GCh IROC STARGAZING AT RUGERLANE CGN, TT
Bulldog
(Click on breed to view standings)

Call Name: ORION - (Male)
Owner: SHANNON CHAPMAN
Breeder: KANDIE KROONEN, SHANNON CHAPMAN
Conformation Handler: EDGAR ROJAS & SHANNON CHAPMAN
Website: https://rugerlane.com/
https://rugerlane.com/


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 N/A 5
Group Ranking: 1 1 1 N/A 69
All Breed Ranking: 2 3 4 N/A 541

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 5 16 12 3 2   0 0 0 0 0   2581
Win Record - 2018
Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mel Saranchuk 30
Saturday Reserve Best In Show   Lynda Saranchuk 266
  Group 1st   Lynda Saranchuk 36
Friday Reserve Best In Show   Letitia Bett 159
  Group 2nd   Heather Brennan 23
  Group 1st   Letitia Bett 26

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Juan Alberto Grillo Londono 61
Saturday Group 2nd   Ronnie Natividad 66

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 12 to April 13, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Terry Gains 60

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Roger Hartinger 446
  Group 1st   Murray Eason 64
  Best Of Breed   Murray Eason 3
Saturday Group 4th   Paula Hartinger 51
  Best Of Breed   Paula Hartinger 3
Friday Group 4th   Harto Stockmari 40
  Best Of Breed   Harto Stockmari 3

Show Date
Oceanside Kennel Club March 30 to April 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Bruce Fraser 58
Sunday Group 2nd   Ekarat Sangkunakup 49
Saturday Group 2nd   Francis Smith Moffat 54

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   James Reynolds 46
  Best Of Breed   James Reynolds 5 (3-1-2-0)
Saturday Group 1st   Cesar Gutierrez Perez 53
  Best Of Breed   Terry Carter 6 (3-1-2-1)
Friday Select Dog   Gail Forsythe (Dr) N/A

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ann Hennigan 15
  Group 1st   Edgar Bajona 19
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
Saturday Best In Show   Letitia Bett 160 *
  Reserve Best In Show   Charles Bett 119 (0-0-1-0)
  Group 1st   Charles Bett 18
  Group 1st   Letitia Bett 21
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 1 (0-0-2-0)
Friday Group 1st   Tempest Deptuch 21
  Group 2nd   Wendy Paquette 20
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Wendy Paquette 1 (0-0-2-0)

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Andy Gong 35
  Best Of Breed   Andy Gong 5 (0-4-2-0)
Saturday Group 2nd   Garry Dryburgh 39
  Best Of Breed   Diane Fast 6 (0-5-2-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Danielle Dryburgh 6 (0-5-2-0)
Friday Group 2nd   Pedro Gonzalez-Teja 44
  Best Of Breed   Pedro Gonzalez-Teja 6 (0-5-2-0)

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 17 to February 19, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Geraldine Taylor 17
  Group 3rd   Terry Gains 11
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 1
  Best Of Breed   Terry Gains 1
Sunday Best In Show   Sandy Gelinas 176
  Group 1st   Michael Gelinas 15
  Group 3rd   Kim Ramey-Leblanc 10
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1
Saturday Best In Show   Susan Quesnel 179
  Reserve Best In Show   Michael Gelinas 163
  Group 1st   Sandy Gelinas 15
  Group 1st   Susan Quesnel 15
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 1
  Best Of Breed   Susan Quesnel 1

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Barbara Dempsey Alderman 23
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 4 (1-2-1-1)
Saturday Group 3rd LTD Breed Show Mike Macbeth 26
  Best Of Breed LTD Breed Show Mike Macbeth 6 (2-3-1-1)
  Best Of Breed   Wendy Schira 6 (2-3-1-1)
Friday Group 2nd   Michael Leonard 30
  Best Of Breed   Michael Leonard 4 (1-1-1-2)

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 1 1 1 3 5
Group Ranking: 11 15 23 33 69
All Breed Ranking: 123 129 181 227 541

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 7 9 6   0 0 0 0 0   737
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Brian Reid 6 (1-2-2-2)
Thursday Best Of Opposite Sex   Kim Hamel N/A
Wednesday Best Of Breed   Wendy Anderson 7 (2-3-2-1)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Janet Lobb 15
  Best Of Breed   Janet Lobb 5 (0-2-2-2)
Saturday Best Of Breed   Diane Fast 6 (2-2-2-1)

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nina Karlsdotter 7 (1-2-4-1)
Saturday Group 3rd LTD Breed Show Benny Blid von Schedvin 41
  Best Of Breed LTD Breed Show Benny Blid von Schedvin 9
  Select Dog   Jacqueline Stacy N/A
Friday Group 2nd   Allan Pepper 37
  Best Of Breed   Allan Pepper 5 (2-1-2-1)

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Joe Lobb 17
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 3rd   Janet Lobb 19
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-1-1-0)
Friday Group 2nd   Murray Eason 19
  Best Of Breed   Brenton Wright 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Murray Eason 1 (0-1-1-0)

Show Date
Wheat City Kennel Club November 09 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Ikuko Nagasako 2
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 2

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Shawn Nichols 43
  Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 2nd   Gunnar Nymann 46
  Best Of Breed   Gunnar Nymann 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Denise Cornelssen 2 (1-0-1-1)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 2 (0-0-2-1)
Saturday Best Of Breed   Gunnar Nymann 3 (0-2-2-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Jack Ireland 3
Friday Best Of Breed   Erin Brown 3 (0-2-2-0)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Lucie Paradis 8
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
Saturday Group 1st   Honey Glendinning 21
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Group 1st   Peter Laventhall-Wolfish 12
  Group 2nd   Barbara Heal 11
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ramon Acasuso Signoret 0
Sunday Best Of Breed   Federico Fernandez 2
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2
Saturday Group 1st   Bonnie Derry 27
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Donna Conod 10
  Best Of Breed   Rick Fehler 5 (2-2-2-0)
  Best Of Breed   Donna Conod 5 (2-2-2-0)
Saturday Group 1st   Joy Lynne Huntley 18
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 6
Saturday Group 3rd   Francis Smith Moffat 24
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 6

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd LTD Breed Show Ekarat Sangkunakup 48
  Group 4th   Hans van den Berg 49
  Best Of Breed LTD Breed Show Ekarat Sangkunakup 6
  Best Of Breed   Hans van den Berg 5 (1-1-3-1)
Saturday Best Of Breed   Terry Berrios 4 (1-1-2-1)
Friday Group 3rd   Joy Lynne Huntley 32
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 3 (1-1-2-0)

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 4 (1-1-1-2)
Sunday Group 1st   Michael Gelinas 18
  Group 2nd   Elizabeth Gunter 18
  Best Of Breed   Michael Gelinas 4 (1-1-1-2)
  Best Of Breed   Elizabeth Gunter 4 (1-1-1-2)

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Heather Brennan 3 (1-1-2-0)
Friday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 3 (1-1-2-0)
Thursday Group 3rd   Michael Shoreman 9
  Best Of Breed   Michael Shoreman 1 (0-1-1-0)

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Thomas Nesbitt 14
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 1
Friday Best Of Breed   Ramon Podesta 1

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 24, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Judith Byrne 11
  Group 3rd   William Byrne 12
  Best Of Breed   Judith Byrne 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed   William Byrne 3 (0-2-1-1)
Wednesday Group 2nd   Kerrie Reeder 16
  Best Of Breed   Kerrie Reeder 3 (0-2-1-1)

Show Date
Edmonton Kennel Club August 10 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 2
Saturday Best Of Breed   Tempest Deptuch 2

Show Date
Alberta Kennel Club August 04 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Katrina Santas 5
Saturday Best Of Breed   John Rowton 12

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 13 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Jovanovic 0
Saturday Best Of Breed   Keith Simmons 0
Friday Group 2nd   Michael Gelinas 45
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2016
Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Judith Shurb N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 14 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Group   Judi Elford N/A
Thursday Best Baby Puppy In Group   Guy Spagnolo N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Francis Smith Moffat N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Thomas Touzel N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By