MBIS,MBISS, Grand Champion Excellent Flacon D’Paris of Neigenuveaux
Barbet
(Click on breed to view standings)
Call Name: Murdoch - (Male)
Owner: Florence E Erwin
Breeder: Florence E Erwin & Dianne J Marston
Handler: Edgar Rojas
Website: http://www.4paws4u2.com/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2014

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 2 2 3 2 5

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
10 2 49 28 5 1   0 1 0 0 2   5074
Win Record - 2014
Show Date
Manitoba Sporting Dog Association August 17 to August 17, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 2nd   Michael Woods (Dr) 68

Show Date
Manitoba Canine Association August 14 to August 17, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Maribel Sy 54
Friday Group 3rd   Ekarat Sangkunakup 44
Thursday Group 2nd   Michael Hill 49

Show Date
Dogs Of France Southern Ontario August 09 to August 09, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sylvie Desserne 6

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 08 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Luis Miguel Pinto Teixeira 76
Friday Group 1st   Maribel Sy 50

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Donald Emslie 18
Wednesday Group 1st   Doris Willis 28
  Group 1st   Tim Doxtater 30
Tuesday Best In Show   Doris Willis 139 *
  Group 1st   Judith Shurb 29
  Group 2nd   Alan Bennett 23

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Robert Shreve 37

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 30 to August 01, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Bruce Owen 29
  Group 1st   Len Harfield 32
Wednesday Group 2nd   Sandy Alexander 24
  Group 2nd   Thomas Alexander 24

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 25 to July 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Filiberto Arniella 57
Saturday Group 1st   Lyn Brand 59
Friday Group 1st   Jacqueline Quiros-Kubat 46

Show Date
Valley Kennel Club July 21 to July 23, 2014
Day Position   Judge Points
Wednesday Best In Show   Doris Willis 160 *
  Group 1st   Doris Willis 33
Tuesday Group 2nd   Jackie Browning 41
Monday Best In Show   Jacqueline Rusby 189 *
  Group 1st   Jacqueline Rusby 42
  Group 1st   Carol Graham 43

Show Date
Club Canin du Fjord July 19 to July 20, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Doug Gaudin 26
  Group 1st   Mike Macbeth 27
Saturday Group 1st   William Byrne 29
  Group 1st   Avery Gaudin 28

Show Date
Kars Dog Club July 18 to July 20, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Thomas Nesbitt 46

Show Date
London Canine Association July 11 to July 13, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Filiberto Arniella N/A
  Group 1st   Letitia Bett 29
Saturday Best In Show   Letitia Bett 188 *
  Group 1st   Filiberto Arniella 29
Friday Group 2nd   Ed Wild 21
  Group 2nd   Charles Bett 19

Show Date
Sarnia Kennel Club July 04 to July 07, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Martin Doherty 12
Sunday Group 2nd   Stephen Dainard 26
Saturday Group 1st   Lisa Avery 25
Friday Group 2nd   Carl Liepmann 13

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 03, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Changsu You 24
Wednesday Group 1st   Heather Langfeld 34
Monday Group 3rd   Christopher Neilson 27

Show Date
Argus Kennel Club June 27 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Rowbotham 32
  Group 2nd   Thomas Alexander 31
Saturday Group 1st   Stephen Dainard 34
  Group 1st   Pamela Bruce 34
Friday Group 2nd   Sandy Alexander 29
  Group 1st   Alan Bennett 36

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 22, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Terry Carter 46
Saturday Group 2nd   Robert Indeglia (Dr) 43
Friday Group 2nd   Michael Lanctot 32
Thursday Group 1st   Patricia Lanctot 41

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 12 to June 15, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Group 1st   Fred Dewsbury 30
Saturday Best In Show   Sandra Lex 199
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 1st   Sandra Lex 41
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 1st   Nancy Popovich 31
Thursday Reserve Best In Show   Linda Kraft N/A
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Group 1st   Olga Gagne 29
  Group 1st   Linda Kraft 27

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Ian Rasmussen 91
  Best Of Breed   Ian Rasmussen 0

Show Date
K-W Kennel Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Joyce Love 4
  Group 3rd   Rick Fehler 36
  Group 2nd   Joyce Love 49
  Best Of Breed   Rick Fehler 4
Sunday Best Of Breed   Lee Steeves 4
  Group 1st   Lee Steeves 65
Saturday Group 2nd   Brenda Wilson 50
  Best Of Breed   Brenda Wilson 4

Show Date
Arnprior Canine Association May 09 to May 11, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Cec Ringstrom 43
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
Saturday Best In Show   Butch MacDonald 218
  Group 1st   Butch MacDonald 38
  Best Of Breed   Butch MacDonald 0
Friday Best In Show   Johan Becerra-Hernandez 175
  Group 2nd   Rita Walker 38
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 37
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0

Show Date
Seaway Kennel Club May 02 to May 04, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stanley Shen 1
  Group 1st   Stanley Shen 44
Saturday Best In Show   Linda Kraft 290
  Best Of Breed   Linda Kraft 1
  Group 1st   Linda Kraft 44
Friday Best In Show   Lucie Paradis 241
  Best Of Breed   Lucie Paradis 1
  Group 1st   Lucie Paradis 34

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 25 to April 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 3
  Group 2nd   Mary White 67
Saturday Group 2nd   Stephen Dainard 73
  Best Of Breed   Stephen Dainard 3
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 1
  Group 3rd   Kristen Francis 46

Show Date
Renaissance Dog Association April 18 to April 21, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 0
  Group 1st   Juan Alberto Grillo Londono 47
Sunday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 0
  Group 2nd   Robert Smith (Dr) 81
Saturday Best Of Breed   Polly Smith 0
  Group 2nd   Polly Smith 81
Friday Group 1st   Linda Kraft 75
  Best Of Breed   Linda Kraft 0

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 16 to April 17, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Pamela Bruce 58
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Wednesday Group 3rd   Aida Rivera Franco 37
  Best Of Breed   Aida Rivera Franco 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 11 to April 13, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   David Swartwood 32
  Best Of Breed   David Swartwood 4
Saturday Best In Show   Sue-Ellyn Rempel 202
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 3
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 31

Show Date
Champlain Dog Club April 11 to April 13, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Group 1st   Deborah Graffmann 27
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 28

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Charles Trotter 65
  Best Of Breed   Charles Trotter 1
Saturday Best Of Breed   Cheryl Paterson 1
  Group 1st   James Reynolds 69
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 48

Show Date
Ontario Breeders Association February 15 to February 17, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michel Chaloux 1
  Group 1st   Michel Chaloux 53
Sunday Group 1st   Ann Hennigan 70
  Best Of Breed   Ann Hennigan 1
Saturday Best Of Breed   Walter Pinsker 1

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 10 11 11 10 10

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
5 6 53 22 19 9   1 0 0 0 4   4976
Win Record - 2013
Show Date
Barbet Fanciers Association of Ontario December 29 to December 29, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Steeves 9

Show Date
Southwestern Ontario All Retriever Society December 28 to December 28, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Tomio Fujihata 8
  Best In Multi Breed Specialty   Tomio Fujihata N/A

Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Steeves 9
Saturday Group 1st   Keiko Kawada 85
  Best Of Breed   Keiko Kawada 8
Friday Group 1st   Tomio Fujihata 72
  Best Of Breed   Alan Ewles 8

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 13 to December 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Keke Kahn 66
  Best Of Breed   Keke Kahn 4

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 12 to December 15, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Walter Pinsker 0
  Group 1st   Walter Pinsker 68
Friday Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 1st   Darle Heck 57
Thursday Group 1st   Cheryl Paterson 50
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 7
Saturday Best Of Breed   Alan Bennett 7
Friday Group 2nd   Pierrette McLean 52
  Best Of Breed   Pierrette McLean 4

Show Date
Caledon Kennel Association November 29 to December 01, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Houston Clark 5
  Group 1st   Houston Clark 120
Saturday Best Of Breed   Nina Karlsdotter 5
  Group 3rd   Nina Karlsdotter 103
Friday Best Of Breed   Goran Bodegard 6

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 22 to November 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Brenton Wright 0
Saturday Best Of Breed   Garry Allan 0
  Group 1st   Garry Allan 84
Friday Best Of Breed   Robert Verhulst 0

Show Date
Wheat City Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Glen Stark N/A
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 28
Saturday Best In Show   Sue-Ellyn Rempel 184
  Best Of Breed   Doreen Marsh 0
  Group 1st   Doreen Marsh 28
Friday Reserve Best In Show   Patricia Taylor N/A
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 1st   Patricia Taylor 21
  Group 1st   Dianne Miller 19
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 1st   Jocelyne Gagne 52
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Friday Group 3rd   Robert Shreve 34
  Best Of Breed   Robert Shreve 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Olvis 0
Saturday Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Group 3rd   Judith Byrne 46
Friday Group 1st   Deborah Graffmann 57
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 1
Saturday Group 1st   Stephen Dainard 67
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 1

Show Date
Elgin County Kennel Club October 18 to October 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Geringer 0
Saturday Best Of Breed   Margaret Jones 0
Friday Group 3rd   Christian Gomez 22
  Best Of Breed   Christian Gomez 0

Show Date
Cobequid Dog Club October 12 to October 13, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 3rd   Rick Fehler 36
Saturday Best Of Breed   Lois Wilson 0
  Group 1st   Lois Wilson 49

Show Date
Wine Country Kennel Club October 11 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Whitney 3
Friday Reserve Best In Show   Norma Fonseca N/A
  Group 1st   Norma Fonseca 30
  Best Of Breed   Norma Fonseca 3

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 2nd   Larry Kereluke 23
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 0
  Group 2nd   Shirley Limoges 30
Friday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 1st   Heather Langfeld 17

Show Date
United Kennel Club September 27 to September 29, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   James Noe 33
  Best Of Breed   James Noe 0
Saturday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 1
Friday Group 2nd   Valerie Gervais 23
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0

Show Date
Prairie Canine Academy September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Enrique Gonzalez 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 28
  Group 1st   Enrique Gonzalez 29
Saturday Group 3rd   Mary White 16
  Group 1st   Javier Ramirez Gomez 32
  Best Of Breed   Mary White 0
  Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 0
Friday Best Of Breed   Doris Willis 0
  Group 1st   Edward MacDonald 27
  Group 1st   Doris Willis 27
  Best Of Breed   Edward MacDonald 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Isidro Castro (Dr) 264
  Group 1st   Isidro Castro (Dr) 54
  Best Of Breed   Isidro Castro (Dr) 2
Saturday Group 4th   Marjorie Martorella 53
  Best Of Breed   Marjorie Martorella 3
Friday Best Of Breed   Gail Forsythe 3

Show Date
Skaha Kennel Club September 06 to September 08, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Group 1st   Linda Kraft 48
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 1st   Yvonne Savard 50
Friday Best Of Breed   Lois Wilson 0
  Group 1st   Lois Wilson 39

Show Date
Essex County Kennel Club August 30 to September 02, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Alan Ewles 21
  Best Of Breed   Alan Ewles 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 4
  Group 3rd   Thomas Alexander 21
Friday Best Of Breed   Sandy Alexander 3
  Group 3rd   Sandy Alexander 23
Thursday Group 1st   Phyllis Pancel 21
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 5

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 23 to August 26, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jose Haro Haro 12
Saturday Best Of Breed   Fabian Daza 13
Friday Best Of Breed   Jim Bricknell 11

Show Date
Markham Kennel Club August 22 to August 25, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Olga Gagne 17
  Best Of Breed   Olga Gagne 0

Show Date
Manitoba Sporting Dog Association August 18 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jean McErlane 0
  Group 1st   Jean McErlane 57

Show Date
Manitoba Canine Association August 15 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Guy Spagnolo 49
  Best Of Breed   Guy Spagnolo 0
Saturday Best Of Breed   Thomas Touzel 0
  Group 1st   Thomas Touzel 46
Friday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 1st   Yvonne Savard 37
Thursday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 1st   Jocelyne Gagne 32

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Bart Miller 40
  Best Of Breed   Bart Miller 0
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 54
Friday Best Of Breed   Joyce Love 0
  Group 4th   Joyce Love 42
Thursday Best Of Breed   Robert Denis 0
  Group 1st   Larry Kereluke 48

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Barbara Heal 1
Sunday Best Of Breed   Denys Janssen 1
  Group 3rd   Denys Janssen 132
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 1
  Group 3rd   Margaret Davis 109

Show Date
Westwind Sporting Dog Club August 01 to August 02, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Lakehead Kennel Club July 26 to July 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Edgar Bajona 10
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
Saturday Best Of Breed   Wendy Maisey 0
  Group 1st   Wendy Maisey 21
Friday Best Of Breed   Valerie Hansen 0
  Group 1st   Valerie Hansen 19

Show Date
Valley Kennel Club July 22 to July 24, 2013
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 3rd   Ronald Besoff 32
  Best Of Breed   Ronald Besoff 0
Monday Best In Show   Letitia Bett 152
  Group 3rd   Patricia Nemirovsky de Alsina 25
  Group 1st   Letitia Bett 31
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0

Show Date
Club Canin du Fjord July 20 to July 21, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Group 2nd   Joy Hodgkinson 14
  Group 1st   Barbara Heal 20
Saturday Reserve Best In Show   Alan Ewles N/A
  Group 1st   Alan Ewles 21
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
  Group 1st   David Eadie 19
  Best Of Breed   David Eadie 0

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 28 to June 30, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Robert Rowbotham N/A
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 2
  Group 1st   Robert Rowbotham 60
Saturday Best In Show   Patricia Cruz 245
  Best Of Breed   Patricia Cruz 4
  Group 1st   Patricia Cruz 75
Friday Group 1st   Denys Janssen 31
  Best Of Breed   Denys Janssen 3

Show Date
Monarch Kennel Club June 21 to June 23, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Butch MacDonald 24
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Saturday Best Of Breed   Sean Shields 0
  Group 2nd   Kristen Francis 29
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Group 4th   Joy Lynne Huntley 14

Show Date
Kenora & District Dog Club June 14 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Pamela Bruce 147
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Group 1st   Pamela Bruce 15
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 2nd   Sandy Alexander 12
Saturday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 1st   Nancy Popovich 19
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Group 2nd   Geraldine Taylor 13
Friday Group 2nd   Alan Bennett 13
  Best Of Breed   Janet Buchanan 0
  Group 2nd   Janet Buchanan 17
  Best Of Breed   Alan Bennett 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 06 to June 09, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Cline 0
  Group 3rd   Dana Cline 69
Saturday Group 4th   Robert Indeglia (Dr) 64
  Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 0
Thursday Best Of Breed   Gael Morison 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Lois Wilson 50
  Best Of Breed   Lois Wilson 0
Sunday Group 1st   Nancy Simmons 73
  Best Of Breed   Nancy Simmons 0
Saturday Best Of Breed   Robert Ennis 0
  Group 3rd   Robert Ennis 69
Friday Best Of Breed   Betty-Anne Stenmark 0
  Group 1st   Betty-Anne Stenmark 74

Show Date
Ottawa Kennel Club May 24 to May 26, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elizabeth Muthard 0
  Group 2nd   Elizabeth Muthard 35
Saturday Best Of Breed   Charles Olvis 0
  Group 3rd   Charles Olvis 37
Friday Best Of Breed   Anik Primeau 0
  Group 3rd   Anik Primeau 33

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 18 to May 20, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1
  Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 37
Sunday Best Of Breed   Michele Billings 1
Saturday Best Of Breed   Skip Stanbridge 2
  Group 1st   Skip Stanbridge 50

Show Date
Lakehead Kennel Club May 03 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ray Smith 19
  Best Of Breed   Ray Smith 0
Saturday Group 1st   Neil Graves 21
  Best Of Breed   Neil Graves 0
Friday Group 1st   Judi Elford 19
  Best Of Breed   Judi Elford 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Melvin Beech 30
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
Saturday Group 4th   Rita Walker 15
  Best Of Breed   Rita Walker 0
Friday Group 3rd   Joan Beech 14
  Best Of Breed   Joan Beech 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 19 to April 21, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 1
Friday Best Of Breed   Ricardo Torres-Simoes 1
  Group 4th   Ricardo Torres-Simoes 17

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 12 to April 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Peter Machen 19
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Saturday Group 2nd   Joan Beech 20
  Best Of Breed   Joan Beech 0
Friday Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 2nd   Dianne Miller 18
  Best Of Breed   Terry Gains 0

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 05 to April 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Alan Ewles 43
  Best Of Breed   Alan Ewles 2
Saturday Group 4th   John B. Ross 37
  Best Of Breed   John B. Ross 2
Friday Group 4th   Valerie Gervais 23
  Best Of Breed   Valerie Gervais 2

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 1
Saturday Best Of Breed   Neil Graves 1
  Group 4th   Neil Graves 37

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pierrette McLean 4
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 3
Friday Best Of Breed   Ed Wild 3

Show Date
Ontario Breeders Association February 16 to February 18, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandra Anderson 3
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 3
  Group 3rd   Richard Paquette 63

Show Date
Wildwood Kennel Club January 31 to February 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Juan Miranda Saucedo 35
  Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 3

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 29 30 28 28 30
All Breed Ranking: 148 158 145 145 171

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 7 7   0 0 0 0 3   728
Win Record - 2012
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 07 to December 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 1

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Andrews 0
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 1
  Group 3rd   Grant Townsend 47
Friday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 23 to November 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jaime Ganoza 3
Saturday Best Of Breed   John (Fred) Peddie 4
Friday Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 2

Show Date
Ottawa Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 3
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 3
Friday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 1

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 09 to November 11, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pierrette McLean 1
Friday Best Of Breed   Linda Millman 1

Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charlotte McGowan 1
Saturday Best Of Breed   Arley Hussin 1

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edd Bivin 0
Saturday Best Of Breed   Gloria Geringer 0
Friday Best Of Breed   James Reynolds 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1
Friday Best Of Breed   Michel Bouchard 1
  Best Of Breed   Barbara Heal 1

Show Date
Wine Country Kennel Club October 05 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mary White 0
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Saturday Group 4th   Judith Taylor 32
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 28 to September 30, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 0
Saturday Best Of Breed   Skip Stanbridge 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 14 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Shirley Limoges 55
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 9

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rafael de Santiago 41
  Best Of Breed   Joanne Fernall 0
Saturday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 0
  Group 4th   Roberto Velez-Pico 38
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 16

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Polly Smith 10
  Group 4th   Polly Smith 120

Show Date
St Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Machen 0
  Best Of Breed   John Lewington 0
Saturday Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Best Of Breed   Joan Beech 0
Friday Group 4th   Dianne Miller 16
  Best Of Breed   Dianne Miller 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 12, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anthony DiNardo 0
Saturday Group 4th   Nicholas De Bedout 41
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 0
Friday Best Of Breed   Juan Carlos Vasconsellos 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Charles Bett 3
Thursday Best Of Breed   Elaine Whitney 3
  Best Of Breed   Michel Chaloux 3
Wednesday Best Of Breed   Letitia Bett 3
  Best Of Breed   Robert Whitney 3

Show Date
South Western Ontario Sporting Dog Club July 21 to July 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bettyann Hale 7
Saturday Best Of Breed   Mary Ann Alston 7

Show Date
Barbet Fanciers Association Of Ontario July 21 to July 21, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Alan Ewles 9

Show Date
Hamilton Kennel Club June 21 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 1
Saturday Best Of Breed   Sandra Anderson 1
Friday Best Of Breed   Tamas Jakkel (Dr) 1
  Best Of Breed   Charles Cyopik 0
Thursday Group 4th   Lisa Avery 22
  Best Of Breed   Lisa Avery 1
  Best Of Breed   David Eadie 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 08 to June 10, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jon Cole 1
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1
Friday Group 3rd   Grant Townsend 19
  Best Of Breed   Sean Shields 1

Show Date
Erie Shores Kennel Club May 31 to June 03, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Bink 0
Saturday Best Of Breed   Chris Walkowicz 0
Friday Best Of Breed   Eugene Blake 0
Thursday Best Of Breed   Carlos Fernandez-Renau 0

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 25 to May 27, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Denise Cornelssen 16
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 2
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 23
Friday Best Of Breed   Paul Odenkirchen 2
  Group 3rd   Paul Odenkirchen 15

Show Date
Seaway Kennel Club May 04 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 2
Saturday Best Of Breed   David Markus 2
Friday Best Of Breed   Barbara Arndt 2

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Theo Horchner 8
Saturday Best Of Breed   Augusto Benedicto Santos III 7
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 4

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 06 to April 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Alan Bennett 2
Saturday Best Of Breed   Deborah Graffmann 2
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 2

Show Date
The Purina National March 09 to March 11, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sumiko Ikeda 12

Show Date
Scarborough Kennel Club March 02 to March 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jon Cole 2
Saturday Best Of Breed   Skip Stanbridge 2
Friday Best Of Breed   Rick Fehler 2

Show Date
Ontario Breeders Association February 17 to February 20, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michael Gelinas 2
  Best Of Breed   Linda Kraft 3
  Group 4th   Linda Kraft 29
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 2
  Best Of Breed   Joyce Love 5
Saturday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 5
Friday Group 3rd   Patricia Taylor 56
  Best Of Breed   Patricia Taylor 5

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 05, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Garry Allan 6
Friday Best Of Breed   Janet Buchanan 3
  Best Of Breed   Alan Ewles 3

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 62 62 60 55 52
All Breed Ranking: 334 323 311 282 261

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 3 3 4   0 0 0 0 0   355
Win Record - 2011
Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Quinones 2
Friday Best Of Breed   Polly Smith 2

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 10, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michel Bouchard 0
Friday Best Of Breed   Neil Graves 0
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joanne Matheson 0
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Friday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Ojalvo 2
Saturday Best Of Breed   Enrique Filippini 2
Friday Best Of Breed   Allan Brown 2
  Best Of Breed   Thora Brown 2

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ed Wild 18
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Saturday Group 2nd   Marilyn O'Neill 19
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 0
  Group 4th   Dianne Miller 22
Sunday Best Of Breed   Ralph Scoggins 0
Saturday Best Of Breed   Lynn Storeshaw 0
  Group 4th   Lynn Storeshaw 43
Friday Best Of Breed   Alan Ewles 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Bell 0
Saturday Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 0
Friday Group 3rd   Patricia Mowbray-Morgan 29
  Best Of Breed   Patricia Mowbray-Morgan 0
Thursday Group 3rd   Bart Miller 35
  Best Of Breed   Bart Miller 0

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Saturday Group 2nd   Rick Fehler 32
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 2nd   Stephen Dainard 31
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Linda Millman 38
  Best Of Breed   Linda Millman 0
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Friday Best Of Breed   Judi Elford 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joanne Matheson 0
Saturday Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Friday Best Of Breed   Charles Cyopik 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Saturday BPIG   Grant Townsend N/A
  Group 3rd   Grant Townsend 33
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Friday Best Puppy In Show   Grant Townsend N/A
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
  BPIG   Judith Taylor N/A
  BPIG   Johan Becerra-Hernandez N/A
  Best Of Breed   Judith Taylor 0

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 01 to April 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Guy Jeavons N/A
  Best Of Breed   Guy Jeavons 3
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 4
Friday Best Of Breed   Dianne Miller 2
  Best Of Breed   Alan Ewles 2

Show Date
Scarborough Kennel Club March 04 to March 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Brian Taylor 2
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 3
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 3

Show Date
Ontario Breeders Association February 18 to February 21, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Doug Gaudin 4
Sunday Best Of Breed   Donna Cole 7
Saturday Best Of Breed   Avery Gaudin 7
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 6

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2010
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 05, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Joanne Matheson N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By