Am Ch. / Can GCh. Kohlein's Estrella
German Shepherd Dog
(Click on breed to view standings)
Call Name: Estrella - (Female)
Owner: Maria McDonald
Breeder: Maria McDonald
Handler: Maria McDonald
Website: http://kohlein.wix.com/kohlein

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 2 2 2 2 4
All Breed Ranking: 18 18 18 19 31

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
6 7 47 15 3 3   1 0 0 0 1   3185
Win Record - 2017
Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 11 to November 13, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Harold Pybus 17
  Best Of Breed   Harold Pybus 1 (0-0-1-1)
Sunday Group 2nd   Kathrine Grant 26
  Best Of Breed   Kathrine Grant 3 (1-0-1-2)

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC November 10 to November 11, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Martin Doherty N/A
Friday Group 3rd   Edna St Hilaire 22
  Best Of Breed   Brenda Wilson 2 (1-0-1-1)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Denise Cornelssen 27
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 1 (0-0-0-2)
Saturday Reserve Best In Show   Erin Brown N/A
  Group 1st   Erin Brown 42
  Best Of Breed   Brenda Wilson 1 (0-0-0-2)
Friday Best In Show   Gunnar Nymann 342 *
  Group 1st   Gunnar Nymann 39
  Best Of Breed   Gunnar Nymann 3 (1-1-0-2)

Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michelle Scott 46
  Best Of Breed   Michelle Scott 5 (1-0-1-4)
Saturday Group 1st   Shirley Hubenig 53
  Best Of Breed   Shirley Hubenig 4 (1-0-1-3)
Friday Group 1st   Grant Townsend 54
  Best Of Breed   Barbara Arndt 5 (1-1-1-3)

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 13 to October 15, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lucie Paradis 20
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
Saturday Group 1st   Sharon Derrick 21
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Friday Group 2nd   Roberto Alvarez Marquez 12
  Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 0

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Wayne Thompson N/A
Sunday Group 1st   Larry Kereluke 62
  Best Of Breed   Larry Kereluke 8 (2-2-2-3)
Friday Group 1st   Robert Shreve 55
  Best Of Breed   Robert Shreve 6 (2-2-2-1)

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 21 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Vania Haga (Dr) 22
  Best Of Breed   Vania Haga (Dr) 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Athanasios Garivaldis N/A
Friday Best In Show   Adriana Gaitan Villegas 354 *
  Group 1st   Adriana Gaitan Villegas 19
  Best Of Breed   Adriana Gaitan Villegas 3 (1-0-1-2)

Show Date
Skaha Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   William Gunter 26
  Best Of Breed   William Gunter 6 (1-0-4-2)
Saturday Best In Show   Elizabeth Gunter 194 *
  Group 1st   Marilyn O'Neill 31
  Group 1st LTD Breed Show Elizabeth Gunter 28
  Best Of Breed LTD Breed Show Elizabeth Gunter 5
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 6 (1-0-4-2)
Friday Group 2nd   Bill Walkey 22
  Group 1st   Jo Ann Pavey 24
  Best Of Breed   Bill Walkey 5 (1-0-4-1)
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 5 (1-0-4-1)

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 01 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Paula Hartinger 53
  Best Owner Handled In Group   Paula Hartinger N/A
  Best Of Breed   Paula Hartinger 7 (1-0-4-3)
Sunday Group 1st   Cesar Gutierrez Perez 60
  Best Owner Handled In Group   Cesar Gutierrez Perez N/A
  Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 8 (2-0-4-3)
Saturday Select Bitch   Mel Saranchuk N/A

Show Date
Sagebrush Working, Herding & Obedience Club of BC September 01 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Ainslie Mills 44
  Best Of Breed   Ainslie Mills 6

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wendy Paquette 11
  Best Of Breed   Wendy Paquette 3 (1-2-0-1)
Saturday Group 1st   Donna Conod 11
  Best Of Breed   Donna Conod 3 (1-2-0-1)
Friday Best In Show   Garry Allan 160 *
  Reserve Best In Show   Yvonne Savard N/A
  Group 1st   Yvonne Savard 11
  Group 1st   Catherine Barlow 11
  Best Of Breed   Yvonne Savard 3 (1-2-0-1)
  Best Of Breed   Catherine Barlow 3 (1-2-0-1)

Show Date
Victoria City Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Juan Miranda Saucedo 25
  Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 1
Saturday Reserve Best In Show   Carlos Quinones N/A
  Group 1st   Judi Elford 29
  Best Of Breed   Judi Elford 1
Friday Group 1st   Carlos Quinones 27
  Best Of Breed   Carlos Quinones 1

Show Date
Glacier View Kennel Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Reserve Best In Show   Tempest Deptuch N/A
  Group 1st   Yvonne Savard 24
  Best Of Breed   Yvonne Savard 3 (1-2-0-1)
Wednesday Group 1st   Grant Townsend 26
  Best Of Breed   Grant Townsend 3 (1-2-0-1)
Tuesday Group 1st   Cec Ringstrom 24
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 3 (1-2-0-1)

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jon Cole 3 (1-2-0-1)
Sunday Select Bitch   Shirley Hubenig N/A
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 3 (1-2-0-1)

Show Date
Prince George Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   David Swartwood 12
  Best Of Breed   David Swartwood 4
Saturday Group 3rd   Denise Cornelssen 10
  Group 1st   Cec Ringstrom 13
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 6
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 5
Friday Group 2nd   Sheila Verhulst 13
  Best Of Breed   Sheila Verhulst 6

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 07 to July 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kathleen Hardwick 30
  Best B/O Handled In Group   Kathleen Hardwick N/A
  Best Of Breed   Kathleen Hardwick 7

Show Date
Nicola Valley Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Edgar Bajona 28
  Best Of Breed   Edgar Bajona 4
Saturday Best In Show   Kathleen Anderson-Wulff 168
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 31
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 5

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 15 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   John Rowton 21
  Best Of Breed   John Rowton 0
Saturday Group 2nd   Hiroshi Kamisato 22
  Group 1st LTD Breed Show Margaret Jones 25
  Best B/O Handled In Group   Hiroshi Kamisato N/A
  Best Of Breed   Hiroshi Kamisato 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Margaret Jones 1
Friday Group 1st   Robert Whitney 21
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Thursday Group 1st   Elaine Whitney 19
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 10 to June 13, 2017
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 1st   Harold Pybus 10
  Best Of Breed   Harold Pybus 1
Monday Group 1st   Richard Lopaschuk 9
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1
Sunday Group 2nd   Doug Windsor 7
  Best Of Breed   Doug Windsor 2
Saturday Group 1st   Wendy Schira 13
  Best Of Breed   Wendy Schira 1

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 26 to May 28, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sandy Alexander 28
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Saturday Group 2nd   Janet Buchanan 27
  Best Of Breed   Janet Buchanan 0
Friday Group 2nd   Thomas Alexander 21
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Kelowna Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Tempest Deptuch 183
  Group 1st   Susan Quesnel 40
  Best Of Breed   Susan Quesnel 5
Sunday Group 1st   Denise Cornelssen 43
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 7

Show Date
Tyee Kennel Club May 11 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lesley Chalmers 0
Saturday Group 2nd   Michael Hill 35
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Friday Group 4th   Terry Carter 29
  Best Of Breed   Terry Carter 1
Thursday Group 3rd   David Denis 24
  Best Of Breed   David Denis 1

Show Date
Renaissance Dog Association April 15 to April 17, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Michael Shoreman N/A
  Group 1st   Jack Kilgour 42
  Best Of Breed   Jack Kilgour 4
Sunday Reserve Best In Show   Robert Smith (Dr) N/A
  Group 1st   Rosemary Shoreman 55
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 6
Saturday Group 1st   Michael Shoreman 64
  Best Of Breed   Michael Shoreman 5

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 13 to April 14, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Polly Smith 50
  Best Of Breed   Polly Smith 6

Show Date
Oceanside Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Leni Finne 1
Friday Group 2nd   Julio Rueda 21
  Best Of Breed   Julio Rueda 3

Show Date
Victoria City Kennel Club March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Karl Erik Johansson 11
  Best Of Breed   Karl Erik Johansson 0
Saturday Group 2nd   Mary White 30
  Best Of Breed   Mary White 0
Friday Group 1st   Ainslie Mills 31
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Gerson Ayala 23
  Best Of Breed   Gerson Ayala 1
Saturday Group 1st   Linda Kraft 37
  Best Of Breed   Linda Kraft 1
Friday Reserve Best In Show   Linda Kraft N/A
  Group 1st   Fabricio Pastor Aguilar 29
  Best Of Breed   Fabricio Pastor Aguilar 1

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 23 23 23 22 20
Group Ranking: 174 171 162 155 144
All Breed Ranking: 1200 1193 1113 1054 970

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 2 0 0   0 0 0 0 0   60
Win Record - 2015
Show Date
Victoria City Kennel Club August 07 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Elaine Ross 12
  Best Of Breed   Elaine Ross 0
Saturday Group 1st   John Palmer 26
  Best Of Breed   John Palmer 0
Friday Group 2nd   John Reeve-Newson (Dr) 22
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 44 43 42 42 39
Group Ranking: 304 295 286 278 261
All Breed Ranking: 1999 1958 1865 1768 1652

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   0 0 0 0 1   30
Win Record - 2014
Show Date
Peace Arch Working & Herding Association March 29 to March 29, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Serge Tassan 5

Show Date
Oceanside Kennel Club March 28 to March 30, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 25
  BPIG   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 5

Show Date
Victoria City Kennel Club February 28 to March 02, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Nancy Popovich N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Tuesday 12th of December 2017 09:09:48 PM