BIS GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds
Poodle (Standard)
(Click on breed to view standings)
Call Name: Sparkle - (Female)
Owner: Carol Graham & Jerry Harvey
Breeder: Carol Graham
Handler: Allison Foley
Website: http://cgraham.mynucleus.ca/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 1 1 1 1
All Breed Ranking: 12 8 6 8 9

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 1 26 9 1 1   0 0 0 0 0   1531
Win Record - 2017
Show Date
Tantramar Kennel Club May 20 to May 21, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rita Walker 14
  Group 1st   Cheryl Paterson 14
Saturday Group 1st   Joe Lobb 14
  Group 1st   Janet Lobb 14

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 13 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Peter Machen 11
  Best Of Breed   Peter Machen 3 (0-2-0-2)
  Group 2nd   Margaret Jones 12
  Best Of Breed   Margaret Jones 4 (0-3-0-2)
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 4 (0-3-0-2)
  Select Bitch   Martin Doherty N/A
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 14

Show Date
Moncton Kennel Club May 06 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kathrine Grant 13
  Best Of Breed   Kathrine Grant 3 (0-3-0-1)
Saturday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 4 (0-4-0-1)
  Best Of Breed   Mike Jackman 3 (0-3-0-1)
  Group 1st   Deirdre McKinnon 15
  Group 1st   Mike Jackman 13

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fernando Da Costa Maia 4 (0-4-0-1)
  Group 1st   Fernando Da Costa Maia 33
Saturday Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 4 (0-4-0-1)
  Group 2nd   Katelon Bajona-Fox 31
Friday Reserve Best In Show   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 1st   Michael Lanctot 19
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 2nd   Patricia Lanctot 18

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 15 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lee Anne Bateman 24
Saturday Best In Show   Lee Anne Bateman 199 *
  Group 1st   Michel Bouchard 24
  Group 1st   Dianne Miller 27

Show Date
Fredericton Kennel Club April 08 to April 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 3 (0-3-0-1)
  Best Of Breed   Michael Shoreman 3 (0-3-0-1)
  Group 1st   Rosemary Shoreman 11
  Group 1st   Michael Shoreman 10
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 3 (0-3-0-1)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3 (0-3-0-1)
  Group 1st   Sandy Alexander 12
  Group 1st   Thomas Alexander 11

Show Date
Cobequid Dog Club March 25 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Colette Muldoon 3 (0-3-0-1)
  Group 1st   Colette Muldoon 11
Saturday Best In Show   Colette Muldoon 160 *
  Group 1st   John Muldoon 11
  Best Of Breed   John Muldoon 3 (0-3-0-1)

Show Date
Ontario Breeders Association March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michel Bouchard 22
  Best Of Breed   Michel Bouchard 7
Saturday Best In Show   Luis Pinto Teixeira 345
  Group 1st   Luis Pinto Teixeira 31
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 7
Friday Group 3rd   Ted Fahlgren 21
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 7

Show Date
Halifax Kennel Club February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   William Byrne 11
  Best Of Breed   William Byrne 3 (0-3-0-1)
Saturday Best Of Breed   Lee Steeves 3 (0-3-0-1)
  Best Of Breed   Wendy Anderson 3 (0-3-0-1)
  Group 1st   Wendy Anderson 17
  Group 4th   Lee Steeves 13
Friday Group 2nd   Allan Pepper 11
  Best Of Breed   Allan Pepper 3 (0-3-0-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 5 (1-2-0-3)
  Group 1st   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 31
Saturday Best Of Breed   Wendy Schira 5 (1-3-0-2)
  Group 2nd   Wendy Schira 31
Friday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 5 (1-3-0-2)
  Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 29
Thursday Best In Show   Doug Gaudin 189 *
  Best Of Breed   Avery Gaudin 5 (1-3-0-2)
  Group 1st   Avery Gaudin 28

Show Date
Alberta Kennel Club January 20 to January 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 39
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 9
Saturday Group 2nd   Cec Ringstrom 41
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 11
Friday Group 1st   Shawn Nichols 31
  Best Of Breed   Shawn Nichols 7

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 4 4 6 12 N/A
Group Ranking: 25 25 29 74 N/A
All Breed Ranking: 224 221 252 653 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 8 1 1 5   0 0 0 0 1   419
Win Record - 2016
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 11
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 7
  Group 1st   Sharon Derrick 29
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 8
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 28

Show Date
Club VI Ontario October 30 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Ennis 5

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Wendy Paquette 27
  Best Of Breed   Wendy Paquette 5
Friday Best Of Breed   Michael Leonard 5
  Group 2nd   Michael Leonard 26

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   John Reeve-Newson (Dr) N/A
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 10
  Group 1st   Richard Meen (Dr) 45
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 9
  Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 46
Friday Best Of Breed   Charles Olvis 7
  Group 1st   Charles Olvis 40

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Carlos Quinones 17
  Best Of Breed   Carlos Quinones 2
Saturday Group 4th   Murrel Purkhiser 20
  Best Of Breed   Murrel Purkhiser 3
Friday Group 4th   Joe Purkhiser (Col) 14
  Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 3

Show Date
Club Canin Chomedey September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Donna Conod 28
  Best Of Breed   Donna Conod 6
Saturday Best Of Breed   Michael Forte 6
  Group 1st   Michael Forte 33
Friday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 5
  Group 1st   Richard Meen (Dr) 25

Show Date
Pictou County Kennel Club September 10 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Select Bitch   Doug Windsor N/A
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2 (0-2-0-1)
  Group 3rd   Doris Willis 8
  Best Of Breed   Doris Willis 2 (0-2-0-1)

Show Date
Halifax Kennel Club September 02 to September 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Frank Kane 0
Saturday Group 4th   Nancy Popovich 12
  Best Of Breed   Nancy Popovich 3
Friday Best Of Breed   Michael Hill 3

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 9 8 8 7 7
Group Ranking: 66 64 64 58 52
All Breed Ranking: 560 557 527 488 444

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 2 0 2   0 0 0 0 0   151
Win Record - 2015
Show Date
Club Canin de l'Estrie April 11 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Ray Smith N/A
  BPIG   Larry Kereluke N/A
  Best Of Breed   Ray Smith 0
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 1st   Ray Smith 16
  Group 1st   Larry Kereluke 15
Saturday Group 1st   Michael Hill 16
  BPIG   Shirley Limoges N/A
  BPIG   Michael Hill N/A
  Best Of Breed   Shirley Limoges 0
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 1st   Shirley Limoges 16

Show Date
Battle River Canine Association March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Jack Ireland N/A
  Best Of Breed   Jack Ireland 5
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 5
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 5

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 06 to March 08, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Robert Whitney N/A
  Group 2nd   Robert Whitney 17
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  BPIG   Elaine Whitney N/A
  Group 2nd   Elaine Whitney 16
Friday BPIG   Nancy Popovich N/A
  BPIG   Ray Smith N/A
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 4th   Ray Smith 11
  Best Of Breed   Ray Smith 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 5
  BPIG   Katelon Bajona-Fox N/A
  Group 4th   Katelon Bajona-Fox 29
Friday BPIG   Chan Weng Woh N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Ron Tolson (2-5-1-1)
  Senior Puppy Bitch Class   Ron Tolson N/A
Saturday Senior Puppy Bitch Class   Patricia Taylor N/A
Thursday Senior Puppy Bitch Class   Jocelyne Gagne N/A

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2014
Show Date
Poodle Club of Alberta September 12 to September 12, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Breed   Elaine Whitney N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Monday 29th of May 2017 04:29:43 AM