Am Can GCh Northcote's Fire Ranger
Lakeland Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Scout - (Male)
Owner: Crystal Davies & Terri Alloway
Breeder: Terri Alloway
Conformation Handler: Crystal Davies
Website: http://www.affirmkennels.ca


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 8 8 8 8 6
Group Ranking: 369 367 341 324 290
All Breed Ranking: 3192 3175 3009 2856 2582

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 0 0   0 0 0 0 0   11
Win Record - 2017
Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 30 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Bruce Owen 11
  Best Of Breed   Bruce Owen 0

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 7 7 7 7 7
All Breed Ranking: 76 75 68 66 59

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 2 16 11 3 6   0 0 0 0 1   1060
Win Record - 2016
Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Saturday Best In Show   Patricia Cruz 316
  Group 1st   Patricia Cruz 16
  Best Of Breed   Patricia Cruz 0
Friday Group 2nd   Grant Townsend 11
  Best Of Breed   Grant Townsend 0

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 0
Sunday Best Of Breed   Branislav Rajic 0
Saturday Group 2nd   Robert Rowbotham 81
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Friday Group 3rd   Simon Sim 55
  Best Of Breed   Simon Sim 0

Show Date
All Terrier Club Of Alberta July 29 to July 29, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Wood Wornall 0

Show Date
Prince George Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Richard Lopaschuk 4
  Group 1st   Yvonne Savard 7
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1
  Best Of Breed   Yvonne Savard 1
Saturday Group 1st   Donald Emslie 8
  Group 1st   Tim Doxtater 8
  Best Of Breed   Donald Emslie 2
  Best Of Breed   Tim Doxtater 2
Friday Reserve Best In Show   Richard Paquette N/A
  Group 1st   Richard Paquette 8
  Group 1st   Geraldine Taylor 8
  Best Of Breed   Richard Paquette 2
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 2

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 14 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Glen Stark 23
  Best Of Breed   Glen Stark 0
Thursday Best Of Breed   Guy Spagnolo 0

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Shoreman 153
  Group 1st   Michael Shoreman 8
  Group 1st   Rosemary Shoreman 8
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Saturday Group 1st   Darle Heck 9
  Best Of Breed   Darle Heck 0
Friday Group 1st   Charles Bett 9
  Group 1st   Letitia Bett 9
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Larry Kereluke 3
  Group 2nd   Peter Machen 7
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Saturday Group 2nd   Michael Lanctot 8
  Group 2nd   Patricia Lanctot 8
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Friday Group 2nd   Joy Hodgkinson 8
  Group 2nd   Rick Fehler 8
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
Sunday Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Saturday Group 4th   Terry Stacy 27
  Best Of Breed   Carol Gray 0
  Best Of Breed   Terry Stacy 0

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Jack Ireland 4
  Group 4th   Sharon Derrick 3
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Sunday Group 2nd   Valerie Gervais 8
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 6
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Saturday Group 1st   Charles Bett 9
  Group 4th   Letitia Bett 5
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0

Show Date
Lakes District Kennel Club May 07 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Thomas Alexander N/A
  Group 1st   Thomas Alexander 7
  Group 1st   Grant Townsend 7
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Saturday Best In Show   Brenton Wright 104
  Group 1st   Harold Pybus 7
  Group 1st   Brenton Wright 7
  Best Of Breed   Harold Pybus 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Barbara Dempsey Alderman 42
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Saturday Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 39
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 1
Saturday Group 4th   Nancy Popovich 32
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 2 2 2 2 1
Group Ranking: 42 42 37 29 30
All Breed Ranking: 474 472 438 401 401

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 4 1 0   0 1 0 0 1   181
Win Record - 2015
Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Dianne Miller 13
  Best Of Breed   Dianne Miller 0

Show Date
All Terrier Club Of Alberta July 31 to July 31, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Mike Macbeth 126
  Best Of Breed   Mike Macbeth 1

Show Date
Alberta Kennel Club / Purina National July 31 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Edd Bivin 1
Sunday Best Of Breed   Nina Karlsdotter 1
Saturday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 1
Friday Best Of Breed   Joanne Sewell 1

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Linda Kraft 7
  Group 2nd   Judy McVeigh 6
  Best Of Breed   Linda Kraft 2
  Best Of Breed   Judy McVeigh 2
Saturday Group 2nd   Michael Shoreman 6
  Group 1st   Rosemary Shoreman 6
  Best Of Breed   Michael Shoreman 1
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1
Friday Group 3rd   Denise Cornelssen 6
  Group 1st   Russel Fletcher 7
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 2
  Best Of Breed   Russel Fletcher 2

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 25 25 23 22 26
All Breed Ranking: 226 222 218 209 238

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 5 8 13 3   0 0 0 0 1   432
Win Record - 2014
Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 07 to November 09, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 31 to November 02, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 0
Saturday Group 4th   Elaine Whitney 14
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Friday Group 2nd   John Reeve-Newson (Dr) 15
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0

Show Date
Elgin County Kennel Club / Purina National October 17 to October 19, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denny Mounce 0
Saturday Best Of Breed   Ana Vazquez Lievano (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 19 to September 21, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Roger Hartinger 10
  Group 3rd   Peter Machen 8
  Best Of Breed   Joanne Matheson 0
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Saturday Group 3rd   Brian Taylor 9
  Group 4th   Paula Hartinger 7
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Sylvia Barkey 37
  Best Of Breed   Geoff Corish 1
Friday Best Of Breed   Pierrette McLean 0

Show Date
Essex County Kennel Club August 29 to September 01, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Juan Alberto Grillo Londono 13
  Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 0
Sunday Group 2nd   Aida Rivera Franco 13
  Best Of Breed   Aida Rivera Franco 0
Saturday Group 2nd   Mauro Alves 19
  Best Of Breed   Mauro Alves 0
Friday Group 3rd   Rick Fehler 13
  Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 07 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Russel Fletcher 7
  Best Of Breed   Russel Fletcher 0
Saturday Group 3rd   Lucie Paradis 9
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
Friday Group 3rd   Melvin Beech 11
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
Thursday Group 3rd   Lynda Berar 14
  Best Of Breed   Lynda Berar 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 01 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Arne Foss 0
Sunday Best Of Breed   Jack Ireland 0
Saturday Best Of Breed   Filiberto Arniella 0
Friday Group 2nd   Joe Purkhiser (Col) 52
  Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 0

Show Date
All Terrier Club of Alberta August 01 to August 01, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Jorge Nallem 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday Best Of Breed   Jackie Browning 0
Friday Best Of Breed   Wendy Maisey 0

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Kathleen Anderson-Wulff 8
  Group 2nd   Linda Kraft 10
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Saturday Group 1st   Deborah Graffmann 15
  Group 1st   Bruce Owen 16
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
Friday Group 1st   Nancy Popovich 15
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 27 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kathleen Anderson-Wulff 9
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
Saturday Group 3rd   Joe Lobb 10
  Group 3rd   Janet Lobb 10
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Friday Group 3rd   Honey Glendinning 11
  Group 2nd   Grant Townsend 14
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   Grant Townsend 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 30 to June 02, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Norman Kenney 19
  Best Of Breed   Norman Kenney 0
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 0
Saturday Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 0

Show Date
Battle River Canine Association March 21 to March 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Nancy Popovich N/A
  Group 1st   Nancy Popovich 24
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Saturday Group 3rd   William Gunn 20
  Best Of Breed   William Gunn 0
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 0

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 5 5 6 6 6
Group Ranking: 110 107 127 122 115
All Breed Ranking: 1136 1107 1380 1284 1156

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 2 1 2   0 0 0 1 1   67
Win Record - 2013
Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Darle Heck 19
  Best Of Breed   Darle Heck 0
Saturday Best Of Breed   Judith Byrne 0
Friday Best Of Breed   Deborah Graffmann 0

Show Date
Prince George Kennel Club July 26 to July 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Deborah Graffmann 6
  Group 2nd   Mary White 5
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Best Of Breed   Mary White 0
Saturday Group 3rd   Thomas Alexander 3
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Friday Group 2nd   Donald Fitzsimmons 4
  Group 4th   Jacqueline Rusby 2
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0

Show Date
Renaissance Dog Association April 12 to April 15, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Roger Hartinger 0
Friday Best Of Breed   Paula Hartinger 0

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada April 12 to April 12, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Lynne Myall 28
  Best Of Breed   Lynne Myall 0

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC February 15 to February 17, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 0

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2012
Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of British Columbia October 25 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Sergio Pizzorno N/A
Friday BPIG   Tan Hock N/A
Thursday BPIG   Jocelyn Croad N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Show   Ann Hennigan N/A
  BPIG   Fred Dewsbury N/A
Friday Best Puppy In Show   Fred Dewsbury N/A
  BPIG   Ann Hennigan N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Rafael de Santiago N/A
Saturday BPIG   Roberto Velez-Pico N/A
Friday Best Puppy In Show   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Puppy In Show   Olga Gagne N/A
  BPIG   Olga Gagne N/A
  BPIG   Cheryl Myers-Egerton N/A

Show Date
Prince George Kennel Club July 27 to July 29, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Best Of Breed   Russel Fletcher 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By