MRBIS Can. Gr. CH, Am Gr. CH Very Wonder Full Mano Gentis
Havanese
(Click on breed to view standings)
Call Name: Rebel - (Male)
Owner: Cheryl Drake
Breeder: Ramune Stasytiene
Conformation Handler: Sarah Drake
Website: http://ashstonehavanese.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 11 9 8 8 11
All Breed Ranking: 50 49 52 46 55

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 3 14 16 20 7   0 0 0 0 0   1396
Win Record - 2017
Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Hans van den Berg 9
  Group 1st   Ekarat Sangkunakup 51
  Group 3rd   Hans van den Berg 44

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1
  Group 4th   Thomas Nesbitt 16
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1
  Group 3rd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 28
Friday Group 4th   Chris Graham 15
  Best Of Breed   Chris Graham 1

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Kristen Francis 16
  Best Of Breed   David Kirkland 0
  Group 2nd   David Kirkland 14
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Saturday Group 2nd   Cheryl Paterson 19
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Friday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 4th   Ed Wild 12

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Erodotus Neofytou 2 (0-2-1-0)
Saturday Group 3rd   Luiz Ribas Silva 39
  Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 4 (1-2-1-1)
Friday Best Of Breed   Peter Machen 2 (0-2-1-0)

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Francois Bernier 21
  Best Of Breed   Francois Bernier 2 (0-0-2-1)
Sunday Best Of Breed   Tatjana Urek 6 (2-1-3-1)
  Group 3rd   Carlos Quinones 41
Saturday Group 3rd   Michael Hill 35
  Best Of Breed   Michael Hill 5 (0-3-2-1)

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Letitia Bett 5 (2-2-2-0)
  Group 1st   Letitia Bett 23
Thursday Best Of Breed   Patricia Lanctot 10 (3-3-4-1)
  Group 1st   Patricia Lanctot 35
Wednesday Best Of Breed   Fred Dewsbury 8 (3-3-3-0)
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 7 (3-2-3-0)
  Group 1st   Fred Dewsbury 31

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   William Gunn N/A
Saturday Select Dog   Allan Brown N/A
Friday Select Dog   Thora Brown N/A
  Select Dog   Vickie Umpleby N/A

Show Date
Valley Kennel Club July 24 to July 26, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Nigel Trainor 0
  Group 4th   Nigel Trainor 14

Show Date
Kars Dog Club July 21 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tim Thomas 0
  Group 3rd   Tim Thomas 26
Saturday Group 2nd   Richard Lopaschuk 28
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Friday Group 3rd   Gordon Hayburn 22
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 3
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 3
  Group 2nd   Pamela Bruce 11

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to June 30, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Janet Lobb 12
  Best Of Breed   Janet Lobb 2
Thursday Group 3rd   Joe Lobb 9
  Best Of Breed   Joe Lobb 3

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 2
  Group 3rd   Patricia Lanctot 31
  Best Of Breed   Fabian Daza 2
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 2
  Group 3rd   Mel Saranchuk 32
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 4th   Lynda Saranchuk 21

Show Date
Ontario County Kennel Club June 09 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Garry Allan 5
  Group 1st   Garry Allan 26
Saturday Best Of Breed   Ivan Sandoval 7
  Group 1st   Ivan Sandoval 30
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 1
  Best Of Breed   Joanne Fernall 2
  Group 3rd   Joanne Fernall 16

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Randy Garren 4 (2-2-1-0)
  Group 4th   Randy Garren 28
Sunday Best Of Breed   Paul Lawless 7 (2-4-2-0)
  Group 2nd   Paul Lawless 38
Saturday Group 4th   Kay Sneath 47
  Best Of Breed   Kay Sneath 9 (2-5-3-0)
Friday Best Of Breed   Dennis McCoy 9 (2-5-3-0)

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ann Long-Doyle 17
  Best Of Breed   Ann Long-Doyle 2 (0-2-1-0)
Saturday Group 2nd   John Walsh 22
  Best Of Breed   John Walsh 2 (0-1-2-0)
Friday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 3 (0-2-2-0)
  Best Of Breed   Richard Lake 3 (0-2-2-0)

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sharon Derrick 15
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Saturday Group 2nd   Patricia Taylor 15
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
Friday Best Of Breed   John Hodgkinson 2 (2-0-1-0)
  Select Dog   Joy Hodgkinson N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 3 (1-1-2-0)
  Group 3rd   Mel Saranchuk 13
Saturday Select Dog   Martin Doherty N/A
Friday Reserve Best In Show   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Group 3rd   Lynda Saranchuk 23
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 4 (2-1-2-0)
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 24
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 4 (2-1-2-0)

Show Date
Champlain Dog Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 2nd   Thomas Alexander 6
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Group 2nd   Sandy Alexander 3
Friday Group 2nd   Doug Gaudin 4
  Group 2nd   Avery Gaudin 4
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 15 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 1
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 3rd   Robert Rowbotham 22
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 20
Saturday Best Of Breed   Michel Bouchard 1
  Best Of Breed   Dianne Miller 1
  Group 2nd   Michel Bouchard 27

Show Date
Havanese Fanciers Of Canada April 01 to April 01, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Chris Woodrow N/A

Show Date
Nickel District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Kathrine Grant N/A
  Group 1st   Cheryl Paterson 28
  Group 1st   Kathrine Grant 28
  Best Of Breed   Kathrine Grant 10 (1-5-3-2)
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 10 (1-5-3-2)
Saturday Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 10 (1-6-3-1)
  Select Dog   Laurie Campbell N/A
  Group 1st   Chris Woodrow 32
Friday Reserve Best In Show   Lee Steeves N/A
  Best Of Breed   Lee Steeves 10 (2-6-2-1)
  Best Of Breed   Wendy Schira 9 (2-6-1-1)
  Group 1st   Lee Steeves 30
  Group 1st   Wendy Schira 29

Show Date
Ontario Breeders Association March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michel Bouchard 2
  Group 2nd   Michel Bouchard 16
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 4
  Group 3rd   Mike Jackman 29

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edd Bivin 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Donna Conod 31
Friday Group 1st   Glen Stark 31
  Best Of Breed   Glen Stark 2 (1-1-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joanne Fernall 5 (1-4-1-0)
  Group 3rd   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 28
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 6 (1-5-1-0)
Friday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 6 (1-5-1-0)
Thursday Group 3rd   Avery Gaudin 20
  Best Of Breed   Avery Gaudin 4 (1-3-1-0)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 30 37 N/A N/A N/A
Group Ranking: 331 412 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 2664 3238 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   19
Win Record - 2016
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Per Kristian Andersen 8 (3-3-2-1)
Saturday Select Dog   Guy Jeavons N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Hearn 11 (4-3-4-1)
Saturday Select Dog   David Kirkland N/A

Show Date
Havanese Owners And Lovers Association October 29 to October 29, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Torbjorn Skaar N/A
  Best Stud Dog   Torbjorn Skaar N/A

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Dana Cline (1-4-0-2)
  Best Puppy In Breed   Dana Cline N/A
  Best Of Winners   Dana Cline (1-4-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Dana Cline N/A
  Senior Puppy Dog Class   Dana Cline N/A
Saturday Senior Puppy Dog Class   Sandy Alexander N/A
  Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
  Senior Puppy Dog Class   Thomas Alexander N/A
  Best Of Winners   Sandy Alexander (1-4-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Sandy Alexander N/A
  Winners Dog   Thomas Alexander (1-4-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Thomas Alexander N/A
  Winners Dog   Sandy Alexander (1-4-0-2)

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Senior Puppy Dog Class   Avery Gaudin N/A
  Winners Dog   Avery Gaudin (1-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Avery Gaudin N/A
  Best Of Winners   Avery Gaudin (1-2-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Avery Gaudin N/A
Monday Best Puppy In Breed   Alan Ewles N/A
  Senior Puppy Dog Class   Alan Ewles N/A
  Best Of Opposite Sex   Alan Ewles N/A
  Winners Dog   Alan Ewles (1-2-0-1)
Sunday Senior Puppy Dog Class   Wendy Anderson N/A
  Winners Dog   Wendy Anderson (1-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Wendy Anderson N/A
  Best Of Winners   Wendy Anderson (1-2-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Wendy Anderson N/A

Show Date
Havanese Fanciers Of Canada November 28 to November 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Joan Kirkland N/A
  Best In Juvenile Sweepstakes   Pam McClintock N/A

Show Date
Havanese Owners And Lovers Association November 27 to November 27, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Winners Dog   Stefan Sinko N/A
  Best Puppy In Breed   Stefan Sinko N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Keke Kahn N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 22nd of September 2017 08:49:07 PM