AM CAN Ch Finnibone's Cool The Engines
Irish Water Spaniel
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Female)
Owner: Jacquelyn Fussell
Breeder: Jacquelyn Fussell
Handler: Jacquelyn Fussell
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 59 59 57 51 49
All Breed Ranking: 316 304 287 260 238

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 3 3 1 2   0 0 0 0 0   383
Win Record - 2011
Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 1
  Group 4th   Terry Carter 32
Friday Best Of Breed   Neil Graves 1
Thursday Group 2nd   Larry Kereluke 39
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edna Perks 0
Saturday Best Of Breed   Leslie Rogers 0
Friday Group 1st   Neil Graves 37
  Best Of Breed   Neil Graves 0

Show Date
Chautauqua Canine Club April 08 to April 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sheila Verhulst 21
  Best Of Breed   Sheila Verhulst 0
Saturday Best Of Breed   Thomas Burke 0
  Group 4th   Richard Meen (Dr) 11
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
  Group 2nd   Thomas Burke 23
Friday Best In Show   David Eadie 141
  Group 1st   Thomas Touzel 27
  Best Of Breed   Thomas Touzel 0
  Group 1st   David Eadie 28
  Best Of Breed   David Eadie 0

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judy Webb 1
Friday Best Of Breed   Joe Tacker 1
  Group 3rd   Joe Tacker 50

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 6 6 6 6 7
All Breed Ranking: 26 25 24 23 29

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 0 26 25 11 7   0 0 1 0 2   3297
Win Record - 2010
Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 26 to November 28, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Sheila Verhulst 56

Show Date
Wheat City Kennel Club November 19 to November 21, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Morley Thornton 19
Saturday Group 1st   Donna Cole 27
Friday Group 1st   Michelle Scott 22

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC October 28 to October 31, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Charlotte McGowan 132
Thursday Group 3rd   Ekarat Sangkunakup 81

Show Date
Battle River Canine Association October 22 to October 24, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lynn Storeshaw 88
Friday Group 4th   Arley Hussin 70

Show Date
Fort Garry Kennel Club October 09 to October 11, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Donald Emslie 29
Sunday Group 2nd   Tim Doxtater 28
Saturday Group 1st   Christopher Neilson 37

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 24 to September 26, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Avery Gaudin 174 *
  Group 1st   Avery Gaudin 40
  Group 1st   Doug Gaudin 41
Saturday Group 4th   Wayne Thompson 31
  Group 1st   Richard Lopaschuk 42
Friday Group 2nd   Mel Saranchuk 33

Show Date
Prairie Canine Academy September 17 to September 19, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   John Clark 21
  Group 2nd   Denise Clark 28
Saturday Group 1st   Neil Graves 36
  Group 2nd   Janet Lobb 24
Friday Group 4th   Robert Verhulst 9
  Group 2nd   Sheila Verhulst 22

Show Date
Skaha Kennel Club September 10 to September 12, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Chie Ejima Yamakado 52

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 03 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Donald Emslie 55

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 20 to August 22, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Thomas Alexander 174 *
  Best In Show   Rick Fehler 174 *
  Group 1st   Rick Fehler 39
  Group 1st   Thomas Alexander 38
Saturday Group 2nd   Deborah Graffmann 28
  Group 1st   Denise Cornelssen 40
Friday Group 1st   Linda Kraft 39
  Group 4th   David Markus 5

Show Date
Manitoba Sporting Dog Association August 08 to August 08, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 1

Show Date
Westwind Sporting Dog Club July 30 to July 30, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Beryl Hession 133
  Best Of Breed   Beryl Hession 0

Show Date
South West Saskatchewan Kennel & Obedience Club July 23 to July 25, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Everett Mincey 29
  Group 1st   Judith Shurb 28
Saturday Group 1st   Mark Houston-McMillan 27
  Group 1st   Guy Jeavons 27
Friday Group 2nd   Tim Doxtater 19
  Group 4th   Donald Emslie 13

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 02 to July 04, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Jamieson Glendinning 14
Saturday Group 2nd   Edna Perks 28
  Group 2nd   Bruce Owen 34
Friday Group 2nd   Judith Shurb 25
  Group 2nd   Sharon Derrick 24

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 25 to June 27, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Avery Gaudin 18
  Group 3rd   Doug Gaudin 16
Saturday Group 3rd   Ann Hennigan 21

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 21 to May 24, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Mel Saranchuk 22
Sunday Group 1st   Wendy Hamilton-Petkau 32
Friday Group 2nd   Jose Mendiola 21

Show Date
Medicine Hat Canine Association May 14 to May 16, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Arley Hussin 37

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club April 30 to May 02, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Fred Gordon 35
Saturday Group 1st   Fred Dewsbury 38
Friday Best In Show   David Eadie 209 *
  Group 1st   David Eadie 33

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 23 to April 25, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Terry Gains 27
Saturday Group 3rd   Lucie Paradis 35
Friday Group 4th   Doug Gaudin 19

Show Date
Edmonton Kennel Club April 16 to April 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Richard Meen (Dr) 79
Friday Group 3rd   Robert Stein 44

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 02 to April 04, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Leslie Rogers 71
Saturday Group 3rd   Robert Dawson 60

Show Date
Battle River Canine Association March 27 to March 29, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Arlene Davis 56
Saturday Group 2nd   Edward MacDonald 72

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club March 12 to March 14, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wendy Paquette 94
Friday Group 1st   Lynn Storeshaw 75

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 05 to March 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Alexander 27
Saturday Group 2nd   Leslie Rogers 30
Friday Group 1st   Linda Kraft 28
  Group 2nd   Alan Bennett 17

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 14 to February 15, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Bruce Marquette 37
Sunday Group 2nd   Narelle Hammond Robertson 38

Show Date
Wheat City Kennel Club February 12 to February 13, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   David Eadie 20

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 15 15 15 15 17
All Breed Ranking: 76 75 78 72 82

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 1 6 11 6 12   0 0 0 0 0   1794
Win Record - 2009
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club November 27 to November 29, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Alvin Krause (Dr) 44

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 20 to November 22, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   John Reeve-Newson (Dr) 37

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 06 to November 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Doug Gaudin 62
Friday Group 4th   Letitia Bett 50

Show Date
Battle River Canine Association October 23 to October 25, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Norman Patton 41

Show Date
Edmonton Kennel Club October 09 to October 11, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Melvin Beech 62
Friday Group 1st   Rick Fehler 56

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jamieson Glendinning 19
Saturday Group 4th   Joan Beech 18
Friday Group 2nd   Lynn Storeshaw 19
  Group 3rd   Nancy Popovich 17

Show Date
Prairie Canine Academy September 18 to September 20, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Burke 25
Saturday Group 2nd   Heather Langfeld 25
  Group 2nd   Michel Bouchard 25
Friday Group 2nd   Wayne Thompson 24
  Group 4th   Ann Hennigan 11

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 05 to September 07, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Wendy Hamilton-Petkau 27
Sunday Reserve Best In Show   Peter Machen N/A
  Group 1st   Rick Fehler 54
Saturday Group 2nd   Peter Machen 34

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Geraldine Taylor 16
  Group 4th   Thomas Touzel 10
Saturday Group 2nd   Guy Jeavons 13

Show Date
Alberta Kennel Club July 31 to August 03, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Catherine Barlow 86

Show Date
South West Saskatchewan Kennel & Obedience Club July 24 to July 26, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sandy Gelinas 28
  Group 4th   Michael Gelinas 17
Saturday Group 2nd   Butch MacDonald 30
Friday Group 4th   Donald Emslie 23
  Group 2nd   Tim Doxtater 29

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 26 to June 28, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   John C. Ross 24
Friday Best In Show   Peter Machen 171 *
  Group 1st   Peter Machen 27

Show Date
Chautauqua Canine Club April 10 to April 12, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Walter Pinsker 34
Saturday Group 3rd   Carmen Haller 24
Friday Group 3rd   Patricia Taylor 30

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 03 to April 05, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Everett Mincey 93
Friday Best In Show   Lynn Storeshaw 516 *
  Group 1st   Lynn Storeshaw 85

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By