MBBPIS, MBPIS, BISS CDN CH GRCH Am Ch Majestique Justice for All
Briard
(Click on breed to view standings)
Call Name: JAX - (Male)
Owner: Shirley Newby-Tate & Doug Tate
Breeder: M Warcholik, Jeffery Deaver & Lisa Sarvas
Handler: Norm Fargo
Website: http://www.chaoticbriards.com

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 168 161 133 122 108
All Breed Ranking: 1073 1044 937 818 702

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 1 1   0 0 0 0 0   68
Win Record - 2017
Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Martin Doherty 0
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 21
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
Saturday Group 1st   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 34
  Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  Best Of Breed   Michel Chaloux 0
Thursday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Group 4th   Marilyn O'Neill 13

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 16 16 20 20 17
All Breed Ranking: 111 109 128 126 119

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 6 5 6 6   0 0 0 0 0   765
Win Record - 2016
Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Shoreman 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 1 (0-0-1-1)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Group 1st   Judith Shurb 35
Saturday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 3rd   Bruce Owen 32
Friday Best Of Breed   Judi Elford 1 (0-1-1-0)

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 05 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Sandra Lex 14
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 4th   Paula Hartinger 15
Saturday Group 4th   James Frederiksen 24
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0

Show Date
Nipissing Kennel Club October 08 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Judith Taylor 20
  Best Of Breed   Judith Taylor 1 (0-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Julio Rueda N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Judy Horton N/A
  Best Of Opposite Sex   Javier Ramirez Gomez N/A
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Pamela Bruce 9
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 1st   Yvonne Savard 14
  Group 3rd   Kristen Francis 12
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Friday Group 2nd   Glen Stark 19
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Glen Stark 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Wayne Douglas 266
  Group 1st   Esther Joseph 24
  Best Of Breed   Esther Joseph 9
Sunday Group 1st   Wayne Douglas 48
  Best Of Breed   Wayne Douglas 14
Saturday Best Of Breed   Sean Shields 18
  Group 4th   Denys Janssen 44
Friday Group 3rd   Anik Primeau 36
  Best Of Breed   Anik Primeau 13

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ed Wild 1 (0-0-1-1)
Sunday Best Of Breed   Nicholas De Bedout 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Paul Stanton 1 (0-0-1-1)

Show Date
London Canine Association July 09 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Bruce Owen 24
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Best Of Opposite Sex   Geraldine Taylor N/A
Saturday Best Of Breed   Stephen Andrews 1 (0-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A
  Group 2nd   Ted Fahlgren 19

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   James Moses 1 (0-0-1-1)
Sunday Best Of Breed   William (Bill) Shelton 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 4th   Fabio Amorim 24
  Best Of Breed   Fabio Amorim 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 1 (0-0-1-1)

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 28 to May 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cec Ringstrom 14
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
Saturday Group 4th   Allan Brown 14
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Nancy Popovich 18
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Group 2nd   Bill Walkey 15
Sunday Group 1st   Martin Doherty 13
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Saturday Best Of Breed   Anik Primeau 0

Show Date
Ontario Breeders Association February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   John Rowton 1

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 19
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Friday Best Of Breed   Jack Ireland 1 (0-1-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   James Frederiksen N/A
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-1-1-0)
Thursday Best Of Breed   Alan Bennett 1 (0-1-1-0)

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 2 2 3 3 3
Group Ranking: 73 73 75 69 67
All Breed Ranking: 523 521 543 500 467

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 3 0 3   0 0 0 0 2   164
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Davor Javor 0
Monday Best Of Breed   Irene Latchford 0
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stefan Sinko 1
Saturday Best Of Breed   Wendy Willhauck 1

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shirley Limoges 0
  Group 4th   Shirley Limoges 15
Saturday Best Of Breed   Keke Kahn 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Francis Smith Moffat N/A
  Best Of Opposite Sex   Francis Smith Moffat N/A
Friday Best Puppy In Breed   Klaus Anselm (Dr) N/A
  Best Of Breed   Klaus Anselm (Dr) 2 (0-1-2-0)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   James Noe N/A
  BPIG   James Noe N/A
  Group 1st   James Noe 16
  Best Puppy In Breed   James Noe N/A
  Best Of Breed   James Noe 0
Saturday Best Puppy In Show   James Frederiksen N/A
  Best Puppy In Breed   James Frederiksen N/A
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
  BPIG   James Frederiksen N/A
  Group 2nd   James Frederiksen 22
Friday Best Puppy In Show   Bruce Owen N/A
  BPIG   Sandra Lex N/A
  Best Puppy In Breed   Sandra Lex N/A
  Best Of Breed   Sandra Lex 0

Show Date
Working & Herding Club of Southern Ontario August 09 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 8
  BPIG   Sulie Greendale-Paveza N/A
  Best Puppy In Multi-Breed Specialty   Sulie Greendale-Paveza N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 07 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Jeremy Browne N/A
Saturday BPIG   Ron Mahon N/A

Show Date
Dogs of France Southern Ontario August 07 to August 08, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   William Rodriguez Umana N/A
  Best Puppy In Breed   William Rodriguez Umana N/A
Friday Best Of Breed   Phyllis Wolfish 10
  Best Puppy In Multi-Breed Specialty   Phyllis Wolfish N/A
  Best In Multi Breed Specialty   Phyllis Wolfish N/A

Show Date
Sarnia Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 2 (0-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Cheryl Paterson N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Anna Hewson N/A
Friday Best Puppy In Show   Avery Gaudin N/A
  Junior Puppy Sweepstakes   Doug Gaudin N/A
  Best Puppy In Breed   Doug Gaudin N/A
  Junior Puppy Dog Class   Avery Gaudin N/A
  Best Of Winners   Doug Gaudin (1-2-0-0)
  BPIG   Avery Gaudin N/A
  Winners Dog   Avery Gaudin (1-2-0-0)
  Best Of Breed   Doug Gaudin 2 (1-2-0-0)
  Group 2nd   Avery Gaudin 19
  Best Puppy In Breed   Avery Gaudin N/A
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2 (1-2-0-0)
  Best Of Winners   Avery Gaudin (1-2-0-0)
  Junior Puppy Dog Class   Doug Gaudin N/A
  Winners Dog   Doug Gaudin (1-2-0-0)

Show Date
Hamilton Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Valerie Gervais 0
Friday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 4th   Mary White 29
  Best Of Breed   Mary White 0
  BPIG   Judith Taylor N/A
  BPIG   Mary White N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Johan Becerra-Hernandez N/A
  BPIG   Johan Becerra-Hernandez N/A
  Group 4th   Johan Becerra-Hernandez 14
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Sunday BPIG   Dana Cline N/A
  Best Of Breed   Dana Cline 0
Saturday BPIG   Carolyn Cederman N/A
  Best Of Breed   Carolyn Cederman 0
Friday Best Of Breed   William Usherwood 0

Show Date
K-W Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Junior Puppy Dog Class   Lee Anne Bateman N/A
  Reserve Winners Dog   Lee Anne Bateman N/A
  Junior Puppy Dog Class   Doug Windsor N/A
  Reserve Winners Dog   Doug Windsor N/A
Sunday Junior Puppy Dog Class   Lucie Paradis N/A
  Winners Dog   Lucie Paradis (2-0-0-0)
  BPIG   Lucie Paradis N/A
  Best Puppy In Breed   Lucie Paradis N/A
  Best Of Breed   Lucie Paradis 1 (2-0-0-0)
Saturday Reserve Winners Dog   Wendy Schira N/A
  Junior Puppy Dog Class   Wendy Schira N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Junior Puppy Dog Class   Nancy Popovich N/A
  Winners Dog   Nancy Popovich N/A
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Saturday Winners Dog   Honey Glendinning N/A
  Junior Puppy Dog Class   Honey Glendinning N/A
  Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Junior Puppy Dog Class   Stephen Dainard N/A
  Winners Dog   Stephen Dainard N/A
  BPIG   Stephen Dainard N/A
  Best Puppy In Breed   Stephen Dainard N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 24 to April 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Patricia Lanctot (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Opposite Sex   Patricia Lanctot N/A
  Junior Puppy Dog Class   Patricia Lanctot N/A
Saturday Junior Puppy Dog Class   Michael Lanctot N/A
  Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Best Of Opposite Sex   Michael Lanctot N/A
  Winners Dog   Michael Lanctot (1-0-0-1)
Friday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 22
  Junior Puppy Dog Class   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Winners Dog   Sue-Ellyn Rempel (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1 (1-0-0-1)
  BPIG   Sue-Ellyn Rempel N/A

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 04 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 3-6 Month Dog Class   Joe Lobb N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Joe Lobb N/A
  Best Baby Puppy In Group   Jo Ann Pavey N/A
  3-6 Month Dog Class   Jo Ann Pavey N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 3-6 Month Dog Class   Richard Lopaschuk N/A
Saturday 3-6 Month Dog Class   Jacqueline Stacy N/A
Friday 3-6 Month Dog Class   Carl Liepmann N/A
  Best Baby Puppy In Group   Carl Liepmann N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 3-6 Month Dog Class   Jon Cole N/A
Saturday 3-6 Month Dog Class   Barbara Dempsey Alderman N/A
  Best Baby Puppy In Group   Barbara Dempsey Alderman N/A
Friday 3-6 Month Dog Class   Bruce Owen N/A
  Best Baby Puppy In Group   Bruce Owen N/A

Show Date
Ontario Breeders Association February 13 to February 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Geraldine Taylor N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Ron Tolson N/A
  3-6 Month Dog Class   Ron Tolson N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Wednesday 18th of October 2017 04:58:50 PM