CAN/AM GCH Mishka Paddington Bear
Cavalier King Charles Spaniel
(Click on breed to view standings)

Call Name: Paddy - (Male)
Owner: Thomas C Faulkner / Rhonda L Blair
Breeder: Venita Lang
Handler: Aaron Andriash & Amanda Williams
Website:

dolore sitays
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2018
Show Date
Group V Dog Club Of BC April 14 to April 14, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Veteran In Group   Ben Wasylyshen N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 2 2 2 1 1
Group Ranking: 17 17 17 16 15
All Breed Ranking: 78 78 81 80 76

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 6 7 19 11   0 0 0 1 2   1187
Win Record - 2017
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ainslie Mills 3
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Saturday Group 2nd   Michael Lanctot 11
  Group 4th   Patricia Lanctot 5
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Friday Group 3rd   Michael Hill 8
  Group 3rd   Jacqueline Rusby 6
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Joe Lobb 21
  Best Of Breed   Joe Lobb 3 (0-1-3-0)
Saturday Select Dog   Janet Lobb N/A
Friday Select Dog   Brenton Wright N/A

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 11 to November 13, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Shawn Nichols N/A
Sunday Select Dog   Kathleen Anderson-Wulff N/A

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC November 10 to November 11, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Martin Doherty N/A
Friday Group 3rd   Dianne Ivey 29
  Best Of Breed   Dianne Ivey 6 (2-1-3-1)

Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Patricia Taylor N/A
Friday Select Dog   Grant Townsend N/A

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 13 to October 15, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Lucie Paradis 30
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 1 (0-1-1-0)
Friday Group 3rd   Roberto Alvarez Marquez 31
  Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 1 (0-1-1-0)

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Wayne Thompson N/A
Saturday Group 3rd   Michael Hill 33
  Best Of Breed   Michael Hill 16 (2-4-7-4)
Friday Select Dog   Larry Kereluke N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 21 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Wendy Hamilton-Petkau N/A
Saturday Group 3rd   Vania Haga (Dr) 33
  Best Of Breed   Vania Haga (Dr) 7 (0-3-4-1)
Thursday Group 2nd LTD Breed Show Marion Postgate 23
  Best Of Breed LTD Breed Show Marion Postgate 5

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC September 14 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Malgorzata Supronowicz 9
Thursday Best Of Breed   Warren Hudson 9

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 08 to September 11, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   James Frederiksen N/A
Friday Group 2nd   Rick Fehler 35
  Best Of Breed   Rick Fehler 5 (1-2-3-0)

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 01 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Roger Hartinger 7 (2-2-3-1)
Saturday Select Dog   James Reynolds N/A

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Wendy Paquette N/A
Saturday Select Dog   Donna Conod N/A
Friday Group 4th   Yvonne Savard 11
  Group 3rd   Garry Allan 15
  Best Of Breed   Yvonne Savard 3 (0-2-2-0)
  Best Of Breed   Garry Allan 3 (0-0-2-2)

Show Date
Alberta Kennel Club August 04 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Katrina Santas 8

Show Date
Prince George Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thomas Nesbitt 10
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 3
Saturday Group 4th   Wendy Hamilton-Petkau 10
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 3
Friday Group 2nd   Larry Kereluke 16
  Group 3rd   Sheila Verhulst 11
  Best Of Breed   Larry Kereluke 3
  Best Of Breed   Sheila Verhulst 3

Show Date
Nicola Valley Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michael Lanctot 15
  Group 3rd   Kathleen Anderson-Wulff 22
  Best Of Breed   Michael Lanctot 5
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 5
Saturday Group 3rd   Patricia Lanctot 23
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 6
  Best Of Breed   Edgar Bajona 6

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Best Of Breed   Joan Beech 0
Saturday Group 3rd   Karsten Kaemling 15
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0

Show Date
Prairie Canine Academy June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Geraldine Taylor N/A
  Group 3rd   Jocelyne Gagne 28
  Group 1st   Geraldine Taylor 37
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 2
Saturday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 40
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 2
Friday Group 1st   Doug Gaudin 42
  Group 1st   Avery Gaudin 41
  Best Of Breed   Doug Gaudin 2
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2

Show Date
Toy Dog Club Of Alberta, Edmonton June 03 to June 03, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Fred Bassett 5

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Lee Steeves 39
  Best Of Breed   Lee Steeves 2
Sunday Group 4th   Jacqueline Rusby 48
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 3

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 26 to May 28, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Janet Buchanan 25
  Best Of Breed   Janet Buchanan 1
Saturday Group 2nd   Sandy Alexander 38
  Group 4th LTD Breed Show Kim Hamel 27
  Best Of Breed LTD Breed Show Kim Hamel 1
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1
Friday Group 3rd   Thomas Alexander 28
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Donna Conod 17
  Best Of Breed   Donna Conod 1
Sunday Group 1st   Michael Lanctot 18
  Group 1st   Patricia Lanctot 18
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 2
Saturday Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 15
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 2

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 12 to May 15, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Bruce Fraser 32
  Best Of Breed   Bruce Fraser 10
Saturday Group 3rd   William Byrne 49
  Best Of Breed   William Byrne 10
Friday Group 4th   Kim Hamel 37
  Best Of Breed   Kim Hamel 10

Show Date
Renaissance Dog Association April 15 to April 17, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Robert Smith (Dr) 59
  Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 11

Show Date
Group V Dog Club Of BC April 15 to April 15, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Bruce Fraser 32
  Best Of Breed   Bruce Fraser 7

Show Date
Oceanside Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Julio Rueda 40
  Best Of Breed   Julio Rueda 8
Friday Best Of Breed   James Reynolds 9

Show Date
Victoria City Kennel Club March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 0
Saturday Best Of Breed   Ainslie Mills 0
Friday Best Of Breed   Karl Erik Johansson 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Gerson Ayala 7

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 2 2 2 2 3
Group Ranking: 15 14 14 14 16
All Breed Ranking: 108 106 113 104 124

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 2 8 2 6 13   0 0 0 0 1   778
Win Record - 2016
Show Date
Ladies Kennel Club of BC November 06 to November 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Gail Forsythe (Dr) 31
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 7

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Francois Bernier 30
  Best Of Breed   Francois Bernier 7
Friday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz 6

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Eugenio Aguilo Gonzales 5
Saturday Group 3rd   Daniel Ceres Rubio 47
  Best Of Breed   Daniel Ceres Rubio 8

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jo Schepers 5
Friday Best Of Breed   Elaine Ty 3

Show Date
Skaha Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Yvonne Savard 12
  Best Of Breed   Noel Beggs 5
Friday Reserve Best In Show   Maribel Sy N/A
  Group 1st   Maribel Sy 24
  Best Of Breed   Maribel Sy 5

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 02 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Terry Stacy 9
  Best Of Breed   Terry Stacy 5
Sunday Group 3rd   Mel Saranchuk 18
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 6
Saturday Group 3rd   Lynda Saranchuk 25
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 7
Friday Group 4th   Terry Carter 11
  Best Of Breed   Terry Carter 7

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Rick Fehler 22
  Best Of Breed   Rick Fehler 2

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Kim Hamel 71
  Best Of Breed   Kim Hamel 4

Show Date
Southern Alberta Toy Dog Fanciers July 30 to July 30, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Malcolm Moore 3

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Aramis (Joy) Lim 48
  Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 3
Saturday Group 4th   Bonnie Linnell Clarke 50
  Best Of Breed   Bonnie Linnell Clarke 3
Friday Best Of Breed   Nancy Tibben 4

Show Date
Prince George Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Terill Udenberg (Dr) 17
  Group 3rd   Yvonne Savard 13
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 4
  Best Of Breed   Yvonne Savard 4
Saturday Group 1st   Donald Emslie 23
  Group 1st   Tim Doxtater 22
  Best Of Breed   Donald Emslie 4
  Best Of Breed   Tim Doxtater 4
Friday Reserve Best In Show   Geraldine Taylor N/A
  Group 1st   Richard Paquette 22
  Group 1st   Geraldine Taylor 22
  Best Of Breed   Richard Paquette 4
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 4

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 14 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1
Saturday Best Of Breed   Glen Stark 1
Friday Best Of Breed   Guy Spagnolo 2
Thursday Best Of Breed   Ann Ingram 3

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Patricia Lanctot 19
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 3
Friday Group 3rd   Rick Fehler 15
  Best Of Breed   Rick Fehler 3

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Terry Stacy 5
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 6

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Jack Ireland 10
  Group 4th   Sharon Derrick 9
  Best Of Breed   Jack Ireland 3
  Best Of Breed   Sharon Derrick 3
Sunday Group 4th   Valerie Gervais 9
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 12
  Best Of Breed   Valerie Gervais 3
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 3
Saturday Group 2nd   Letitia Bett 13
  Best Of Breed   Charles Bett 3
  Best Of Breed   Letitia Bett 3

Show Date
Tyee Kennel Club May 05 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Carol Mulcahy 4

Show Date
Renaissance Dog Association April 08 to April 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Warren Hudson 10

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 35
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 4
Friday Group 4th   Barbara Dempsey Alderman 32
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 8

Show Date
Oceanside Kennel Club March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Karen Day 46
  Best Of Breed   Lois Wilson 14

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 5 5 4 4 4
Group Ranking: 38 38 31 30 29
All Breed Ranking: 240 239 216 205 196

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 5 2 2   0 0 0 0 0   364
Win Record - 2015
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 4
Saturday Best Of Breed   Paula Hartinger 4
Friday Best Of Breed   John Hodgkinson 2

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 14 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Patricia Lanctot 8
  Group 2nd   Michael Lanctot 9
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 2
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 10 to July 13, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Federico Fernandez 1
Sunday Group 4th   Robert Denis 27
  Best Of Breed   Robert Denis 2
Saturday Group 3rd   Chris Graham 37
  Best Of Breed   Chris Graham 2
Friday Group 2nd   Alex Yu-Feng Zee 34
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 1

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 15 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Marion Postgate 4
Sunday Best Of Breed   Francois Bernier 3
Saturday Group 4th   Doug Gaudin 33
  Best Of Breed   Doug Gaudin 3
Friday Best Of Breed   Avery Gaudin 3

Show Date
Lakes District Kennel Club May 02 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Margaret Jones 9
  Best Of Breed   Margaret Jones 2
Saturday Group 2nd   Michael Lanctot 11
  Group 2nd   Patricia Lanctot 11
  Best Of Breed   Michael Lanctot 3
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 4

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 03 to April 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Toddie Clark 62
  Best Of Breed   Toddie Clark 2
Saturday Best Of Breed   Murray Eason 2
Friday Group 1st   Houston Clark 62
  Best Of Breed   Houston Clark 0

Show Date
Oceanside Kennel Club March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Ricardo Torres-Simoes 38
  Best Of Breed   Ricardo Torres-Simoes 9

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 4 4 4 3 3
Group Ranking: 35 35 35 34 31
All Breed Ranking: 251 248 233 214 187

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 4 3 3   0 0 0 0 0   399
Win Record - 2014
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 14 to November 16, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ricardo Saldana 2
Saturday Best Of Breed   Peter Machen 0
Friday Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0

Show Date
Victoria City Kennel Club August 08 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   James Frederiksen 24
  Best Of Breed   James Frederiksen 4
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 3
Friday Best Of Breed   Susan Norris-Jones 2

Show Date
Glacier View Kennel Club August 05 to August 07, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Stephen Dainard 3
Wednesday Best Of Breed   Marilyn Mincey 3
Tuesday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 3

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society August 02 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Lynda Saranchuk 25
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 3
Sunday Group 1st   Doreen Marsh 33
  Best Of Breed   Doreen Marsh 2
Saturday Best Of Breed   Bill Walkey 3

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 28 to July 01, 2014
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 2nd   Tim Doxtater 17
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0
Monday Group 3rd   Donald Emslie 18
  Best Of Breed   Donald Emslie 1
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1
Saturday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 26
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 5

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 12 to June 15, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Grant Townsend 30
  Best Of Breed   Grant Townsend 2
Saturday Group 1st   Jack Ireland 48
  Best Of Breed   Jack Ireland 2
Friday Best Of Breed   Robert Rowbotham 2

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 07 to June 10, 2014
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 2nd   Ann Hennigan 21
  Best Of Breed   Ann Hennigan 1
Sunday Group 1st   Leslie Rogers 39
  Best Of Breed   Leslie Rogers 1

Show Date
Fort St John & District Kennel Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Natalie Dunfee 23
  Best Of Breed   Natalie Dunfee 3
Sunday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 3
Saturday Best Of Breed   Bill Walkey 3

Show Date
Lakes District Kennel Club May 03 to May 04, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Donald Emslie 19
  Group 1st   Tim Doxtater 17
  Best Of Breed   Donald Emslie 3
  Best Of Breed   Tim Doxtater 3
Saturday Group 4th   Richard Lopaschuk 17
  Group 4th   Ainslie Mills 14
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 3
  Best Of Breed   Ainslie Mills 3

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By