GCh Snowmist's Everyone's Oreo
Siberian Husky
(Click on breed to view standings)

Call Name: Oreo - (Male)
Owner: John Gagliano
Breeder: Kim Leblanc
Handler: Annette Gagliano
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 43 34 21 14 N/A
Group Ranking: 364 306 207 163 N/A
All Breed Ranking: 2174 1788 1162 929 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   6
Win Record - 2018
Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Eugenio Aguilo Gonzales 3

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Beverly Capstick 3 (2-0-1-1)

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 65 64 61 58 53
Group Ranking: 502 500 465 437 405
All Breed Ranking: 2998 2986 2833 2684 2427

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   13
Win Record - 2017
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Glen Stark N/A
Saturday Select Dog   Janet Lobb N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   William (Bill) Shelton N/A
Saturday Select Dog   Jacqueline Stacy N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Saturday Best Of Breed   Federico Fernandez 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Anna Hewson N/A
Saturday Select Dog   Larry Kereluke N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Osborne 0
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Alberto Berrios 0
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz 0
Saturday Group 3rd   Danik Dancause 8
  Best Of Breed   Danik Dancause 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Erodotus Neofytou 0
Saturday Best Of Breed   Andrew Brown 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 09 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ivan Sandoval 3

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   George Marquis N/A
Saturday Best Of Breed   Ronald Spritzer (Dr) 2 (0-2-1-0)

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Barbara Arndt N/A
Sunday Select Dog   Jocelyne Gagne N/A
Saturday Select Dog   Cindy Stansell N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Sharon Derrick N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Patricia Taylor N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Edgar Bajona N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Juan Miranda Saucedo N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 66 N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: 832 N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 5008 N/A N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   2
Win Record - 2016
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2016
Day Position   Judge Points
Tuesday Select Dog   Lee Steeves N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Guy Jeavons N/A
Saturday 1st Open Dog Class   Per Kristian Andersen N/A
  Best Of Breed   Per Kristian Andersen 2 (2-1-0-0)
  Best Of Winners   Per Kristian Andersen (2-1-0-0)
  Winners Dog   Per Kristian Andersen (2-1-0-0)

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 2nd Open Dog Class   Kim Meredith-Cavanna N/A
  Reserve Winners Dog   Robert Smith (Dr) N/A
Saturday 1st Open Dog Class   Robert Smith (Dr) N/A
  Winners Dog   Sulie Greendale-Paveza (2-5-1-0)

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 05 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Paula Hartinger N/A
  Winners Dog   Paula Hartinger (1-0-1-0)
Saturday 1st Open Dog Class   Sandra Lex N/A
  Winners Dog   Sandra Lex (1-0-1-0)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Stephen Dainard N/A
  Winners Dog   Stephen Dainard (1-0-1-0)
Saturday 1st Open Dog Class   David Gilmour N/A
  Winners Dog   David Gilmour (1-1-2-0)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 12-18 Month Dog Class   Fabio Amorim N/A
  Best Of Winners   Fabio Amorim (1-1-1-1)
  Winners Dog   Fabio Amorim (1-1-1-1)
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   William de Villeneuve N/A
  Winners Dog   William de Villeneuve (1-2-1-1)

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 28 to May 29, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   Allan Brown N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Thora Brown N/A
  Reserve Winners Dog   Allan Brown N/A
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Winners Dog   Thora Brown N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 12-18 Month Dog Class   Bill Walkey N/A
  Winners Dog   Bill Walkey (1-0-1-0)
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   Anik Primeau N/A
  Winners Dog   Anik Primeau (1-0-1-0)

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 12-18 Month Dog Class   Jocelyne Gagne N/A
  Winners Dog   Jocelyne Gagne (1-0-1-0)
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   Daniel Kwee N/A
  Winners Dog   Daniel Kwee (1-0-1-0)

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 12-18 Month Dog Class   Shinichi Sonoda N/A
  Winners Dog   Shinichi Sonoda (1-1-1-0)
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   Walter Pinsker N/A
  Winners Dog   Walter Pinsker (1-2-3-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 12-18 Month Dog Class   Ed Wild N/A
  Winners Dog   Ed Wild (1-0-1-0)
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   Larry Kereluke N/A
  Reserve Winners Dog   Larry Kereluke N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   Jack Ireland N/A
  Reserve Winners Dog   Jack Ireland N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday 2nd 12-18 Month Dog Class   Michael Lanctot N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 102 102 95 94 N/A
Group Ranking: 848 836 789 822 N/A
All Breed Ranking: 4949 4899 4623 4801 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   2
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday 1st 12-18 Month Dog Class   Irene Latchford N/A
  Winners Dog   Irene Latchford (1-0-1-0)
Monday 1st 12-18 Month Dog Class   Lee Steeves N/A
  Winners Dog   Lee Steeves (1-0-1-0)
Sunday 1st 12-18 Month Dog Class   Melody Roth N/A
  Best Of Winners   Melody Roth (1-1-1-0)
  Winners Dog   Melody Roth (1-1-1-0)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Tony Vandendool N/A
  Best Puppy In Breed   Tony Vandendool N/A
  Winners Dog   Tony Vandendool (1-1-1-1)
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Kristen Francis N/A
  Best Puppy In Breed   Deirdre McKinnon N/A
  Winners Dog   Deirdre McKinnon (1-1-1-1)

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Martin Doherty 0
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Letitia Bett N/A
  Best Of Breed   Letitia Bett 1

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Marjorie Martorella N/A
  Best Of Breed   Marjorie Martorella 0
  Best Puppy In Breed   Marjorie Martorella N/A
  Winners Dog   Marjorie Martorella N/A
Saturday BPIG   Rick Fehler N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Rick Fehler N/A
  Best Of Breed   Rick Fehler 1 (2-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Rick Fehler N/A
  Winners Dog   Rick Fehler (2-0-0-0)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Francis Smith Moffat N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Francis Smith Moffat N/A
  Best Of Opposite Sex   Francis Smith Moffat N/A
  Best Puppy In Breed   Francis Smith Moffat N/A
  Winners Dog   Francis Smith Moffat (2-2-0-0)
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   James Reynolds N/A
  Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Reserve Winners Dog   James Reynolds N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 27 to August 30, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   David Kelland 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 2nd Junior Puppy Dog Class   James Noe N/A
  Reserve Winners Dog   James Noe N/A
Saturday 2nd Junior Puppy Dog Class   James Frederiksen N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 29 to May 31, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Dog Class   Ray Smith N/A
Saturday 1st 3-6 Month Dog Class   Brian Taylor N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By