GCh Rocheuses Play Something Country At DND
Bouvier des Flandres
(Click on breed to view standings)

Call Name: Cruz - (Male)
Owner: Bill and Nora Niddrie
Breeder: Michaelanne & Colton Johnson & Heather Silva
Handler: Shannon Scheer
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 4 4 4
All Breed Ranking: 19 19 18 21 29

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 1 30 19 11 2   1 0 1 0 4   2912
Win Record - 2015
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Touzel 26
  Best Of Breed   Thomas Touzel 0
Saturday Group 1st   Terry Carter 30
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Friday Group 1st   Larry Kereluke 25
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sharon Derrick 54
  Best Of Breed   Sharon Derrick 1
Saturday Group 2nd   Karen Day 56
  Best Of Breed   Karen Day 2
Friday Group 1st   Dana Cline 43
  Best Of Breed   Dana Cline 2

Show Date
Battle River Canine Association October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Lanctot 45
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2
Saturday Group 3rd   Richard Lewis 65
  Best Of Breed   Richard Lewis 2
Friday Group 3rd   Joe Lobb 48
  Best Of Breed   Joe Lobb 2

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 09 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Janet Buchanan 25
  Best Of Breed   Janet Buchanan 0
Sunday Group 1st   Robert Rowbotham 27
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Saturday Group 4th   Sheila Verhulst 7
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 0
Friday Best In Show   Harold Pybus 317 *
  Group 1st   Charles Olvis 21
  Best Of Breed   Charles Olvis 0

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Margaret Jones 13
  Group 2nd   Judy McVeigh 13
  Best Of Breed   Margaret Jones 1
  Best Of Breed   Judy McVeigh 1
Saturday Group 1st   Stephen Dainard 13
  Group 2nd   Melvin Beech 12
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1
  Best Of Breed   Melvin Beech 1
Friday Group 2nd   Garry Allan 14
  Group 2nd   William Gunn 14
  Best Of Breed   Garry Allan 1
  Best Of Breed   William Gunn 1

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Roger Hartinger 28
  Best Of Breed   Roger Hartinger 4
Saturday Group 2nd   Paula Hartinger 29
  Best Of Breed   Paula Hartinger 4
Friday Group 1st   John Hodgkinson 24
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 04 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Sandy Gelinas 14
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
Sunday Group 2nd   Michael Gelinas 16
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Saturday Group 1st   Charles Trotter 22
  Best Of Breed   Charles Trotter 0
Friday Best In Show   Charles Trotter 230
  Group 1st   Patricia Trotter 20
  Best Of Breed   Patricia Trotter 0

Show Date
Sagebrush Working Herding & Obedience Club Of B.C September 04 to September 06, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Yvonne Savard 14
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 28 to August 30, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Honey Glendinning 11
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Saturday Group 3rd   Michelle Scott 15
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Friday Group 2nd   Brenton Wright 17
  Group 1st   Richard Paquette 19
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Best Of Breed   Richard Paquette 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 06 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Patricia Cummins 44
  Best Of Breed   Patricia Cummins 2
Saturday Group 3rd   Shirley Limoges 43
  Best Of Breed   Shirley Limoges 3
Friday Best Of Breed   John Rowton 3
Thursday Group 3rd   Judith Taylor 33
  Best Of Breed   Judith Taylor 4

Show Date
Medicine Hat Canine Association July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Donald Fitzsimmons 11
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
Friday Group 1st   Ed Wild 19
  Group 1st   Neil Graves 17
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Neil Graves 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 10 to July 13, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Chris Graham 26
  Best Of Breed   Chris Graham 2
Sunday Group 1st   Alex Yu-Feng Zee 40
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 2
Saturday Group 2nd   Thomas Alexander 35
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3
Friday Group 1st   Federico Fernandez 36
  Best Of Breed   Federico Fernandez 3

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Linda Kraft 127
  Group 1st   Linda Kraft 15
  Group 1st   Judy McVeigh 15
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
Saturday Group 2nd   Michael Shoreman 15
  Group 1st   Rosemary Shoreman 17
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Friday Group 2nd   Laura Thompson 10
  Group 2nd   Denise Cornelssen 10
  Best Of Breed   Laura Thompson 0
  Best Of Breed   Russel Fletcher 0

Show Date
Bouvier des Flandres Club of Canada June 07 to June 07, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 14

Show Date
Alberta Bouvier des Flandres Club June 06 to June 06, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Susan Ross Godek 16

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Janet Sinclair 59
  Best Of Breed   Janet Sinclair 5
Sunday Reserve Best In Show   Janet Sinclair N/A
  Group 1st   Susan Ross Godek 71
  Best Of Breed   Linda Scanlon 9
Saturday Group 2nd   Nancy Tibben 73
  Best Of Breed   Nancy Tibben 9

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 15 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Catherine Barlow 29
  Best Of Breed   Catherine Barlow 3
Sunday Group 1st   Avery Gaudin 32
  Best Of Breed   Avery Gaudin 3
Saturday Group 3rd   Doug Gaudin 17
  Best Of Breed   Doug Gaudin 3

Show Date
Saskatoon Working & Herding Dog Association May 02 to May 02, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Corinne Walker 49
  Best Of Breed   Corinne Walker 2

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   William Gunn 49
  Best Of Breed   William Gunn 3
Saturday Best In Show   William Gunn 243
  Group 1st   John Rowton 54
  Best Of Breed   John Rowton 3
Friday Group 1st   Rick Fehler 47
  Best Of Breed   Rick Fehler 2

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 03 to April 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Nancy Popovich 56
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1
Saturday Group 3rd   Houston Clark 54
  Best Of Breed   Houston Clark 2
Friday Group 3rd   Cec Ringstrom 43
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 1

Show Date
Battle River Canine Association March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jack Ireland 72
  Best Of Breed   Jack Ireland 2
Saturday Group 2nd   Karen Day 87
  Best Of Breed   Karen Day 2
Friday Best Of Breed   Denise Cornelssen 2

Show Date
Alberta Kennel Club January 16 to January 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 4
Saturday Group 2nd   Patricia Lanctot 53
  Best Of Breed   Laura Thompson 4
Friday Group 2nd   Michael Lanctot 55
  Best Of Breed   Judith Shurb 5

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 3 3 3 3 4
All Breed Ranking: 16 14 13 18 33

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
5 3 29 13 7 1   0 0 0 0 1   2678
Win Record - 2014
Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 31 to November 02, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ricardo Torres-Simoes 34
  Best Of Breed   Ricardo Torres-Simoes 2
Saturday Group 2nd   Anna Hewson 52
  Best Of Breed   Anna Hewson 2
Friday Group 1st   Maureen Hanley 49
  Best Of Breed   Maureen Hanley 2

Show Date
Battle River Canine Association October 24 to October 26, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Geraldine Taylor 70
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2
Saturday Reserve Best In Show   Richard Lopaschuk N/A
  Group 1st   Stephen Hubbell 79
  Best Of Breed   Stephen Hubbell 2
Friday Best In Show   Geraldine Taylor 373
  Group 1st   Richard Lopaschuk 74
  Best Of Breed   Shirley Hubenig 2

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 10 to October 13, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Garry Allan 28
  Best Of Breed   Garry Allan 1

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 26 to September 28, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sheila Verhulst 25
  Best Of Breed   Sheila Verhulst 5
Saturday Group 2nd   Janet Lobb 27
  Best Of Breed   Janet Lobb 6
Friday Best In Show   Valerie Gervais 185
  Group 1st   Valerie Gervais 28
  Group 2nd   Harold Pybus 28
  Best Of Breed   Valerie Gervais 6
  Best Of Breed   Harold Pybus 6

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Carmen Haller N/A
  Group 1st   Len Harfield 42
  Best Of Breed   Len Harfield 3
Saturday Group 1st   Elaine Whitney 47
  Best Of Breed   Corinne Walker 3
Friday Group 1st   Carmen Haller 38
  Best Of Breed   Carmen Haller 3

Show Date
Kamloops & District Kennel Club August 29 to September 01, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   George Kostopoulos 221
  Group 1st   Seamus Oates 19
  Best Of Breed   Seamus Oates 1
Sunday Group 1st   George Kostopoulos 23
  Best Of Breed   George Kostopoulos 1
Friday Group 2nd   Jon Cole 20
  Best Of Breed   Jon Cole 1

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 22 to August 24, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Conny Gutierrez-Otero 19
  Best Of Breed   Conny Gutierrez-Otero 0
Saturday Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 24
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
Friday Group 1st   Lynda Berar 18
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 21
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 07 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joan Beech 32
  Best Of Breed   Joan Beech 1
Saturday Group 3rd   Lucie Paradis 31
  Best Of Breed   Lucie Paradis 1
Friday Best In Show   Melvin Beech 277
  Group 1st   Melvin Beech 40
  Best Of Breed   Melvin Beech 1
Thursday Group 1st   Lynda Berar 39
  Best Of Breed   Lynda Berar 1

Show Date
Alberta Kennel Club August 01 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 4
Saturday Group 2nd   Francine Schwartz 79
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 4
Friday Group 2nd   Jack Ireland 72
  Best Of Breed   Jack Ireland 4

Show Date
Medicine Hat Canine Association July 25 to July 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   John Rowton 20
  Best Of Breed   John Rowton 0
Saturday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 24
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Friday Group 1st   Cec Ringstrom 19
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Yvonne Savard 25
  Best Of Breed   Yvonne Savard 1
Sunday Group 1st   Sandy Alexander 43
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1
Saturday Group 3rd   Stephen Dainard 26
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1
Friday Best Of Breed   Janet Sinclair 1

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 27 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Alan Ewles N/A
  Group 1st   Alan Ewles 8
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 10
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
  Best Of Breed   David Denis 0
Saturday Group 3rd   Joe Lobb 5
  Group 1st   Janet Lobb 10
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Friday Group 4th   Honey Glendinning 7
  Group 1st   Grant Townsend 10
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   Grant Townsend 0

Show Date
Prairie Canine Academy June 20 to June 22, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Alan Bennett 25
  Group 2nd   Edgar Bajona 23
  Best Of Breed   Alan Bennett 1
  Best Of Breed   Edgar Bajona 1
Saturday Group 2nd   Linda Kraft 32
  Group 2nd   David Eadie 35
  Best Of Breed   Linda Kraft 1
  Best Of Breed   David Eadie 2
Friday Best In Show   Maida Puterman 153
  Group 1st   Len Harfield 35
  Group 1st   Maida Puterman 36
  Best Of Breed   Len Harfield 1
  Best Of Breed   Maida Puterman 1

Show Date
Alberta Bouvier des Flandres Club May 31 to May 31, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Norman Kenney N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 30 to June 02, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Norman Kenney 58
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 3

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Maisey 0
Saturday Group 3rd   Lucie Paradis 25
  Group 2nd   Patricia Taylor 24
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0

Show Date
BC Bouvier des Flandres Club April 18 to April 19, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 17

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 04 to April 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Valerie Hansen 42
  Best Of Breed   Valerie Hansen 1
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1
Friday Group 1st   Deirdre McKinnon 42
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 2 2 2 1 1
Group Ranking: 5 5 5 2 3
All Breed Ranking: 40 40 37 29 30

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 2 19 5 5 4   0 0 0 0 2   1737
Win Record - 2013
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Melvin Beech 28
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
Saturday Group 2nd   Mike Macbeth 29
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0
Friday Best Of Breed   Joan Beech 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   William Byrne 27
  Best Of Breed   William Byrne 0
Saturday Best Of Breed   Charles Olvis 1
Friday Best Of Breed   Judith Byrne 1

Show Date
Prairie Canine Academy September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lee Anne Bateman 23
  Group 1st   Enrique Gonzalez 23
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Enrique Gonzalez 0
Saturday Reserve Best In Show   Enrique Gonzalez N/A
  Group 1st   Mary White 24
  Group 1st   Javier Ramirez Gomez 25
  Best Of Breed   Mary White 0
  Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 0
Friday Group 1st   Martin Doherty 17
  Group 3rd   Edward MacDonald 14
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Best Of Breed   Edward MacDonald 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Margaret Jones 0
Saturday Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 20
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Friday Group 1st   Brian Taylor 23
  Best Of Breed   Brian Taylor 0

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 23 to August 25, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Paula Hartinger 0
Saturday Best Of Breed   Roger Hartinger 0
Friday Group 1st   Walter Pinsker 18
  Group 2nd   Terry Gains 17
  Best Of Breed   Walter Pinsker 0
  Best Of Breed   Terry Gains 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Fred Heal 47
  Best Of Breed   Fred Heal 4
Saturday Group 1st   Bart Miller 50
  Best Of Breed   Bart Miller 5
Friday Group 1st   Larry Kereluke 45
  Best Of Breed   Larry Kereluke 6
Thursday Group 1st   Honey Glendinning 39
  Best Of Breed   Honey Glendinning 6

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Robert Stein 68
  Best Of Breed   Robert Stein 7
Sunday Group 3rd   Bo Skalin 76
  Best Of Breed   Bo Skalin 8
Saturday Group 3rd   Sandy Alexander 81
  Best Of Breed   Ann Ingram 10

Show Date
Alberta Bouvier des Flandres Club June 01 to June 01, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Glen Stark 14

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Wendy Paquette 8
Sunday Group 2nd   Glen Stark 72
  Best Of Breed   Nancy Simmons 11
Saturday Group 1st   Lois Wilson 88
  Best Of Breed   Lois Wilson 14
Friday Group 1st   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 76
  Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 11

Show Date
Saskatoon Working & Herding Dog Association May 04 to May 04, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Margaret Jones 0

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 03 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jack Ireland 0
Saturday Group 4th   John Rowton 14
  Best Of Breed   John Rowton 0
Friday Group 4th   Brenton Wright 14
  Best Of Breed   Brenton Wright 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Honey Glendinning N/A
  Group 1st   Janet Lobb 65
  Best Of Breed   Janet Lobb 6
Saturday Group 2nd   Joe Lobb 50
  Best Of Breed   Joe Lobb 6
Friday Best Of Breed   Susan Quesnel 6

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Neil Graves 358
  Group 1st   Sharon Derrick 53
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Saturday Group 1st   Neil Graves 60
  Best Of Breed   Neil Graves 2
Friday Group 4th   Grant Townsend 19
  Best Of Breed   Grant Townsend 1

Show Date
Alberta Kennel Club January 18 to January 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rosemary Shoreman 62
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 6
Saturday Group 1st   Lowell Davis 73
  Best Of Breed   Lowell Davis 6
Friday Group 1st   Michael Shoreman 62
  Best Of Breed   Michael Shoreman 4

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 5 5 6 6 8
Group Ranking: 44 45 61 67 86
All Breed Ranking: 319 329 446 474 644

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 3 2 3   0 0 0 0 0   320
Win Record - 2012
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 6
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 6
Friday Best Of Breed   John Rowton 5

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Honey Glendinning 36
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Saturday Group 2nd   Shirley Limoges 40
  Best Of Breed   Shirley Limoges 0
Friday Group 4th   Wendy Maisey 28
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Berar 0
Saturday Best Of Breed   Donna Buxton 0
Friday Group 4th   Ron Mahon 29
  Best Of Breed   Ron Mahon 0

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 28 to September 30, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Donald Duncan 14
  Best Of Breed   Donald Duncan 1
  Best Of Breed   Thomas Burke 1
Saturday Group 4th   Morley Thornton 11
  Group 3rd   Fred Gordon 16
  Best Of Breed   Fred Gordon 1
  Best Of Breed   Morley Thornton 1
Friday Group 2nd   Richard Lake 18
  Best Of Breed   Brian Taylor 1
  Best Of Breed   Richard Lake 1

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Schira 12

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 13 to July 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rosemary Kemp 46
  Best Of Breed   Rosemary Kemp 5
Saturday Best Of Breed   Susan Quesnel 5
Friday Best Of Breed   Valerie Hansen 3

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Patricia Taylor 41
  BPIG   Patricia Taylor N/A
  Best Of Breed   Patricia Taylor 4
Friday Best Of Breed   Beverly Capstick 2

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2018

Win Record - 2018
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 11 to May 14, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Intermediate   Eva O'Keefe 85.0
Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2017

Win Record - 2017
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 13 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Intermediate   Jeffrey Lunder 79.0
Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2016

Win Record - 2016
Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Novice B   Darwin Boles 86.0
Friday Novice B   Darwin Boles 76.0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 09 to September 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Novice A   Gwen Roswell 72.0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 14 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Novice A   Suzanne Hemminger 77.0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Novice A   Diana MacKenzie 75.0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Novice A   Lawrence Klassen 82.0

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By