BIS BISS GCH Winterdance's Let It Storm
Samoyed
(Click on breed to view standings)
Call Name: Storm - (Male)
Owner: Tracey and John Parry
Breeder: Tracey & John Parry & Blair & Judi Elford
Handler: Tracey Parry
Website: http://www.winterdancesamoyed.com/
dolore sitays

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 7 7 9 7 6
All Breed Ranking: 30 25 24 22 22

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 7 8 7 10   0 1 0 0 1   1578
Win Record - 2017
Show Date
Edmonton Kennel Club August 10 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Mary White 48
Saturday Group 4th   Raymond Yurick 50
Friday Group 4th   Larry Kereluke 38
Thursday Group 3rd   Cherie Holmes 38

Show Date
Alberta Kennel Club August 04 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Edna Gonzalez-Aramburu 8
Saturday Best Of Breed   Stanley Shen 8

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 13 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patrice Johansen 10
Saturday Best Of Breed   Sandy Gelinas 10
  Group 4th   Sandy Gelinas 63
Friday Best Of Breed   Murray Eason 10

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 30 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Carol Graham 36
Saturday Group 1st   Bruce Owen 40
  Group 1st   Carmen Haller 41
Friday Group 1st   Thomas Alexander 36
  Group 2nd   Sandy Alexander 29

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Beech 0
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
Saturday Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 2nd   Karsten Kaemling 40
Friday Group 2nd   Lee Anne Bateman 35
  Group 1st   Nancy Popovich 38
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Lee Steeves 2
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 2
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 2
Friday Best Of Breed   David Denis 3

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Donna Conod 25
  Best Of Breed   Donna Conod 1
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 1
  Group 2nd   Michael Lanctot 23
Saturday Group 2nd   Walter Pinsker 25
  Best Of Breed   Walter Pinsker 1

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 12 to May 15, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Donna Conod 11
  Group 3rd   Donna Conod 50
Sunday Group 4th   Bill Walkey 62
  Best Of Breed   Bruce Fraser 11
Friday Best Of Breed   William Byrne 10
  Group 4th   William Byrne 50

Show Date
Saskatoon Working & Herding Dog Association May 06 to May 06, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Cec Ringstrom 2
  Group 2nd   Cec Ringstrom 38

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Linda Kraft 40
  Best Of Breed   Linda Kraft 1
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1
  Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 52
Friday Best Of Breed   Linda Stevens 0

Show Date
Renaissance Dog Association April 15 to April 17, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jack Kilgour 0
Sunday Best Of Breed   Polly Smith 0
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 13 to April 14, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Walter Pinsker 0
  Group 1st   Walter Pinsker 84
Thursday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Alberto Berrios 5
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 95

Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 1
  Group 4th   Stephen Dainard 67
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 1
  Group 3rd   Barbara Heal 82
Friday Group 3rd   Raymundo Lo 80
  Best Of Breed   Raymundo Lo 1

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Brian Reid 18
  Best Of Breed   Brian Reid 0
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 4th   Joe Lobb 18
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Friday Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Group 3rd   Jack Ireland 18
  Group 4th   Margaret Jones 19

Show Date
Alberta Kennel Club January 20 to January 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Cec Ringstrom 73
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 6
Saturday Best Of Breed   Corinne Walker 7
  Group 3rd   Corinne Walker 70
Friday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 7

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 8 8 9 10 11
All Breed Ranking: 36 35 45 49 60

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 10 16 14 6   0 0 0 0 1   1822
Win Record - 2016
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Harold Pybus 0
  Group 1st   Deirdre McKinnon 21
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
Saturday Best Of Breed   Lynn White 0
  Group 2nd   Donna Conod 20
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 3rd   Lynn White 17
Friday Group 2nd   Joy Hodgkinson 17
  Group 1st   John Hodgkinson 20
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 1
  Group 2nd   Richard Paquette 20
Friday Best Of Breed   Sharon Derrick 1

Show Date
Wheat City Kennel Club November 10 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Cecilia Martinez 5
  Group 3rd   Cecilia Martinez 31
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 3
  Group 3rd   Terry Carter 27
  Group 2nd   Mel Saranchuk 39
  Best Of Breed   Terry Carter 3

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mary White 78
  Best Of Breed   Mary White 2
Saturday Group 2nd   Joe Gregory 60
  Best Of Breed   Joe Gregory 2

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Olvis 2
  Group 3rd   Charles Olvis 64
Saturday Best Of Breed   Carl Liepmann 2
  Group 2nd   Carl Liepmann 80
Friday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 2
  Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 71

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Susan Norris-Jones 1
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1
  Group 1st   Susan Norris-Jones 42
  Group 1st   Honey Glendinning 42
Saturday Group 3rd   David Swartwood 29
  Group 1st   Ron Mahon 46
  Best Of Breed   David Swartwood 1
  Best Of Breed   Ron Mahon 1
Friday Best Of Breed   Judith Shurb 1

Show Date
Skaha Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   June Wall 1
  Group 4th   June Wall 18
Saturday Best Of Breed   Noel Beggs 1
  Group 4th   Noel Beggs 13
Friday Best Of Breed   Maribel Sy 0

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 02 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Sunday Best Of Breed   Terry Stacy 0
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 0
Friday Group 2nd   Lynda Saranchuk 34
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wayne Thompson 1
  Group 3rd   Wayne Thompson 50
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 1
Thursday Best Of Breed   Grant Townsend 1
  Group 3rd   Grant Townsend 43

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michel Chaloux 3

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 14 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 6
Friday Best Of Breed   Guy Spagnolo 4
Thursday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 4
  Group 4th   Richard Lopaschuk 29

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Rosemary Shoreman 20
  Group 2nd   Michael Shoreman 26
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Saturday Group 4th   Wendy Maisey 18
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0
  Group 3rd   Darle Heck 21
  Best Of Breed   Darle Heck 0
Friday Best Of Breed   Charles Bett 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Machen 0
  Group 1st   Peter Machen 36
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 2nd   Larry Kereluke 29
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 2nd   Patricia Lanctot 30
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 2nd   Michael Lanctot 28
Friday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 3rd   Rick Fehler 24
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Group 1st   John Hodgkinson 33

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Judith A. Brown 1
  Group 4th   Judith A. Brown 74

Show Date
Kelowna Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Garry Allan 14
  Best Of Breed   Garry Allan 1
Sunday Best Of Breed   Wayne Thompson 1
Saturday Group 2nd   Virginia Lyne 19
  Best Of Breed   Virginia Lyne 1

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 13 to May 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 7
Saturday Best Of Breed   Carol Mulcahy 7
Friday Best Of Breed   Patricia Hastings 7

Show Date
Samoyed Association Of Canada April 09 to April 09, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 21

Show Date
Renaissance Dog Association April 08 to April 11, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Edgar Bajona 35
  Best Of Breed   Edgar Bajona 9
Friday Group 3rd   Darle Heck 55
  Best Of Breed   Darle Heck 11

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 3
Friday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 3

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Virginia Lyne 90
  Best Of Breed   Pamela Bruce 2
Saturday Reserve Best In Show   Nancy Popovich N/A
  Best Of Breed   Judy McVeigh 3
  Group 1st   Nancy Popovich 124
Friday Best Of Breed   Laura Thompson 3
  Group 2nd   Laura Thompson 108

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 04 to March 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 3rd   Yvonne Savard 14
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Group 3rd   Valerie Gervais 13
Saturday Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
Friday Group 2nd   Honey Glendinning 16
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 18
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 10 10 9 8 10
All Breed Ranking: 44 43 38 36 52

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 1 18 4 5 5   0 1 0 0 2   1760
Win Record - 2015
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 1
  Group 2nd   Terry Carter 23
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 1
  Group 4th   Larry Kereluke 19
Friday Best Of Breed   Thomas Touzel 1

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 3
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 3
Friday Best Of Breed   Ian Rasmussen 3

Show Date
Battle River Canine Association October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Patricia Lanctot 70
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 1
Friday Group 3rd   Michael Lanctot 65
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edgar Bajona 2
  Best Of Breed   Judy McVeigh 2
  Group 1st   Edgar Bajona 50
  Group 1st   Judy McVeigh 52
Saturday Group 3rd   Joan Beech 32
  Best Of Breed   Melvin Beech 2
  Best Of Breed   Joan Beech 2
Friday Group 2nd   William Gunn 43
  Group 4th   Stephen Dainard 32
  Best Of Breed   William Gunn 2
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2

Show Date
Skaha Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 4th   Pamela Bruce 18
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 2nd   Richard Lopaschuk 24
Friday Group 1st   Roberto Alvarez Marquez 24
  Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 0

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 04 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Sandy Gelinas 36
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
Sunday Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Group 4th   Michael Gelinas 23
Saturday Best Of Breed   Charles Trotter 0
Friday Best Of Breed   Patricia Trotter 0
  Group 1st   Patricia Trotter 38

Show Date
Sagebrush Working Herding & Obedience Club Of B.C September 04 to September 06, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 2nd   Yvonne Savard 30

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 10 to July 13, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Chris Graham 4
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 4

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Thomas Nesbitt 37
  Group 1st   Lee Anne Bateman 37
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 1st   Mel Saranchuk 33
  Group 1st   Lynda Saranchuk 33
Friday Group 1st   Grant Townsend 34
  Group 1st   Carmen Haller 32
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Carmen Haller 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Stephen Dainard 24
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 1st   Linda Kraft 33
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Saturday Group 1st   Rosemary Shoreman 36
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Friday Group 1st   Tempest Deptuch 32
  Group 1st   Laura Thompson 31
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Breed   Laura Thompson 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Susan Ross Godek 0
Sunday Best Of Breed   Lawrence Sinclair 3
Friday Best Of Breed   Nancy Tibben 1
  Group 2nd   Nancy Tibben 84

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 15 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Shirley Hubenig 0
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Saturday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Friday Best Of Breed   Susan Quesnel 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 03 to April 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Cec Ringstrom N/A
  Group 1st   Houston Clark 76
  Best Of Breed   Houston Clark 0
Saturday Best In Show   Houston Clark 405
  Best Of Breed   Toddie Clark 0
  Group 1st   Toddie Clark 86

Show Date
Tri-Arctic Specialty March 28 to March 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Albert Holabach 6

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 06 to March 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Grant Townsend 27
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Friday Best In Show   Nancy Popovich 168
  Best Of Breed   Ray Smith 0
  Group 1st   Nancy Popovich 33
  Group 3rd   Ray Smith 29
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 34 35 32 31 27
Group Ranking: 509 500 478 447 409
All Breed Ranking: 3355 3284 3169 3015 2769

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 2   0 0 0 0 0   10
Win Record - 2013
Show Date
Chautauqua Canine Club April 12 to April 14, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Ann Hennigan N/A
  Group 4th   Ann Hennigan 4
  Best Of Breed   Ann Hennigan 1
Friday BPIG   David Denis N/A
  Best Of Breed   David Denis 1
  Group 4th   David Denis 6

Show Date
Edmonton Samoyed Club March 23 to March 23, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Nancy Russell N/A
  Best Of Winners   Nancy Russell N/A
  Winners Dog   Nancy Russell N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2013
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Neil Graves N/A

Show Date
Alberta Kennel Club January 18 to January 20, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Shoreman 0

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2012
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Kim Ramey-Leblanc N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Group   Linda Kraft N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Tuesday 22nd of August 2017 05:59:55 AM