wilson 2
Friday Reserve Best In Show   William Usherwood N/A
  Group 1st   William Usherwood 33
  Best Of Breed   William Usherwood 2

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Alexander 18
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 1st   Sandy Alexander 16
Saturday Best In Show   Sandy Alexander 179 *
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 1st   Dana Cline 25
  Group 1st   Heather Langfeld 26
  Best Of Breed   Dana Cline 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ed Wild 299 *
  Group 1st   Ed Wild 39
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 1st   Larry Kereluke 40
Friday Best Of Breed   Susan Norris-Jones 0
  Group 1st   Susan Norris-Jones 17
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Group 1st   Joan Colbourn 17

Show Date
Ontario Breeders Association February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   John Rowton 294
  Group 1st   John Rowton 33
  Best Of Breed   John Rowton 0
Saturday Group 1st   Tim Thomas 39
  Best Of Breed   Tim Thomas 0
Friday Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 0
  Group 2nd   Franklin Van der Spuy 32
  Best Of Breed   Stewart Dankner 0
  Group 1st   Stewart Dankner 32

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Woods (Dr) 299 *
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 35
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Best In Show   Sue-Ellyn Rempel 317 *
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 40
Friday Best In Show   Jack Ireland 248 *
  Group 1st   Jack Ireland 30
  Best Of Breed   Jack Ireland 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Lanctot 243 *
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 1st   Michael Lanctot 18
Saturday Best Of Breed   James Frederiksen 0
  Group 1st   James Frederiksen 29
Friday Best In Show   Patricia Lanctot 244 *
  Group 1st   Alan Bennett 24
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
Thursday Group 2nd   Wendy Schira 16
  Best Of Breed   Wendy Schira 0

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 9 9 8 9 8

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
15 4 57 9 8 5   0 2 0 0 3   5743
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 1st   Avery Gaudin 33
Monday Group 1st   Alan Ewles 36
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
Sunday Group 2nd   Doug Gaudin 25
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Deirdre McKinnon 33
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
Saturday Best In Show   Deirdre McKinnon 260 *
  Group 1st   Kristen Francis 24
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Friday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Group 1st   Marilyn O'Neill 17

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jacqueline Quiros-Kubat 60
  Best Of Breed   Jacqueline Quiros-Kubat 0
Saturday Group 3rd   John Reeve-Newson (Dr) 46
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
Friday Group 2nd   Stefan Sinko 34
  Best Of Breed   Stefan Sinko 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Saturday Group 2nd   Mike Jackman 26
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
Friday Group 1st   Mark Houston-McMillan 15
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0

Show Date
United Kennel Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Donald Emslie 250
  Group 1st   Tim Doxtater 24
  Best Of Breed   Tim Doxtater 1
Saturday Best Of Breed   Mary White 1
  Group 1st   Mary White 31
Friday Best Of Breed   Donald Emslie 1
  Group 1st   Donald Emslie 24

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Olvis 0
  Group 1st   Charles Olvis 81
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 1st   Grant Townsend 95
Friday Group 1st   Vickie Umpleby 61
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 0
  Group 3rd   Rafael Otalora Robayo 21
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Dana Cline 38
Friday Best In Show   Barbara Dempsey Alderman 225 *
  Best Of Breed   Rui Oliveira 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Rui Oliveira 24

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Mary White 0
  Group 1st   Mary White 19
Sunday Best In Show   Mary White 173
  Group 1st   Lee Anne Bateman 30
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
  Group 1st   Richard Meen (Dr) 29
Friday Best In Show   Richard Meen (Dr) 133
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Group 1st   Letitia Bett 16

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   James Reynolds 20
  Best Of Breed   James Reynolds 0
Friday Best In Show   Jocelyne Gagne 185 *
  Group 1st   Barbara Arndt 23
  Group 1st   Jocelyne Gagne 25
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 03 to September 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 3
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 3
  Group 4th   Stephen Dainard 54
Friday Best Of Breed   Elizardo Valadez 0
  Group 2nd   Elizardo Valadez 43
Thursday Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 1st   Brenton Wright 38

Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Carlos Quinones 53
  Best Of Breed   Carlos Quinones 1
Sunday Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 97
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1
Saturday Group 1st   Luiz Ribas Silva 95
  Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 1
Friday Group 1st   Cec Ringstrom 78
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 1

Show Date
Manitoba Hound Club August 15 to August 15, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Allan Pepper 0
  Group 2nd   Allan Pepper 20

Show Date
Manitoba Canine Association August 13 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Aramis (Joy) Lim 292
  Group 1st   Jean McErlane 24
  Best Of Breed   Jean McErlane 0
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 2nd   Stephen Dainard 19
Thursday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 2nd   Cheryl Paterson 15

Show Date
Edmonton Kennel Club August 06 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 1
  Group 1st   John Rowton 31
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 35
Friday Group 2nd   Shirley Limoges 31
  Best Of Breed   Shirley Limoges 1
Thursday Best Of Breed   Gail Forsythe 1

Show Date
Alberta Kennel Club / Purina National July 31 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Ekarat Sangkunakup 69
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 0
  Group 4th   Allan Pepper 63
Saturday Best Of Breed   Joanne Sewell 0
  Group 4th   Joanne Sewell 71
Friday Group 1st   Virginia Lyne 80
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0

Show Date
Alberta Sporting Hound Association July 31 to July 31, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Frances Colonna 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Leyda Perez 50
  Best Of Breed   Leyda Perez 0
Saturday Group 3rd   Rony Doedijns 30
  Best Of Breed   Rony Doedijns 0
Friday Group 3rd   Larry Kereluke 29
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0

Show Date
Valley Kennel Club July 20 to July 22, 2015
Day Position   Judge Points
Wednesday Reserve Best In Show   Chris Graham N/A
  Best Of Breed   Chris Graham 0
  Group 1st   Chris Graham 23
Tuesday Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 0
  Group 4th   Franklin Van der Spuy 21
Monday Best In Show   Joy Hodgkinson 179
  Group 1st   Joy Hodgkinson 23
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0

Show Date
London Canine Association July 10 to July 12, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Patricia Gilbert 32
  Best Of Breed   Patricia Gilbert 0
Friday Reserve Best In Show   Paul Odenkirchen N/A
  Group 1st   David Eadie 22
  Group 1st   Paul Odenkirchen 23
  Best Of Breed   David Eadie 0
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 1st   Mary White 52
Friday Best In Show   Marilyn O'Neill 169
  Best In Show   Valerie Gervais 172
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Of Breed   Neil Graves 0
  Group 1st   Marilyn O'Neill 32
  Group 1st   Neil Graves 31

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Donald Fitzsimmons 8
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
Saturday Group 1st   Carol Graham 11
  Best Of Breed   Carol Graham 0
Friday Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 1st   Joy Hodgkinson 7
  Group 1st   Dianne Miller 7
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 12 to June 14, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rick Fehler 23
  Best Of Breed   Rick Fehler 1
Saturday Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 25
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 2
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 2
  Group 1st   Kathrine Grant 17

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
  Group 3rd   Johan Becerra-Hernandez 33
Sunday Group 1st   Paul Robinson 72
  Best Of Breed   Paul Robinson 0
Saturday Group 2nd   Gary Doerge 57
  Best Of Breed   Gary Doerge 0
Friday Group 1st   Michael Dougherty 67
  Best Of Breed   Michael Dougherty 0

Show Date
All Hound Club of Ontario June 05 to June 05, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Betty-Anne Stenmark 0
  Group 2nd   Betty-Anne Stenmark 70

Show Date
Arnprior Canine Association May 08 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Edna Gonzales Sanchez Rubio 182
  Group 1st   Virginia Lyne 31
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Saturday Group 1st   Edna Gonzales Sanchez Rubio 37
  Best Of Breed   Edna Gonzales Sanchez Rubio 1
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 1
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 1st   Janet Lobb 28
  Group 1st   Joe Lobb 25

Show Date
Victoria County Kennel Club April 24 to April 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Patricia Lanctot 227 *
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 27
Saturday Best In Show   Sue-Ellyn Rempel 265 *
  Group 1st   Michael Lanctot 22
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Friday Best In Show   Michael Lanctot 176 *
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 23
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 17 to April 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Francis Smith Moffat 21
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0
Saturday Best In Show   Kristen Francis 314 *
  Winners Dog   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Open Dog Class   Kristen Francis N/A
  Group 1st   Kristen Francis 40

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 04 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Open Dog Class   Ole Nielsen N/A
  Group 4th   Ole Nielsen 14
  Open Dog Class   Len Harfield N/A
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Winners Dog   Ole Nielsen N/A
  Best Of Breed   Len Harfield 0
  Winners Dog   Len Harfield N/A
Sunday Reserve Best In Show   Janet Lobb N/A
  Open Dog Class   Janet Lobb N/A
  Group 1st   Janet Lobb 42
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Winners Dog   Janet Lobb N/A
Saturday Winners Dog   Joe Lobb N/A
  Open Dog Class   Joe Lobb N/A
  Group 3rd   Joe Lobb 32
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2014
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 12 to December 14, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Terry Carter N/A
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Friday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  BPIG   Sue-Ellyn Rempel N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By