MBIS AM GCH & CAN SEL GCH Woodside's Southern Belle
German Shepherd Dog
(Click on breed to view standings)
Call Name: Bella - (Female)
Owner: Nora MacLeod
Breeder: Sandy Anderson
Handler: Emily Burdon
Website:

dolore sitays
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 11 12 14 14 13

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
10 4 48 28 13 5   0 0 0 0 0   4089
Win Record - 2017
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Janet Lobb 32
  Best Of Breed   Janet Lobb 6
Saturday Group 1st   Glen Stark 45
  Best Of Breed   Glen Stark 3

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   William (Bill) Shelton 55
  Best Of Breed   Jacqueline Stacy 6
Friday Best Of Breed   William (Bill) Shelton 6

Show Date
Moncton Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Lucie Paradis 183 *
  Group 1st   Cheryl Paterson 29
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 8 (3-3-0-3)
Saturday Group 1st   Lucie Paradis 30
  Best Of Breed   Lucie Paradis 6 (1-3-0-3)
Friday Best In Show   Stephen Andrews 165 *
  Group 1st   Stephen Andrews 27
  Best Of Breed   Stephen Andrews 7 (1-4-0-3)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Gelinas 53
  Best Of Breed   Michael Gelinas 5 (2-1-2-1)
Saturday Group 1st LTD Breed Show Jocelyne Gagne 53
  Group 2nd   Donna Morris 68
  Best Of Breed LTD Breed Show Jocelyne Gagne 6
  Best Of Breed   Donna Morris 8 (2-4-2-1)

Show Date
United Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Elaine Whitney 43
  Best Of Breed   Elaine Whitney 4 (0-2-1-2)
Saturday Group 4th   Larry Kereluke 29
  Best Of Breed   Larry Kereluke 4 (0-3-1-1)
Friday Group 4th   Robert Whitney 25
  Best Of Breed   Robert Whitney 4 (1-2-1-1)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Erin Brown 31
  Best Of Breed   Erin Brown 3 (1-2-0-1)
Saturday Group 2nd   Gunnar Nymann 34
  Best Of Breed   Gunnar Nymann 1 (1-0-0-1)
Friday Group 2nd   Tony Monk 26
  Best Of Breed   Tony Monk 3 (2-1-0-1)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Honey Glendinning 40
  Best Of Breed   Bea Sawka 6 (4-2-0-1)
Saturday Group 1st   Lucie Paradis 42
  Best Of Breed   Lucie Paradis 6 (4-2-0-1)

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Stephen Dainard 119
  Group 1st   Stephen Dainard 13
  Best Of Breed   Stephen Dainard 3
Saturday Group 2nd   Federico Fernandez 12
  Best Of Breed   Federico Fernandez 3

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Anna Hewson 15
  Best Of Breed   Anna Hewson 2 (1-1-0-1)
Saturday Group 1st LTD Breed Show Jo Ann Pavey 31
  Group 4th   Larry Kereluke 25
  Best Of Breed LTD Breed Show Jo Ann Pavey 2
  Best Of Breed   Larry Kereluke 2 (1-1-0-1)
Friday Group 2nd   Richard Paquette 17
  Group 2nd   Marilyn O'Neill 15
  Best Of Breed   Richard Paquette 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1 (1-0-0-1)

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Francis Smith Moffat 37
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 3
Saturday Group 3rd LTD Breed Show Elizardo Valadez 37
  Group 2nd   Deirdre McKinnon 53
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 4
  Best Of Breed LTD Breed Show Elizardo Valadez 3
Friday Group 3rd   Dana Cline 38
  Best Of Breed   Dana Cline 4

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st LTD Breed Show Joyce Love 10
  Group 1st   Rafael Malo Alcrudo 17
  Best Of Breed LTD Breed Show Joyce Love 0
  Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 1 (0-1-0-1)
Saturday Group 1st   Ole Nielsen 22
  Best Of Breed   Ole Nielsen 1 (0-1-0-1)
Friday Group 1st   Rosemary Shoreman 13
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Thursday Group 1st   Michael Shoreman 13
  Best Of Breed   Michael Shoreman 1 (0-1-0-1)

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Chris Graham 15
  Best Of Breed   Chris Graham 2
Sunday Group 3rd   David Swartwood 20
  Best Of Breed   David Swartwood 3
Friday Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 27
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 6

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jose Antonio Molina Ortiz 15
  Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz 7 (2-1-2-3)
Saturday Reserve Best In Show   Yvonne Savard N/A
  Group 1st   Yvonne Savard 17
  Best Of Breed   Yvonne Savard 6 (2-1-2-2)
Friday Best In Show   Gail Forsythe (Dr) 93 *
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 14
  Group 1st   Linda Kraft 16
  Best Of Breed   Barbara Arndt 5 (1-1-2-2)
  Best Of Breed   Linda Kraft 4 (1-0-2-2)

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Luiz Ribas Silva 28
  Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 5 (1-1-3-1)
Saturday Group 3rd   Peter Machen 20
  Select Bitch LTD Breed Show Andrew Brown N/A
  Best Of Breed   Peter Machen 7 (1-1-4-2)
Friday Select Bitch   Erodotus Neofytou N/A

Show Date
Societe Canine de Quebec August 04 to August 06, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Honey Glendinning 45
  Best Of Breed   Honey Glendinning 4 (2-2-0-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Karsten Kaemling N/A
Friday Group 3rd   James Osborne 26
  Best Of Breed   James Osborne 4 (1-2-0-2)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Allan Brown 13
  Best Of Breed   Allan Brown 2 (0-2-0-1)
Saturday Group 1st   Vickie Umpleby 25
  Group 2nd LTD Breed Show William Gunn 15
  Best Of Breed LTD Breed Show William Gunn 2
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 3 (1-2-0-1)
Friday Group 2nd   Tony Vandendool 18
  Group 2nd   Thora Brown 18
  Best Of Breed   Tony Vandendool 2 (0-1-0-2)
  Best Of Breed   Thora Brown 1 (0-1-0-1)

Show Date
Valley Kennel Club July 24 to July 26, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Charles Bett 17
  Best Of Breed   Charles Bett 0

Show Date
Kars Dog Club July 21 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Richard Lopaschuk 22
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Saturday Group 2nd   Lynn White 23
  Best Of Breed   Lynn White 2
Friday Group 2nd   James Osborne 28
  Group 4th LTD Breed Show Tim Thomas 22
  Best Of Breed   James Osborne 3
  Best Of Breed LTD Breed Show Tim Thomas 3

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club June 30 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Linda Kraft 23
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Saturday Best In Show   Jocelyne Gagne 158
  Group 1st   Jocelyne Gagne 23
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
Friday Best In Show   Kathrine Grant 137
  Group 1st   Raymond Lariviere 23
  Group 1st   Barbara Heal 23
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Lynda Saranchuk 38
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 5
Saturday Best Of Breed   Fabian Daza 8
Friday Reserve Best In Show   Mel Saranchuk N/A
  Group 1st   Mel Saranchuk 44
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 4

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 4
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 4
Friday Group 2nd   Brian Taylor 21
  Best Of Breed   Dianne Miller 5
  Best Of Breed   Brian Taylor 5

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 08 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mary White 21
  Best Of Breed   Mary White 1
Saturday Group 1st   Sandra Lex 26
  Best Of Breed   Sandra Lex 2
Friday Group 2nd   Jacqueline Rusby 14
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 2
Thursday Group 2nd   Ray Smith 14
  Group 1st   Cec Ringstrom 17
  Best Of Breed   Ray Smith 1
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 1

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Peter Green 25
  Best Of Breed   Peter Green 1 (0-0-1-1)
Sunday Group 3rd   Jean Lawless 45
  Best Of Breed   Jean Lawless 4 (1-0-2-2)
Saturday Group 4th   Paul Lawless 39
  Best Of Breed   Bea Sawka 2 (0-0-1-2)
Friday Group 3rd   Kay Sneath 35
  Best Of Breed   Kay Sneath 3 (1-0-1-2)

Show Date
Ottawa Kennel Club May 26 to May 28, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sharon Derrick 36
  Best Of Breed LTD Breed Show Terill Udenberg (Dr) 2
  Best Of Breed   Sharon Derrick 6
Saturday Best In Show   Judith Shurb 196
  Group 1st   Judy McVeigh 36
  Best Of Breed   Judy McVeigh 5
Friday Group 3rd   Stephen Andrews 26
  Best Of Breed   Susan Norris-Jones 3
  Best Of Breed   Stephen Andrews 2

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Bonnie Derry 27
  Best Of Breed   Bonnie Derry 5
Sunday Group 2nd   Richard Paquette 35
  Best Of Breed   Richard Paquette 7
Saturday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 5

Show Date
Arnprior Canine Association May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Larry Kereluke 171
  Group 1st   Larry Kereluke 22
  Best Of Breed   Larry Kereluke 3
Saturday Group 1st   Carlos Roberto Flaquer Rocha 28
  Best Of Breed   Carlos Roberto Flaquer Rocha 4
Friday Best In Show   Rick Fehler 177
  Group 2nd   Karen Chant 24
  Group 1st   Rick Fehler 28
  Best Of Breed   Karen Chant 3
  Best Of Breed   Rita Walker 3

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Janet Lobb 43
  Group 1st LTD Breed Show Anik Primeau 44
  Best Of Breed LTD Breed Show Anik Primeau 2
  Best Of Breed   Janet Lobb 3
Saturday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 33
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 3
Friday Group 1st   Jean-Louis Blais 34
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 5

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Fernando Da Costa Maia N/A
  Group 1st   Juan Miranda Saucedo 32
  Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 3 (0-0-2-2)
Saturday Group 1st   Fernando Da Costa Maia 41
  Best Of Breed   Fernando Da Costa Maia 4 (0-0-3-2)

Show Date
Champlain Dog Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Avery Gaudin 15
  Group 1st   Doug Gaudin 17
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2
  Best Of Breed   Doug Gaudin 2

Show Date
Kent Kennel Klub April 14 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Forte 16
  Best Of Breed   Michael Forte 1
Saturday Group 1st   Robert Whitney 22
  Group 1st   David Swartwood 19
  Best Of Breed   David Swartwood 2
  Best Of Breed   Robert Whitney 3
Friday Reserve Best In Show   Peggy Gutierrez-Otero N/A
  Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 22
  Group 2nd   Denys Janssen 15
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 1
  Best Of Breed   Denys Janssen 1

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Virginia Lyne 309 *
  Group 1st   Virginia Lyne 26
  Best Of Breed   Virginia Lyne 5 (0-2-2-2)
Saturday Select Bitch   Donna Conod N/A
Friday Group 1st   Glen Stark 41
  Best Of Breed   Sean Shields 7 (1-3-1-3)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 16 16 14 14 12
Group Ranking: 91 89 85 78 70
All Breed Ranking: 637 626 592 557 514

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 2 0   0 0 0 0 0   133
Win Record - 2016
Show Date
Ontario Breeders Association February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Franklin Van der Spuy 40
  Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 6
Saturday Best Of Breed   Tim Thomas 10
Friday Group 3rd   John Rowton 36
  Best Of Breed   John Rowton 8

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Woods (Dr) 33
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 3 (2-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 3 (1-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Raymond Lariviere 1 (1-0-0-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 3 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   James Frederiksen 4 (2-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 3 (2-1-0-1)
Thursday Best Of Opposite Sex   Alan Bennett N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2015
Show Date
German Shepherd Dog Club Of Canada September 18 to September 19, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Tony Vandendool N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Bitch Class   Jon Cole N/A
  Best Of Opposite Sex   Jon Cole N/A
  Best Of Winners   Jon Cole (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Jon Cole N/A
  Winners Bitch   Jon Cole (1-1-1-0)
Saturday 1st Senior Puppy Bitch Class   Barbara Dempsey Alderman N/A
  Best Of Opposite Sex   Barbara Dempsey Alderman N/A
  Best Puppy In Breed   Barbara Dempsey Alderman N/A
  Winners Bitch   Barbara Dempsey Alderman (1-1-1-1)
Friday 1st Senior Puppy Bitch Class   Bruce Owen N/A
  Best Of Opposite Sex   Bruce Owen N/A
  Best Puppy In Breed   Bruce Owen N/A
  Winners Bitch   Bruce Owen (0-1-1-0)

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2014
Show Date
United Kennel Club November 07 to November 09, 2014
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Michael Woods (Dr) N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Tuesday 12th of December 2017 09:09:36 PM