MBIS MBISS CDN GRCH AM CH MistyTrails N'Bopchas Pandamon
Havanese
(Click on breed to view standings)
Call Name: Panda - (Female)
Owner: Judi A. Shurb & Carla M. Thompson
Breeder: Carla M. Thompson & Bev Dorma
Handler: Scott Leitz
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 12 12 8 7 4
All Breed Ranking: 54 54 44 38 29

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 3 16 15 10 4   0 0 0 0 1   1621
Win Record - 2017
Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 01 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Roger Hartinger N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Paula Hartinger N/A
Friday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 7 (0-4-2-2)

Show Date
Havanese Fanciers Of Canada [National] August 26 to August 26, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 18

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 25 to August 27, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A
Friday Best In Show   Bill Walkey 162 *
  Group 2nd   Karen Chant 27
  Group 1st   Bill Walkey 28
  Best Of Breed   Karen Chant 15 (3-6-4-3)
  Best Of Breed   Bill Walkey 15 (3-6-3-4)

Show Date
Edmonton Kennel Club August 10 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Tempest Deptuch 53
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 4
Friday Group 3rd   Mary White 56
  Best Of Breed   Mary White 4

Show Date
Glacier View Kennel Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Tempest Deptuch 129 *
  Group 1st   Tempest Deptuch 31
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 6 (1-2-2-2)
Wednesday Group 2nd   Grant Townsend 26
  Best Of Breed   Grant Townsend 6 (1-2-2-2)
Tuesday Group 2nd   Sandra Orford 21
  Best Of Breed   Sandra Orford 5 (1-2-2-1)

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Terill Udenberg (Dr) N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Jon Cole N/A
Saturday Group 3rd   Katelon Bajona-Fox 19
  Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 6 (1-3-1-2)

Show Date
Prince George Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1
Saturday Group 1st   Denise Cornelssen 19
  Group 3rd   Wendy Hamilton-Petkau 12
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 1
Friday Group 3rd   Larry Kereluke 12
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1
  Best Of Breed   Sheila Verhulst 1

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 07 to July 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Nancy Popovich 24
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Beech 2
Saturday Group 2nd   Michelle Scott 19
  Best Of Breed   Michelle Scott 4
Friday Group 2nd   Nancy Popovich 17
  Group 1st   Lee Anne Bateman 19
  Best Of Breed   Nancy Popovich 5
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 5

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Lee Steeves 49
  Best Of Breed   Lee Steeves 6
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 9
Saturday Group 2nd   Mel Saranchuk 75
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 9
Friday Group 3rd   Mirtha Mortera 63
  Best Of Breed   Mirtha Mortera 7

Show Date
Kelowna Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 21
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2
Sunday Reserve Best In Show   Denise Cornelssen N/A
  Group 1st   Tempest Deptuch 27
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 3
Saturday Reserve Best In Show   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Group 1st   Denise Cornelssen 27
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 3

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 12 to May 15, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Bill Walkey 44
  Best Of Breed   Bill Walkey 6
Sunday Group 3rd   Bruce Fraser 40
  Best Of Breed   Bruce Fraser 7
Saturday Group 4th   William Byrne 38
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 6
Friday Group 2nd   Kim Hamel 51
  Best Of Breed   Kim Hamel 6

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 14 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
Saturday Group 3rd   Terry Carter 15
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Friday Group 2nd   Doug Gaudin 20
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Gains 11
Saturday Group 1st   Lee Anne Bateman 72
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 12
Friday Group 2nd   Terry Berrios 67
  Best Of Breed   Terry Berrios 9

Show Date
Northwinds Dog Club March 24 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Peter Machen 16
  Best Of Breed   Peter Machen 2
Saturday Group 4th   Wendy Anderson 19
  Best Of Breed   Wendy Anderson 3
Friday Group 2nd   Rick Fehler 20
  Group 4th   Olga Gagne 15
  Best Of Breed   Rick Fehler 3
  Best Of Breed   Olga Gagne 3

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Olga Gagne 15
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 1
  Best Of Breed   Olga Gagne 1
Saturday Group 2nd   Joe Lobb 13
  Group 3rd   Janet Lobb 13
  Best Of Breed   Joe Lobb 2
  Best Of Breed   Janet Lobb 3
Friday Group 4th   Jack Ireland 13
  Best Of Breed   Jack Ireland 3

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 18 to February 20, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Group 1st   Philip Wendling 18
  Group 1st   Grant Townsend 17
  Best Of Breed   Philip Wendling 1
  Best Of Breed   Grant Townsend 1
Sunday Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 19
  Group 3rd   Marion Postgate 16
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1
  Best Of Breed   Marion Postgate 1
Saturday Group 1st   Patricia Lanctot 23
  Group 1st   Michael Lanctot 23
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 2
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2

Show Date
Alberta Kennel Club January 20 to January 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Peggy Gutierrez-Otero 56
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 8
Saturday Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 8
Friday Group 3rd   Shawn Nichols 43
  Best Of Breed   Shawn Nichols 5

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 3 2 5 5 5
Group Ranking: 23 22 42 41 41
All Breed Ranking: 168 163 262 268 259

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 7 10 2 5   0 0 0 0 0   564
Win Record - 2016
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Harold Pybus 13
  Best Of Breed   Harold Pybus 2
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 2
Saturday Group 2nd   Patricia Taylor 17
  Group 2nd   Donna Conod 17
  Best Of Breed   Patricia Taylor 3
  Best Of Breed   Donna Conod 3
Friday Best Of Breed   John Hodgkinson 3

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Richard Paquette 22
  Best Of Breed   Richard Paquette 2
Saturday Group 4th   Sharon Derrick 22
  Best Of Breed   Sharon Derrick 2
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 2

Show Date
Wheat City Kennel Club November 10 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cecilia Martinez 13
  Best Of Breed   Cecilia Martinez 1
Saturday Group 2nd   Roberto Alvarez Marquez 15
  Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 1
Friday Group 1st   Terry Carter 19
  Group 1st   Mel Saranchuk 18
  Best Of Breed   Terry Carter 1
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Cheryl Paterson 32
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 3
Friday Group 1st   Mary White 37
  Best Of Breed   Mary White 3

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 4
Friday Group 4th   Charles Olvis 23
  Best Of Breed   Charles Olvis 5

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 09 to September 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Kathleen Anderson-Wulff 26
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 2

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 18
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 4
Saturday Group 2nd   Stephen Dainard 23
  Best Of Breed   Stephen Dainard 5
Friday Group 2nd   Lee Anne Bateman 17
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 27 to May 29, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Rick Fehler 37
  Best Of Breed   Rick Fehler 11
Friday Group 2nd   Lee Anne Bateman 34
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 10

Show Date
Oceanside Kennel Club March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Karen Chant 67
  Best Of Breed   Karen Chant 19

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 13 to February 15, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Denise Cornelssen 20
  Group 1st   Terry Gains 17
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 1
  Best Of Breed   Terry Gains 1
Sunday Group 3rd   Rick Fehler 10
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 14
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1
Saturday Group 1st   Mel Saranchuk 22
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 6 6 6 5 5
Group Ranking: 54 53 50 46 43
All Breed Ranking: 331 328 296 281 258

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 1 3 1   0 0 0 0 1   269
Win Record - 2015
Show Date
Glacier View Kennel Club August 04 to August 06, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 1st   Karen Chant 27
  Best Of Breed   Karen Chant 7

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 18 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Elaine Whitney 33
  Best Of Breed   Elaine Whitney 8

Show Date
Vancouver Island Toy Dog Club May 23 to May 23, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 11

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers' Association May 22 to May 24, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Hill 28
  Best Of Breed   Michael Hill 9
Saturday Group 4th   Mary White 36
  Best Of Breed   Mary White 11
Friday Group 3rd   Honey Glendinning 35
  Best Of Breed   Honey Glendinning 10

Show Date
Tyee Kennel Club May 08 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Stephen Dainard 31
  Best Of Breed   Stephen Dainard 9
Friday Group 1st   Martin Doherty 29
  Best Of Breed   Martin Doherty 8

Show Date
Victoria City Kennel Club February 27 to March 01, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Sandra Lex 39
  Best Owner Handled In Group   Sandra Lex N/A
  Best Of Breed   Sandra Lex 6

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 4 3 5 3 3
All Breed Ranking: 18 17 21 17 19

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 4 28 16 5 4   1 1 0 0 2   2327
Win Record - 2014
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 12 to December 14, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 5
Friday Best Of Breed   Walter Pinsker 5

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC November 23 to November 24, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Bruce Fraser 50
  Best Of Breed   Bruce Fraser 15
Sunday Group 2nd   Alan Bennett 65
  Best Of Breed   Alan Bennett 13

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 21 to November 22, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Mel Saranchuk 73
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 14

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 10 to October 13, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Honey Glendinning 43
  Best Of Breed   Honey Glendinning 7
Saturday Group 2nd   Pamela Bruce 55
  Best Of Breed   Pamela Bruce 8

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 26 to September 28, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Yvonne Savard 59
  Best Of Breed   Andi Hudono 16
Friday Group 3rd   Ann Hennigan 45
  Best Of Breed   Yvonne Savard 15

Show Date
Skaha Kennel Club September 05 to September 07, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Martin Doherty 36
  Best Of Breed   Martin Doherty 6
Saturday Group 1st   Julio Ronco 41
  Best Of Breed   Julio Ronco 5
Friday Group 2nd   Wayne Thompson 31
  Best Of Breed   Wayne Thompson 4

Show Date
Kamloops & District Kennel Club August 29 to September 01, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Seamus Oates 21
  Best Of Breed   Seamus Oates 8
Saturday Group 1st   Doug Windsor 32
  Best Of Breed   Wendy Schira 12

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 22 to August 24, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Conny Gutierrez-Otero 15
  Best Of Breed   Conny Gutierrez-Otero 2
Saturday Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 16
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 2
Friday Group 2nd   Lynda Berar 13
  Group 4th   Kim Ramey-Leblanc 14
  Best Of Breed   Lynda Berar 2
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 2

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 15 to August 17, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Carol Graham N/A
  Group 1st   Carol Graham 22
  Best Of Breed   Carol Graham 2
Saturday Group 1st   Ainslie Mills 22
  Best Of Breed   Ainslie Mills 2
Friday Reserve Best In Show   Margaret Jones N/A
  Group 1st   Margaret Jones 21
  Group 1st   Richard Lopaschuk 19
  Best Of Breed   Margaret Jones 2
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1

Show Date
Victoria City Kennel Club August 08 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   James Frederiksen 51
  Best Of Breed   James Frederiksen 13
Saturday Group 3rd   James Reynolds 39
  Best Of Breed   James Reynolds 12
Friday Group 2nd   Susan Norris-Jones 34
  Best Of Breed   Susan Norris-Jones 12

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society August 02 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Lynda Saranchuk 31
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 5
Sunday Group 4th   Doreen Marsh 27
  Best Of Breed   Doreen Marsh 6
Saturday Reserve Best In Show   Bill Walkey N/A
  Group 1st   Bill Walkey 37
  Best Of Breed   Bill Walkey 6

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Denise Cornelssen N/A
  Group 1st   Denise Cornelssen 38
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 5
Saturday Group 1st   Mary White 49
  Best Of Breed   Russel Fletcher 6
Friday Best In Show   Dianne Ivey 230
  Group 1st   Dianne Ivey 46
  Best Of Breed   Dianne Ivey 5

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 27 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 30
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 6
Friday Group 2nd   Honey Glendinning 33
  Group 3rd   Grant Townsend 33
  Best Of Breed   Honey Glendinning 6
  Best Of Breed   Grant Townsend 7

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 12 to June 15, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Grant Townsend 39
  Best Of Breed   Grant Townsend 8

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 07 to June 10, 2014
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 1st   Ann Hennigan 26
  Best Of Breed   Ann Hennigan 4
Sunday Group 2nd   Leslie Rogers 37
  Best Of Breed   Leslie Rogers 8
Saturday Group 2nd   Shawn Nichols 34
  Best Of Breed   Shawn Nichols 7

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 23 to May 25, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Avery Gaudin 12
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Saturday Group 1st   Doug Gaudin 14
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Friday Group 1st   Honey Glendinning 12
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0

Show Date
Vancouver Island Toy Dog Club May 10 to May 10, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Ricardo Saldana 43
  Best Of Breed   Ricardo Saldana 6

Show Date
Tyee Kennel Club May 09 to May 11, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Terry Carter 41
  Best Of Breed   Terry Carter 7

Show Date
Renaissance Dog Association April 18 to April 21, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Polly Smith 4
Sunday Group 4th   Robert Smith (Dr) 49
  Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 5

Show Date
Group V Dog Club Of BC April 18 to April 18, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Pamela Bruce 65
  Best Of Breed   Pamela Bruce 7

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 16 to April 17, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Sylvia Barkey 2
Wednesday Group 2nd   Bruce Fraser 48
  Best Of Breed   Bruce Fraser 2

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 07 to March 09, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Guy Jeavons 12
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 10
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Saturday Best In Show   Denise Cornelssen 162
  Group 1st   Wayne Thompson 12
  Group 1st   Denise Cornelssen 12
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
Friday Best In Show   Mel Saranchuk 161
  Group 1st   Lynda Saranchuk 12
  Group 1st   Mel Saranchuk 12
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0

Show Date
Victoria City Kennel Club February 28 to March 02, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Barbara Watt 31
  Best Of Breed   Barbara Watt 5
Friday Group 1st   Nancy Popovich 33
  Best Of Breed   Nancy Popovich 5

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 21 to February 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Fabian Daza 43
  Best Of Breed   Fabian Daza 8
Saturday Group 2nd   Rick Fehler 48
  Best Of Breed   Rick Fehler 8
Friday Group 2nd   Edward MacDonald 42
  Best Of Breed   Edward MacDonald 6

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 27 27 25 30 30
All Breed Ranking: 170 167 156 201 184

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 6 2 2 3   0 0 0 0 2   570
Win Record - 2013
Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 18 to October 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Doug Gaudin N/A
  Best Brace In Show   Doug Gaudin N/A
  Group 1st   Doug Gaudin 50
  BPIG   Doug Gaudin N/A
  Best Of Breed   Doug Gaudin 7
Saturday Best Brace In Show   Avery Gaudin N/A
  Group 2nd   Avery Gaudin 50
  BPIG   Avery Gaudin N/A
  Best Of Breed   Avery Gaudin 8
Friday Best Brace In Show   Edward MacDonald N/A
  Group 3rd   Edward MacDonald 41
  BPIG   Edward MacDonald N/A
  Best Of Breed   Edward MacDonald 8

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 11 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Ed Wild N/A
Friday Best Puppy In Show   Christina Hubbell N/A
  Group 4th   Peggy Gutierrez-Otero 37
  BPIG   Peggy Gutierrez-Otero N/A
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 6

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Peter Machen N/A

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 16 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Lynda Saranchuk N/A
  Group 1st   Bruce Fraser 14
  BPIG   Bruce Fraser N/A
  Best Of Breed   Bruce Fraser 4
Saturday Best Puppy In Show   Mel Saranchuk N/A
  Group 1st   Mel Saranchuk 18
  BPIG   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 3
Friday Best In Show   Honey Glendinning 120
  Best Puppy In Show   Harold Pybus N/A
  Best Puppy In Show   Honey Glendinning N/A
  Group 1st   Honey Glendinning 18
  BPIG   Honey Glendinning N/A
  Group 1st   Harold Pybus 17
  BPIG   Harold Pybus N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 4
  Best Of Breed   Harold Pybus 3

Show Date
Toy Dog Club Of Alberta August 09 to August 09, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Robert Denis 2

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Bart Miller 34
  BPIG   Bart Miller N/A
  Best Of Breed   Bart Miller 5
Saturday BPIG   Karen Chant N/A
  Best Of Breed   Karen Chant 6
Friday Group 3rd   Honey Glendinning 34
  BPIG   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 5
Thursday Best Of Breed   Larry Kereluke 3

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Denys Janssen 0
Friday Best Of Breed   Jon Cole 0

Show Date
Southern Alberta Toy Dog Fanciers August 02 to August 02, 2013
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Ann Ingram N/A
  Best Of Breed   Ann Ingram 1

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Patricia Nemirovsky de Alsina N/A
  Group 4th   Ronald Besoff 29
  BPIG   Ronald Besoff N/A
  Best Of Breed   Ronald Besoff 3
Saturday Best Puppy In Show   Dianne Besoff N/A
  BPIG   Patricia Nemirovsky de Alsina N/A
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 3
Friday BPIG   Glen Vernon N/A
  Best Of Breed   Glen Vernon 2

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 13 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Carol Graham N/A
  BPIG   Carol Graham N/A
Saturday Best Puppy In Show   Richard Paquette N/A
  Best Brace In Show   Richard Paquette N/A
  BPIG   Bill Walkey N/A
Friday BPIG   Richard Paquette N/A
Thursday Group 2nd   Bruce Fraser 63
  BPIG   Bruce Fraser N/A
  Best Of Breed   Bruce Fraser 10

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 08 to June 11, 2013
Day Position   Judge Points
Tuesday BPIG   Bonnie Derry N/A
Monday BPIG   Lois Wilson N/A
Saturday Best Puppy In Show   Fred Dewsbury N/A
  Group 1st   Honey Glendinning 45
  BPIG   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 9

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 23 to May 26, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Brace In Show   Sue-Ellyn Rempel N/A

Show Date
Vancouver Island Toy Dog Club May 11 to May 11, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Lesley Hiltz N/A

Show Date
Victoria City Kennel Club March 01 to March 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Mary Gillan Cronchey N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Ole Nielsen N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Monday 11th of December 2017 10:40:23 AM