Can 9xBBPIS Ch Catalyst's Bush Party at TK
Australian Cattle Dog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Brody - (Male)
Owner: Chuck P. Lamers
Breeder: Chuck P Lamers, Catalyst Reg'd Kennels & VL Fowler
Conformation Handler: Chuck Lamers
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 2
Group Ranking: 36 26 17 20 66
All Breed Ranking: 249 199 120 150 476

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 3 1 3   0 0 0 0 0   214
Win Record - 2018
Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lee Anne Bateman 33
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1
Saturday Group 3rd   Barbara du Pree 30
  Best Of Breed   Barbara du Pree 3
Friday Group 4th   Patricia Lanctot 10
  Group 2nd   Michael Lanctot 17
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0

Show Date
Nickel District Kennel Club March 30 to April 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Johan Becerra-Hernandez 17
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Saturday Group 1st   Philip Wendling 19
  Group 1st   Irene Latchford 19
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Best Of Breed   Irene Latchford 0
Friday Group 4th   Wendy Schira 13
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Best Of Breed   Doug Windsor 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Beverly Capstick 36
  Best Of Breed   Beverly Capstick 0
Friday Group 4th   Anik Primeau 17
  Best Of Breed   Lynn White 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Margaret Jones 3 (1-1-1-1)

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 4 4 4 5 6
Group Ranking: 82 85 102 144 177
All Breed Ranking: 572 579 698 949 1185

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 2 3 4   0 0 0 0 0   159
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Brian Reid 3 (0-1-2-1)
  Best Puppy In Breed   Brian Reid N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Benny Blid von Schedvin 0
  Best Puppy In Breed   Benny Blid von Schedvin N/A
Saturday Best Of Breed   Nina Karlsdotter 0
  Best Puppy In Breed   Nina Karlsdotter N/A

Show Date
Australian Cattle Dog Club Of Canada November 12 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Sean Shields N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Michael Gelinas N/A
  Select Dog   Michael Gelinas N/A
Friday Best Puppy In Breed   Michael Hill N/A
  Select Dog   Michael Hill N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Nesbitt 38
  BPIG   Thomas Nesbitt N/A
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
Saturday BPIG   David Swartwood N/A
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   David Swartwood 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Erin Brown 4 (0-2-3-0)
  Best Puppy In Breed   Erin Brown N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Gunnar Nymann N/A
  Best Puppy In Breed   Gunnar Nymann N/A
Friday Best Puppy In Breed   Tony Monk N/A

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Kathrine Grant 6
  BPIG   Kathrine Grant N/A
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Puppy In Breed   Ron Mahon N/A
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A
Sunday Group 3rd   Olga Gagne 11
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Puppy In Breed   Olga Gagne N/A
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Puppy In Breed   Allan Brown N/A
Saturday Best Puppy In Show   Thora Brown N/A
  Group 1st   Deirdre McKinnon 14
  BPIG   Deirdre McKinnon N/A
  Group 4th   Thora Brown 7
  BPIG   Thora Brown N/A
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  Best Puppy In Breed   Deirdre McKinnon N/A
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Jo Ann Pavey 1
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1 (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Larry Kereluke N/A

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Virginia Lyne N/A
  BPIG   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Best Puppy In Breed   Virginia Lyne N/A
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A
Saturday Group 4th   Ray Smith 13
  Group 4th   James Reynolds 12
  BPIG   James Reynolds N/A
  Winners Dog   Ray Smith N/A
  Best Of Breed   Ray Smith 0
  Best Puppy In Breed   Ray Smith N/A
  Best Of Breed   James Reynolds 0
  Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
Friday BPIG   Michel Bouchard N/A
  Winners Dog   William Gunn N/A
  Best Of Breed   William Gunn 0
  Best Puppy In Breed   William Gunn N/A
  Winners Dog   Michel Bouchard N/A
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Best Puppy In Breed   Michel Bouchard N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Peggy Beisel-McIlwaine N/A
  Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 0
  Best Puppy In Breed   Peggy Beisel-McIlwaine N/A
  Winners Dog   Peggy Beisel-McIlwaine N/A
Sunday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Michael Gelinas N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Elizabeth Gunter N/A
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Best Puppy In Breed   Michael Gelinas N/A
  Winners Dog   Michael Gelinas N/A
  Best Of Breed   Elizabeth Gunter 0
  Best Puppy In Breed   Elizabeth Gunter N/A
  Winners Dog   Elizabeth Gunter N/A
Saturday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   William Gunter N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Sandy Gelinas N/A
  Best Of Breed   William Gunter 0
  Best Puppy In Breed   William Gunter N/A
  Winners Dog   William Gunter N/A
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Best Puppy In Breed   Sandy Gelinas N/A
  Winners Dog   Sandy Gelinas N/A

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club September 01 to September 01, 2017
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Barbara Heal N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Barbara Heal N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Carl Liepmann N/A
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Puppy In Breed   Barbara Heal N/A
  Winners Dog   Barbara Heal N/A
  Best Of Breed   Carl Liepmann 0
  Best Puppy In Breed   Carl Liepmann N/A
  Winners Dog   Carl Liepmann N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Chris Graham 0
Friday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 12 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 0
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday BPIG   Nancy Popovich N/A
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Tuesday BPIG   Rita Walker N/A
  Group 3rd   Thomas Alexander 18
  1st Junior Puppy Dog Class   Rita Walker N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Rita Walker 2 (2-1-0-0)
  Best Of Winners   Rita Walker (2-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Rita Walker N/A
  Winners Dog   Rita Walker (2-1-0-0)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (2-1-0-0)
  Best Of Winners   Thomas Alexander (2-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Winners Dog   Thomas Alexander (2-1-0-0)

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Patricia Lanctot 4
  BPIG   Patricia Lanctot N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Winners Dog   Patricia Lanctot N/A
Thursday BPIG   Letitia Bett N/A
  Group 3rd   Michael Lanctot 7
  BPIG   Michael Lanctot N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Letitia Bett N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Michael Lanctot N/A
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Puppy In Breed   Letitia Bett N/A
  Winners Dog   Letitia Bett N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Winners Dog   Michael Lanctot N/A
Wednesday BPIG   Nancy Tibben N/A
  Group 2nd   Fred Dewsbury 18
  BPIG   Fred Dewsbury N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Nancy Tibben N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Fred Dewsbury N/A
  Best Of Breed   Nancy Tibben 0
  Best Puppy In Breed   Nancy Tibben N/A
  Winners Dog   Nancy Tibben N/A
  Best Of Breed   Sean Shields 0
  Best Puppy In Breed   Sean Shields N/A
  Winners Dog   Sean Shields N/A

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show William Gunn 0
  1st Junior Puppy Dog Class   Vickie Umpleby N/A
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Puppy In Breed   Vickie Umpleby N/A
  Winners Dog   Vickie Umpleby N/A

Show Date
Kars Dog Club July 21 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   James Osborne 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Tim Thomas 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Baby Puppy In Group   Glen Stark N/A
  Best Baby Puppy In Group   Deirdre McKinnon N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Jack Ireland N/A
  Best Baby Puppy In Show   Pamela Bruce N/A
  Best Baby Puppy In Group   Jack Ireland N/A
  Best Baby Puppy In Group   Pamela Bruce N/A

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to June 30, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Best Baby Puppy In Group   John Rowton N/A
  Best Baby Puppy In Group   Terry Carter N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Olga Gagne N/A
  Best Baby Puppy In Group   Olga Gagne N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Darle Heck N/A
  Best Baby Puppy In Group   Darle Heck N/A

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Mark Houston-McMillan N/A
  Best Baby Puppy In Group   Mark Houston-McMillan N/A

Show Date
Societe Canine de Thetford May 27 to May 28, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Margaret Jones N/A
  Best Baby Puppy In Group   Brenton Wright N/A

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Baby Puppy In Show   Bruce Owen N/A
  Best Baby Puppy In Group   Bruce Owen N/A
  Best Baby Puppy In Group   Martin Doherty N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Bruce Owen N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Martin Doherty N/A
Sunday 1st 3-6 Month Dog Class   Jacqueline Rusby N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Michelle Scott N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Ron Mahon N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Stephen Dainard N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Ron Mahon N/A

Show Date
Arnprior Canine Association May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group LTD Breed Show Michel Chaloux N/A

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Anik Primeau N/A
  Best Baby Puppy In Group LTD Breed Show Anik Primeau N/A
  Best Baby Puppy In Group   Janet Lobb N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Cheryl Myers-Egerton N/A

Show Date
Champlain Dog Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Thomas Alexander N/A
  Best Baby Puppy In Group   Thomas Alexander N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Sandy Alexander N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By