GCH Brackenmoor Somethingroyal FDJ
Pointer
(Click on breed to view standings)
Call Name: Chloe - (Female)
Owner: Julie Pullan
Breeder: Julie Pullan
Handler: Team Alexander
Website: http://brackenmoor.angelfire.com/
dolore sitays

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 10 12 18 13 15
All Breed Ranking: 41 47 78 65 62

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 5 11 12 9   0 0 0 0 0   1384
Win Record - 2017
Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Yvonne Savard 27
Saturday Group 2nd   Jose Antonio Molina Ortiz 25
Friday Group 2nd   Linda Kraft 22

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Andrew Brown 1 (0-0-0-2)
  Group 4th   Andrew Brown 41
Saturday Best Of Breed   Erodotus Neofytou 1 (0-0-0-2)
  Group 2nd   Erodotus Neofytou 38
Friday Group 2nd   Peter Machen 32 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Peter Machen 1 (0-0-0-2)

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 4th   Bruce Owen 18
Tuesday Group 3rd   Mary White 35
  Group 2nd   Rita Walker 35

Show Date
Societe Canine de Quebec August 04 to August 06, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Gordon Hayburn 28
Saturday Group 3rd   Starr White 46

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   William Gunn 37

Show Date
Valley Kennel Club July 24 to July 26, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Dianne Jovanovic 7

Show Date
Kars Dog Club July 21 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Richard Lopaschuk 58
  Best Of Breed   Lynn White 6
Friday Best Of Breed   Gordon Hayburn 6
  Group 3rd   Gordon Hayburn 64

Show Date
London Canine Association July 15 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (0-0-0-2)
  Group 3rd   Ole Nielsen 19
  Group 3rd   Cheryl Paterson 21
  Best Of Breed   Ole Nielsen 1 (0-0-0-2)
Saturday Best In Show   Joan Beech 172 *
  Group 1st   Joan Beech 32
  Best Of Breed   Stewart Dankner 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Joan Beech 1 (0-0-0-2)
  Group 3rd   Stewart Dankner 27

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club June 30 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Kathrine Grant 16
  Group 1st   Barbara Heal 17

Show Date
Sarnia Kennel Club June 30 to July 03, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Ted Fahlgren 30
Saturday Group 1st   Michael Woods (Dr) 36

Show Date
Monarch Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 1
  Group 4th   Stephen Dainard 22
  Group 2nd   Ed Wild 30
  Best Of Breed   Ed Wild 1

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Richard Hilderman (Dr) N/A
Saturday Best Of Breed   David Kirkland 11 (3-3-1-5)
Friday Select Bitch   George Marquis N/A

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Martin Doherty 1 (0-0-0-2)
  Group 3rd   Martin Doherty 14
Sunday Group 2nd   Michelle Scott 21
  Group 4th   Ron Mahon 9
  Best Of Breed   Ron Mahon 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Michelle Scott 2 (0-0-0-3)
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1 (0-0-0-2)
  Select Bitch   Stephen Dainard N/A
  Group 3rd   Jacqueline Rusby 21

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   John Walsh N/A
Saturday Best Of Breed   Ann Long-Doyle 1 (0-0-0-2)
Friday Best Of Breed   Richard Lake 1 (0-0-0-2)
  Group 4th   Richard Lake 41
  Best Of Breed   Judith Taylor 1 (0-0-0-2)
  Group 4th   Judith Taylor 29

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edgar Bajona 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 5
  Group 4th   Juan Miranda Saucedo 81
  Best Of Opposite Sex   Fernando Da Costa Maia N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Michael Lanctot N/A
  Best Of Opposite Sex   Patricia Lanctot N/A

Show Date
Kent Kennel Klub April 14 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 3
Saturday Group 3rd   Denys Janssen 40
  Best Of Breed   David Swartwood 1
  Best Of Breed   Denys Janssen 1
Friday Best Of Breed   Michael Forte 1
  Best Of Breed   Robert Whitney 1

Show Date
Nickel District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kathrine Grant 26
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Chris Woodrow 2 (0-0-0-3)
  Best Of Breed   Ole Nielsen 1 (0-0-0-2)
  Group 3rd   Chris Woodrow 30
  Group 2nd   Ole Nielsen 22
Friday Best Of Breed   Wendy Schira 2 (0-0-0-3)
  Best Of Breed   Lee Steeves 1 (0-0-0-2)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Denise Cornelssen N/A
Friday Best Of Breed   Thora Brown 3 (2-0-0-2)
  Best Of Breed   Mary Spinelli 3 (2-0-0-2)
  Group 2nd   Thora Brown 49

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edd Bivin 2 (0-0-0-3)
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 2 (0-0-0-3)
Friday Best Of Breed   Donna Conod 2 (0-0-0-3)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   France Godbout 2 (0-0-0-3)
Saturday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 2 (0-0-0-3)
  Best BBE In Group   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  Group 4th   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 64
Friday Select Bitch   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
Thursday Select Bitch   Irene Latchford N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 2 2 3 2 2
Group Ranking: 35 34 48 47 45
All Breed Ranking: 142 142 181 182 171

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 3 2 1   0 0 0 0 0   637
Win Record - 2016
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Per Kristian Andersen 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 1 (0-0-0-2)

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 3 (1-0-1-2)
Saturday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 2 (0-0-1-2)
  Group 1st   Kim Meredith-Cavanna 112
Friday Best Of Opposite Sex   Ann Hearn N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Ted Fahlgren N/A
Saturday Best Of Breed   Judith Shurb 2 (0-1-0-2)

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 05 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 3 (2-0-0-2)
  Best Of Breed   Sandra Lex 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Paula Hartinger 3 (2-0-0-2)
  Group 2nd   Barbara Heal 30
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-0-0-2)

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 2
Saturday Best Of Breed   Cherie Holmes 2
  Group 2nd   Cherie Holmes 45

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Geringer 0
Saturday Best Of Breed   William Gunn 1 (0-0-0-2)
Friday Best Of Breed   Brenda Wilson 1 (0-0-0-2)
  Group 3rd   Brenda Wilson 30
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1 (0-0-0-2)

Show Date
Essex County Kennel Club September 03 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Denis 1 (0-0-0-2)
Sunday Best Of Opposite Sex   Joe Lobb N/A
  Best Of Opposite Sex   Kathrine Grant N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Opposite Sex   Janet Lobb N/A

Show Date
Pointer Club Of Canada August 27 to August 27, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Esther Joseph N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anne Katona 11
Saturday Best Of Breed   Denys Janssen 12
Friday Group 3rd   Stewart Dankner 145
  Best Of Breed   Stewart Dankner 10

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Gordon Hayburn 3

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Nicholas De Bedout N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Paul Stanton N/A
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Best Of Opposite Sex   Ed Wild N/A

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Ann Ingram 3 (0-2-1-1)
Tuesday Best Of Opposite Sex   David Kelland N/A
  Best Of Opposite Sex   Jean-Louis Blais N/A
Monday Best Of Breed   Guy Spagnolo 3
  Best Of Opposite Sex   Guillermo Carrillo N/A

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mary White 0
  Best Of Breed   Federico Fernandez 0
Sunday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Lawrence Sinclair 0
Friday Best Of Breed   Joan Beech 0
  Best Of Breed   Melvin Beech 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Harold Pybus 0
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 0
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 1

Show Date
Pointer Club Of Canada [National] June 04 to June 04, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   William (Bill) Shelton N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Frank Washabaugh 5 (0-2-2-2)
Sunday Select Bitch   Steven Herman (Dr) N/A
Saturday Select Bitch   Francesca Browning-Christina N/A
Friday Select Bitch   Jo Ann Pavey N/A

Show Date
Ontario All Pointing Breed Field Dog Club June 03 to June 03, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Field Dog   Jon Cole N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 28 to May 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Allan Brown 1 (1-0-0-1)
  Group 2nd   Thora Brown 34

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judi Elford 0
Saturday Best Of Breed   Elizardo Valadez 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Friday Best Of Breed   Sylvia Barkey 1 (1-0-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Corinne Walker N/A

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michael Gelinas 38
  Best Of Breed   Pamela Bruce 3
  Best Of Breed   Michael Gelinas 3
Saturday Best Of Breed   Judith Taylor 3
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 3

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Sandy Alexander N/A
  Best Of Opposite Sex   Thomas Alexander N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Dana Cline N/A
  Best Of Opposite Sex   Heather Langfeld N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Terill Udenberg (Dr) N/A
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 3 (1-1-1-1)
  Group 1st   Ed Wild 64
Friday Best Of Opposite Sex   David Kelland N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Michael Woods (Dr) N/A
Friday Best Of Breed   Jack Ireland 2 (0-0-1-2)
  Group 1st   Jack Ireland 70

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Friday Best Of Opposite Sex   Alan Bennett N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Jeremy Browne N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 16 16 16 15 15
Group Ranking: 279 279 263 244 228
All Breed Ranking: 1176 1169 1093 1037 950

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   61
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Monday Best Of Breed   Irene Latchford 0
Sunday Best Of Opposite Sex   Davor Javor N/A

Show Date
Pointer Club Of Canada October 17 to October 17, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Rui Oliveira N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Select Bitch   Barbara Dempsey Alderman N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Gordon Hayburn N/A
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Best Of Opposite Sex   Klaus Anselm (Dr) N/A

Show Date
Alberta Kennel Club / Purina National July 31 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Nina Karlsdotter 3

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Larry Kereluke N/A
Friday Select Bitch   Leyda Perez N/A

Show Date
Valley Kennel Club July 20 to July 22, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Chris Graham 1
Monday Group 3rd   Alex Yu-Feng Zee 34
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 1
  Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 1

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Saturday Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 1
Friday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 1
  Best Of Breed   Carol Graham 1

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carolyn Cederman 8
Sunday Best Of Breed   Betty-Anne Stenmark 7

Show Date
Forest City Kennel Club May 08 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Roberto Alvarez Marquez N/A
  Best Puppy In Breed   Roberto Alvarez Marquez N/A
Saturday Select Bitch   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Best Puppy In Breed   Kim Ramey-Leblanc N/A
Friday Best Puppy In Breed   Michel Chaloux N/A
  Select Bitch   Ted Fahlgren N/A
  Best Puppy In Breed   Ted Fahlgren N/A
  Select Bitch   Michel Chaloux N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 17 to April 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Edgar Bajona N/A
  Best Puppy In Breed   Edgar Bajona N/A
Saturday Select Bitch   Francis Smith Moffat N/A
  Best Puppy In Breed   Francis Smith Moffat N/A
Friday Select Bitch   David Swartwood N/A
  Best Puppy In Breed   David Swartwood N/A
  Select Bitch   Thomas Nesbitt N/A
  Best Puppy In Breed   Thomas Nesbitt N/A

Show Date
Kent Kennel Klub April 10 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 1
Friday Reserve Best Puppy In Show   Marilyn Foulds N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 0
  BPIG   Marilyn Foulds N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Winners   Carl Liepmann (2-4-2-2)
  Senior Puppy Bitch Class   Carl Liepmann N/A
  Winners Bitch   Carl Liepmann (2-4-2-2)
  Best Puppy In Breed   Carl Liepmann N/A
Friday Winners Bitch   Richard Lopaschuk (2-2-0-2)
  Best Puppy In Breed   Richard Lopaschuk N/A
  BPIG   Richard Lopaschuk N/A
  Best Of Winners   Richard Lopaschuk (2-2-0-2)
  Senior Puppy Bitch Class   Richard Lopaschuk N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Starr White N/A
  Junior Puppy Bitch Class   Barbara Dempsey Alderman N/A
  Winners Bitch   Starr White (0-1-0-2)
Saturday Reserve Winners Bitch   Jon Cole N/A
  Junior Puppy Bitch Class   Jon Cole N/A
Friday Reserve Winners Bitch   Sean Shields N/A
  Junior Puppy Bitch Class   Sean Shields N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Patricia Taylor (1-2-1-1)
  Best Puppy In Breed   Patricia Taylor N/A
  Best Of Winners   Patricia Taylor (1-2-1-1)
  Junior Puppy Bitch Class   Patricia Taylor N/A
Saturday Winners Bitch   Ron Tolson (1-2-1-1)
  Best Puppy In Breed   Ron Tolson N/A
  Junior Puppy Bitch Class   Ron Tolson N/A
  Best Of Winners   Ron Tolson (1-2-1-1)
Friday Winners Bitch   Doug Windsor (0-2-0-1)
  Best Of Breed   Doug Windsor 2 (0-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Doug Windsor N/A
  Junior Puppy Bitch Class   Doug Windsor N/A
Thursday Junior Puppy Bitch Class   Judith Taylor N/A
  Best Of Breed   Judith Taylor 1 (0-1-0-1)
  Winners Bitch   Judith Taylor (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Judith Taylor N/A

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2014
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Natalja Skalin N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Tuesday 22nd of August 2017 05:56:37 AM