Am GCHB Can GCh Cerise Springfire's Hobo
Spaniel (English Springer)
(Click on breed to view standings)
Call Name: Beau - (Male)
Owner: Barbara & Harold Van Schoick
Breeder: D. Cherry, H. Huber Jr., H. Huber
Handler: Norm Fargo
Website:

dolore sitays
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 2 2
Group Ranking: 11 11 8 10 9
All Breed Ranking: 38 38 34 36 33

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 11 8 11 9   0 0 0 0 1   2049
Win Record - 2017
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Jacqueline Stacy 113
  Best Of Breed LTD Breed Show Benny Blid von Schedvin 6
  Best Of Breed   Jacqueline Stacy 6
Saturday Best Of Breed   Jay Richardson 6
Friday Best Of Breed   Nancy Liebes 3

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Morris 0
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Sean Shields 2
  Best Of Breed   Michael Hill 2 (1-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Heather Langfeld 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Gloria Geringer 94
  Best Of Breed   Gloria Geringer 9 (1-4-3-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Erin Brown N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Jack Ireland 8
  Best In Limited Breeds Show   Jack Ireland N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Gunnar Nymann N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Honey Glendinning N/A
Saturday Group 1st   Lucie Paradis 79
  Best Of Breed   Lucie Paradis 11 (3-5-3-1)

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Stephen Dainard 19
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Sunday Group 2nd   Ramon Acasuso Signoret 32
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Best Of Breed   Ramon Acasuso Signoret 0
Saturday Group 1st   Federico Fernandez 23
  Best Of Breed   Federico Fernandez 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Pierrette McLean 0
  Best Of Breed   Anna Hewson 0
Saturday Group 4th   Jo Ann Pavey 44
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
Friday Group 2nd   Marilyn O'Neill 35
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Best Of Breed   Ray Smith 0
  Best Of Breed   James Reynolds 0
Friday Group 4th   William Gunn 12
  Group 3rd   Michel Bouchard 22
  Best Of Breed   William Gunn 0
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Osborne 3 (1-1-2-0)
Saturday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2 (2-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Dann Wilson 2 (1-1-1-0)

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 0
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Saturday Best Of Breed   Elizabeth Gunter 0
  Best Of Breed   William Gunter 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club September 01 to September 01, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Carl Liepmann 1 (1-0-1-0)
  Select Dog   Barbara Heal N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 120
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 2
Sunday Best Of Breed   Jeffrey Pepper 2
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 2
  Best Of Breed LTD Breed Show Serena Bernardi 3

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Andrew Brown 0
Saturday Best Of Breed   Erodotus Neofytou 0
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Peter Machen 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1 (0-1-1-0)
Wednesday Select Dog   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
Tuesday Select Dog   Rita Walker N/A
  Select Dog   Mary White N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Francois Bernier 3 (1-1-1-1)
Sunday Group 2nd   Tatjana Urek 85
  Best Of Breed   Tatjana Urek 3 (1-2-1-0)
Saturday Group 1st   Carlos Quinones 77
  Best Of Breed   Carlos Quinones 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Carmen Navarro 5

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Patricia Lanctot N/A
Thursday Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Wednesday Group 3rd   Sean Shields 30
  Best Of Breed   Sean Shields 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Letitia Bett 0

Show Date
South Western Ontario Sporting Dog Club July 22 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sandra Lex 0

Show Date
London Canine Association July 15 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Cheryl Paterson 19
  Group 1st   Ole Nielsen 25
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Saturday Best Of Breed   Joan Beech 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Stewart Dankner 3 (1-2-1-0)

Show Date
Sarnia Kennel Club June 30 to July 03, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ted Fahlgren 1
Sunday Group 1st   Lucie Paradis 33
  Best Of Breed   Lucie Paradis 2
Saturday Group 3rd   Michael Woods (Dr) 29
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1
Friday Best Of Breed   Wendy Paquette 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Olga Gagne 0
Friday Group 4th   Bill Walkey 14
  Group 3rd   Jacqueline Rusby 17
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Saturday Best Of Breed   Dianne Miller 2
Friday Group 4th   Mark Houston-McMillan 13
  Best Of Breed   Joan Colbourn 2
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 2

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Robert Indeglia (Dr) 3
Saturday Select Dog   David Kirkland N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Allan Pepper N/A
Sunday Select Dog   Wendy Maisey N/A
Saturday Select Dog   Robert Ennis N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Jocelyne Gagne 4

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   John Walsh 191 *
  Group 1st   John Walsh 51
  Best Of Breed   John Walsh 0
Saturday Group 3rd   Ann Long-Doyle 47
  Best Of Breed   Ann Long-Doyle 0
Friday Group 1st   Richard Lake 44
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Richard Lake 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Lynda Saranchuk N/A
Saturday Select Dog   Mel Saranchuk N/A
Friday Select Dog   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Best Of Breed   Martin Doherty 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Edgar Bajona 60
  Best Of Breed   Edgar Bajona 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 3rd   Fernando Da Costa Maia 84
  Group 1st LTD Breed Show Juan Miranda Saucedo 97
  Best Of Breed LTD Breed Show Juan Miranda Saucedo 5
  Best Of Breed   Fernando Da Costa Maia 3 (1-2-1-0)
Friday Group 2nd   Michael Lanctot 41
  Group 3rd   Patricia Lanctot 39
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 15 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michel Bouchard 39
  Best Of Breed   Dianne Miller 1
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
Saturday Group 2nd   Robert Rowbotham 42
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 43
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 1
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1

Show Date
Nickel District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Cheryl Paterson 18
  Group 3rd   Kathrine Grant 23
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Kathrine Grant 3 (0-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Ole Nielsen 4 (0-3-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Chris Woodrow N/A

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 18 to March 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Kathrine Grant 29
  Best Of Breed   Ed Wild 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 4th   Michael Shoreman 28
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0

Show Date
Ontario Breeders Association March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   David Gilmour 86
  Best Of Breed   David Gilmour 1

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Edd Bivin N/A
Friday Select Dog   Donna Conod N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Joanne Fernall 58
  Best Of Breed   Joanne Fernall 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 70
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Irene Latchford N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 4 4 4 8 24
Group Ranking: 85 85 81 168 527
All Breed Ranking: 376 372 345 763 2773

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 0 4 2   0 0 0 0 0   248
Win Record - 2016
Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Robert Ennis 63
  Best Of Breed   Robert Ennis 2

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 31
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Sandra Anderson 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Paul Odenkirchen 23
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0
Saturday Group 4th   Richard Paquette 17
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Friday Group 3rd   Doris Willis 21
  Best Of Breed   Doris Willis 0
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Yvonne Savard N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   David Gilmour N/A
Friday Group 1st   Bruce Fraser 26
  Best Of Opposite Sex   Irene Latchford N/A
  Best Of Breed   Bruce Fraser 1 (0-0-1-1)

Show Date
Essex County Kennel Club September 03 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Robert Denis 19
  Best Of Breed   Robert Denis 0
Sunday Group 3rd   Joe Lobb 17
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 19
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday 1st Open Dog Class   Nicholas De Bedout N/A
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 3 (2-1-0-1)
  Best Of Winners   Nicholas De Bedout (2-1-0-1)
  Winners Dog   Nicholas De Bedout (2-1-0-1)
Sunday 1st Open Dog Class   Paul Stanton N/A
  Best Of Breed   Anna Hewson 3 (2-1-0-1)
  Best Of Winners   Anna Hewson (2-1-0-1)
  Winners Dog   Anna Hewson (2-1-0-1)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2
Saturday 1st Open Dog Class   Ed Wild N/A
  Best Of Breed   Ed Wild 3 (2-1-0-1)
  Best Of Winners   Ed Wild (2-1-0-1)
  Winners Dog   Ed Wild (2-1-0-1)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Tuesday 12th of December 2017 05:39:48 PM