MBIS MBISS Can GCH Harambee's Luxmoore of Wick
Deerhound (Scottish)
(Click on breed to view standings)
Call Name: Lux - (Female)
Owner: Dr. Richard Meen MD, Cynthia Crysdale, Ed Shirley
Breeder: Cynthia Crysdale, Ed Shirley
Handler: Norm Fargo
Website: http://www.harambeekennels.com


dolore sitays
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 6 7 6 8 8
All Breed Ranking: 48 49 49 43 47

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 24 17 12 14   0 0 0 0 4   1446
Win Record - 2017
Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Ramon Acasuso Signoret 16
  Best Of Breed   Ramon Acasuso Signoret 0
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 3rd   Stephen Dainard 21
  Best Of Breed   Federico Fernandez 0
Saturday Best Of Breed   Bonnie Derry 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anna Hewson 0
  Group 2nd   Robert Rowbotham 22
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 2nd   Richard Paquette 16
Friday Group 4th   Larry Kereluke 8
  Group 1st   Marilyn O'Neill 10
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Group 4th   Hans van den Berg 11
Saturday Best Of Breed   Alberto Berrios 0
Friday Group 2nd   Ben Wasylyshen 8
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0

Show Date
Capital Area Sighthound Association September 02 to September 02, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ole Nielsen 3 (2-1-0-1)
  Group 1st   Ole Nielsen 18
Saturday Group 1st   Barbara Arndt 33
  Best Of Breed   Barbara Arndt 3 (2-1-0-1)
Friday Group 3rd   Rosemary Shoreman 12
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Thursday Best Of Breed   Michael Shoreman 0

Show Date
Ontario Sighthound Association August 26 to August 26, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ramon Podesta 1

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Chris Graham 25
  Best Of Breed   Chris Graham 0
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Jeffrey Pepper 1
  Group 3rd   Jeffrey Pepper 57
Friday Best Of Breed   David Swartwood 0

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association [Sighthound] August 13 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Machen 0

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 12 to August 12, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Paul Odenkirchen 1

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Andrew Brown 0
Saturday Best Of Breed   Veronica Mercer 0
Friday Group 4th   Peter Machen 9
  Best Of Breed   Peter Machen 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Mary White 0
Tuesday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 4th   Rita Walker 9
  Best Of Breed   Rita Walker 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michael Hill 0
Sunday Best Of Breed   Tatjana Urek 0
  Group 4th   Michael Hill 28
Saturday Best Of Breed   Gerard Jipping 0
  Group 2nd   Carlos Quinones 32
  Best Of Breed   Carmen Navarro 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Thursday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Group 2nd   Patricia Lanctot 9
  Group 2nd   Letitia Bett 9
Wednesday Best Of Breed   Fred Dewsbury 0

Show Date
London Canine Association July 15 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 1st   Ole Nielsen 31
Saturday Group 4th   Stewart Dankner 25
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Best Of Breed   Stewart Dankner 0
  Group 3rd   Melvin Beech 24

Show Date
Sarnia Kennel Club June 30 to July 03, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Lucie Paradis 135
  Group 3rd   Ted Fahlgren 14
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
  Group 1st   Lucie Paradis 22
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 23
Saturday Best Canadian Bred In Group   Michael Woods (Dr) N/A
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 25
Friday Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 4th   Wendy Paquette 22
  Group 1st   Dianne Miller 23
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 1
  Group 1st   Darle Heck 21
Friday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Group 1st   Jacqueline Rusby 17

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 2nd   Dianne Miller 16
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Group 3rd   Mark Houston-McMillan 18
Friday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 2nd   Guy Jeavons 17
  Group 2nd   Brian Taylor 16

Show Date
Ontario County Kennel Club June 09 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anna Hewson 0
  Group 1st   Ivan Sandoval 21
Saturday Group 1st   Elaine Whitney 16
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Friday Best Of Breed   Starr White 0
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Group 1st   Marilyn O'Neill 12

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Select Bitch   Carol Spritzer N/A
Sunday Select Bitch   Randy Garren N/A
Saturday Select Bitch   Richard Hilderman (Dr) N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Carol Reisman N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Group 1st   Barbara Arndt 11
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Group 3rd   Doug Windsor 5
Sunday Group 1st   Allan Pepper 35
  Best Of Breed   Allan Pepper 0
Saturday Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Group 1st   Lee Steeves 26
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Best In Limited Breeds Show   Jocelyne Gagne N/A

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   John Walsh 18
  Best Of Breed   John Walsh 0
Saturday Group 4th   Ann Long-Doyle 19
  Best Of Breed   Ann Long-Doyle 0
Friday Group 1st   Judith Taylor 13
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 1st   Ben Wasylyshen 13
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 3rd   Mel Saranchuk 17
Saturday Group 4th   Martin Doherty 15
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Friday Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 21
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Group 4th   Lynda Saranchuk 17
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fernando Da Costa Maia 0
  Group 4th   Fernando Da Costa Maia 28
Saturday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 0
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 2nd   Michael Lanctot 16
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 3rd   Patricia Lanctot 15

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 15 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Robert Rowbotham 18
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 19
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Saturday Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Group 4th   Michel Bouchard 13
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 1st   Dianne Miller 19

Show Date
Nickel District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 3rd   Cheryl Paterson 20
Saturday Group 2nd   Ole Nielsen 24
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Best Of Breed   Chris Woodrow 0
Friday Group 3rd   Wendy Schira 18
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Group 4th   Doug Windsor 14
  Best Of Breed   Doug Windsor 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thora Brown 28
  Best Of Breed   Thora Brown 0
Saturday Best Of Breed   Valerie Gervais 0
Friday Best Of Breed   Shauna McLauchlan 0
  Group 2nd   Denise Cornelssen 19
  Group 1st   Shauna McLauchlan 19
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0

Show Date
Ontario Breeders Association March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 0
Saturday Group 2nd   Michel Bouchard 42
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 50
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
Friday Group 3rd   Ted Fahlgren 15
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Veronica Mercer 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 2nd   Avery Gaudin 27
Thursday Best Of Breed   Doug Gaudin 0

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 7 7 6 6 6
All Breed Ranking: 52 52 49 47 48

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 0 15 18 12 12   0 0 0 0 0   1516
Win Record - 2016
Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharol Candace Way 0
Saturday Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 0
Friday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Shurb 0
Saturday Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Group 4th   Ted Fahlgren 23
Friday Group 3rd   Judi Elford 10
  Best Of Breed   Judi Elford 0

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 05 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   James Frederiksen 14
  Group 4th   Roger Hartinger 16
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0
Saturday Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 4th   Paula Hartinger 12
  Group 3rd   Sandra Lex 11

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 16
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Best Of Breed   Sandra Anderson 0
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 3rd   Mike Jackman 19
  Group 4th   Janet Lobb 15

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Murrel Purkhiser 0
Saturday Best Of Breed   Carlos Quinones 0
  Group 1st   Carlos Quinones 32
Friday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Richard Paquette 13
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Saturday Group 2nd   Paul Odenkirchen 11
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0
Friday Group 2nd   Dianne Miller 9
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 11
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Yvonne Savard 17
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Saturday Group 2nd   Stephen Dainard 24
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Friday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Of Breed   Allan Pepper 0
  Group 2nd   Marilyn O'Neill 14
  Group 1st   Allan Pepper 17

Show Date
Essex County Kennel Club September 03 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Veronica Mercer 0
  Group 3rd   Veronica Mercer 9
Sunday Group 2nd   Kathrine Grant 17
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 3rd   Joe Lobb 15
Saturday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 15
  Group 1st   Janet Lobb 14
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Denys Janssen 0
Sunday Best Of Breed   Wayne Douglas 1
  Group 2nd   Wayne Douglas 73
Saturday Group 4th   Anne Katona 61
  Best Of Breed   Anne Katona 4

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 2nd   James Reynolds 32
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 3
  Group 4th   Virginia Lyne 35
Friday Best Of Breed   Shirley Limoges 0
  Group 2nd   Shirley Limoges 30

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Pamela Bruce 17
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Best In Show   Loraine Boutwell 181 *
  Group 1st   Loraine Boutwell 22
  Best Of Breed   Loraine Boutwell 0
Friday Best Of Breed   Len Harfield 0
  Group 3rd   Donna Conod 12
  Group 2nd   Len Harfield 13
  Best Of Breed   Donna Conod 0

Show Date
Societe Canine de Quebec August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sharon Derrick 11
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Saturday Best In Show   Sharon Derrick 200
  Group 1st   Judith Taylor 11
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
Friday Best In Show   Lucie Paradis 191
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
  Group 1st   Lucie Paradis 14

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Nicholas De Bedout 17
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 0
Sunday Best Of Breed   Paul Stanton 0
  Group 1st   Paul Stanton 18
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1
  Best In Limited Breeds Show   Lee Anne Bateman N/A
Saturday Group 1st   Ed Wild 17
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 1st   Larry Kereluke 4
Thursday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 1st   Jocelyne Gagne 4
Wednesday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Group 4th   Joy Hodgkinson 1
  Group 4th   Rita Walker 1

Show Date
London Canine Association July 09 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 1 (0-1-0-1)
  Group 3rd   Bruce Owen 18
Saturday Best Of Breed   Joan Colbourn 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 2nd   Joan Colbourn 16
  Group 2nd   Michael Hill 20

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Mary White 9
  Group 3rd   Federico Fernandez 13
  Best Of Breed   Mary White 0
  Best Of Breed   Federico Fernandez 0
Sunday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Lawrence Sinclair 0
Friday Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Group 2nd   Melvin Beech 11
  Best Of Breed   Joan Beech 0
  Group 2nd   Joan Beech 11

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 1
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1
  Group 2nd   Elaine Whitney 10
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 12
Saturday Group 3rd   Robert Whitney 16
  Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 18
  Best Of Breed   Robert Whitney 1
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 2
  Group 3rd   Michael Woods (Dr) 17
Friday Group 4th   Joy Lynne Huntley 15
  Group 4th   Kenneth Chuah 22
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2
  Best Of Breed   Kenneth Chuah 2

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Sillers (Dr) 1 (0-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Jon Cole 2 (0-2-0-1)
Friday Best Of Breed   William (Bill) Shelton 3 (0-3-0-1)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1 (0-1-0-1)

Show Date
Ontario Breeders Association February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 0
  Group 4th   Stewart Dankner 27
  Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 0

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 18 19 20 17 15
All Breed Ranking: 144 143 145 132 115

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 5 10 6 10   0 0 0 0 0   651
Win Record - 2014
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 12 to December 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Len Harfield 25
  Best Of Breed   Len Harfield 0
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 0
Friday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 07 to November 09, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 16
Friday Group 2nd   Heather Langfeld 11
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
Capital Area Sighthound Association August 30 to August 30, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Sandra Anderson N/A

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 28 to August 31, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Alan Bennett 2
Saturday Best Of Breed   Christian Jouanchicot 2
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Thursday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 15 to August 17, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 2
  Group 4th   Robert Rowbotham 16
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 2nd   Elaine Whitney 25

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 09 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lee Anne Bateman 13
  Best Of Breed   Shirley Limoges 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 2nd   Shirley Limoges 15
Saturday Group 4th   Jack Ireland 12
  Group 3rd   Wendy Paquette 14
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Group 3rd   Joy Hodgkinson 10

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 30 to August 01, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Charles Cyopik 105
  Best Of Breed   Len Harfield 0
  Group 1st   Len Harfield 7
Thursday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 4th   Bruce Owen 4
Wednesday Group 3rd   Sandy Alexander 13
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Judi Elford 0
  Group 4th   William Gunn 15
  Group 1st   Judi Elford 21
  Best Of Breed   William Gunn 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 03, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 4th   Heather Langfeld 5
Wednesday Best In Show   Changsu You 110
  Best Of Breed   Allan Pepper 0
  Group 1st   Allan Pepper 9
Tuesday Group 4th   Rosemary Shoreman 6
  Best Of Breed   Changsu You 0
Monday Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 20 to June 22, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Donald Fitzsimmons 20
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 2nd   Richard Paquette 20
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 23

Show Date
Ontario County Kennel Club June 13 to June 15, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Group 1st   Ole Nielsen 16
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 2nd   Mike Jackman 10

Show Date
Seaway Kennel Club May 02 to May 04, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stanley Shen 0
Saturday Best Of Breed   Linda Kraft 0
Friday Best Of Breed   Lucie Paradis 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 25 to April 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2
  Group 4th   Lynda Saranchuk 18
Saturday Group 2nd   Len Harfield 23
  Best Of Breed   Len Harfield 2
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 2

Show Date
Nickel District Kennel Club March 28 to March 30, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Whitney 2
  Group 3rd   Elaine Whitney 13
  Group 2nd   Robert Whitney 15
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1
Friday Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Group 4th   Doug Windsor 13

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 22 to March 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 3rd   Michelle Scott 22
Saturday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Group 4th   Wendy Paquette 5

Show Date
Wildwood Kennel Club February 06 to February 09, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Donna Conod 11
  Best Of Breed   Donna Conod 0

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 3 3 3 6 6
Group Ranking: 71 78 78 120 112
All Breed Ranking: 567 631 613 1072 985

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 5   0 0 0 0 0   158
Win Record - 2013
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Barbara Arndt 1

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 13 to December 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sari Brewster Tietjen 0
  Group 4th   Sari Brewster Tietjen 25
Saturday Best Of Breed   Alvin Krause (Dr) 0
Friday Best Of Breed   James Frederiksen 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Alan Bennett 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1
Friday Best Of Breed   Virginia Lyne 1

Show Date
Trillium Dog Fanciers November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Eugene Blake 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 2nd   Elaine Whitney 28

Show Date
Elgin County Kennel Club October 18 to October 20, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1
  Group 4th   Joy Lynne Huntley 17

Show Date
Wine Country Kennel Club October 11 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Thora Brown 0
Sunday Group 4th   Robert Whitney 24
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Saturday Best Of Breed   Norma Fonseca 0
Friday Best Of Breed   Oscar Echandi 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Victoria Thomas 1
Friday Best Of Breed   Marilyn Foulds 1

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Phyllis Pancel 1

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 3rd   Kristen Francis 19
Friday Group 4th   Linda Millman 16
  Best Of Breed   Linda Millman 1

Show Date
Sarnia Kennel Club July 05 to July 08, 2013
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Denys Janssen N/A
  Best Of Breed   Denys Janssen 0
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  BPIG   Wendy Paquette N/A
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 0
  BPIG   Michelle Scott N/A
Friday Best Of Breed   Patricia Cruz 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 21 to June 23, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  BPIG   Bruce Owen N/A
Saturday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
Friday Best Puppy In Show   Bruce Owen N/A
  BPIG   Elaine Whitney N/A
  Group 4th   Elaine Whitney 23
  Best Of Breed   Elaine Whitney 2

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Tuesday 17th of October 2017 04:57:03 PM