GCh Essexshire Sir Jack of Essex, #1 Miniature Bull Terrier 2017
Bull Terrier (Miniature)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Jack-Jack - (Male)
Owner: Catherine Woodliffe
Breeder: Catherine Woodliffe
Handler:
Website: http://www.minibulls.ca


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 2 2
Group Ranking: 28 23 17 37 39
All Breed Ranking: 327 288 259 416 321

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 2 6 5   0 0 0 0 0   150
Win Record - 2018
Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Judith Taylor 15

Show Date
Ontario County Kennel Club June 08 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 0
Friday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0

Show Date
Arnprior Canine Association May 11 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Gloria Geringer 10
  Best Of Breed   Gloria Geringer 0
Saturday Group 3rd   Kathrine Grant 15
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (1-0-1-0)
Friday Group 2nd   Nancy Popovich 12
  Group 4th   Sylvia Barkey 4
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 1 (1-0-1-0)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Friday Group 4th   Lee Anne Bateman 9
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Saturday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
Friday Group 3rd   Letitia Bett 13
  Best Of Breed   Letitia Bett 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 13 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Nicholas De Bedout 11
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 0
  Best Of Breed   Mary White 0
Saturday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 10
  Group 1st   Edna Gonzalez-Rubio 13
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 0
Friday Group 3rd   Kathrine Grant 6
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karsten Kaemling 3 (0-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 0
Friday Group 4th   Judith Taylor 7
  Group 3rd   Dann Wilson 9
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Dann Wilson 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 0
Friday Group 3rd   Brian Taylor 12
  Best Of Breed   Brian Taylor 0

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 27 35 37 48 53
All Breed Ranking: 308 376 397 494 563

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 4 9 3   0 0 0 0 1   295
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Allan Pepper 28
  Best Of Breed   Allan Pepper 1 (0-0-2-0)
Wednesday Group 2nd   Wendy Anderson 25
  Best Of Breed   Wendy Anderson 3 (2-0-2-0)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Glen Stark 1 (0-0-1-1)

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jay Richardson 4 (1-1-2-1)
Saturday Best Of Breed   Benny Blid von Schedvin 3 (1-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Nina Karlsdotter 3 (1-1-1-1)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Michael Gelinas N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   William de Villeneuve N/A
Friday Select Dog   Jocelyne Gagne N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 0
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
Saturday Group 4th   Wendy Paquette 19
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Erin Brown 2 (0-0-2-1)
Saturday Select Dog   Gloria Geringer N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Jack Ireland 3
Friday Best Of Breed   Gunnar Nymann 2 (0-0-2-1)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Honey Glendinning N/A
Saturday Best Of Breed   Lucie Paradis 4 (2-0-2-1)
Friday Best Of Opposite Sex   France Godbout N/A
  Select Dog   Guy Jeavons N/A

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Ron Mahon 4
  Group 3rd   Kathrine Grant 4
  Best Of Breed   Ron Mahon 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (1-0-1-0)
Sunday Group 2nd   Olga Gagne 6
  Group 3rd   Allan Brown 5
  Best Of Breed   Olga Gagne 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Allan Brown 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 1st   Deirdre McKinnon 7
  Group 1st   Thora Brown 8
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Thora Brown 1 (1-0-1-0)

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 2 (1-0-2-0)
  Best Of Breed   Rick Fehler 2 (1-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Glen Stark 2 (1-0-2-0)
  Select Dog   Joy Lynne Huntley N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 2 (1-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Richard Paquette 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Larry Kereluke 2 (1-0-1-1)

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 3 (2-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A
Saturday Group 4th   William Gunn 9
  Best Of Breed   William Gunn 3 (2-0-1-1)
  Best Of Breed   Virginia Lyne 4 (2-0-2-1)
Friday Best Of Breed   Michel Bouchard 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Ray Smith 1 (0-0-1-1)

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 0
Friday Group 3rd   Michael Shoreman 11
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Thursday Group 3rd   Rosemary Shoreman 8
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 30 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Carol Graham 7
  Group 3rd   Judith Shurb 7
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
Saturday Group 3rd   Carmen Haller 6
  Group 3rd   Bruce Owen 8
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Best Of Breed   Bruce Owen 0

Show Date
Prairie Canine Academy June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Geraldine Taylor 4
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0
Friday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fred Bassett 1
  Best Of Breed LTD Breed Show Lee Steeves 0
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 1

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1
Saturday Best Of Breed   Linda Stevens 2

Show Date
Saskatchewan Terrier Association May 05 to May 05, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   David Kirkland 1

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4
Saturday Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 4
Friday Best Of Breed   Tanya Stockmari 3

Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Stephen Dainard 35
  Best Of Breed   Stephen Dainard 5
Saturday Best Of Breed   Judy McVeigh 5
Friday Group 3rd   Raymundo Lo 28
  Best Of Breed   Raymundo Lo 5

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 13 13 12 N/A N/A
Group Ranking: 375 372 361 N/A N/A
All Breed Ranking: 3473 3443 3307 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   9
Win Record - 2016
Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   John Reeve-Newson (Dr) N/A
Friday Best Of Breed   Torbjorn Skaar 2

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 02, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 2
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 2
  Best Of Breed   Allan Brown 3

Show Date
Miniature Bull Terrier Club of Ontario [National] August 13 to August 13, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Carol Gray N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Loraine Boutwell N/A
  Best Of Winners   Loraine Boutwell (1-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Loraine Boutwell N/A
  Winners Dog   Loraine Boutwell (1-1-1-1)
Friday 1st Senior Puppy Dog Class   Len Harfield N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Donna Conod N/A
  Best Of Opposite Sex   Len Harfield N/A
  Best Of Winners   Len Harfield (1-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Len Harfield N/A
  Winners Dog   Len Harfield (1-1-1-1)
  Best Of Winners   Donna Conod (1-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Winners Dog   Donna Conod (1-1-1-1)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 01, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday BPIG   Carlos Capone N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Jon Cole N/A
  Best Puppy In Breed   Jon Cole N/A
  Reserve Winners Dog   Jon Cole N/A
Saturday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Frank Washabaugh N/A
  Best Puppy In Breed   Frank Washabaugh N/A
  Reserve Winners Dog   Frank Washabaugh N/A

Show Date
Bull Terrier Fanciers Association May 07 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Robert Myall N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Friday 1st Canadian Bred Dog Class   Carol Gray N/A
  Best Puppy In Breed   Desmond Murphy N/A
  Reserve Winners Dog   Desmond Murphy N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By