Am. Can. Ch. Hampton Court's Fergus
Cairn Terrier
(Click on breed to view standings)
Call Name: Fergus - (Male)
Owner: Victor Malzoni Jr.
Breeder: Victor Malzoni Jr.
Handler: Milton Lopes
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 1 1 2
Group Ranking: 8 9 8 10 14
All Breed Ranking: 118 121 113 139 201

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 10 13 13 12   0 0 0 0 1   1020
Win Record - 2011
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Garry Allan 1
  Group 4th   Garry Allan 22
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 3
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 1

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Everett Mincey 0
  Group 4th   Everett Mincey 9
Saturday Group 4th   Pamela Bruce 9
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Friday Best Of Breed   Charles Cyopik 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 04 to November 06, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 0

Show Date
Cairn Terrier Club of Canada October 29 to October 29, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Carl Stafberg 22

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC October 27 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Carl Stafberg 96
  Best Of Breed   Gloria Geringer 8
Thursday Best Of Breed   Jack Ireland 9
  Group 4th   Jack Ireland 78

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 1
Saturday Best Of Breed   Olga Gagne 1
  Group 1st   Olga Gagne 37
Friday Best Of Breed   Sandra Lex 1

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 07 to October 10, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Lynne Myall 2
Sunday Best Of Breed   Garry Allan 3
  Group 3rd   Garry Allan 23
Saturday Group 3rd   Ricardo Saldana 26
  Best Of Breed   Ricardo Saldana 3
Friday Group 3rd   Walter Pinsker 16
  Best Of Breed   Walter Pinsker 3

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 4th   Brenton Wright 10
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 3rd   Michael Lanctot 14
Saturday Group 1st   Harold Hutchinson 21
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
  Group 2nd   Donald Fitzsimmons 22
  Best Of Breed   Harold Hutchinson 0
Friday Group 1st   Donald Emslie 24
  Best Of Breed   Donald Emslie 0
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0

Show Date
Prairie Canine Academy September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Dawson 1
  Best Of Breed   Janet Buchanan 1
  Group 2nd   Robert Dawson 22
  Group 1st   Janet Buchanan 23
Saturday Group 4th   Larry Kereluke 18
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1
Friday Group 4th   Patricia Taylor 20
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1

Show Date
Skaha Kennel Club September 09 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
Saturday Group 2nd   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 18
  Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
Friday Group 3rd   Oscar Valverde-Calvo 9
  Best Of Breed   Oscar Valverde-Calvo 0

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 03 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Bruce Fraser 17
  Best Of Breed   Bruce Fraser 3
Saturday Group 3rd   Joe Tacker 17
  Best Of Breed   Joe Tacker 3

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 4
  Best Of Breed   Robert Whitney 4
  Group 2nd   Robert Whitney 12
Saturday Best Of Breed   Harold Pybus 3
Friday Best Of Breed   Terry Carter 3
  Best Of Breed   Edgar Bajona 4

Show Date
South West Saskatchewan Kennel & Obedience Club July 22 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Letitia Bett 1
  Best Of Breed   Charles Bett 1
  Group 3rd   Charles Bett 10
Saturday Best Of Breed   Cec Ringstrom 1
  Group 1st   Butch MacDonald 17
  Best Of Breed   Butch MacDonald 1
Friday Group 4th   Garry Allan 13
  Best Of Breed   Sharon Derrick 1
  Best Of Breed   Garry Allan 1

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 15 to July 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   John Reeve-Newson (Dr) 23
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1
Saturday Group 1st   Jocelyne Gagne 25
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2
Friday Best Of Breed   Shirley Limoges 2

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 08 to July 10, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Patricia Trotter 3

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Barbara Watt 0
  Group 1st   Barbara Watt 11
  Group 3rd   Nancy Popovich 6
Saturday Group 2nd   Martin Doherty 11
  Group 2nd   Donna Cole 10
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Best Of Breed   Donna Cole 0
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 1st   Margaret Jones 11
  Group 2nd   Carol Graham 12

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   David Eadie 9
  Group 1st   Heather Langfeld 10
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   David Eadie 0
Saturday Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Group 3rd   Denise Cornelssen 8
  Group 3rd   Mike Macbeth 6
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0
Friday Group 2nd   Donald Emslie 10
  Best Of Breed   Donald Emslie 1
  Best Of Breed   Tim Doxtater 1
  Group 2nd   Tim Doxtater 10

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 17 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Shirley Limoges 35
  Best Of Breed   Shirley Limoges 4
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 4
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 4

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 20 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Elaine Whitney 1
Sunday Group 4th   Lee Steeves 12
  Best Of Breed   Lee Steeves 1
Saturday Group 4th   Ed Wild 13
  Best Of Breed   Ed Wild 1
Friday Group 2nd   Walter Pinsker 11
  Best Of Breed   Walter Pinsker 1

Show Date
Medicine Hat Canine Association May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Stephen Hubbell 28
  Best Of Breed   Stephen Hubbell 2
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 2
Friday Group 4th   Phyllis Wolfish 26
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 2

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Leslie Rogers 2

Show Date
Renaissance Dog Association April 08 to April 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Butch MacDonald 9
Saturday Best Of Breed   Cec Ringstrom 9

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 5
Friday Group 4th   Marilyn Mincey 21
  Best Of Breed   Marilyn Mincey 1

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Joe Tacker 2
  Group 1st   Joe Tacker 21

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club March 11 to March 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Skip Stanbridge 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By