Am GCh Can GChEx Armahani Diamond Davvenasti RN
Finnish Lapphund
(Click on breed to view standings)
Call Name: Tahvo - (Male)
Owner: Katherine Knapp & Gene Hayes & Linda Marden
Breeder: Jacqualine Lincoln
Handler: Connie Krohn and Trina Neil
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 4 4 4 4 2
All Breed Ranking: 40 40 32 27 26

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 13 23 22 13   0 1 0 0 3   1992
Win Record - 2017
Show Date
Wheat City Kennel Club November 09 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Ikuko Nagasako 0
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denise Cornelssen 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Brenda Wilson 1 (1-0-1-0)
Friday Select Dog   Gunnar Nymann N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michelle Scott 48
  Best Of Breed   Michelle Scott 1 (1-0-1-0)
Saturday Select Dog   Shirley Hubenig N/A
Friday Group 3rd   Grant Townsend 29
  Best Of Breed   Grant Townsend 1 (1-0-1-0)

Show Date
Northwinds Dog Club October 21 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Whitney 0
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 1

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 29 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wayne Thompson 19
  Group 3rd   Kathleen Anderson-Wulff 16
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
Saturday Group 3rd   Mark Houston-McMillan 17
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Friday Group 4th   Terill Udenberg (Dr) 14
  Group 4th   Richard Lake 15
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
  Best Of Breed   Richard Lake 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 08 to September 11, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Vickie Umpleby 13
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 4th   Rick Fehler 17
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Friday Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 34
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 2 (1-0-2-0)

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 01 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Paula Hartinger 0
Sunday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 0
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Friday Best Of Breed   James Reynolds 0

Show Date
Sagebrush Working, Herding & Obedience Club of BC September 01 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Ainslie Mills 37
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 25 to August 27, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Cheryl Myers-Egerton 3
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
Saturday Group 2nd   James Reynolds 10
  Best Of Breed   James Reynolds 1 (0-0-2-0)
Friday Group 1st   Karen Chant 19
  Best Of Breed   Karen Chant 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Corinne Walker N/A

Show Date
Manitoba Working & Herding Association August 20 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ana Vazquez Lievano (Dr) 0

Show Date
Manitoba Canine Association August 17 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Karsten Kaemling 37
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Saturday Group 1st   Ana Vazquez Lievano (Dr) 47
  Best Of Breed   Ana Vazquez Lievano (Dr) 0
Friday Group 2nd   Jo Ann Pavey 29
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
Thursday Group 3rd   Raymond Lariviere 18
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 10 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Raymond Lariviere 36
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
Saturday Group 3rd   Mary White 34
  Best Of Breed   Mary White 0
Friday Best Of Breed   Terry Carter 0
Thursday Best Of Breed   Larry Kereluke 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 04 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   John Rowton 52
  Best Of Breed   Stanley Shen 1
Sunday Best Of Breed   Joyce Love 1
Saturday Best Of Breed   Edna Gonzalez-Aramburu 1
Friday Best Of Breed   Manuel Queijeiro 1

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 13 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Gelinas 31
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1
Saturday Group 4th   Judith Taylor 9
  Best Of Breed   Judith Taylor 1
Friday Group 3rd   Patrice Johansen 30
  Best Of Breed   Patrice Johansen 1
Thursday Group 4th   Dianne Jovanovic 26
  Best Of Breed   Dianne Jovanovic 1

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 07 to July 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathleen Hardwick 0
Saturday Group 2nd   Terill Udenberg (Dr) 27
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
Friday Group 3rd   Davor Javor 16
  Best Of Breed   Davor Javor 0

Show Date
Portage Kennel Club June 30 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Roger Hartinger 14
  Best Of Breed   Roger Hartinger 2
Friday Group 1st   Allan Brown 26
  Group 3rd   Corinne Walker 19
  Best Of Breed   Corinne Walker 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Melvin Beech 7
  Group 2nd   Joan Beech 7
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Best Of Breed   Joan Beech 0
Saturday Group 2nd   Karsten Kaemling 9
  Group 2nd   Michelle Scott 9
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Friday Group 3rd   Nancy Popovich 5
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 4
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wayne Thompson 20
  Group 2nd   Joyce Love 13
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Joyce Love 0
Saturday Group 2nd   Ron Mahon 20
  Group 2nd   Bart Miller 14
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Bart Miller 0
Friday Group 1st   Judith Byrne 19
  Group 3rd   William Byrne 11
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Of Breed   William Byrne 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Mel Saranchuk 61
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 8
Sunday Group 2nd   Sharon Redmer 82
  Best Of Breed   Mirtha Mortera 17

Show Date
Finnish Lapphund Club Of Canada [National] June 02 to June 02, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Sharon Redmer 21

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Mario di Vanni 17
  Best Of Breed   Mario di Vanni 1
Sunday Group 2nd   Jean-Louis Blais 19
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 1
Saturday Group 2nd   Donna Conod 20
  Group 3rd   Irenne Bader 17
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Of Breed   Irenne Bader 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 12 to May 15, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Bill Walkey 28
  Best Of Breed   Bill Walkey 1
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 1
Saturday Group 4th   William Byrne 28
  Best Of Breed   William Byrne 1
Friday Group 3rd   Judith Byrne 30
  Best Of Breed   Judith Byrne 1

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Linda Kraft 32
  Best Of Breed   Linda Kraft 1
Saturday Group 3rd   John Reeve-Newson (Dr) 29
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1
Friday Best Of Breed   Linda Stevens 1

Show Date
Renaissance Dog Association April 15 to April 17, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Jack Kilgour 30
  Best Of Breed   Jack Kilgour 0
Sunday Group 3rd   Rosemary Shoreman 26
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Saturday Group 4th   Michael Shoreman 30
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 13 to April 14, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Polly Smith 29
  Best Of Breed   Polly Smith 0
Thursday Group 4th   Robert Smith (Dr) 32
  Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lee Anne Bateman 70
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 5
Friday Group 2nd   Margaret Moran McQuinn 44
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 4

Show Date
Northwinds Dog Club March 24 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Peter Machen 25
  Best Of Breed   Peter Machen 2
Saturday Group 2nd   Richard Paquette 33
  Best Of Breed   Richard Paquette 2
Friday Group 3rd   Rick Fehler 15
  Group 2nd   Olga Gagne 23
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Olga Gagne 0

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Karsten Kaemling 30
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 1
Saturday Group 4th   Joe Lobb 9
  Group 2nd   Janet Lobb 29
  Best Of Breed   Joe Lobb 1
  Best Of Breed   Janet Lobb 1
Friday Group 1st   Margaret Jones 29
  Best Of Breed   Jack Ireland 1
  Best Of Breed   Margaret Jones 1

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 18 to February 20, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Philip Wendling 19
  Best Of Breed   Philip Wendling 1
Sunday Best In Show   Grant Townsend 186
  Group 2nd   Patricia Lanctot 22
  Group 1st   Grant Townsend 32
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 4
  Best Of Breed   Grant Townsend 4
Saturday Group 1st   Michael Lanctot 33
  Best Of Breed   Barbara Heal 4
  Best Of Breed   Michael Lanctot 5

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 167 165 161 151 137
All Breed Ranking: 1118 1102 1037 970 905

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 0   0 0 0 0 0   67
Win Record - 2014
Show Date
Portage Kennel Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Marja Talvitie 34
  Best Of Breed   Corinne Walker 17
Friday Group 2nd   Ainslie Mills 33
  Best Of Breed   Ainslie Mills 16

Show Date
Finnish Lapphund Club Of Canada July 04 to July 04, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Marja Talvitie N/A

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 15 15 15 19 23
All Breed Ranking: 125 124 114 148 147

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 3 13 4 4   0 0 0 0 0   751
Win Record - 2013
Show Date
Fort Garry Kennel Club October 12 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Patricia Lanctot 30
  Group 2nd   Michael Lanctot 27
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 8
  Best Of Breed   Michael Lanctot 9
Sunday Group 2nd   Fred Dewsbury 39
  Group 2nd   Irenne Bader 41
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 10
  Best Of Breed   Irenne Bader 11
Saturday Group 3rd   Jack Ireland 33
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 38
  Best Of Breed   Jack Ireland 8
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 10

Show Date
Prairie Canine Academy September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lee Anne Bateman 22
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1
  Best Of Breed   Enrique Gonzalez 1
Friday Group 2nd   Edward MacDonald 15
  Best Of Breed   Martin Doherty 1
  Best Of Breed   Edward MacDonald 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Margaret Jones 2
Friday Best Of Breed   Brian Taylor 2

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 31 to September 02, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandy Alexander 1

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 23 to August 25, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 13
  Group 1st   Mel Saranchuk 18
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1
Saturday Group 3rd   Sharon Derrick 14
  Group 3rd   Cec Ringstrom 17
  Best Of Breed   Sharon Derrick 1
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 1
Friday Group 1st   Allan Brown 16
  Group 2nd   Thora Brown 11
  Best Of Breed   Allan Brown 1
  Best Of Breed   Thora Brown 1

Show Date
Manitoba Canine Association August 15 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Tony Vandendool 12
  Best Of Breed   Tony Vandendool 0
Saturday Best Of Breed   Guy Spagnolo 4
Friday Group 2nd   Yvonne Savard 49
  Best Of Breed   Yvonne Savard 4
Thursday Group 4th   Thomas Touzel 30
  Best Of Breed   Thomas Touzel 3

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fred Heal 1
Saturday Best Of Breed   Bart Miller 1
Friday Group 2nd   Larry Kereluke 38
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Stein 1
Sunday Group 4th   Bo Skalin 67
  Best Of Breed   Bo Skalin 2
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 1
Friday Best Of Breed   Denys Janssen 1

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Besoff 1
Saturday Best Of Breed   Ronald Besoff 1
Friday Best Of Breed   Glen Vernon 1

Show Date
Portage Kennel Club June 29 to July 01, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   John Reeve-Newson (Dr) 27
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 2

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 08 to June 11, 2013
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Doreen Marsh 0
Monday Group 2nd   Fred Dewsbury 28
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Saturday Reserve Best In Show   Fred Dewsbury N/A
  Group 1st   Lois Wilson 32
  Best Of Breed   Lois Wilson 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandy Wheat 1
Sunday Group 4th   Glen Stark 40
  Best Of Breed   Glen Stark 1
Saturday Group 2nd   Lois Wilson 73
  Best Of Breed   Lois Wilson 1
Friday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 1

Show Date
Finnish Lapphund Club of Canada May 10 to May 10, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Award Of Merit   Cheryl Stuber N/A
  Winners Dog   Cheryl Stuber N/A
  Best In Juvenile Sweepstakes   Sandra Post N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2017

Win Record - 2017
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 13 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Novice B   Jeffrey Lunder 83.0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Novice B   Marie-J Cloutier 84.0
Friday Novice B   Marie-J Cloutier 90.0

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Tuesday 12th of December 2017 09:12:08 PM