CDN/AM CH BaileySong He's The One
Bearded Collie
(Click on breed to view standings)
Call Name: Tanner - (Male)
Owner: Wendy Wylie
Breeder: Terri Duff
Handler: Thomas Curley
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2014

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 7 7 6 5 4
Group Ranking: 211 202 188 154 130
All Breed Ranking: 1327 1269 1181 990 838

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 0 1   0 0 0 0 0   48
Win Record - 2014
Show Date
Kars Dog Club July 18 to July 20, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jeremy Browne 1

Show Date
Ottawa Kennel Club May 23 to May 25, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Felicity Prideaux 19
  Best Of Breed   Felicity Prideaux 0
Saturday Group 4th   Chris Graham 14
  Best Of Breed   Chris Graham 0
Friday Group 2nd   Ray Smith 14
  Best Of Breed   Ray Smith 0

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 2 2 2 5 5
Group Ranking: 33 31 32 55 56
All Breed Ranking: 241 230 244 385 379

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 6 7 2 1   0 0 0 0 0   395
Win Record - 2013
Show Date
Ottawa Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1
Friday Group 2nd   Rita Walker 31
  Best Of Breed   Rita Walker 1

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Robert Shreve 0
Friday Best Of Breed   Virginia Lyne 0

Show Date
Nipissing Kennel Club October 12 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Jeremy Browne 17
  Best Of Breed   Maida Puterman 1
  Group 2nd   Maida Puterman 22
  Best Of Breed   Jeremy Browne 1
Sunday Best Of Breed   Denise Cornelssen 1
  Group 2nd   Denise Cornelssen 36
  Best Of Breed   Fred Gordon 1
  Group 2nd   Fred Gordon 35
Saturday Best Of Breed   Ron Mahon 1
  Group 1st   Ron Mahon 39

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 1st   Thora Brown 19
Saturday Group 1st   Michael Hill 31
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Friday Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Group 1st   Phyllis Pancel 19
Thursday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 1st   Thomas Alexander 15

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 18 to May 20, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Phyllis Pancel 20
  Group 4th   Rita Walker 17
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0
Sunday Group 2nd   Michael Hill 23
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 3rd   Peter Machen 22
Saturday Group 2nd   Ron Mahon 26
  Group 2nd   Phyllis Wolfish 22
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Best Of Breed   Susan Badick 0
Friday Best Of Breed   Edward MacDonald 0

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 7 7 6 8 8
All Breed Ranking: 52 50 50 54 55

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 11 30 19 16   0 1 0 0 1   1805
Win Record - 2012
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 07 to December 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 1

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Stephen Andrews 3
Friday Best Of Breed   Phyllis Pancel 2
  Group 3rd   Phyllis Pancel 23

Show Date
Caledon Kennel Association November 23 to November 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 0
Saturday Best Of Breed   Vincent Grosso 2
Friday Best Of Breed   John (Fred) Peddie 2

Show Date
Ottawa Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Saturday Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 0
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 09 to November 11, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Len Harfield 3
Saturday Best Of Breed   Linda Millman 3
Friday Group 3rd   Glen Stark 11
  Best Of Breed   Glen Stark 1

Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charlotte McGowan 0
  Group 4th   Charlotte McGowan 24
Saturday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 30
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Friday Group 2nd   Arley Hussin 21
  Best Of Breed   Arley Hussin 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara du Pree 2
  Group 3rd   Barbara du Pree 26
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 2
  Group 2nd   Shirley Limoges 27
Friday Best Of Breed   Edd Bivin 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Colette Muldoon 33
  Best Of Breed   Colette Muldoon 1
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 2nd   Barbara Heal 22
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Group 3rd   Michel Bouchard 17

Show Date
Nipissing Kennel Club October 06 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 2nd   Michael Lanctot 21
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 24
Sunday Group 4th   Christopher Neilson 28
  Best Of Breed   Christopher Neilson 3
  Group 2nd   Allan Brown 24
  Best Of Breed   Allan Brown 3
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 3
  Group 2nd   Thora Brown 30
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 3

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Fred Dewsbury 25
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 4
Saturday Best Of Breed   Laura Thompson 5
Friday Best Of Breed   Ann Hennigan 6
  Group 3rd   Ann Hennigan 21

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 13 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kathrine Grant 10
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Saturday Group 2nd   Fred Bassett 12
  Best Of Breed   Fred Bassett 0
Friday Group 2nd   Carol Graham 9
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 12
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Thursday Best Of Breed   David Markus 0
  Group 3rd   Alan Bennett 8
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
  Group 4th   David Markus 8

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Schira 1
Saturday Group 2nd   Rafael de Santiago 34
  Best Of Breed   Rafael de Santiago 1
Friday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 0
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 17
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Group 4th   Mark Houston-McMillan 7
Sunday Group 1st   Donna Conod 25
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Saturday Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Group 2nd   Carmen Haller 26
Friday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 3rd   Ed Wild 11

Show Date
Thousand Island Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jim Bricknell 4
  Group 1st   Jim Bricknell 37
Saturday Best Of Breed   Marilyn Mincey 4
Friday Group 4th   Donald Fitzsimmons 29
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 4

Show Date
Bearded Collie Club of Canada August 14 to August 16, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Stud Dog   Caroline Nicholson N/A
  Award Of Merit   Caroline Nicholson N/A

Show Date
Working & Herding Club Of Southern Ontario August 12 to August 12, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Frank McCartha 5
  Group 2nd   Frank McCartha 43

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 12, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cecilia Martinez 6
Friday Best Of Breed   Nicholas De Bedout 3

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 07 to August 09, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Rosemary Shoreman 21
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 2
Wednesday Group 2nd   Fred Gordon 37
  Best Of Breed   Morley Thornton 4
  Best Of Breed   Fred Gordon 3
Tuesday Best Of Breed   Guy Jeavons 4
  Best Of Breed   Thomas Burke 4

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Darle Heck 12
  Best Of Breed   Darle Heck 1
Sunday Best Of Breed   Beverly Capstick 2
Saturday Best Of Breed   Aida Rivera Franco 3
  Group 3rd   Aida Rivera Franco 26

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Philip Wendling 1
Thursday Best Of Breed   Letitia Bett 1
  Best Of Breed   Michel Chaloux 1
  Group 2nd   Letitia Bett 34
Wednesday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Wayne Thompson 1
  Group 4th   Wayne Thompson 23

Show Date
Valley Kennel Club July 23 to July 25, 2012
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Rosemary Kemp 1
  Group 2nd   Rosemary Kemp 15

Show Date
Kars Dog Club July 20 to July 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 2
Saturday Best Of Breed   John B. Ross 2
Friday Best Of Breed   David Eadie 0

Show Date
London Canine Association July 13 to July 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Donald Wallace 37
  Best Of Breed   Donald Wallace 1
Saturday Group 2nd   Melvin Beech 19
  Best Of Breed   Melvin Beech 3
Friday Group 2nd   Arne Berg 11
  Best Of Breed   Arne Berg 2

Show Date
Bluewater Kennel Club July 05 to July 07, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John B. Ross 0
  Group 4th   John B. Ross 10
Friday Best Of Breed   Linda Millman 0
  Group 3rd   Linda Millman 17
Thursday Best Of Breed   Donna Conod 2

Show Date
Sarnia Kennel Club June 29 to July 02, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Doug Gaudin 17
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Sunday Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 18
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Group 1st   Thomas Touzel 24
  Best Of Breed   Thomas Touzel 0
Friday Group 1st   Avery Gaudin 15
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1

Show Date
Hamilton Kennel Club June 21 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tamas Jakkel (Dr) 1
  Group 2nd   Tamas Jakkel (Dr) 23
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 3
  Group 3rd   Virginia Lyne 33
Friday Group 4th   Michael Hill 20
  Group 3rd   Charles Cyopik 22
  Best Of Breed   Michael Hill 3
  Best Of Breed   Charles Cyopik 2
Thursday Best Of Breed   Lisa Avery 3
  Group 4th   David Eadie 20
  Group 4th   Lisa Avery 15
  Best Of Breed   David Eadie 4

Show Date
Erie Shores Kennel Club May 31 to June 03, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jeremy Browne 3
  Group 2nd   Jeremy Browne 28
Friday Best Of Breed   Joan Schurr Kefeli 3

Show Date
Ottawa Kennel Club May 25 to May 27, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Donald Emslie 18
  Best Of Breed   Donald Emslie 1
Saturday Group 3rd   Tim Doxtater 25
  Best Of Breed   Tim Doxtater 1
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 2nd   Olga Gagne 17

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Best Of Breed   John B. Ross 0
  Group 3rd   John B. Ross 11
  Group 1st   Bruce Owen 22
Sunday Group 1st   Morley Thornton 28
  Group 2nd   Denise Cornelssen 29
  Best Of Breed   Morley Thornton 0
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
Saturday Best Of Breed   Thomas Burke 0
  Best Of Breed   Fred Gordon 0
  Group 2nd   Fred Gordon 28
  Group 2nd   Thomas Burke 27

Show Date
Arnprior Canine Association May 11 to May 13, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Norman Kenney 1
  Group 3rd   Norman Kenney 13
Saturday Best Of Breed   Skip Stanbridge 2
  Group 3rd   Skip Stanbridge 14
Friday Group 4th   Michael Hill 12
  Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
Seaway Kennel Club May 04 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Markus 3
Saturday Best Of Breed   Bruce Owen 5
Friday Best Of Breed   Heather Langfeld 5
  Group 4th   Heather Langfeld 34

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Morley Thornton 0
Saturday Group 3rd   Barbara Heal 11
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
Friday Group 4th   Kristen Francis 30
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lois Wilson 0
Saturday Group 2nd   Theo Horchner 40
  Best Of Breed   Theo Horchner 1
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 1

Show Date
Champlain Dog Club April 13 to April 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Robert Smith (Dr) 24
  Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Polly Smith 0
  Group 2nd   Polly Smith 28
Friday Group 2nd   Wendy Schira 23
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Group 1st   Michael Lanctot 23

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 06 to April 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Alan Bennett 4
Saturday Best Of Breed   Deborah Graffmann 3
  Group 2nd   Deborah Graffmann 45
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 3
  Group 3rd   Stephen Dainard 27

Show Date
The Purina National March 09 to March 11, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   David Ojalvo 10

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 43 40 39 41 40
All Breed Ranking: 294 282 274 288 273

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 5 3 3   0 0 0 0 0   414
Win Record - 2011
Show Date
Ottawa Kennel Club November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 2
Saturday Best Of Breed   Keke Kahn 4
Friday Best Of Breed   Terry Carter 4

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 4
  Group 1st   Shirley Limoges 37
Friday Group 2nd   Guy Jeavons 26
  Best Of Breed   Guy Jeavons 5

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 02 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mary White 1
Sunday Group 4th   Rick Fehler 15
  Best Of Breed   Rick Fehler 1

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Morley Thornton 30
  Best Of Breed   Morley Thornton 3
Saturday Best Of Breed   Peter Machen 4
  Group 3rd   Peter Machen 34
Friday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2011
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Charles Bett 0
  Group 4th   Charles Bett 6
Tuesday Group 2nd   David Markus 16
  Best Of Breed   David Markus 0
Monday Best Of Breed   William Gunn 2
  Group 2nd   William Gunn 20

Show Date
Kars Community Recreation Association July 15 to July 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 4
  Group 1st   Richard Lopaschuk 37
Saturday Best Of Breed   Thomas Burke 5
  Group 2nd   Thomas Burke 42
Friday Group 1st   Honey Glendinning 27
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 28 to June 30, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Stephen Dainard 2

Show Date
Ottawa Kennel Club May 27 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Donna Conod 15
  Best Of Breed   Donna Conod 1
Saturday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 4
  Group 3rd   Deirdre McKinnon 36
Friday Best Of Breed   Richard Lake 3
  Group 1st   Richard Lake 24

Show Date
Arnprior Canine Association May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glenys Alexander 0
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 2
Friday Best Of Breed   Fred Heal 3
  Best Of Breed   Nancy Popovich 3
  Group 2nd   Fred Heal 31

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 7 7 9 9 8
Group Ranking: 83 83 119 107 99
All Breed Ranking: 698 692 871 807 745

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 3 1 0   0 0 0 0 0   146
Win Record - 2010
Show Date
Ottawa Kennel Club November 19 to November 21, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   David Ojalvo 44

Show Date
Purina Puppy Classic September 17 to September 17, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   N/A

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 20 to August 22, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Charlotte McGowan 33

Show Date
Kars Community Recreation Association July 16 to July 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jon Cole 38

Show Date
Ottawa Kennel Club May 28 to May 30, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Michel Bouchard 31

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2009
Show Date
London Canine Association October 16 to October 18, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Thora Brown N/A
Saturday BPIG   James Reynolds N/A

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 17 to September 20, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   James Reynolds N/A
Friday BPIG   Martin Doherty N/A
Thursday BPIG   David Markus N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By