BIS MRBIS Can GCH. Am CH. Tricklecreek’s Friend Of Mine
Spaniel (Clumber)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Joey - (Male)
Owner: Shannon Van Norman, D.Lori-Ann Fischer
Breeder: Shannon Van Norman
Conformation Handler: Lori-Ann Fischer CPHA
Website: Http://www.tricklecreekclumberspaniels.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 4 5 4
All Breed Ranking: 14 14 22 24 21

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 8 29 11 8 4   0 1 0 0 1   3191
Win Record - 2018
Show Date
Westwind Sporting Dog Club July 12 to July 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Thomas Alexander 72
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sandy Alexander 60
Saturday Group 1st   Maribel Sy 69
Thursday Group 1st   Aramis (Joy) Lim 53

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Lanctot 72
Saturday Group 1st   Michael Lanctot 76
Friday Group 2nd   Michael Hill 41

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 30 to July 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Patricia Lanctot 140
  Group 1st   Michael Lanctot 24
  Group 1st   Patricia Lanctot 24
Sunday Reserve Best In Show   Rick Fehler 150
  Reserve Best In Show   Grant Townsend 138
  Group 1st   Rick Fehler 26
  Group 1st   Grant Townsend 27
Saturday Group 1st   Joy Hodgkinson 27

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wayne Thompson 14
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 11
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
Saturday Group 1st   William Byrne 14
  Group 1st   Judith Byrne 14
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
Friday Group 1st   Honey Glendinning 14
  Group 1st   Linda Kraft 14
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   Linda Kraft 0

Show Date
Prairie Canine Academy June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mary White 19
Saturday Best In Show   Lucie Paradis 170 *
  Group 1st   Lucie Paradis 21
  Group 3rd   Wendy Hamilton-Petkau 17
Friday Reserve Best In Show   Elaine Whitney 136
  Group 4th   David Kelland 6
  Group 1st   Robert Whitney 19

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Yvonne Savard 34
  Best Of Breed   Yvonne Savard 3 (0-3-1-0)
Sunday Reserve Best In Show   Raymond Filburn 407 (0-3-1-0)
  Group 1st   Keith Brown 85
  Best Of Breed   Stephanie Hedgepath 3 (0-3-1-0)
Saturday Group 4th   Ole Nielsen 42
  Best Of Breed   Ole Nielsen 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   David Kelland 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Cheryl Myers-Egerton 1

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 18 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Judith Shurb 22
  Group 2nd   Larry Kereluke 13
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Sunday Group 2nd   Bruce Fraser 17
  Group 1st   Wendy Maisey 22
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0
Saturday Group 3rd   Michael Woods (Dr) 18
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Friday Group 2nd   Joe Lobb 17
  Group 3rd   Janet Lobb 10
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Kenneth Chuah 29
  Best Of Breed   Kenneth Chuah 0
Saturday Reserve Best In Show   Sharol Candace Way 224
  Group 1st   Sharol Candace Way 45
  Best Of Breed   Sharol Candace Way 0
Friday Group 3rd   Gopi Krishnan 29
  Best Of Breed   Gopi Krishnan 0

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 16, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Hassi Assenmacher-Feyel 34
  Best Of Breed   Hassi Assenmacher-Feyel 0
Sunday Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 0
Saturday Best Of Breed   Aida Rivera Franco 0

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 12 to April 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   William Robert Russell 56
  Best Of Breed   William Robert Russell 0
Thursday Reserve Best In Show   Hassi Assenmacher-Feyel 296
  Group 1st   Ronnie Natividad 46
  Best Of Breed   Ronnie Natividad 0

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 3rd   James Reynolds 47
  Best Of Breed   James Reynolds 1 (0-1-1-0)
Friday Group 1st   Cesar Gutierrez Perez 68
  Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 1 (0-1-1-0)

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ann Hennigan 34
  Group 2nd   Edgar Bajona 23
  Best Of Breed   Ann Hennigan 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Edgar Bajona 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 2nd   Charles Bett 26
  Group 1st   David Gilmour 35
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Letitia Bett 1 (0-1-1-0)
Friday Group 1st   Tempest Deptuch 36
  Group 1st   Glen Stark 36
  Best Of Breed   Glen Stark 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Wendy Paquette 1 (0-1-1-0)

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 17 to February 19, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Terry Gains 144
  Group 4th   Kim Ramey-Leblanc 25
  Group 1st   Pierrette McLean 33
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Best Of Breed   Pierrette McLean 0
Sunday Group 4th   Geraldine Taylor 11
  Group 2nd   Terry Gains 18
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Best Of Breed   Terry Gains 0
Saturday Group 1st   Michael Gelinas 31
  Group 1st   Sandy Gelinas 33
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 2 2 2 2 1
Group Ranking: 73 72 88 82 75
All Breed Ranking: 373 368 421 395 357

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 3 0 6   0 0 0 0 0   245
Win Record - 2017
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Saturday Group 4th   Michael Lanctot 13
  Group 4th   Patricia Lanctot 17
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Friday Group 4th   Jacqueline Rusby 17
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 10 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Starr White 53
  Best Of Breed   Starr White 0
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 0
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Thursday Best Of Breed   Cherie Holmes 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Jacqueline Rusby 39
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Saturday Best Of Breed   Mirtha Mortera 0
Friday Group 4th   Stewart Dankner 45
  Best Of Breed   Stewart Dankner 0

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 18 to February 20, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Dianne Ivey 9
  Best Of Breed   Dianne Ivey 1
Sunday Group 2nd   Patricia Lanctot 19
  Group 2nd   Grant Townsend 9
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1
  Best Of Breed   Grant Townsend 1
Saturday Group 1st   Michael Lanctot 24
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 83 83 79 73 66
All Breed Ranking: 370 366 341 320 282

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 3 5 6   0 0 0 0 1   249
Win Record - 2016
Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carl Liepmann 0
Saturday Best Of Breed   Charles Olvis 0
Friday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0

Show Date
Clumber Spaniel Club of Canada [National] July 23 to July 23, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Thomas Alexander N/A

Show Date
Westwind Sporting Dog Club July 15 to July 16, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Guy Spagnolo 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 14 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Arndt 0
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 0
Friday Best Of Breed   Ann Ingram 0
Thursday Best Of Breed   Judi Elford 0

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Rosemary Shoreman 23
  BPIG   Rosemary Shoreman N/A
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Saturday Group 4th   Darle Heck 10
  BPIG   Darle Heck N/A
  Group 3rd   Wendy Maisey 29
  BPIG   Wendy Maisey N/A
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0
Friday Best Puppy In Show   Charles Bett N/A
  Group 2nd   Charles Bett 22
  BPIG   Charles Bett N/A
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Peter Machen N/A
  Group 4th   Larry Kereluke 9
  Group 3rd   Peter Machen 11
  BPIG   Peter Machen N/A
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Saturday Best Puppy In Show   Michael Lanctot N/A
  Group 4th   Michael Lanctot 10
  BPIG   Michael Lanctot N/A
  Group 3rd   Patricia Lanctot 11
  BPIG   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Friday Group 2nd   Joy Hodgkinson 11
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Sharon Derrick 12
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Sunday Best Puppy In Show   Valerie Gervais N/A
  Group 4th   Valerie Gervais 13
  BPIG   Valerie Gervais N/A
  BPIG   Richard Lopaschuk N/A
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Saturday Best Puppy In Show   Charles Bett N/A
  Group 2nd   Charles Bett 19
  BPIG   Charles Bett N/A
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 13 to May 16, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Carol Mulcahy 22
  BPIG   Carol Mulcahy N/A
  Best Of Breed   Carol Mulcahy 0
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 0
Friday BPIG   Cherie Holmes N/A
  Best Of Breed   Cherie Holmes 0

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Virginia Lyne N/A
  Best Of Breed   Virginia Lyne 1
Saturday BPIG   Mary White N/A
  Best Of Breed   Mary White 1
Friday Best Puppy In Show   Thomas Alexander N/A
  Group 3rd   Thomas Alexander 42
  BPIG   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 3

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By