MBIS/BISS Can GCHEX/Am CH Snowmist's Wind N' Reigning
Siberian Husky
(Click on breed to view standings)
Call Name: Sky - (Male)
Owner: Dorothea Zilke / Ray Zilke
Breeder: Kim Ramey-Leblanc
Handler: Jennifer McMullan Driessen, Michelle Yeadon & Dorothea Zilke
Website: http://www.pushinka.com/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 13 13 12 10 6
Group Ranking: 113 110 106 99 82
All Breed Ranking: 666 643 601 542 450

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 0   0 0 0 0 0   131
Win Record - 2017
Show Date
Renaissance Dog Association April 15 to April 17, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Jack Kilgour 64
  Best Of Breed   Jack Kilgour 5
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 9

Show Date
BC Siberian Husky Club April 14 to April 15, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   David Gilmour N/A

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 13 to April 14, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Robert Smith (Dr) 58
  Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 7

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 3 3 2 2 2
Group Ranking: 25 25 23 22 22
All Breed Ranking: 133 132 119 114 101

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 5 2 0 0   0 0 0 0 2   666
Win Record - 2016
Show Date
Renaissance Dog Association April 08 to April 11, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Edgar Bajona 49
  Best Of Breed   Edgar Bajona 8
Saturday Reserve Best In Show   Ekarat Sangkunakup N/A
  Group 1st   Wanda Spediacci 88
  Best Of Breed   Carol Graham 10
Friday Group 1st   Darle Heck 83
  Best Of Breed   Darle Heck 10

Show Date
Siberian Husky Club Of Canada April 08 to April 09, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 12

Show Date
B.C. Siberian Husky Club April 08 to April 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wanda Spediacci 13

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Virginia Lyne 102
  Best Of Breed   Pamela Bruce 11

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC February 05 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ray Smith 259
  Group 1st   Martin Doherty 31
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Saturday Group 1st   Geraldine Taylor 36
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
Friday Group 1st   Ray Smith 24
  Best Of Breed   Ray Smith 0

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 3 3 3
All Breed Ranking: 5 6 7 7 6

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
21 12 42 17 8 11   2 0 0 0 3   6131
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 4th   Irene Latchford 32
  Best Of Breed   Irene Latchford 1 (1-0-1-0)
Monday Best Of Breed   Lee Steeves 1 (1-0-1-0)
Sunday Group 3rd   Melody Roth 45
  Best Of Breed   Melody Roth 2 (1-1-1-0)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Tony Vandendool 20
  Best Of Breed   Tony Vandendool 3 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 3 (1-1-1-1)
Friday Group 1st   Cheryl Paterson 33
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 2 (0-1-1-1)

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Wendy Willhauck 110
  Best Of Breed   Jacqueline Quiros-Kubat 13

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 21 to November 23, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Larry Kereluke 34
  Best Of Breed   Larry Kereluke 3
Sunday Group 2nd   Jack Kilgour 44
  Best Of Breed   Jack Kilgour 4

Show Date
Ladies Kennel Club of BC November 20 to November 21, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Edna Gonzalez-Aramburu 54
  Best Of Breed   Edna Gonzalez-Aramburu 4
Friday Best In Show   Wayne Thompson 333 *
  Group 1st   Wayne Thompson 36
  Best Of Breed   Wayne Thompson 3

Show Date
Wheat City Kennel Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Richard Lopaschuk 151 *
  Group 1st   Ray Smith 26
  Best Of Breed   Ray Smith 2
Saturday Reserve Best In Show   Ray Smith N/A
  Group 1st   Richard Lopaschuk 29
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2
Friday Reserve Best In Show   Tempest Deptuch N/A
  Group 1st   Brenton Wright 28
  Group 1st   Tempest Deptuch 28
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 1
  Best Of Breed   Brenton Wright 1

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 0
Friday Best Of Breed   Ian Rasmussen 0

Show Date
Battle River Canine Association October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Patricia Lanctot 79
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 8
Friday Group 4th   Michael Lanctot 63
  Best Of Breed   Michael Lanctot 8

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Edward MacDonald 192 *
  Group 1st   Patricia Taylor 28
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
Saturday Best In Show   Ray Smith 210 *
  Group 1st   Ray Smith 29
  Best Of Breed   Ray Smith 0
Friday Best In Show   Patricia Taylor 173 *
  Group 1st   Edward MacDonald 25
  Best Of Breed   Edward MacDonald 0

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 09 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Robert Rowbotham 38
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 4
Sunday Group 4th   Janet Buchanan 38
  Best Of Breed   Charles Olvis 4
Saturday Group 2nd   Charles Olvis 54
  Best Of Breed   Brian Taylor 4
Friday Group 2nd   Harold Pybus 43
  Best Of Breed   Harold Pybus 4

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Honey Glendinning 38
  Best Of Breed   Honey Glendinning 4
Friday Group 4th   Satoshi Bessho 25
  Best Of Breed   Satoshi Bessho 5

Show Date
Skaha Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Pamela Bruce N/A
  Group 1st   Pamela Bruce 23
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Group 1st   Richard Lopaschuk 25
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Friday Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 0

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 04 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandy Gelinas 1
Sunday Best Of Breed   Michael Gelinas 1
Saturday Group 3rd   Charles Trotter 31
  Best Of Breed   Charles Trotter 2
Friday Group 4th   Patricia Trotter 29
  Best Of Breed   Patricia Trotter 2

Show Date
Sagebrush Working Herding & Obedience Club Of B.C September 04 to September 06, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Yvonne Savard 31
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Best In Multi Breed Specialty   Yvonne Savard N/A

Show Date
Victoria City Kennel Club August 07 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Karsten Kaemling 33
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 1
Saturday Group 2nd   John Reeve-Newson (Dr) 36
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1
Friday Best In Show   Doreen Marsh 206 *
  Group 1st   John Palmer 33
  Best Of Breed   John Palmer 1

Show Date
Glacier View Kennel Club August 04 to August 06, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Floyd Jobson 10
  Best Of Breed   Floyd Jobson 0
Wednesday Best In Show   Lee Anne Bateman 134 *
  Group 1st   Joanne Sewell 17
  Best Of Breed   Joanne Sewell 0
Tuesday Best In Show   Dianne Gordon 127 *
  Group 1st   Lee Anne Bateman 20
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society August 01 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Rick Fehler 126 *
  Group 1st   Brenda Wilson 24
  Best Of Breed   Brenda Wilson 0
Sunday Best In Show   Jacqueline Rusby 131 *
  Group 1st   Patricia Cummins 26
  Best Of Breed   Patricia Cummins 0
Saturday Best In Show   Sandy Alexander 137 *
  Group 1st   Bruce Fraser 24
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0

Show Date
Pacific Kennel Club July 23 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Linda Kraft 54
  Best Of Breed   Linda Kraft 3
Saturday Group 4th   Edna St Hilaire 29
  Best Of Breed   Edna St Hilaire 4
Friday Best In Show   Linda Kraft 271
  Group 1st   Denys Janssen 54
  Best Of Breed   Denys Janssen 3
Thursday Best In Show   Joy Hodgkinson 235
  Group 1st   David Gilmour 45
  Best Of Breed   David Gilmour 1

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 10 to July 13, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Chris Graham 52
  Best Of Breed   Chris Graham 0
Sunday Group 2nd   Thomas Alexander 68
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Group 2nd   Cheryl Paterson 73
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Friday Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 0

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 27 to June 29, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Ainslie Mills 132
  Reserve Best In Show   Ann Hennigan N/A
  Group 1st   Ann Hennigan 11
  Group 1st   Ainslie Mills 12
  Best Of Breed   Ann Hennigan 1
  Best Of Breed   Ainslie Mills 1
Sunday Reserve Best In Show   Garry Allan N/A
  Group 1st   Garry Allan 14
  Best Of Breed   Garry Allan 4
Saturday Group 3rd   Sandra Lex 8
  Best Of Breed   Sandra Lex 1

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 18 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Betty-Anne Stenmark 160
  Group 1st   Susan Norris-Jones 17
  Best Of Breed   Susan Norris-Jones 0
Saturday Group 2nd   Larry Kereluke 22
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Friday Reserve Best In Show   Larry Kereluke N/A
  Group 1st   Elaine Whitney 20
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Thursday Best In Show   Elaine Whitney 160
  Group 1st   Christian Gomez 16
  Best Of Breed   Christian Gomez 0

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 13 to June 16, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Best In Show   Michel Bouchard 104
  Reserve Best In Show   Judith Shurb N/A
  Group 1st   Judith Shurb 10
  Group 1st   Michel Bouchard 10
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
Monday Reserve Best In Show   Phyllis Pancel N/A
  Group 1st   Phyllis Pancel 16
  Group 1st   Wayne Thompson 12
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Sunday Group 2nd   Richard Paquette 20
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Saturday Group 3rd   Robert Shreve 19
  Best Of Breed   Robert Shreve 0

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Walter Pinsker N/A
  Group 1st   Walter Pinsker 15
  Best Of Breed   Walter Pinsker 4
Sunday Best In Show   Carmen Haller 196
  Group 1st   Oscar Valverde-Calvo 25
  Best Of Breed   Oscar Valverde-Calvo 3
Saturday Best In Show   Anne Katona 223
  Group 1st   Laura Thompson 34
  Best Of Breed   Laura Thompson 4
Friday Best In Show   Oscar Valverde-Calvo 186
  Group 1st   Carmen Haller 26
  Best Of Breed   Carmen Haller 4

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers' Association May 22 to May 24, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Mary White N/A
  Group 1st   Mary White 28
  Best Of Breed   Mary White 3
Saturday Group 3rd   Michael Hill 24
  Best Of Breed   Michael Hill 3
Friday Group 2nd   Tempest Deptuch 20
  Group 2nd   Honey Glendinning 20
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 3
  Best Of Breed   Honey Glendinning 3

Show Date
Tyee Kennel Club May 08 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Martin Doherty 17
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Saturday Group 2nd   Cherie Holmes 19
  Best Of Breed   Cherie Holmes 0
Friday Group 2nd   Stephen Dainard 16
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0

Show Date
Renaissance Dog Association April 03 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   John Rowton N/A
  Group 1st   Luis Pinto Teixeira 73
  Best Of Breed   Grant Townsend 9
Sunday Group 1st   Hassi Assenmacher-Feyel 88
  Best Of Breed   Hassi Assenmacher-Feyel 9
Saturday Reserve Best In Show   Hassi Assenmacher-Feyel N/A
  Group 1st   John Rowton 91
  Best Of Breed   John Rowton 9
Friday Best In Show   Robert Indeglia (Dr) 445
  Group 1st   Robert Indeglia (Dr) 87
  Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 8

Show Date
B.C. Siberian Husky Club April 03 to April 04, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 13

Show Date
Peace Arch Working & Herding Association March 28 to March 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Ricardo Torres-Simoes 29
  Best Of Breed   Ricardo Torres-Simoes 3
  Best In Multi Breed Specialty   Ricardo Torres-Simoes N/A

Show Date
Oceanside Kennel Club March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tamas Jakkel (Dr) 3
Saturday Group 1st   Patricia Cummins 42
  Best Of Breed   Patricia Cummins 3
Friday Group 2nd   Janet Buchanan 27
  Best Of Breed   Janet Buchanan 3

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Chan Weng Woh 25
  Best Of Breed   Laura Thompson 2
Saturday Group 2nd   Vania Haga (Dr) 43
  Best Of Breed   Vania Haga (Dr) 3
Friday Group 4th   Katelon Bajona-Fox 19
  Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 2

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 5 5 6 6 6
All Breed Ranking: 21 21 23 21 22

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 2 20 19 10 14   0 0 1 0 3   2262
Win Record - 2014
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 12 to December 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Walter Pinsker 3
Saturday Group 4th   David Gilmour 25
  Best Of Breed   David Gilmour 3
Friday Best Of Breed   Wendy Maisey 4

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC November 23 to November 24, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Mel Saranchuk 45
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 2
Sunday Group 2nd   Jose Antonio Molina Ortiz 61
  Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz 2

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 21 to November 22, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Alan Bennett 68
  Best Of Breed   Alan Bennett 2
Friday Best Of Breed   Bruce Fraser 2

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 17 to October 19, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   John Rowton 33
  Best Of Breed   John Rowton 1
Saturday Group 4th   Donald Fitzsimmons 28
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 1
Friday Group 2nd   Darle Heck 27
  Best Of Breed   Darle Heck 1

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 10 to October 13, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Honey Glendinning 2
Sunday Group 4th   Jane Forsyth 45
  Best Of Breed   Jane Forsyth 4
Saturday Group 2nd   Robert Dawson 58
  Best Of Breed   Pamela Bruce 4
Friday Best Of Breed   Sandy Alexander 3

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 26 to September 28, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ronnie Natividad 19
  Best Of Breed   Ronnie Natividad 5
Saturday Group 2nd   Andi Hudono 21
  Best Of Breed   Andi Hudono 4
Friday Group 1st   Yvonne Savard 19
  Best Of Breed   Yvonne Savard 2

Show Date
Skaha Kennel Club September 05 to September 07, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wayne Thompson 39
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Saturday Group 1st   Martin Doherty 37
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Friday Best Of Breed   Julio Ronco 0

Show Date
Kamloops & District Kennel Club August 29 to September 01, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Seamus Oates 37
  Best Of Breed   Seamus Oates 5
Sunday Group 1st   George Kostopoulos 53
  Best Of Breed   George Kostopoulos 7
Saturday Group 3rd   Doug Windsor 45
  Best Of Breed   Doug Windsor 8
Friday Group 3rd   Jon Cole 38
  Best Of Breed   Jon Cole 3

Show Date
Sagebrush Working Herding & Obedience Club Of BC August 29 to September 01, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Wendy Schira 32
  Best Of Breed   Wendy Schira 5

Show Date
Victoria City Kennel Club August 08 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Alvin Krause (Dr) 23
  Best Of Breed   Alvin Krause (Dr) 1
Saturday Group 1st   James Frederiksen 25
  Best Of Breed   James Frederiksen 1
Friday Group 1st   James Reynolds 27
  Best Of Breed   James Reynolds 1

Show Date
Glacier View Kennel Club August 05 to August 07, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 13
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Wednesday Group 1st   Stephen Dainard 20
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Tuesday Group 2nd   Brenda Wilson 19
  Best Of Breed   Brenda Wilson 0

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society August 02 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Sunday Group 4th   Doreen Marsh 21
  Best Of Breed   Doreen Marsh 0
Saturday Group 4th   Bill Walkey 12
  Best Of Breed   Bill Walkey 0

Show Date
Pacific Kennel Club July 24 to July 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Carmen Haller 51
  Best Of Breed   Susan Quesnel 4
Saturday Group 4th   Johan Becerra-Hernandez 41
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 4
Friday Group 1st   James Osborne 58
  Best Of Breed   James Osborne 4
Thursday Group 3rd   Wendy Hamilton-Petkau 37
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 2

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michael Hill 0
Sunday Group 3rd   Lawrence Sinclair 45
  Best Of Breed   Lawrence Sinclair 0
Saturday Group 4th   Janet Sinclair 31
  Best Of Breed   Janet Sinclair 0
Friday Group 4th   Stephen Dainard 28
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Tempest Deptuch 39
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
Saturday Group 2nd   Mary White 35
  Best Of Breed   Mary White 0
Friday Group 1st   Denise Cornelssen 32
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 28 to July 01, 2014
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 2nd   Tim Doxtater 8
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0
Monday Group 2nd   Donald Emslie 12
  Best Of Breed   Donald Emslie 0
Sunday Group 3rd   Lee Anne Bateman 12
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Group 4th   Michael Woods (Dr) 11
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 12 to June 15, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jack Ireland 0
Saturday Group 4th   Grant Townsend 28
  Best Of Breed   Grant Townsend 2
Friday Group 4th   Robert Rowbotham 24
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 2
Thursday Group 2nd   Mike Macbeth 21
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 07 to June 10, 2014
Day Position   Judge Points
Tuesday Reserve Best In Show   Ainslie Mills N/A
  Group 1st   Ainslie Mills 16
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
Monday Group 2nd   Ann Hennigan 18
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
Sunday Group 2nd   Leslie Rogers 21
  Best Of Breed   Leslie Rogers 0
Saturday Group 3rd   Tempest Deptuch 18
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 23 to May 25, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Margaret Jones 16
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
Saturday Group 3rd   Sharon Derrick 20
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Friday Group 2nd   Patricia Cummins 20
  Best Of Breed   Patricia Cummins 0

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Lynda Berar 8
  Best Of Breed   Lynda Berar 0
Sunday Group 2nd   Wendy Maisey 11
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0
Saturday Group 1st   Lucie Paradis 13
  Group 1st   Patricia Taylor 12
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 09 to May 11, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Pamela Bruce 47
  Best Of Breed   Pamela Bruce 2
Saturday Best Of Breed   Cherie Holmes 2
Friday Group 3rd   Lee Anne Bateman 39
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2

Show Date
Renaissance Dog Association April 18 to April 21, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   John Rowton 15

Show Date
BC Siberian Husky Club April 18 to April 19, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 17

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 16 to April 17, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Reserve Best In Show   Linda Kraft N/A
  Group 1st   Linda Kraft 64
  Best Of Breed   Linda Kraft 2
Wednesday Group 1st   Bruce Fraser 52
  Best Of Breed   Bruce Fraser 2

Show Date
Peace Arch Working & Herding Association March 29 to March 29, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Serge Tassan 5

Show Date
Oceanside Kennel Club March 28 to March 30, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Silvana Tassan 36
  Best Of Breed   Silvana Tassan 6
Saturday Group 3rd   Glen Stark 48
  Best Of Breed   Glen Stark 6

Show Date
Victoria City Kennel Club February 28 to March 02, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Nancy Popovich 31
  Best Of Breed   Nancy Popovich 3
Saturday Best Of Breed   Pekka Teini 3
Friday Best Of Breed   Leila Karkas 3

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 21 to February 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fabian Daza 3
Saturday Group 2nd   Rick Fehler 40
  Best Of Breed   Rick Fehler 2
Friday Best In Show   Edward MacDonald 267
  Group 1st   Edward MacDonald 39
  Best Of Breed   Edward MacDonald 2

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 9 9 10 12 13
All Breed Ranking: 28 29 30 39 40

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 0 15 9 10 4   1 0 1 0 3   2191
Win Record - 2013
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 12 to December 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Walter Pinsker 47
  Best Of Breed   Walter Pinsker 3
Saturday Group 1st   Darle Heck 49
  Best Of Breed   Darle Heck 2
Friday Group 3rd   Leslie Rogers 41
  Best Of Breed   Leslie Rogers 3
Thursday Group 2nd   Cheryl Paterson 35
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 3

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 22 to November 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Garry Allan 46
  Best Of Breed   Garry Allan 2
Saturday Best Of Breed   Robert Verhulst 4
Friday Best Of Breed   Shirley Limoges 3

Show Date
Peace Arch Working & Herding Association October 27 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Mario Magsaysay 39
  Best Of Breed   Mario Magsaysay 0

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC October 24 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday Group 2nd   Kathleen Hardwick 58
  Best Of Breed   Kathleen Hardwick 0
Friday Group 3rd   Robert Rowbotham 50
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Thursday Best Of Breed   Johan Juslin 0

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 18 to October 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Doug Gaudin 207
  Group 1st   Avery Gaudin 18
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2
Saturday Group 1st   Tempest Deptuch 21
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 4
Friday Group 1st   Doug Gaudin 17
  Best Of Breed   Doug Gaudin 2

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 11 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Ed Wild 22
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Sunday Group 1st   Christina Hubbell 34
  Best Of Breed   Christina Hubbell 0
Saturday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
Friday Best Of Breed   Bruce Fraser 1

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Peter Machen 19
  Best Of Breed   Peter Machen 1
Saturday Group 2nd   Andy Hsieh 25
  Best Of Breed   Andy Hsieh 1
Friday Group 1st   Lucie Paradis 23
  Best Of Breed   Lucie Paradis 1

Show Date
Kamloops & District Kennel Club August 30 to September 02, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Enrique Filippini 49
  Best Of Breed   Enrique Filippini 3
Sunday Group 2nd   David Ojalvo 59
  Best Of Breed   David Ojalvo 3
Saturday Best Of Breed   Corinne Walker 3
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3

Show Date
Sagebrush Working, Herding & Obedience Club of BC August 30 to September 01, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Cheryl Stuber 42
  Best Of Breed   Cheryl Stuber 1

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 23 to August 25, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Paula Hartinger 169
  Group 1st   Paula Hartinger 25
  Best Of Breed   Paula Hartinger 7
Saturday Group 3rd   Roger Hartinger 26
  Best Of Breed   Roger Hartinger 9
Friday Group 1st   Walter Pinsker 25
  Best Of Breed   Walter Pinsker 8

Show Date
Victoria City Kennel Club August 09 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Group 3rd   Joy McFarlane 19
  Best Of Breed   Joy McFarlane 0
Friday Group 3rd   Elrena Stadler 20
  Best Of Breed   Elrena Stadler 0

Show Date
Glacier View Kennel Club August 06 to August 08, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Carmen Haller 26
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
Wednesday Group 1st   Mary White 27
  Best Of Breed   Mary White 0

Show Date
Pacific Kennel Club July 25 to July 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Karen Doyle 268
  Group 1st   Patricia Cummins 52
  Best Of Breed   Patricia Cummins 0
Saturday Best Of Breed   Floyd Jobson 0
Friday Best In Show   Susan Norris-Jones 252
  Group 1st   Margaret Jones 54
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1
Thursday Group 1st   Roberta Parish 46
  Best Of Breed   Roberta Parish 1

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 29 to July 01, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Sheila Verhulst 22
  Best Of Breed   Sheila Verhulst 0
Sunday Group 2nd   Richard Lopaschuk 24
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2
Saturday Group 1st   Wayne Thompson 25
  Best Of Breed   Wayne Thompson 2

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 13 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bill Walkey 0
Saturday Group 2nd   Bruce Fraser 34
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
Friday Best Of Breed   Michel Chaloux 0
Thursday Best Of Breed   Butch MacDonald 0

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 08 to June 11, 2013
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 2nd   Bonnie Derry 21
  Best Of Breed   Doreen Marsh 0
Monday Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
Sunday Best Of Breed   Lois Wilson 0
Saturday Best Of Breed   Mavis McClintock 2

Show Date
Renaissance Dog Association April 12 to April 15, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Erwin Deutscher 9
Sunday Group 2nd   Roger Hartinger 60
  Best Of Breed   Patricia Cummins 16
Friday Best Of Breed   Sharon Derrick 15

Show Date
Siberian Husky Club of Canada April 12 to April 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Paula Hartinger 18
  Best Opposite in Juvenile Sweeps   Michelle Grenkow N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 22 to February 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Edgar Bajona 25
  Best Of Breed   Edgar Bajona 3
Saturday Best Of Breed   Lynda Berar 3
Friday Best Of Breed   Ainslie Mills 3

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC February 15 to February 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
Saturday Group 3rd   Michel Bouchard 40
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
Friday Group 3rd   Barbara Watt 31
  Best Of Breed   Barbara Watt 0

Show Date
Ladies Kennel Club of British Columbia January 25 to January 27, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Jack Ireland 47
  Best Of Breed   Jack Ireland 4
Friday Group 3rd   Linda Kraft 37
  Best Of Breed   Linda Kraft 3

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 7 9 9 34 35
Group Ranking: 58 68 67 267 273
All Breed Ranking: 294 346 333 1654 1678

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 3 2   0 1 0 0 1   347
Win Record - 2012
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 07 to December 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Patricia Trotter 23
  Best Of Breed   Patricia Trotter 3
Saturday Group 4th   Charles Trotter 25
  Best Of Breed   Charles Trotter 3
Friday Group 4th   Walter Pinsker 16
  Best Of Breed   Walter Pinsker 3

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 23 to November 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Brenton Wright 1
Saturday Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 1
Friday Best Puppy In Show   Wayne Thompson N/A
  BPIG   Wayne Thompson N/A
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0

Show Date
Peace Arch Working & Herding Association October 28 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sergio Pizzorno 63
  BPIG   Sergio Pizzorno N/A
  Best Of Breed   Sergio Pizzorno 0
  Best Puppy In Multi-Breed Specialty   James Frederiksen N/A

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of British Columbia October 25 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Michael Forte N/A
  Group 3rd   Tan Hock 80
  BPIG   Tan Hock N/A
  Best Of Breed   Tan Hock 3
Saturday Best Puppy In Show   Jocelyn Croad N/A
  Group 3rd   James Frederiksen 96
  BPIG   James Frederiksen N/A
  Best Of Breed   James Frederiksen 3
Friday Best Puppy In Show   George Kostopoulos N/A
  BPIG   Michael Forte N/A
  Best Of Breed   Michael Forte 3
Thursday Best Puppy In Show   Tan Hock N/A
  BPIG   George Kostopoulos N/A
  Best Of Breed   George Kostopoulos 3

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 21 to September 23, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Argus Wardhana N/A
  BPIG   Argus Wardhana N/A
  Best Of Breed   Argus Wardhana 3
Saturday BPIG   Davida Brown N/A

Show Date
Skaha Kennel Club September 07 to September 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Margaret Jones N/A
  BPIG   Donald Fitzsimmons N/A
Saturday BPIG   Thomas Alexander N/A
Friday Best Puppy In Show   Thomas Alexander N/A
  BPIG   Margaret Jones N/A
  Best Of Breed   Margaret Jones 1

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Kornelija Butrimova N/A
  Group 3rd   Kornelija Butrimova 32
  BPIG   Kornelija Butrimova N/A
  Best Of Breed   Kornelija Butrimova 2

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 19th of November 2017 12:29:28 AM