GCh Laurelgate Katie Hearts Delite
Havanese
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Female)
Owner: Kimberly Mason-Le Riche
Breeder:
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 1 1 1 4
Group Ranking: 10 9 6 10 43
All Breed Ranking: 59 51 39 62 352

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 6 7 6 4   0 1 0 0 1   729
Win Record - 2018
Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Robert Ennis 31
  Group 2nd   Rita Walker 31
Friday Group 4th   Judith Taylor 20

Show Date
Ontario County Kennel Club June 08 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Robert Whitney 27
  Best Of Breed   Robert Whitney 4

Show Date
Havanese Owners And Lovers Association June 01 to June 01, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   Robert Dawson N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Peter Machen 33

Show Date
Forest City Kennel Club May 11 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kenneth Chuah 13
Saturday Group 2nd   Gopi Krishnan 16
Friday Group 3rd   Nancy Tibben 14

Show Date
Seaway Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Judy McVeigh 16
  Best Of Breed   Judy McVeigh 1
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 4

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Kim Ramey-Leblanc 5
  Best Of Breed   Mike Jackman 5
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 5
Friday Group 1st   Michael Lanctot 16
  Best Of Breed   Michael Lanctot 4

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mel Saranchuk 35
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 4
Saturday Group 1st   Eugenio Aguilo Gonzales 38
  Best Of Breed   Eugenio Aguilo Gonzales 4

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 16, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   William Robert Russell 46
  Best Of Breed   William Robert Russell 9

Show Date
Group V Dog Club Of BC April 14 to April 14, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Ben Wasylyshen 52
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 5

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 12 to April 13, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Juan Alberto Grillo Londono 41
  Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 9

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Paula Hartinger N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Irene Latchford N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Roger Hartinger N/A

Show Date
Nickel District Kennel Club March 30 to April 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Len Harfield 22
  Group 2nd   Johan Becerra-Hernandez 18
  Best Of Breed   Len Harfield 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 1 (1-0-0-1)
Saturday Group 3rd   Wendy Anderson 20
  Group 2nd   Philip Wendling 23
  Best Of Breed   Irene Latchford 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Philip Wendling 1 (1-0-0-1)
Friday Group 3rd   Wendy Schira 22
  Best Of Breed   Lee Steeves 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Wendy Schira 1 (1-0-0-1)

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Cesar Gutierrez Perez N/A
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 10 (3-4-3-1)
Friday Group 2nd   James Reynolds 50
  Best Of Breed   James Reynolds 9 (3-3-3-1)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Michael Hill N/A
Saturday Group 2nd   Beverly Capstick 35
  Best Of Breed   Beverly Capstick 11 (3-4-2-3)
Friday Best Of Opposite Sex   Anik Primeau N/A
  Best Of Opposite Sex   Karsten Kaemling N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Peter Martin 37
  Best Of Breed   Peter Martin 12 (3-5-2-3)
Saturday Group 1st   Ben Wasylyshen 35
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 11 (3-6-1-2)
Friday Best Of Opposite Sex   Guillermo Carrillo N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Pedro Gonzalez-Teja N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Andy Gong N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Leonard 4 (1-2-1-1)
Saturday Best Of Breed   Mike Macbeth 4 (1-2-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Barbara Dempsey Alderman N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Elaine Whitney N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 6 6 9 13 13
Group Ranking: 47 52 92 116 133
All Breed Ranking: 307 332 675 831 1011

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 5 2 1   0 0 0 0 1   297
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
Thursday Best Of Breed   Bruce Owen 2 (1-1-0-1)
Wednesday Group 3rd   Kim Hamel 27
  Best Of Breed   Kim Hamel 1 (1-0-0-1)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Glen Stark N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Janet Lobb N/A

Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers November 26 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 9

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Nancy Liebes 72
  Best Of Breed   Nancy Liebes 9 (3-2-3-2)
Saturday Group 2nd   Nina Karlsdotter 64
  Best Of Breed   Nina Karlsdotter 9 (3-2-3-2)
Friday Best Of Opposite Sex   Benny Blid von Schedvin N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Erin Brown N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Gunnar Nymann N/A
Friday Select Bitch   Shawn Nichols N/A

Show Date
Havanese Owners And Lovers Association October 28 to October 28, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Gunnar Nymann N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Sandra Orford N/A
Saturday Select Bitch   Shawn Nichols N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Erin Brown N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 4 (1-1-1-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Laurie Campbell N/A
Friday Group 2nd   Guy Jeavons 20
  Best Of Opposite Sex   Barbara Heal N/A
  Best Of Breed   Guy Jeavons 2 (0-2-0-1)

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Ramon Acasuso Signoret 10
  Best Of Breed   Ramon Acasuso Signoret 1
Sunday Best Of Breed   Federico Fernandez 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Saturday Best Of Breed   Bonnie Derry 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   James Reynolds N/A
  Best Of Opposite Sex   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A
  Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
Saturday BPIG   William Gunn N/A
  Group 2nd   Joan Colbourn 19
  BPIG   Joan Colbourn N/A
  Best Of Opposite Sex   William Gunn N/A
  Best Puppy In Breed   William Gunn N/A
  Best Of Breed   Joan Colbourn 1 (0-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Joan Colbourn N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Michel Bouchard N/A
  Best Puppy In Breed   Michel Bouchard N/A
  Best Of Opposite Sex   Ray Smith N/A
  Best Puppy In Breed   Ray Smith N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Puppy In Breed   Joy Lynne Huntley N/A
Saturday BPIG   Terry Berrios N/A
  Best Puppy In Breed   Alberto Berrios N/A
  Select Bitch   Alberto Berrios N/A
Friday Best Puppy In Breed   Ben Wasylyshen N/A
  Select Bitch   Ben Wasylyshen N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Elizabeth Gunter N/A
  Best Of Breed   Elizabeth Gunter 2 (0-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Elizabeth Gunter N/A
  Best Puppy In Breed   William Gunter N/A
  Select Bitch   William Gunter N/A
Saturday Best Of Breed   Sandy Gelinas 4 (2-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Sandy Gelinas N/A
  Best Of Breed   Michael Gelinas 3 (1-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Michael Gelinas N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ramon Podesta 16
  BPIG   Ramon Podesta N/A
  Best Of Breed   Ramon Podesta 1

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 24, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Select Bitch   Sandra Lex N/A
  Best Of Opposite Sex   William Byrne N/A
  Best Puppy In Breed   William Byrne N/A
Wednesday BPIG   Robert Whitney N/A
  Best Of Breed   Robert Whitney 7 (3-3-1-1)
  Best Puppy In Breed   Robert Whitney N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
Saturday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz 0
  Best Puppy In Breed   Jose Antonio Molina Ortiz N/A
Friday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Best Puppy In Breed   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Puppy In Breed   Linda Kraft N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Luiz Ribas Silva N/A
  Best Puppy In Breed   Luiz Ribas Silva N/A

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Select Bitch   Ron Mahon N/A
  Select Bitch   John Reeve-Newson (Dr) N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Francois Bernier N/A
  Best Puppy In Breed   Francois Bernier N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Tatjana Urek N/A
  Best Puppy In Breed   Tatjana Urek N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A
  Best Puppy In Breed   Michael Hill N/A

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Opposite Sex   Michael Lanctot N/A
  Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Best Of Opposite Sex   Patricia Lanctot N/A
  Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A

Show Date
Sarnia Kennel Club June 30 to July 03, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Lucie Paradis 3
  Best Of Breed   Brian Taylor 3
Friday Best Of Breed   Wendy Paquette 3
  Best Of Breed   Dianne Miller 3

Show Date
Monarch Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 2
  Best Of Breed   Philip Wendling 2

Show Date
Ontario County Kennel Club June 09 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Show   Marilyn O'Neill N/A
  BPIG   Joanne Fernall N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Wendy Maisey 22
  BPIG   Wendy Maisey N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Wendy Maisey N/A
  Best Of Breed   Wendy Maisey 5 (2-2-2-0)
  Best Of Winners   Wendy Maisey (2-2-2-0)
  Best Puppy In Breed   Wendy Maisey N/A
  Winners Bitch   Wendy Maisey (2-2-2-0)
Saturday BPIG   Robert Ennis N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Robert Ennis N/A
  Best Of Opposite Sex   Robert Ennis N/A
  Best Of Winners   Robert Ennis (2-2-3-0)
  Best Puppy In Breed   Robert Ennis N/A
  Winners Bitch   Robert Ennis (2-2-3-0)

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Bitch Class   Ann Long-Doyle N/A
  Reserve Winners Bitch   Ann Long-Doyle N/A
Saturday BPIG   John Walsh N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   John Walsh N/A
  Best Of Opposite Sex   John Walsh N/A
  Best Puppy In Breed   John Walsh N/A
  Winners Bitch   John Walsh (0-1-2-0)
Friday 1st Junior Puppy Bitch Class   Richard Lake N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Ben Wasylyshen N/A
  Best Of Opposite Sex   Richard Lake N/A
  Best Puppy In Breed   Richard Lake N/A
  Winners Bitch   Richard Lake (0-2-2-0)
  Reserve Winners Bitch   Ben Wasylyshen N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Katelon Bajona-Fox N/A
  Best Of Opposite Sex   Katelon Bajona-Fox N/A
  Best Puppy In Breed   Katelon Bajona-Fox N/A
  Winners Bitch   Katelon Bajona-Fox (0-2-1-0)
Friday 2nd Junior Puppy Bitch Class   Michael Lanctot N/A
  2nd Junior Puppy Bitch Class   Juan Miranda Saucedo N/A
  Reserve Winners Bitch   Michael Lanctot N/A
  Reserve Winners Bitch   Juan Miranda Saucedo N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Valerie Gervais N/A
  1st 3-6 Month Bitch Class   Valerie Gervais N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By