Thai/Jap/Phil/Pak/Srilan/ MBIS Can GCH Diamond Sand's Simply Perfect
Pug
(Click on breed to view standings)
Call Name: Adam - (Male)
Owner: Mr. Pop Prapasirisulee; Todd & Allison Foley
Breeder: Ms. W. Prapasirisulee
Handler: Todd & Allison Foley
Website: http://www.leadingedgedogshowcompany.com/
dolore sitays

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 2
Group Ranking: 6 3 2 2 5
All Breed Ranking: 35 27 27 24 35

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
7 9 27 11 4 1   0 0 0 0 0   1423
Win Record - 2017
Show Date
New Brunswick Kennel Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 27

Show Date
Pug Club of Canada [National] August 17 to August 18, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   David Kelland N/A

Show Date
Victoria City Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Carlos Quinones 37

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 22 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Shirley Limoges 20
  Group 3rd   Yvonne Savard 17
Saturday Group 2nd   Wayne Thompson 19

Show Date
Newfoundland (All-Breed) Kennel Club July 08 to July 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Grant Townsend 63 *
  Reserve Best In Show   Edna St Hilaire N/A
  Group 1st   Edna St Hilaire 4
  Group 1st   Grant Townsend 5
Saturday Best In Show   Ray Smith 62 *
  Group 1st   Ole Nielsen 5
  Group 1st   Ray Smith 6

Show Date
Evangeline Kennel Club June 24 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Honey Glendinning 13
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 1st   Jocelyne Gagne 16
Saturday Reserve Best In Show   Robert Smith (Dr) N/A
  Group 1st   Polly Smith 17
  Group 1st   Robert Smith (Dr) 16
  Best Of Breed   Polly Smith 0
  Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 0

Show Date
South Shore Kennel Club June 03 to June 04, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Valerie Gervais N/A
  Group 1st   Valerie Gervais 13
  Group 1st   Richard Lopaschuk 10
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Saturday Best In Show   Michael Lanctot 100 *
  Reserve Best In Show   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 14
  Group 1st   Michael Lanctot 13

Show Date
Tantramar Kennel Club May 20 to May 21, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Cheryl Paterson 96 *
  Best In Show   Rita Walker 103 *
  Group 1st   Rita Walker 14
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 1st   Cheryl Paterson 14
Saturday Group 2nd   Joe Lobb 14
  Group 2nd   Janet Lobb 14
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 13 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Margaret Jones N/A
  Group 1st   Margaret Jones 19
  Group 1st   Peter Machen 20
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 3rd   Martin Doherty 14
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 18
  Best Of Breed   Martin Doherty 0

Show Date
Moncton Kennel Club May 06 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Anik Primeau 127 *
  Best Of Breed   Joan Colbourn 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Kathrine Grant 18
  Group 4th   Joan Colbourn 13
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 2nd   Glen Stark 22
  Group 1st   Anik Primeau 21
  Best Of Breed   Glen Stark 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Anik Primeau 1 (0-0-2-0)

Show Date
Fredericton Kennel Club April 08 to April 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Michael Shoreman N/A
  Group 1st   Rosemary Shoreman 19
  Group 1st   Michael Shoreman 19
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Saturday Group 2nd   Sandy Alexander 20
  Group 2nd   Thomas Alexander 20
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Cobequid Dog Club March 25 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Colette Muldoon 21
  Best Of Breed   Colette Muldoon 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 3rd   John Muldoon 18
  Best Of Breed   John Muldoon 0

Show Date
Halifax Kennel Club February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Judith Byrne 20
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
Saturday Best In Show   Lee Steeves 169 *
  Reserve Best In Show   Richard Paquette N/A
  Group 1st   Richard Paquette 21
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 1st   Wendy Anderson 21
  Best Of Breed   Wendy Anderson 0
Friday Reserve Best In Show   Allan Pepper N/A
  Best Of Breed   Francois Bernier 0
  Group 1st   Francois Bernier 21

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 5 (1-2-2-1)
  Group 2nd   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 34
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 8 (3-2-3-1)
  Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 48
Friday Group 2nd   Doug Gaudin 32
  Best Of Breed   Doug Gaudin 7 (2-2-3-1)
Thursday Group 2nd   Avery Gaudin 28
  Best Of Breed   Avery Gaudin 7 (2-2-3-1)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 3 3 3
All Breed Ranking: 11 15 16 16 18

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
14 10 78 30 9 3   1 0 0 0 2   4488
Win Record - 2016
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Lee Steeves 3 (0-0-3-1)
  Group 1st   Lee Steeves 35
Wednesday Best In Show   Sylvia Barkey 306 *
  Group 1st   Sylvia Barkey 32
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 3 (0-0-3-1)
Tuesday Best In Show   Lee Steeves 296 *
  Group 1st   Karen Chant 30
  Best Of Breed   Karen Chant 3 (0-0-3-1)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Per Kristian Andersen 38
  Best Of Breed   Per Kristian Andersen 3 (1-0-3-0)
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 3 (1-0-3-0)

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Deirdre McKinnon N/A
  Group 1st   Deirdre McKinnon 19
  Best Of Breed   Harold Pybus 3
  Group 2nd   Harold Pybus 18
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 3
Saturday Reserve Best In Show   Donna Conod N/A
  Best Of Breed   Donna Conod 3
  Best Of Breed   Patricia Taylor 3
  Group 1st   Donna Conod 21
  Group 1st   Patricia Taylor 21
Friday Group 2nd   John Hodgkinson 19
  Best Of Breed   Philip Wendling 3
  Best Of Breed   John Hodgkinson 3
  Group 2nd   Philip Wendling 19

Show Date
Newfoundland (All Breed) Kennel Club November 19 to November 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Letitia Bett N/A
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Group 1st   Letitia Bett 3
  Group 1st   Charles Bett 4
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
Saturday Best In Show   Geraldine Taylor 60 *
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Group 1st   Margaret Jones 6
  Group 1st   Geraldine Taylor 6

Show Date
Moncton Kennel Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joanne Fernall 2 (0-0-2-1)
  Group 2nd   Joanne Fernall 26
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 2 (0-0-2-1)
  Group 1st   Pamela Bruce 38
Friday Best Of Breed   Marion Postgate 1 (0-0-2-0)

Show Date
Ladies Kennel Club of BC November 06 to November 07, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Michael Woods (Dr) 39
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 3

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Francois Bernier 53
  Best Of Breed   Francois Bernier 3
Friday Group 3rd   Jose Antonio Molina Ortiz 36
  Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz 3

Show Date
Island Dog Club October 29 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Rafael Otalora Robayo 123 *
  Group 1st   Adriana Gaitan Villegas 22
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
  Group 1st   Lucie Paradis 25
  Best Of Breed   Adriana Gaitan Villegas 0
Saturday Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 0
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Group 1st   Rafael Otalora Robayo 28
  Group 1st   William Byrne 26

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Phyllis Pancel 10
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 3 (1-0-3-0)
Saturday Select Dog   Sandra Anderson N/A
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Janet Lobb 21
  Group 2nd   Joe Lobb 21

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Carlos Quinones 2
  Group 1st   Carlos Quinones 11

Show Date
Nipissing Kennel Club October 08 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Joy Lynne Huntley 17
  Group 1st   Julio Rueda 20
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Julio Rueda 3 (0-0-3-1)
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 3 (0-0-3-1)
  Best Of Breed   Donna Conod 2 (0-0-2-1)
  Group 1st   Michael Lanctot 21
  Group 1st   Donna Conod 20
Saturday Best In Show   Michael Lanctot 155 *
  Group 1st   Judy Horton 22
  Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 3 (0-0-3-1)
  Best Of Breed   Judy Horton 3 (0-0-3-1)
  Group 1st   Javier Ramirez Gomez 22

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Honey Glendinning 22
  Best Of Breed   Ed Wild 2
  Best Of Breed   Honey Glendinning 2
  Group 1st   Ed Wild 19
Saturday Group 2nd   Edward MacDonald 21
  Group 3rd   Ron Mahon 16
  Best Of Breed   Edward MacDonald 2
  Best Of Breed   Ron Mahon 2
Friday Group 2nd   David Swartwood 19
  Group 1st   Thomas Nesbitt 17
  Best Of Breed   David Swartwood 2
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1

Show Date
Sudbury Toy Dog Fanciers September 17 to September 17, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Heather Langfeld 14
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Cheryl Paterson 14
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 1st   Robert Rowbotham 14
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Saturday Group 1st   David Kelland 13
  Best Of Breed   David Kelland 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 1st   Guy Jeavons 15
Friday Best In Show   Nancy Popovich 93
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 1st   Nancy Popovich 13
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 15

Show Date
Pictou County Kennel Club September 10 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Wendy Schira N/A
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 11
  Group 1st   Doug Windsor 13
Saturday Reserve Best In Show   Doris Willis N/A
  Reserve Best In Show   Jocelyne Gagne N/A
  Group 1st   Jocelyne Gagne 16
  Group 1st   Doris Willis 16
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Best Of Breed   Doris Willis 0

Show Date
Halifax Kennel Club September 02 to September 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Guy 31
  Best Of Breed   Michael Guy 0
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 3rd   Michael Hill 20
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 2nd   Nancy Popovich 34

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Denys Janssen 18
  Best Of Breed   Denys Janssen 1
Sunday Best Of Breed   Norma Egginton 6
  Group 1st   Norma Egginton 28
Saturday Best Of Breed   Michael Looby 6
  Group 1st   Michael Looby 34
Friday Best Of Breed   Esther Joseph 2
  Group 1st   Esther Joseph 27

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   William Gunn N/A
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 15
  Group 1st   William Gunn 13
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Of Breed   William Gunn 0
Saturday Best Of Breed   Ann Hennigan 0
  Group 2nd   Thomas Alexander 16
  Group 1st   Ann Hennigan 17
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Friday Best In Show   Patricia Cruz 145 *
  Best Of Breed   Patricia Cruz 0
  Group 1st   Jack Ireland 16
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Group 1st   Patricia Cruz 16

Show Date
Manitoba Canine Association August 11 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Philip Wendling 1
  Group 2nd   Philip Wendling 19

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Luis Pinto Teixeira 23
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 2
Saturday Reserve Best In Show   Joyce Love N/A
  Best Of Breed   Joyce Love 2
  Group 1st   Joyce Love 25
Friday Best Of Breed   Christian Molina Galvez (Dr) 2
  Group 3rd   Christian Molina Galvez (Dr) 16

Show Date
Southern Alberta Toy Dog Fanciers July 30 to July 30, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Malcolm Moore 6

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 5
  Best Owner Handled In Group   Aramis (Joy) Lim N/A
  Group 1st   Aramis (Joy) Lim 68
Saturday Best Of Breed   Bonnie Linnell Clarke 5
  Group 3rd   Bonnie Linnell Clarke 56
Friday Best Of Breed   Simon Sim 5
  Group 2nd   Simon Sim 69

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 16 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Elaine Whitney N/A
  Reserve Best In Show   Robert Whitney N/A
  Best Of Breed   Robert Whitney 1
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1
  Group 1st   Robert Whitney 17
  Group 1st   Elaine Whitney 19
Saturday Best In Show   Michael Woods (Dr) 117 *
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 1
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1
  Group 2nd   Robert Rowbotham 21
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 22

Show Date
Newfoundland (All-Breed) Kennel Club July 09 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Betty Leininger 80 *
  Best Of Breed   Betty Leininger 0
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Group 1st   Betty Leininger 14
  Group 2nd   Cec Ringstrom 13
Saturday Group 2nd   Wendy Maisey 13
  Group 2nd   Honey Glendinning 13
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 01 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Woods (Dr) 41
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 6
Saturday Group 2nd   Rita Walker 44
  Best Of Breed   Rita Walker 8
Friday Group 1st   Pamela Bruce 29
  Group 1st   Stephen Dainard 26
  Best Of Breed   Pamela Bruce 8
  Best Of Breed   Stephen Dainard 4

Show Date
Evangeline Kennel Club June 25 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Thomas Touzel 107 *
  Group 1st   Rick Fehler 18
  Best Of Breed   Thomas Touzel 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Rick Fehler 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Thomas Touzel 17
Saturday Group 1st   Carmen Haller 15
  Group 2nd   Rita Walker 14
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0

Show Date
Prairie Canine Academy June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Bruce Owen 30
  Group 1st   Olga Gagne 38
  Best Of Breed   Bruce Owen 5
  Best Of Breed   Olga Gagne 5
Saturday Best Of Breed   Raymond Lariviere 5
  Group 1st   Raymond Lariviere 32
Friday Best Of Breed   Susan Quesnel 4
  Group 4th   Susan Quesnel 29

Show Date
Oromocto Kennel Club June 11 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Olga Gagne 118 *
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 1st   Lee Steeves 17
  Group 1st   Olga Gagne 18
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 1st   Avery Gaudin 22
  Group 2nd   Doug Gaudin 17
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Colin Hamilton N/A
Sunday Select Dog   Frank Washabaugh N/A
Friday Best Of Breed   Fabio Amorim 5 (0-1-5-0)

Show Date
Tantramar Kennel Club May 21 to May 22, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ed Wild 9
  Group 3rd   Ed Wild 15
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Saturday Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Group 4th   Lee Anne Bateman 14
  Group 2nd   Ron Mahon 17
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 14 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michelle Scott 142 *
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 1st   Michelle Scott 15
  Group 1st   Patricia Taylor 17
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 1st   Honey Glendinning 15

Show Date
Moncton Kennel Club May 07 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Terry Gains 0
  Group 2nd   Stephen Dainard 19
  Group 1st   Robert Gains 22
Saturday Best In Show   Joy Lynne Huntley 171 *
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 16
  Group 1st   Ray Smith 18
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Ray Smith 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ronnie Natividad 35
  Best Of Breed   Ronnie Natividad 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 1st   Chan Weng Woh 36
  Best Of Breed   Chan Weng Woh 1 (0-0-2-0)
Friday Group 1st   Jocelyne Gagne 27
  Group 1st   Shinichi Sonoda 29
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Shinichi Sonoda 1 (0-0-2-0)

Show Date
Fredericton Kennel Club April 09 to April 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Bruce Fraser 14
  Group 2nd   Michel Bouchard 16
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
Saturday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Group 2nd   Sandy Gelinas 19
  Group 1st   Michael Gelinas 18

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Laura Thompson 3
  Group 1st   Laura Thompson 54
Friday Group 3rd   Pamela Bruce 57
  Best Of Breed   Pamela Bruce 5

Show Date
Cobequid Dog Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Group 2nd   Bill Walkey 10
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 3rd   Kristen Francis 11

Show Date
Halifax Kennel Club February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Heather Langfeld 140 *
  Group 1st   Heather Langfeld 19
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Saturday Group 2nd   John (Fred) Peddie 17
  Group 2nd   Wendy Anderson 17
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 0
  Best Of Breed   Wendy Anderson 0
Friday Group 2nd   Richard Paquette 13
  Best Of Breed   Richard Paquette 0

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 2 2 2
Group Ranking: 7 8 9 9 10
All Breed Ranking: 37 38 52 58 62

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
5 1 21 31 17 9   0 0 0 0 3   2100
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 3rd   Avery Gaudin 12
  Best Of Breed   Avery Gaudin 4 (1-2-1-1)
Monday Best Of Breed   Alan Ewles 4 (1-2-1-1)
Sunday Group 2nd   Wendy Anderson 27
  Best Of Breed   Wendy Anderson 4 (1-2-1-1)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Kristen Francis 16
  Best Of Breed   Kristen Francis 2 (0-2-1-0)
Saturday Group 3rd   Deirdre McKinnon 23
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 2 (0-2-1-0)
Friday Group 2nd   Marilyn O'Neill 19
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 2 (0-2-1-0)

Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers November 29 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 3

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Stefan Sinko 5
Friday Best Of Breed   Desmond Murphy 3

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 21 to November 23, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Karsten Kaemling 36
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 6
Sunday Best In Show   Shirley Limoges 365 *
  Group 1st   Shirley Limoges 50
  Best Of Breed   Shirley Limoges 7

Show Date
Ladies Kennel Club of BC November 20 to November 21, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Larry Kereluke 33
  Best Of Breed   Larry Kereluke 7
Friday Best Of Breed   Edna Gonzalez-Aramburu 7
  Group 2nd   Edna Gonzalez-Aramburu 39

Show Date
Newfoundland (All Breed) Kennel Club November 14 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Phyllis Pancel 71 *
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 7
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Group 1st   Phyllis Pancel 8
Saturday Best In Show   Nancy Popovich 74 *
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 1st   Nancy Popovich 8
  Group 2nd   Michael Hill 4
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0

Show Date
Pug Dog Club Of Ontario November 01 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Lorene Vickers-Smith N/A

Show Date
Pug Club Of Canada October 31 to October 31, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   David Swartwood N/A

Show Date
Maritime Toy Dog Club October 25 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cathy Delmar 0

Show Date
Island Dog Club October 24 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Allan Brown 23
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Group 2nd   Thora Brown 25
  Best Of Breed   Thora Brown 0
Saturday Group 2nd   Phyllis Pancel 26
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Best Of Breed   Patricia Cruz 0

Show Date
Toy Dog Club Of Ontario October 18 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 34
  Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 0
Friday Group 3rd   Rui Oliveira 30
  Best Of Breed   Rui Oliveira 0

Show Date
Cobequid Dog Club October 10 to October 11, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Maisey 0
  Group 3rd   Wendy Maisey 21
Saturday Best Of Breed   Goran Bodegard 0
  Group 3rd   Goran Bodegard 12

Show Date
Miramichi Kennel Club September 26 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Group 3rd   Michelle Scott 15
  Group 2nd   Ron Mahon 15
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
  Group 2nd   Robert Rowbotham 14
  Group 1st   Alan Ewles 15

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 18 to September 20, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lynda Saranchuk 19
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 4th   Larry Kereluke 11
Saturday Group 2nd   Mel Saranchuk 20
  Group 2nd   Raymond Lariviere 18
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Of Breed   Wendy Anderson 0
Friday Best Of Breed   Richard Paquette 1
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 21
  Group 2nd   Richard Paquette 21
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1

Show Date
Halifax Kennel Club September 05 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Group 1st   Doug Windsor 18
Sunday Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Group 2nd   Wendy Schira 16
Saturday Group 2nd   Francois Bernier 14
  Best Of Breed   Francois Bernier 0

Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 0
  Group 3rd   Luiz Ribas Silva 21
Sunday Best Of Breed   Cec Ringstrom 4
  Group 2nd   Cec Ringstrom 34
Saturday Group 2nd   Carlos Quinones 37
  Best Of Breed   Carlos Quinones 4
Friday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 3
  Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 28

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 14 to August 17, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Margaret Jones 6
  Group 1st   Lynda Saranchuk 8
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Sunday Group 2nd   Michael Hill 13
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday Best In Show   Mike Macbeth 96 *
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0
  Group 1st   Mike Macbeth 14
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 2nd   Elaine Whitney 14
  Group 2nd   Robert Whitney 14

Show Date
Alberta Kennel Club / Purina National July 31 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Allan Pepper 59
  Best Of Breed   Wendy Anderson 13
Sunday Best Of Breed   Nina Karlsdotter 17
  Group 4th   Edd Bivin 72

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 18 to July 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Richard Meen (Dr) 16
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   You Chang Su 0
  Group 3rd   Bruce Owen 18
  Group 2nd   You Chang Su 19
  Best Of Breed   Bruce Owen 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 04 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   William Gunn 21
  Group 1st   Phyllis Pancel 22
  Best Of Breed   William Gunn 4 (0-2-3-0)
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 4 (0-2-3-0)
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 3 (0-1-3-0)
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Ed Wild 22
  Group 1st   Deborah Graffmann 21

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 03, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Michael Hill 2
Thursday Best Of Breed   Bruce Fraser 1
  Group 4th   Bruce Fraser 17

Show Date
Evangeline Kennel Club June 27 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   William Gunn 15
  Best Of Breed   Brian Taylor 2 (0-0-2-1)
  Best Of Breed   William Gunn 2 (0-0-2-1)
  Group 3rd   Brian Taylor 15
Saturday Group 2nd   Darle Heck 15
  Group 1st   Thomas Alexander 15
  Best Of Breed   Darle Heck 2 (0-0-2-1)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (0-0-2-1)

Show Date
Abegweit Kennel Club June 20 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 18
  Group 1st   Honey Glendinning 19
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Saturday Best In Show   Michael Lanctot 92
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 2nd   Patricia Lanctot 18
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 1st   Michael Lanctot 19

Show Date
Oromocto Kennel Club June 13 to June 14, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Janet Lobb 1
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 2nd   Joe Lobb 3
Saturday Group 1st   Peter Laventhall-Wolfish 5
  Group 4th   Joy Lynne Huntley 1
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
South Shore Kennel Club June 06 to June 07, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Charles Bett 17
  Group 4th   Letitia Bett 14
  Best Of Breed   Charles Bett 2 (0-0-2-1)
  Best Of Breed   Letitia Bett 2 (0-0-2-1)
Saturday Group 2nd   Paul Odenkirchen 18
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 2 (0-0-2-1)
  Best Of Opposite Sex   Mark Houston-McMillan N/A

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 09 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 2 (0-0-2-1)
  Best Of Breed   Paula Hartinger 2 (0-0-2-1)
Saturday Group 2nd   Christopher Neilson 17
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0
  Group 2nd   Larry Kereluke 17
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0

Show Date
Moncton Kennel Club May 02 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mike Jackman 15
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 4th   Judith Taylor 9
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
Saturday Group 3rd   Donna Conod 11
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 4th   Wendy Schira 11
  Best Of Breed   Wendy Schira 0

Show Date
Halifax Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Group 4th   Robert Rowbotham 5
  Group 1st   David Kelland 20
  Group 2nd   Judith Byrne 18
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Best Of Breed   David Kelland 0
Friday Reserve Best In Show   William Byrne N/A
  Group 1st   William Byrne 18
  Best Of Breed   William Byrne 0

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 22 22 20 N/A N/A
Group Ranking: 154 152 146 N/A N/A
All Breed Ranking: 1008 993 939 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   75
Win Record - 2014
Show Date
Elgin County Kennel Club / Purina National October 17 to October 19, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Frank Sabella 5
  Group 3rd   Kim Ramey-Leblanc 71
Saturday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 4

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Tuesday 22nd of August 2017 06:07:34 AM