MBISS AM GCH / MBIS/MBPIS CAN GCH Laureate Who Knew, AOM
Shetland Sheepdog
(Click on breed to view standings)
Call Name: JP - (Male)
Owner: Kim Aston & Pete Culumovic
Breeder: Kim Aston & Pete Culumovic
Handler: Kim Aston & Pete Culumovic
Website: http://www.laureate.ca/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 4
Group Ranking: 5 5 6 5 16
All Breed Ranking: 46 42 47 57 110

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
5 1 23 8 2 2   0 0 0 0 0   1431
Win Record - 2017
Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Ole Nielsen 18
  Best Of Breed   Ole Nielsen 4 (1-3-1-0)
Friday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 4 (2-2-1-0)
  Group 2nd   Rosemary Shoreman 12
Thursday Best Of Breed   Michael Shoreman 4 (2-2-1-0)
  Group 2nd   Michael Shoreman 11

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 24, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Judith Byrne 146 *
  Group 1st   William Byrne 22
  Group 1st   Judith Byrne 23
Wednesday Group 2nd   Sandra Lex 18
  Group 1st   Robert Whitney 26

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 3 (1-1-2-0)
  Group 1st   Kristen Francis 28
Saturday Best Of Breed   Cheryl Paterson 6 (3-2-2-0)
  Group 2nd   Cheryl Paterson 31
Friday Best Of Breed   Ed Wild 5 (3-2-1-0)

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Patricia Lanctot 12
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 2 (0-0-1-2)
Thursday Best Of Breed   Michael Lanctot 6 (2-2-1-2)
  Best Of Breed   Letitia Bett 5 (1-2-1-2)
  Group 1st   Michael Lanctot 16
  Group 1st   Letitia Bett 15
Wednesday Group 1st   Nancy Tibben 22
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Nancy Tibben 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Fred Dewsbury 21

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Allan Brown 17
  Best Of Breed   Allan Brown 3 (1-2-1-0)
Saturday Group 1st   William Gunn 20
  Group 2nd   Vickie Umpleby 21
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 8 (3-4-1-1)
  Best Of Breed   William Gunn 4
Friday Best Of Breed   Tony Vandendool 7 (3-3-1-1)
  Group 1st   Thora Brown 23
  Group 1st   Tony Vandendool 26
  Best Of Breed   Thora Brown 4 (2-1-1-1)

Show Date
Valley Kennel Club July 24 to July 26, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Charles Bett 16
  Best Of Breed   Charles Bett 3

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 3
  Best Of Breed   Glen Stark 3
  Group 2nd   Deirdre McKinnon 18
  Group 1st   Glen Stark 18
Saturday Best In Show   Jack Ireland 149
  Group 1st   Jack Ireland 20
  Best Of Breed   Pamela Bruce 3
  Best Of Breed   Jack Ireland 4
  Group 1st   Pamela Bruce 17

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to June 30, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 4
  Best Of Breed   Joe Lobb 5
  Group 3rd   Janet Lobb 8
  Group 1st   Joe Lobb 20
Thursday Group 4th   Terry Carter 7
  Group 2nd   John Rowton 17
  Best Of Breed   Terry Carter 4
  Best Of Breed   John Rowton 4

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Mark Houston-McMillan 134
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 33
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 6
Saturday Group 1st   Guy Jeavons 33
  Best Of Breed   Guy Jeavons 7
Friday Best In Show   Guy Jeavons 138
  Reserve Best In Show   Brian Taylor N/A
  Best Of Breed   Brian Taylor 6
  Group 1st   Dianne Miller 27
  Best Of Breed   Dianne Miller 6
  Group 1st   Brian Taylor 28

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Bonnie Derry 33
  Best Of Breed   Bonnie Derry 5
Sunday Best In Show   Bonnie Derry 263
  Group 1st   Richard Paquette 43
  Best Of Breed   Richard Paquette 7
Saturday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 3
  Group 3rd   Johan Becerra-Hernandez 22

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 11 11 11 10 14
Group Ranking: 82 81 79 75 111
All Breed Ranking: 593 586 558 527 734

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 1 2 0   0 0 0 0 0   143
Win Record - 2016
Show Date
Cornwall District Kennel Club September 01 to September 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Byrne 2
  BPIG   Judith Byrne N/A
  Group 1st   Judith Byrne 23
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 3
  BPIG   Dana Cline N/A
  Group 1st   Dana Cline 24
Thursday BPIG   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Group 3rd   Kim Ramey-Leblanc 7
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Virginia Lyne N/A
Friday Best Puppy In Show   Virginia Lyne N/A
  BPIG   James Reynolds N/A

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 09 to August 11, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Puppy In Breed   Alan Bennett N/A
Wednesday Best Puppy In Show   Richard Paquette N/A
  Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A
  Best Of Breed   Kathrine Grant 8 (1-5-2-1)
  BPIG   Richard Paquette N/A
  Group 2nd   Richard Paquette 26
  Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
  BPIG   Kathrine Grant N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 9 (1-5-2-2)
  Group 1st   Kathrine Grant 26
  Select Dog   Kathrine Grant N/A
Tuesday Select Dog   Phyllis Pancel N/A
  Best Puppy In Breed   Phyllis Pancel N/A

Show Date
Kars Dog Club July 15 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Janet Lobb N/A
  BPIG   Janet Lobb N/A
  Group 3rd   Janet Lobb 16
  Best Of Breed   Janet Lobb 6
Saturday Best Puppy In Show   Joe Lobb N/A
  BPIG   Joe Lobb N/A
Friday BPIG   Barbara du Pree N/A

Show Date
Kawartha Kennel Club July 02 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Sharon Derrick N/A

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 01, 2016
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Honey Glendinning N/A
  BPIG   Ole Nielsen N/A
Thursday BPIG   Carlos Capone N/A

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 09 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Show   Robert Whitney N/A
  BPIG   William Gunn N/A
Thursday Best Puppy In Show   Elaine Whitney N/A
  BPIG   Elaine Whitney N/A
  Group 1st   Elaine Whitney 21
  Best Of Breed   Elaine Whitney 4

Show Date
Arnprior Canine Association May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Wendy Paquette N/A
  BPIG   Wendy Paquette N/A
Saturday BPIG   Kristen Francis N/A
Friday BPIG   Anik Primeau N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 22nd of September 2017 08:49:19 PM