Ch Bran Linn Amulet
Setter (Gordon)
(Click on breed to view standings)
Call Name: Maddie - (Female)
Owner: Nikki Maounis and Candice Bell and Jerold Bell, DVM
Breeder: Nikki Maounis and Candice Bell and Jerold Bell, DVM
Handler: Will Alexander
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 2 4 N/A
Group Ranking: 15 15 15 281 N/A
All Breed Ranking: 60 62 60 1376 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 0 8 9 6 2   0 0 0 0 0   1348
Win Record - 2017
Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   France Godbout N/A
  Group 1st   Guy Jeavons 52

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Rick Fehler 17
  Group 4th   Donna Conod 19
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Saturday Group 4th   Joy Lynne Huntley 16
  Group 2nd   Glen Stark 17
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Glen Stark 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Anna Hewson N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Jo Ann Pavey N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Ekarat Sangkunakup 66
Saturday Best Of Opposite Sex   Hans van den Berg N/A
  Best Of Breed   Alberto Berrios 1
Friday Best Of Opposite Sex   Dann Wilson N/A

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Rafael Malo Alcrudo N/A
Saturday Best Of Breed   Ole Nielsen 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Ole Nielsen 34
Friday Best Of Breed   Michael Shoreman 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Michael Shoreman 30
Thursday Group 3rd   Rosemary Shoreman 22
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1 (0-0-1-1)

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ramon Podesta 8
  Group 3rd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 117
Sunday Group 2nd   Jeffrey Pepper 168
  Best Of Breed   Jeffrey Pepper 9

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 1 (1-0-0-1)
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 1 (1-0-0-1)
  Group 3rd   Ed Wild 32
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (1-0-0-1)

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Heather Langfeld 119 *
  Best In Show   John Reeve-Newson (Dr) 142 *
  Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 31
  Group 1st   Heather Langfeld 27
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 3 (1-2-0-1)
Wednesday Best Of Breed   Bruce Owen 1 (1-0-0-1)
  Group 2nd   Bruce Owen 28
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3 (1-2-0-1)
  Group 2nd   Thomas Alexander 32
Tuesday Best In Show   Rita Walker 156 *
  Best Of Breed   Mary White 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Michael Guy 3 (1-2-0-1)
  Group 1st   Mary White 37
  Group 1st   Rita Walker 35

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Francois Bernier N/A
Saturday Best Of Breed   Carlos Quinones 2 (1-0-1-1)
  Group 2nd   Carlos Quinones 73

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Patricia Lanctot 21
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (1-0-0-1)
Thursday Best Of Winners   Michael Lanctot (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (1-1-0-0)
  Winners Bitch   Fred Dewsbury (1-1-0-0)
  Group 2nd   Michael Lanctot 23
  Best Of Winners   Fred Dewsbury (1-1-0-0)
  Group 1st   Fred Dewsbury 39
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 1 (1-1-0-0)
  Open Bitch Class   Michael Lanctot N/A
  Winners Bitch   Michael Lanctot (1-1-0-0)
  Open Bitch Class   Fred Dewsbury N/A
Wednesday Open Bitch Class   Letitia Bett N/A
  Best Of Breed   Letitia Bett 1 (1-1-0-0)
  Open Bitch Class   Sean Shields N/A
  Winners Bitch   Sean Shields (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Sean Shields (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Sean Shields 1 (1-1-0-0)
  Group 3rd   Letitia Bett 20
  Winners Bitch   Letitia Bett (1-1-0-0)
  Group 2nd   Sean Shields 32
  Best Of Winners   Letitia Bett (1-1-0-0)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Open Bitch Class   William Gunn N/A
  Winners Bitch   William Gunn (0-1-1-0)
  Best Of Opposite Sex   William Gunn N/A
Friday Winners Bitch   Vickie Umpleby (0-1-1-0)
  Group 1st   Vickie Umpleby 32
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1 (0-1-1-0)
  Open Bitch Class   Thora Brown N/A
  Open Bitch Class   Vickie Umpleby N/A
  Winners Bitch   Tony Vandendool (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Tony Vandendool 1 (0-1-1-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Saturday 21st of October 2017 11:25:06 PM