MBIS Am.GCH. Ca.GCHEX. Tashtins Lookin For Trouble CGN
Beagle
(Click on breed to view standings)
Call Name: Miss P - (Female)
Owner: Lori Crandlemire, Kaitlyn Crandlemire & Eddie Dziuk
Breeder: Lori Crandlemire
Handler: William Alexander
Website: http://www.tashtinkennel.com/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2014

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 12 9 5 4 3
All Breed Ranking: 94 73 40 25 11

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 2 0 0 0   0 0 0 0 0   538
Win Record - 2014
Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   James Reynolds 249
  Best Of Breed   Charles Trotter 0
  Group 1st   Charles Trotter 31
Saturday Best In Show   Charles Trotter 289
  Group 1st   James Reynolds 35
  Best Of Breed   James Reynolds 0

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 3 3 3
All Breed Ranking: 8 10 10 11 11

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
12 6 63 23 14 5   1 1 0 0 5   5678
Win Record - 2013
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Keiko Kawada 0
  Group 1st   Keiko Kawada 54
Saturday Best In Show   Keiko Kawada 361
  Group 1st   Barbara Arndt 52
  Best Of Breed   Barbara Arndt 2
Friday Group 1st   Tomio Fujihata 49
  Best Of Breed   Tomio Fujihata 1

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 13 to December 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sari Brewster Tietjen 250
  Group 1st   Sari Brewster Tietjen 34
  Best Of Breed   Sari Brewster Tietjen 0
Saturday Best In Show   Alvin Krause (Dr) 283
  Best Of Breed   Alvin Krause (Dr) 0
  Group 1st   Alvin Krause (Dr) 34
Friday Best Of Breed   James Frederiksen 0
  Group 1st   James Frederiksen 24

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Alan Ewles 29
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
Saturday Group 4th   Alan Bennett 19
  Best Of Breed   Alan Bennett 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 29 to December 01, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Goran Bodegard 60
  Best Of Breed   Goran Bodegard 0
Saturday Best Of Breed   Houston Clark 0
  Group 2nd   Houston Clark 73
Friday Group 3rd   Toddie Clark 34
  Best Of Breed   Toddie Clark 0

Show Date
Show of Shows November 16 to November 16, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 0
  Group 3rd   Rita Walker 29
Saturday Group 3rd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 40
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
Friday Group 2nd   James Reynolds 27
  Best Of Breed   James Reynolds 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 1st   Michael Hill 18
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 3rd   Jocelyne Gagne 15
Friday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Group 1st   Virginia Lyne 16

Show Date
All Hound Club of Ontario November 03 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Susan St.John-Brown 0
  Group 1st   Susan St.John-Brown 84

Show Date
Trillium Dog Fanciers November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   David Markus 75
  Best Of Breed   David Markus 0

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC October 24 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathleen Hardwick 11
Saturday Group 1st   Eugene Blake 68
  Best Of Breed   Eugene Blake 10
Friday Group 3rd   Johan Juslin 51
  Best Of Breed   Johan Juslin 8
Thursday Best Of Breed   Randy Garren 5
  Group 1st   Randy Garren 69

Show Date
Elgin County Kennel Club October 18 to October 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Christian Gomez 0
  Group 1st   Gloria Geringer 35
Saturday Group 2nd   Christian Gomez 38
  Best Of Breed   Gloria Geringer 0
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Group 3rd   Joy Lynne Huntley 18

Show Date
Fort Garry Kennel Club October 12 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Michael Lanctot 15
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1
  Group 1st   Patricia Lanctot 12
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1
Sunday Best In Show   Fred Dewsbury 175
  Group 1st   Fred Dewsbury 17
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 1
Saturday Best In Show   Jack Ireland 185
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1
  Group 1st   Thomas Nesbitt 18
  Best Of Breed   David Swartwood 1
  Group 1st   David Swartwood 17

Show Date
Wine Country Kennel Club October 11 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Oscar Echandi 20
  Best Of Breed   Oscar Echandi 0

Show Date
United Kennel Club September 27 to September 29, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   James Frederiksen 25
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
Saturday Best In Show   James Frederiksen 213
  Group 1st   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 35
  Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 1
Friday Best Of Breed   Valerie Gervais 1
  Group 1st   Valerie Gervais 15

Show Date
Club Canin Chomedey September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Diane Adorno-LeGrande N/A
  Best Of Breed   Patricia Laurans 0
  Group 1st   Patricia Laurans 41
Saturday Best Of Breed   John Rowton 0
  Group 1st   John Rowton 50
Friday Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 1
  Group 1st   Diane Adorno-LeGrande 42

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Starr White 47
  Best Of Breed   Starr White 0
Saturday Best In Show   Marjorie Martorella 329
  Best Of Breed   Victoria Thomas 0
  Group 1st   Victoria Thomas 51
Friday Reserve Best In Show   Gail Forsythe N/A
  Group 1st   Marilyn Foulds 26
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 0

Show Date
Essex County Kennel Club August 30 to September 02, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 11
Saturday Group 1st   Joe Lobb 10
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Friday Group 1st   Garry Allan 8
  Best Of Breed   Garry Allan 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 23 to August 26, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ray Smith 2
  Group 2nd   Ray Smith 28
Sunday Best Of Breed   Peter Frost 2
Friday Best Of Breed   Fabian Daza 1

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Sandy Alexander N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 1st   Thomas Alexander 22
Friday Best In Show   Kristen Francis 151
  Best Of Breed   Linda Millman 0
  Group 1st   Linda Millman 20

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 11 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jose Homem De Mello 0

Show Date
Southern Ontario Scent Hounds August 10 to August 10, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Carlos Quinones 2

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pedro Armando Ramos Lang 2
  Group 3rd   Pedro Armando Ramos Lang 57
Saturday Group 1st   Steven Gladstone 71
  Best Of Breed   Steven Gladstone 2
Friday Group 1st   Guy Spagnolo 53
  Best Of Breed   Guy Spagnolo 1

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Bo Skalin 7
Sunday Best Of Breed   Margaret Davis 7
Saturday Group 1st   Jon Cole 127
  Best Of Breed   Jon Cole 10

Show Date
Alberta Sporting Hound Association August 02 to August 02, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Monica Canestrini 10

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Leyda Perez 30
  Best Of Breed   Leyda Perez 2
Friday Group 2nd   Honey Glendinning 30
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1

Show Date
Valley Kennel Club July 22 to July 24, 2013
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Ronald Besoff 21
  Best Of Breed   Ronald Besoff 1
Tuesday Group 1st   Dianne Besoff 22
  Best Of Breed   Dianne Besoff 1
Monday Group 1st   Letitia Bett 26
  Best Of Breed   Letitia Bett 0

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 21, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 18
Saturday Best Of Breed   Martin Doherty 2
  Group 3rd   Martin Doherty 26
Friday Group 1st   Michael Woods (Dr) 25
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1

Show Date
London Canine Association July 12 to July 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Roberto Velez-Pico 19
  Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 0
Saturday Best In Show   Avery Gaudin 185
  Group 1st   Avery Gaudin 23
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 2nd   Doug Gaudin 10

Show Date
Kawartha Kennel Club July 05 to July 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Robert Ennis 166
  Best Of Breed   Patricia Laurans 0
  Group 1st   Patricia Laurans 12
Saturday Group 2nd   Richard Meen (Dr) 19
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
Friday Group 2nd   Jocelyne Gagne 12
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 04, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Joe Lobb 7
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Wednesday Best Of Breed   Manuel Queijeiro 0
  Group 1st   Manuel Queijeiro 12
Tuesday Best Of Breed   Alan Bennett 1
  Group 3rd   Alan Bennett 3

Show Date
Hamilton Kennel Club June 27 to June 30, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Linda Kraft 36
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Saturday Best Of Breed   Conny Gutierrez-Otero 0
Friday Best Of Breed   Franklin van der Spuy 0
Thursday Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 1st   Brian Taylor 20

Show Date
Monarch Kennel Club June 21 to June 23, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 3rd   Kristen Francis 10
Saturday Best Of Breed   Sean Shields 0
  Group 2nd   Sean Shields 13
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Group 4th   Joy Lynne Huntley 4

Show Date
All Hound Club of Ontario June 07 to June 07, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Dana Cline 6
  Group 2nd   Dana Cline 90

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 06 to June 09, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 2
Saturday Best Of Breed   William Usherwood 3
Friday Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 5
Thursday Best Of Breed   Les Morison 2

Show Date
Ottawa Kennel Club May 24 to May 26, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Olvis 0
  Group 1st   Charles Olvis 27
Saturday Best Of Breed   Elizabeth Muthard 0
  Group 1st   Elizabeth Muthard 27
Friday Best Of Breed   Charles Bett 0
  Group 2nd   Charles Bett 9

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 18 to May 20, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Skip Stanbridge 23
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
  Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 27
Saturday Best Of Breed   Michele Billings 0
  Group 1st   Michele Billings 38

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Randy Garren 244
  Group 1st   Randy Garren 46
  Best Of Breed   Randy Garren 1
Friday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 34

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 0
  Group 2nd   Rita Walker 17
Saturday Group 2nd   Melvin Beech 19
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
Friday Group 1st   Joan Beech 14
  Best Of Breed   Joan Beech 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 19 to April 21, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Janet Lobb 280
  Group 1st   Janet Lobb 44
  Best Of Breed   Janet Lobb 3
Saturday Best Of Breed   Ricardo Torres-Simoes 3
  Group 2nd   Ricardo Torres-Simoes 42
Friday Group 2nd   Len Harfield 24
  Best Of Breed   Len Harfield 0

Show Date
Champlain Dog Club April 12 to April 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Allan Brown 24
  Best Of Breed   Allan Brown 1
Friday Group 1st   Judi Elford 16
  Best Of Breed   Judi Elford 0
  Group 3rd   Thora Brown 14
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 05 to April 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Valerie Gervais 30
  Best Of Breed   Valerie Gervais 2
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 2
  Group 4th   John B. Ross 19
Friday Best Of Breed   Alan Ewles 2

Show Date
Nickel District Kennel Club March 29 to March 31, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Pamela Bruce N/A
  Reserve Best In Show   Doug Windsor N/A
  Group 1st   Pamela Bruce 10
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Group 1st   Doug Windsor 11
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Reserve Best In Show   John Reeve-Newson (Dr) N/A
  Group 1st   Richard Meen (Dr) 12
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
  Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 13
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Fred Gordon 0
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 1st   Robert Rowbotham 14
  Group 3rd   Fred Gordon 11

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Honey Glendinning 32
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Saturday Best Of Breed   June Penta 0
  Group 1st   June Penta 33
Friday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 2nd   Ed Wild 16

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jane Forsyth 29
  Best Of Breed   Jane Forsyth 0
Saturday Group 2nd   Bruce Owen 23
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
Friday Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 1st   Michael Hill 14

Show Date
Ontario Breeders Association February 16 to February 18, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Sandra Anderson 32
  Best Of Breed   Sandra Anderson 1
Sunday Group 3rd   Thomas Alexander 38
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1
Saturday Group 2nd   Sandy Alexander 34
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 1 1 1 2 1
Group Ranking: 3 3 6 9 9
All Breed Ranking: 29 33 45 63 73

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 1 32 25 8 8   1 0 0 0 1   2505
Win Record - 2012
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Virginia Lyne 39
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Friday Best Of Breed   Fernando Rodrigues 2
  Group 3rd   Fernando Rodrigues 38
Thursday Best Of Breed   Frank Cresci 2
  Group 1st   Frank Cresci 39

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 07 to December 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Group 2nd   Paula Hartinger 43
Saturday Best Of Breed   Roger Hartinger 0
  Group 2nd   Roger Hartinger 35
Friday Group 4th   Martin Doherty 21
  Best Of Breed   Martin Doherty 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 0
  Group 1st   David Swartwood 40
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 1
Friday Group 2nd   Phyllis Pancel 21
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 23 to November 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rafael Malo Alcrudo 67
  Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 0
Saturday Best Of Breed   Jaime Ganoza 0
  Group 2nd   Jaime Ganoza 62
Friday Best Of Breed   John (Fred) Peddie 0
  Group 3rd   John (Fred) Peddie 24

Show Date
Show Of Shows November 17 to November 17, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Larry Kereluke 4
  Group 1st   Larry Kereluke 32
Saturday Best Of Breed   Jack Ireland 5
  Group 2nd   Jack Ireland 28
Friday Group 1st   Barbara Dempsey Alderman 25
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 3

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 09 to November 11, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Len Harfield 1
  Group 1st   Len Harfield 24
Saturday Best Of Breed   Linda Millman 1
  Group 3rd   Linda Millman 24
Friday Best Of Breed   Terry Carter 1
  Group 1st   Terry Carter 22

Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 36
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Group 2nd   Frank Sabella 37
  Best Of Breed   Frank Sabella 0
Friday Best Of Breed   Alvin Krause (Dr) 0
  Group 4th   Alvin Krause (Dr) 22

Show Date
All Hound Club of Ontario October 28 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 1
  Group 1st   James Reynolds 59

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shirley Limoges 1
  Group 1st   Shirley Limoges 59
Saturday Group 1st   Joe Walton 55
  Best Of Breed   Joe Walton 1
Friday Group 1st   Gloria Geringer 45
  Best Of Breed   Gloria Geringer 1

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Joy Lynne Huntley 43
  Best Of Breed   John Muldoon 0
Saturday Best In Show   John Muldoon 292
  Best Of Breed   Colette Muldoon 1
  Group 1st   Colette Muldoon 56
Friday Group 2nd   Michel Bouchard 27
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 1
  Group 2nd   Robert Rowbotham 25
  Best Of Breed   Michel Bouchard 1

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 28 to September 30, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Skip Stanbridge 29
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
Saturday Group 1st   Janet Lobb 27
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 1st   Joe Lobb 25

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ron Mahon 2
  Group 2nd   Ron Mahon 20
Friday Best Of Breed   Fred Dewsbury 2
  Group 1st   Fred Dewsbury 18

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 13 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rita Walker 4
  Best Of Breed   Rita Walker 1
Friday Best Of Breed   Carol Graham 1
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1
  Group 2nd   Carol Graham 6
  Group 1st   Lee Anne Bateman 8
Thursday Group 3rd   Alan Bennett 5
  Best Of Breed   Alan Bennett 1

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 0
  Group 1st   Roberto Velez-Pico 29
Saturday Best Of Breed   Alan Ewles 0
Friday Best Of Breed   Rafael de Santiago 0
  Group 3rd   Rafael de Santiago 10
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0

Show Date
Essex County Kennel Club August 31 to September 03, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   William Rodriguez Umana 7
  Best Of Breed   William Rodriguez Umana 0
Sunday Group 1st   Federico Fernandez 14
  Best Of Breed   Federico Fernandez 0
Saturday Best Of Breed   William Gunn 0
  Group 2nd   William Gunn 8
Friday Best Of Breed   Allan Brown 0
  Group 1st   Allan Brown 4

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 1
Sunday Best Of Breed   Conny Gutierrez-Otero 1
  Group 4th   Conny Gutierrez-Otero 37
Saturday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 2
Friday Best Of Breed   Betty-Anne Stenmark 1
  Group 2nd   Betty-Anne Stenmark 28

Show Date
Thousand Island Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Annika Ulltveit-Moe 0
  Group 1st   Annika Ulltveit-Moe 45

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2012
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Elaine Whitney 1

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kim Ramey-Leblanc 22
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1
Saturday Group 4th   Benjamin Luxton 35
  Best Of Breed   Benjamin Luxton 1
Friday Best Of Breed   Wayne Thompson 1
  Group 2nd   Wayne Thompson 21

Show Date
Valley Kennel Club July 23 to July 25, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Eugene Phoa 2
  Group 1st   Eugene Phoa 16

Show Date
Kars Dog Club July 20 to July 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sandra Anderson 42
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0
Saturday Group 4th   David Eadie 27
  Best Of Breed   David Eadie 0
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 4th   Thomas Alexander 29

Show Date
London Canine Association July 13 to July 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Melvin Beech N/A
  Group 1st   Melvin Beech 15
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
Saturday Best Of Breed   Donald Wallace 0
  Group 1st   Donald Wallace 17
Friday Best Of Breed   Arne Berg 0
  Group 2nd   Arne Berg 6

Show Date
Bluewater Kennel Club July 05 to July 07, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Mark Houston-McMillan 12
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 1
Friday Best Of Breed   Linda Millman 1
  Group 1st   Linda Millman 13
Thursday Best Of Breed   John B. Ross 1
  Group 2nd   John B. Ross 9

Show Date
Sarnia Kennel Club June 29 to July 02, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Thomas Touzel 6
  Best Of Breed   Thomas Touzel 0
Sunday Group 1st   Avery Gaudin 10
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Saturday Best Of Breed   Kent Delaney 0
  Group 1st   Kent Delaney 8
Friday Best In Show   Sue-Ellyn Rempel 101
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 5

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 26 to June 28, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Ray Smith 4
  Best Of Breed   Ray Smith 0
Wednesday Group 2nd   William Gunn 14
  Best Of Breed   William Gunn 0
Tuesday Best Of Breed   Janet Buchanan 0

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 22 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Group 3rd   Martin Doherty 21
Friday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 1st   Thora Brown 18

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 17, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ann Ingram 203
  Group 1st   Ann Ingram 33
  Best Of Breed   Ann Ingram 1

Show Date
Ontario County Kennel Club June 08 to June 10, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Sean Shields 10
  Best Of Breed   Sean Shields 1

Show Date
Erie Shores Kennel Club May 31 to June 03, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Eugene Blake 107
  Best Of Breed   Eugene Blake 2
Saturday Best Of Breed   David Miller 2
Friday Best Of Breed   James Sillers (Dr) 2
Thursday Best Of Breed   John Bink 0

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Patricia Laurans 20
  Best Of Breed   Patricia Laurans 0
Saturday Best Of Breed   Stephen Hubbell 0

Show Date
Arnprior Canine Association May 11 to May 13, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lee Anne Bateman 38
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 2nd   Michael Hill 42
Friday Group 2nd   Skip Stanbridge 20
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 0

Show Date
The Purina National March 09 to March 11, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   William (Bill) Shelton 2

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 4 4 3 5 7
Group Ranking: 59 57 54 89 107
All Breed Ranking: 465 455 432 725 845

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 2   0 0 0 0 0   235
Win Record - 2011
Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC October 27 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Elena Yerusalimskaya N/A
  Best Of Breed   Sandra Anderson 7
Saturday BPIG   Goran Bodegard N/A
  Best Of Breed   Goran Bodegard 6
Friday Best Of Breed   Lisa Warren 7
  Group 4th   Lisa Warren 106
Thursday Best Of Breed   Joey Lim 3

Show Date
Skaha Kennel Club September 09 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
  BPIG   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
  Group 3rd   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 13
Saturday Best Puppy In Show   Oscar Valverde-Calvo N/A
  BPIG   Oscar Valverde-Calvo N/A
  Group 2nd   Oscar Valverde-Calvo 17
  Best Of Breed   Oscar Valverde-Calvo 0
Friday BPIG   Cec Ringstrom N/A
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ricardo Saldana 10
Sunday Best Of Breed   Elliott Weiss 14
  BPIG   Elliott Weiss N/A
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 15
  BPIG   Michael Hill N/A

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 08 to July 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Patricia Trotter 44
  Best Of Breed   Patricia Trotter 4
  BPIG   Patricia Trotter N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By