BIS RBIS BOSS GCh FullofBull's Toto CGN
French Bulldog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Toto - (Male)
Owner: Cherry Tong
Breeder: Yvonne Poire
Conformation Handler: Linda Thompson, Andrew Tutty
Website: http://www.fullofbull.ca/


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 2 3 2
Group Ranking: 6 5 6 11 15
All Breed Ranking: 57 54 68 82 127

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 16 12 14 3   0 0 0 0 0   863
Win Record - 2018
Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent July 14 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Virginia Lyne 10
  Group 3rd   Doug Gaudin 10
Saturday Group 3rd   Jacqueline Rusby 9
  Group 3rd   Avery Gaudin 9

Show Date
Kawartha Kennel Club July 07 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Allan Brown 23
  Group 2nd   Thora Brown 19
  Best Of Breed   Thora Brown 9 (2-6-2-0)
  Best Of Breed   Thora Brown 8 (1-6-2-0)
Saturday Group 3rd   Wendy Anderson 19
  Best Of Breed   Wendy Anderson 8 (2-5-2-0)
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 9 (3-5-2-0)

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 29 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Johan Becerra-Hernandez 16
Friday Group 3rd   Wendy Maisey 12

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Alexander 12
  Best Of Breed   Thomas Alexander 4 (1-2-1-1)
Saturday Group 1st   Carol Graham 17
  Best Of Breed   Carol Graham 4 (1-2-1-1)
Friday Group 1st   Sandy Alexander 16
  Group 1st   Paul Odenkirchen 13
  Best Of Breed   Sandy Alexander 4 (1-2-1-1)
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 4 (1-2-1-1)

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 07 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Carmen Haller 16
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
Saturday Group 2nd   Bruce Owen 13
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
Friday Reserve Best In Show   Rick Fehler 125 (0-0-1-0)
  Group 1st   Michael Gelinas 12
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Thursday Group 1st   Dianne Miller 9
  Group 1st   Rick Fehler 11
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Ed Wild 20
  Best Of Breed   Ed Wild 1 (0-1-1-0)
Sunday Group 3rd   Grant Townsend 19
  Best Of Breed   Grant Townsend 1 (0-0-2-0)

Show Date
French Bulldog Fanciers Of Canada [National] May 12 to May 12, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Jean Hetherington N/A

Show Date
Arnprior Canine Association May 11 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Robert Denis N/A
  Select Dog   Nancy Popovich N/A

Show Date
Moncton Kennel Club May 05 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sandy Alexander 10
  Group 1st   Peter Laventhall-Wolfish 10
  Best Of Breed   Sandy Alexander 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 2 (1-1-1-0)
Saturday Best In Show   Wendy Paquette 119 *
  Group 1st   Sandra Anderson 10
  Group 1st   Mavis McClintock 10
  Best Of Breed   Sandra Anderson 3 (2-1-1-0)
  Best Of Breed   Mavis McClintock 2 (1-1-1-0)

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kristen Francis 20
  Best Of Breed   Michelle Scott 3 (1-1-2-0)
Saturday Group 2nd   Stephen Dainard 18
  Best Of Breed   Stephen Dainard 4 (1-1-2-1)
Friday Group 2nd   Michelle Scott 18
  Best Of Breed   Michelle Scott 3 (1-0-2-1)

Show Date
Champlain Dog Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Marilyn O'Neill 3
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
Saturday Group 3rd   Joy Lynne Huntley 5
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
Friday Group 2nd   Jacqueline Rusby 6
  Group 2nd   Sharon Derrick 9
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 14 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Guy Jeavons 17
  Group 1st   Heather Langfeld 22
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Saturday Group 1st   Thora Brown 24
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 21
  Best Of Breed   Thora Brown 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0

Show Date
Nickel District Kennel Club March 30 to April 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Len Harfield 12
  Group 3rd   Johan Becerra-Hernandez 7
  Best Of Breed   Len Harfield 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 2 (0-1-1-1)
Saturday Group 2nd   Philip Wendling 15
  Group 4th   Raymond Lariviere 12
  Best Of Breed   Philip Wendling 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 2 (0-1-1-1)
Friday Group 2nd   Wendy Schira 12
  Best Of Breed   Wendy Anderson 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Wendy Schira 2 (0-1-1-1)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 24 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Charles Olvis 13
  Best Of Breed   Charles Olvis 2 (0-1-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Elizabeth Muthard N/A
Saturday Group 2nd   Ed Wild 14
  Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 14
  Best Of Breed   Ed Wild 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2 (0-1-1-1)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Margaret Jones 15
  Best Of Breed   Margaret Jones 2 (0-2-1-0)
Saturday Group 3rd   Dana Cline 28
  Best Of Breed   Dana Cline 3 (0-3-1-0)

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 5 5 5 7 8
Group Ranking: 55 62 73 82 84
All Breed Ranking: 408 458 553 649 657

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 2 6 7   0 0 0 0 0   221
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Brian Reid 24
  Best Of Breed   Brian Reid 2 (0-0-2-1)
Thursday Best Of Breed   Kim Hamel 1 (0-0-1-1)

Show Date
Moncton Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Cheryl Paterson N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Kim Hamel N/A
Friday Group 3rd   Brian Reid 13
  Best Of Breed   Brian Reid 2 (0-1-2-0)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Michael Gelinas 21
  Best Of Breed   Michael Gelinas 4 (1-2-1-1)
Friday Group 4th   Jocelyne Gagne 8
  Best Of Breed   Michael Hill 1 (0-1-1-0)

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Sunday Group 1st   Thora Brown 9
  Group 2nd   Olga Gagne 6
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
Saturday Group 2nd   Allan Brown 11
  Group 4th   Deirdre McKinnon 9
  Best Of Breed   Allan Brown 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1 (1-0-1-0)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Robert Rowbotham N/A
Saturday Select Dog   Marilyn O'Neill N/A
Friday Select Dog   Larry Kereluke N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Terry Berrios N/A
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 4 (1-0-1-3)

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Saturday Group 4th   Sandy Gelinas 13
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club September 01 to September 01, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 24, 2017
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 3rd   Robert Whitney 12
  Best Of Breed   Robert Whitney 4 (0-4-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Kerrie Reeder N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Erodotus Neofytou 4 (1-2-1-1)
  Select Dog   Andrew Brown N/A

Show Date
Kars Dog Club July 21 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ben Wasylyshen 7
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 4

Show Date
London Canine Association July 15 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Cheryl Paterson 15
  Best Of Breed   Ole Nielsen 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 4 (1-2-1-1)
Saturday Group 3rd   Joan Beech 16
  Best Of Breed   Joan Beech 4 (1-2-1-1)
  Best Of Breed   Melvin Beech 4 (1-2-1-1)

Show Date
Sarnia Kennel Club June 30 to July 03, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Heather Brennan 3
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 3
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Ted Fahlgren 4

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Dianne Miller N/A
  Group 4th   Brian Taylor N/A
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Brian Taylor 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Randy Garren 27
  BPIG   Randy Garren N/A
  Best Of Breed   Randy Garren 3 (2-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   Randy Garren N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Patricia Taylor N/A
  Winners Dog   Patricia Taylor (3-4-2-0)
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Sharon Derrick N/A
  Reserve Winners Dog   Sharon Derrick N/A
Friday 1st Senior Puppy Dog Class   Joy Hodgkinson N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Joy Lynne Huntley N/A
  Winners Dog   Joy Hodgkinson (3-3-1-0)
  Reserve Winners Dog   Joy Lynne Huntley N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Katelon Bajona-Fox N/A
Friday BPIG   Patricia Lanctot N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Patricia Lanctot N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Michael Lanctot N/A
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 4 (3-2-0-0)
  Best Of Winners   Patricia Lanctot (3-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Winners Dog   Patricia Lanctot (3-2-0-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Valerie Gervais N/A
  Best Of Winners   Valerie Gervais (1-3-1-1)
  Winners Dog   Valerie Gervais (1-3-1-1)
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Thora Brown N/A
  Best Of Winners   Thora Brown (1-3-1-0)
  Winners Dog   Thora Brown (1-3-1-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 2nd Junior Puppy Dog Class   Virginia Lyne N/A
  2nd Junior Puppy Sweepstakes   Virginia Lyne N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2016
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2016
Day Position   Judge Points
Tuesday 2nd Junior Puppy Dog Class   Wendy Anderson N/A
  Reserve Winners Dog   Wendy Anderson N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 2nd 3-6 Month Dog Class   Guy Jeavons N/A

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Richard Paquette N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By