Ch Lambluv's Belewether Boy
Old English Sheepdog
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Male)
Owner: Keith Fliss
Breeder:
Handler:
Website:

dolore sitays
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 3 3 2 1 2
Group Ranking: 13 13 11 10 11
All Breed Ranking: 99 98 90 89 93

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 17 8 11 8   0 0 0 0 1   822
Win Record - 2017
Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 0
Sunday Group 3rd   Elizabeth Gunter 13
  Best Of Breed   Elizabeth Gunter 0
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Saturday Group 3rd   Sandy Gelinas 23
  Group 3rd   William Gunter 20
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Best Of Breed   William Gunter 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club September 01 to September 01, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Carl Liepmann 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Working & Herding Club of Southern Ontario August 13 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jeremy Browne 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Luiz Ribas Silva 16
  Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 0
Saturday Best Of Breed   Peter Machen 0
  Group 4th   Andrew Brown 10
  Group 4th   Peter Machen 12
  Best Of Breed   Andrew Brown 0
Friday Best Of Breed   Erodotus Neofytou 0
  Group 2nd   Erodotus Neofytou 22

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Group 1st   Bruce Owen 25
Wednesday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Mary White 0
  Group 1st   Mary White 25
Tuesday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 1st   Thomas Alexander 28
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Group 4th   Rita Walker 15

Show Date
Lakehead Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 2nd   Sandra Lex 21
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Group 3rd   Sandy Gelinas 22
Friday Best Of Breed   Irene Latchford 0
  Group 1st   Irene Latchford 36

Show Date
Sarnia Kennel Club June 30 to July 03, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 18
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 1st   Brian Taylor 18
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis 0
  Group 1st   Lucie Paradis 18
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Friday Group 1st   Wendy Paquette 20
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 2nd   Dianne Miller 17
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Brenton Wright 27
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
Saturday Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Group 1st   Martin Doherty 26
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Friday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Group 4th   Gail Forsythe (Dr) 10

Show Date
Monarch Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Group 1st   Bruce Owen 17
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 3rd   Stephen Dainard 12
  Group 3rd   Ed Wild 10
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Friday Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Group 2nd   Vickie Umpleby 7

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Bruce Owen 97 *
  Reserve Best In Show   Martin Doherty N/A
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 1st   Martin Doherty 8
  Group 1st   Bruce Owen 9
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Sunday Group 2nd   Jacqueline Rusby 8
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 1st   Michelle Scott 10
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Owner Handled In Group   Michelle Scott N/A
Saturday Group 2nd   Stephen Dainard 4
  Best Owner Handled In Group   Ron Mahon N/A
  Group 1st   Ron Mahon 9
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 0
Saturday Best Of Breed   Fernando Da Costa Maia 0
  Group 2nd   Fernando Da Costa Maia 36
Friday Group 3rd   Patricia Lanctot 22
  Group 3rd   Michael Lanctot 21
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 14 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Forte 0
  Group 4th   Michael Forte 6
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
Saturday Group 3rd   David Swartwood 15
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Group 3rd   Robert Whitney 12
Friday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
  Group 4th   Peggy Gutierrez-Otero 9
  Best Of Breed   Denys Janssen 0
  Group 3rd   Denys Janssen 13

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 18 to March 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rosemary Shoreman 15
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Group 4th   Michael Shoreman 11
Saturday Group 1st   Ed Wild 18
  Group 1st   Kathrine Grant 19
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 3 3 3 2 2
Group Ranking: 76 75 73 68 63
All Breed Ranking: 566 560 533 501 457

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 2 3   0 0 0 0 1   151
Win Record - 2016
Show Date
Working & Herding Club Of Southern Ontario August 07 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Steven Gladstone 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Romy Hochfield 28
  Best Of Breed   Romy Hochfield 0
Saturday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 0
Friday Group 3rd   Michael Lanctot 20
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best BBE In Group   Michael Lanctot N/A

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Morley Thornton 0
  Bred By Exhibitor Dog Class   Avery Gaudin N/A
  Best BBE In Group   Avery Gaudin N/A
  Winners Dog   Avery Gaudin N/A
  Bred By Exhibitor Dog Class   Morley Thornton N/A
  Group 4th   Avery Gaudin 21
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Winners Dog   Morley Thornton N/A
Wednesday Winners Dog   Peter Machen N/A
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Winners Dog   Doug Gaudin N/A
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Bred By Exhibitor Dog Class   Peter Machen N/A
  Group 2nd   Peter Machen 29
  Bred By Exhibitor Dog Class   Doug Gaudin N/A
  Group 4th   Doug Gaudin 25
Tuesday Bred By Exhibitor Dog Class   Terill Udenberg (Dr) N/A
  Group 3rd   Terill Udenberg (Dr) 28
  Winners Dog   Olga Gagne N/A
  Bred By Exhibitor Dog Class   Olga Gagne N/A
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Winners Dog   Terill Udenberg (Dr) N/A
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Monday 23rd of October 2017 07:00:55 PM