Am. Ch/Can. GCh. Loral's Gibraltar of Black Onyx
Rottweiler
(Click on breed to view standings)
Call Name: Rock - (Male)
Owner: Dr. Brian & Janna Beard
Breeder: Lorretta & Allan Pyeatt
Handler: Linda Thompson
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 9 9 10 11 13
All Breed Ranking: 60 58 61 57 66

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 8 14 19 20   0 0 0 0 0   1441
Win Record - 2017
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Nesbitt 25
  Group 4th   Wendy Paquette 16
Saturday Group 4th   David Swartwood 24

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Lucie Paradis 22
  Best Of Breed   Lucie Paradis 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 2nd   Honey Glendinning 38
  Best Of Breed   Honey Glendinning 2 (1-1-1-0)
Friday Group 4th   Barbara Heal 24
  Best Of Breed   Barbara Heal 3 (2-1-1-0)
  Best Of Breed   Guy Jeavons 3 (2-1-1-0)

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Sunday Group 3rd   Deirdre McKinnon 5
  Group 3rd   Thora Brown 4
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0
Saturday Group 2nd   Olga Gagne 5
  Group 2nd   Allan Brown 8
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Cline 0
Saturday Group 3rd   Francis Smith Moffat 73
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0
Friday Group 4th   Deirdre McKinnon 42
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Danik Dancause 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 4th   Rafael Malo Alcrudo 41
  Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 2 (1-0-2-0)
Friday Best Of Breed   Michael Shoreman 1 (1-0-1-0)
Thursday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   David Swartwood 29
  Best Of Breed   David Swartwood 3
Saturday Group 3rd   Thomas Nesbitt 30
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1
Friday Group 4th   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 35
  Best Of Breed LTD Breed Show Chris Graham 4
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 3

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th LTD Breed Show Cheryl Paterson 19
  Best Of Breed LTD Breed Show Cheryl Paterson 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Kristen Francis 1 (1-0-1-0)

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 12 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 17
  Group 1st   Nancy Popovich 19
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Saturday Group 1st   James Reynolds 25
  Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 17
  Best Of Breed   James Reynolds 0
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0

Show Date
Societe Canine de Quebec August 04 to August 06, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Karsten Kaemling 19
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Saturday Group 1st   Honey Glendinning 39
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Group 3rd   James Osborne 32
  Group 2nd LTD Breed Show Mike Jackman 27
  Best Of Breed   James Osborne 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Mike Jackman 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Allan Brown 30
  Group 4th LTD Breed Show Thora Brown 16
  Best Of Breed LTD Breed Show Thora Brown 2
  Best Of Breed   Allan Brown 2 (0-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Vickie Umpleby 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Tony Vandendool 0

Show Date
Club Canin du Fjord July 21 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Wendy Schira 16
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
Saturday Group 2nd   Doug Windsor 16
  Group 1st   Stephen Dainard 20
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Friday Group 1st   Doug Gaudin 19
  Group 1st   Avery Gaudin 21
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent July 08 to July 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sandy Alexander 19
  Group 1st   Allan Brown 19
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0
Saturday Group 3rd   Thomas Alexander 20
  Group 1st   Thora Brown 21
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club June 30 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Raymond Lariviere 11
  Group 4th   Barbara Heal 11
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mel Saranchuk 23
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Saturday Group 3rd   Lynda Saranchuk 32
  Group 2nd LTD Breed Show Michael Lanctot 27
  Best Of Breed LTD Breed Show Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Friday Group 4th   Fabian Daza 17
  Best Of Breed   Fabian Daza 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Miller 2

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 08 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sandra Lex 26
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
Saturday Best Of Breed   Mary White 0
Friday Group 3rd   Cec Ringstrom 26
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
Thursday Group 3rd   Ray Smith 26
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Ray Smith 0

Show Date
Societe Canine de Thetford May 27 to May 28, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Donna Conod 31
  Group 4th   Fred Dewsbury 19
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
Saturday Group 3rd   Margaret Jones 32
  Group 2nd   Brenton Wright 39
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
Sunday Group 4th   Johan Becerra-Hernandez 42
  Group 3rd LTD Breed Show Richard Paquette 35
  Best Of Breed LTD Breed Show Richard Paquette 1
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 1

Show Date
Arnprior Canine Association May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Larry Kereluke 17
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Saturday Group 4th LTD Breed Show Michel Chaloux 18
  Best Of Breed LTD Breed Show Michel Chaloux 1
Friday Group 4th   Rick Fehler 17
  Group 4th   Danik Dancause 17
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Danik Dancause 0

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Cheryl Myers-Egerton 30
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1
Saturday Best Of Breed   Jean-Louis Blais 1
  Best Of Breed LTD Breed Show Anik Primeau 1
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 1

Show Date
Champlain Dog Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sandy Alexander 8
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Saturday Group 2nd   Thomas Alexander 19
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Friday Group 3rd   Doug Gaudin 12
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 15 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Dianne Miller 18
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
Saturday Group 3rd   Lee Anne Bateman 20
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By




Session Created on: Saturday 18th of November 2017 11:16:15 AM