Multi BIS, BISS Am Can Gn Ch Raynbo's Foolish Pleasure RN SC
Borzoi
(Click on breed to view standings)
Call Name: Sheldon - (Male)
Owner: Ken Cook Justine Spiers, Stuart Mc Graw, Roni and Jennifer Zucker
Breeder: Roni & Jennifer Zucker & Karen Roberson
Conformation Handler: Shannon Scheer
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 2 2 2
All Breed Ranking: 13 11 10 10 19

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
7 3 26 4 9 4   2 0 0 0 5   3871
Win Record - 2017
Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 11 to November 13, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Shawn Nichols 35
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Sunday Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 46
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC November 10 to November 11, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Kathrine Grant 23
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Friday Best Of Breed   Martin Doherty 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Erin Brown 48
  Best Of Breed   Erin Brown 8
Saturday Group 1st   Shawn Nichols 50
  Best Of Breed   Shawn Nichols 8
Friday Group 2nd   Gunnar Nymann 31
  Best Of Breed   Gunnar Nymann 4

Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Grant Townsend 54
  Best Of Breed   Grant Townsend 8 (5-3-1-0)
Saturday Select Dog   Barbara Arndt N/A
Friday Group 1st   Bruce Fraser 50
  Best Of Breed   Bruce Fraser 7 (5-2-1-0)

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Hill 18
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday Group 4th   Ricardo Saldana 28
  Best Of Breed   Ricardo Saldana 0
Friday Best Of Breed   Bruce Fraser 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 08 to September 11, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Vickie Umpleby N/A
  Group 1st   Vickie Umpleby 19
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Sunday Best In Show   James Frederiksen 250 *
  Group 1st   James Frederiksen 20
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
Saturday Group 3rd   Rick Fehler 20
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Friday Best In Show   Kim Ramey-Leblanc 247 *
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 23
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 01 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Cesar Gutierrez Perez 30
  Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 0
Sunday Group 1st   Paula Hartinger 34
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
Saturday Group 1st   Loraine Boutwell 32
  Best Of Breed   Loraine Boutwell 0
Friday Group 1st   James Reynolds 31
  Best Of Breed   James Reynolds 0

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Donna Conod N/A
  Group 1st   Donna Conod 13
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Saturday Reserve Best In Show   Wendy Paquette N/A
  Group 1st   Wendy Paquette 17
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
Friday Best In Show   Yvonne Savard 164 *
  Group 2nd   Garry Allan 15
  Group 1st   Yvonne Savard 17
  Best Of Breed   Garry Allan 0
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0

Show Date
Foothills Gazehound Club August 06 to August 06, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edna Gonzalez-Aramburu 15

Show Date
Alberta Kennel Club August 04 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   John Rowton 52
  Best Of Breed   Manuel Queijeiro 9
Sunday Best In Show   Charlotte McGowan 644
  Group 1st   Stanley Shen 69
  Best Of Breed   Stanley Shen 10
Saturday Group 1st   Manuel Queijeiro 75
  Best Of Breed   Randy Garren 13
Friday Group 1st   Katrina Santas 68
  Best Of Breed   Katrina Santas 11

Show Date
Alberta Sporting Hound Association August 04 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Sean Shields 69
  Best Of Breed   Sean Shields 17

Show Date
Borzoi Canada August 04 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   John Rowton 19

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 13 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sandy Gelinas 11
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
Saturday Group 3rd   Dianne Jovanovic 19
  Best Of Breed   Dianne Jovanovic 0
Friday Best Of Breed   Judith Taylor 0
Thursday Group 3rd   Keith Simmons 17
  Best Of Breed   Keith Simmons 0

Show Date
Nicola Valley Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Lanctot 13
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 17
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1
Saturday Group 1st   Patricia Lanctot 15
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1
  Best Of Breed   Edgar Bajona 1

Show Date
Alberta Lure Coursing Association June 03 to June 03, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Multi Breed Specialty   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   David Denis 5

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 4
Sunday Best Of Breed   Mirtha Mortera 5
Saturday Group 1st   Mel Saranchuk 51
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 6
Friday Group 3rd   Stewart Dankner 34
  Best Of Breed   Stewart Dankner 6

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 12 to May 15, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Bruce Fraser 23
  Best Of Breed   Bruce Fraser 1
Sunday Best Of Breed   Bill Walkey 1
Saturday Best Of Breed   Judith Byrne 1
Friday Group 3rd   William Byrne 28
  Best Of Breed   William Byrne 1

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   John Reeve-Newson (Dr) 15
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1
Saturday Best Of Breed   Linda Stevens 1
Friday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 1

Show Date
Renaissance Dog Association April 15 to April 17, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Michael Shoreman 313
  Group 1st   Karsten Kaemling 35
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Sunday Best In Show   Robert Smith (Dr) 426
  Group 1st   Rosemary Shoreman 54
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1
Saturday Best In Show   Polly Smith 470
  Group 1st   Michael Shoreman 69
  Best Of Breed   Michael Shoreman 1

Show Date
Aristocrat Hound Association April 14 to April 14, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Robert Smith (Dr) 78
  Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 1

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 13 to April 14, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Bruce Fraser 60
  Best Of Breed   Bruce Fraser 1
Thursday Best Of Breed   Walter Pinsker 0

Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymundo Lo 5
Saturday Group 4th   Stephen Dainard 28
  Best Of Breed   Stephen Dainard 4
Friday Group 2nd   Barbara Heal 32
  Best Of Breed   Barbara Heal 4

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Tuesday 21st of November 2017 01:24:56 PM