AM CH CAN GR CH Crystalton Suspence
Standard Poodle
(Click on breed to view standings)
Call Name: Graydon - (Male)
Owner: Jerry Harvey and Carol Graham
Breeder: Carol Graham and Heather Albritton
Handler: Terry Bernier
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2014

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 1 1 1 1 1

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
35 9 96 18 6 1   1 0 0 0 2   10103
Win Record - 2014
Show Date
Battle River Canine Association October 24 to October 26, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Best In Show   Geraldine Taylor N/A
  Group 1st   Stephen Hubbell 46

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 10 to October 13, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Dawson 61
Saturday Group 1st   Jane Forsyth 70
Friday Group 1st   Sandy Alexander 64

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 19 to September 21, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Peter Machen 11
  Group 1st   Roger Hartinger 13
Saturday Group 1st   Paula Hartinger 14
  Group 1st   Brian Taylor 13
Friday Group 1st   Phyllis Pancel 14
  Group 1st   Olga Gagne 11

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Len Harfield 50
Saturday Reserve Best In Show   Elaine Whitney N/A
  Group 1st   Robert Denis 46

Show Date
Poodle Club of Alberta September 12 to September 12, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best In Multi Breed Specialty   Elaine Whitney N/A
  Best Of Breed   Elaine Whitney 10

Show Date
Essex County Kennel Club August 29 to September 01, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Aida Rivera Franco 147 *
  Group 1st   Juan Alberto Grillo Londono 16
Sunday Best In Show   Juan Alberto Grillo Londono 169 *
  Group 1st   Aida Rivera Franco 15

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 28 to August 31, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Alan Bennett 17
Friday Group 2nd   Christian Jouanchicot 19
Thursday Group 1st   Michael Lanctot 23

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 22 to August 25, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Kaye McGhie 19
Sunday Group 2nd   Karl Erik Johansson 26
Saturday Group 1st   Sandy Alexander 22
Friday Best In Show   Sandy Alexander 350 *
  Group 1st   Michael Leonard 25

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 24, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Phyllis Wolfish 13

Show Date
Manitoba Canine Association August 14 to August 17, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Woods (Dr) 277 *
  Group 1st   Maribel Sy 25
Saturday Best In Show   Ekarat Sangkunakup 282 *
  Group 1st   Ekarat Sangkunakup 27
Friday Group 1st   Michael Hill 21
Thursday Reserve Best In Show   Michael Hill N/A
  Group 1st   Robert Denis 18

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 09 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Shirley Limoges 173 *
  Group 2nd   Wendy Paquette 13
  Group 1st   Jack Ireland 13
Saturday Best In Show   Jack Ireland 173 *
  Best In Show   Lee Anne Bateman 167 *
  Group 1st   Shirley Limoges 12
  Group 1st   Lee Anne Bateman 13

Show Date
Alberta Kennel Club August 01 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Jorge Nallem 50
Sunday Group 1st   Joe Purkhiser (Col) 59
Saturday Best In Show   Arne Foss 601 *
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 57
Friday Best In Show   Jack Ireland 519 *
  Group 1st   Walter Pinsker 51

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 30 to August 01, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Len Harfield 135
  Best Of Breed   Len Harfield 3
  Group 1st   Bruce Owen 10
  Group 1st   Len Harfield 10
  Best Of Breed   Bruce Owen 3
Wednesday Group 1st   Ted Fahlgren 8
  Best Of Breed   Sandy Alexander 4
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 4
  Group 1st   Sandy Alexander 8

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 25 to July 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jacqueline Quiros-Kubat 22
  Best Of Breed   Jacqueline Quiros-Kubat 0
Saturday Best In Show   Lyn Brand 301
  Best Of Breed   Filiberto Arniella 0
  Group 1st   Filiberto Arniella 22
Friday Best In Show   Filiberto Arniella 256
  Group 1st   Lyn Brand 26
  Best Of Breed   Lyn Brand 1

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Michael Hill 256
  Group 1st   Jackie Browning 28
  Best Of Breed   Jackie Browning 4
Sunday Best In Show   Jackie Browning 326
  Best Of Breed   Sandy Alexander 4
  Group 1st   Sandy Alexander 35
Saturday Best In Show   Lawrence Sinclair 330
  Best Of Breed   Stephen Dainard 4
  Group 1st   Stephen Dainard 33
Friday Best Of Breed   Janet Sinclair 4
  Group 1st   Janet Sinclair 30

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Brenton Wright 20
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
Saturday Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Group 1st   Denise Cornelssen 20
Friday Best Of Breed   Dianne Ivey 0
  Group 3rd   Diane Ivey 14

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 28 to July 01, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Michael Woods (Dr) N/A
  Group 1st   Lee Anne Bateman 14
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Best In Show   Lee Anne Bateman 189
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 12

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 22, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Terry Carter 11
  Best Of Breed   Terry Carter 2
Saturday Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 0
  Group 3rd   Robert Indeglia (Dr) 9
Friday Best In Show   Patricia Lanctot 153
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2
  Group 1st   Michael Lanctot 14
Thursday Best In Show   Michael Lanctot 138
  Group 1st   Patricia Lanctot 13
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 2

Show Date
Ontario County Kennel Club June 13 to June 15, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ole Nielsen 18
  Best Of Breed   Ole Nielsen 2
Saturday Best Of Breed   Manuel Queijeiro 2
  Group 1st   Manuel Queijeiro 21

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 12 to June 15, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 2
  Group 1st   Linda Kraft 11
Thursday Best In Show   Nancy Popovich 147
  Group 1st   Nancy Popovich 14
  Group 2nd   Olga Gagne 14
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2
  Best Of Breed   Olga Gagne 2

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Norman Patton 3
  Group 1st   Norman Patton 37
Saturday Group 3rd   Robert Frost 34
  Best Of Breed   Robert Frost 3
Friday Best Of Breed   Elliott Weiss 3
Thursday Best In Show   Patricia Nemirovsky de Alsina 409
  Group 1st   Harry O'Donoghue 33
  Best Of Breed   Harry O'Donoghue 3

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 30 to June 01, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Fred Gordon 18
  Best Of Breed   Fred Gordon 3
Saturday Group 1st   Shirley Limoges 17
  Best Of Breed   Shirley Limoges 3
Friday Best In Show   Shirley Limoges 144
  Group 1st   Michael Hill 13
  Best Of Breed   Michael Hill 1

Show Date
Group VI Club Of Manitoba May 24 to May 24, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 6
  Group 1st   Honey Glendinning 32

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 23 to May 25, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 4
  Group 1st   Avery Gaudin 25
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 5
  Group 1st   Doug Gaudin 22

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Wendy Maisey 126
  Best Of Breed   Wendy Maisey 3
  Group 1st   Wendy Maisey 13
Sunday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 3
  Group 1st   Richard Meen (Dr) 12
Saturday Best In Show   Lucie Paradis 149
  Group 2nd   Patricia Taylor 12
  Group 1st   Rick Fehler 6
  Best Of Breed   Patricia Taylor 3
  Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 09 to May 11, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Lee Anne Bateman 301
  Best Of Breed   Ole Nielsen 7
  Group 1st   Ole Nielsen 34
Saturday Group 2nd   Pamela Bruce 35
  Best Of Breed   Pamela Bruce 7
Friday Group 1st   Lee Anne Bateman 36
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 7

Show Date
Lakes District Kennel Club May 03 to May 04, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Donald Emslie N/A
  Group 1st   Tim Doxtater 16
  Best Of Breed   Tim Doxtater 1
  Group 1st   Donald Emslie 17
  Best Of Breed   Donald Emslie 1
Saturday Best In Show   Richard Lopaschuk 123
  Best In Show   Ainslie Mills 121
  Best Of Breed   Ainslie Mills 1
  Group 1st   Ainslie Mills 16
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1
  Group 1st   Richard Lopaschuk 17

Show Date
Victoria County Kennel Club April 25 to April 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Len Harfield 184
  Group 1st   Mel Saranchuk 13
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 2
Saturday Group 1st   Lynda Saranchuk 13
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2
Friday Group 1st   Len Harfield 11
  Best Of Breed   Len Harfield 2

Show Date
Renaissance Dog Association April 18 to April 21, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Aida Rivera Franco 314
  Group 1st   Linda Kraft 34
  Best Of Breed   Linda Kraft 1
Sunday Best Of Breed   Aida Rivera Franco 1
  Group 1st   Aida Rivera Franco 54

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 16 to April 17, 2014
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Juan Alberto Grillo Londono 44
  Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 3

Show Date
Chautauqua Canine Club April 11 to April 13, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Natalie Dunfee 135
  Best Of Breed   Natalie Dunfee 2
  Group 1st   Natalie Dunfee 13
  Best Of Breed   Dianne Miller 2
  Group 1st   Dianne Miller 13
Saturday Best In Show   Walter Pinsker 140
  Group 1st   Gail Forsythe 13
  Best Of Breed   Walter Pinsker 2
  Best Of Breed   Gail Forsythe 2
  Group 1st   Walter Pinsker 11
Friday Reserve Best In Show   Ray Smith N/A
  Best Of Breed   Sandra Post 2
  Group 1st   Ray Smith 11
  Group 1st   Sandra Post 11
  Best Of Breed   Ray Smith 2

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 04 to April 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Deirdre McKinnon 414
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 10
  Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 53
Saturday Group 1st   Richard Meen (Dr) 55
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 11

Show Date
Nickel District Kennel Club March 28 to March 30, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 1st   Robert Whitney 8
  Group 1st   Elaine Whitney 8
Saturday Reserve Best In Show   Mark Houston-McMillan N/A
  Group 4th   Guy Jeavons 3
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 13
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Friday Best In Show   Wendy Maisey 161
  Group 2nd   Doug Windsor 10
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Group 1st   Wendy Maisey 13
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0

Show Date
Northwinds Dog Club March 21 to March 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 1
  Group 3rd   Joy Hodgkinson 12
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 1
  Group 1st   Thomas Alexander 15
Friday Best In Show   Jacqueline Rusby 147
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1
  Best Of Breed   Rick Fehler 1
  Group 1st   Jacqueline Rusby 17
  Group 1st   Rick Fehler 16

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 07 to March 09, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mark Houston-McMillan 15
  Group 2nd   Guy Jeavons 14
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 1
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 2nd   Denise Cornelssen 13
  Group 2nd   Wayne Thompson 13
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
Friday Group 2nd   Lynda Saranchuk 15
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 2nd   Mel Saranchuk 15

Show Date
Victoria City Kennel Club February 28 to March 02, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wendy Maisey 21
  Best Of Breed   Wendy Maisey 4
Saturday Reserve Best In Show   Wendy Maisey N/A
  Best Of Breed   Nancy Popovich 5
  Group 1st   Nancy Popovich 22
Friday Best Of Breed   Barbara Watt 5
  Group 1st   Barbara Watt 22

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   James Reynolds 24
  Best Of Breed   James Reynolds 5
Saturday Group 3rd   Charles Trotter 24
  Best Of Breed   Charles Trotter 5
Friday Group 2nd   Jocelyne Gagne 14
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3

Show Date
Wildwood Kennel Club February 06 to February 09, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Levente Miklos (Dr) 204
  Best Of Breed   Levente Miklos (Dr) 1
  Group 1st   Levente Miklos (Dr) 21
Saturday Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Group 2nd   Geraldine Taylor 20
Friday Best Of Breed   John Rowton 0
  Group 1st   John Rowton 18
Thursday Group 2nd   Stephen Dainard 19
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0

Show Date
Alberta Kennel Club January 17 to January 19, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Donald Fitzsimmons 32
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 1
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe 2
  Group 1st   Gail Forsythe 33
Friday Reserve Best In Show   Donald Fitzsimmons N/A
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 1st   Thora Brown 29

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 3 3 3 3 2
All Breed Ranking: 26 24 21 20 16

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
5 4 36 16 3 1   0 0 0 0 0   2394
Win Record - 2013
Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC October 24 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Dennis McCoy 5
Friday Group 1st   Mario Magsaysay 85
  Best Of Breed   Mario Magsaysay 7
Thursday Best Of Breed   Eugene Blake 6
  Group 2nd   Eugene Blake 65

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Brian Taylor 6
  Group 2nd   Brian Taylor 28
Saturday Best Of Breed   Margaret Jones 8
  Group 1st   Margaret Jones 33
Friday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 5
  Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 26

Show Date
Skaha Kennel Club September 06 to September 08, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lois Wilson 25
  Best Of Breed   Lois Wilson 4
Saturday Best Of Breed   Linda Kraft 4
  Group 1st   Linda Kraft 25
Friday Best Of Breed   Bonnie Derry 4
  Group 3rd   Bonnie Derry 13

Show Date
Kamloops & District Kennel Club August 30 to September 02, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2
  Group 1st   Lee Anne Bateman 27

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 23 to August 25, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mel Saranchuk 19
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 4
  Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 21
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 6
Saturday Reserve Best In Show   Sharon Derrick N/A
  Group 2nd   Cec Ringstrom 20
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 6
  Group 1st   Sharon Derrick 19
  Best Of Breed   Sharon Derrick 4
Friday Reserve Best In Show   Thora Brown N/A
  Reserve Best In Show   Allan Brown N/A
  Group 1st   Thora Brown 20
  Best Of Breed   Thora Brown 5
  Group 1st   Allan Brown 17
  Best Of Breed   Allan Brown 4

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4
  Group 1st   Lee Anne Bateman 42
Saturday Group 2nd   Bart Miller 39
  Best Of Breed   Bart Miller 3
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 4
  Group 1st   Larry Kereluke 45
Thursday Best Of Breed   Robert Denis 5
  Group 1st   Robert Denis 39

Show Date
Valley Kennel Club July 22 to July 24, 2013
Day Position   Judge Points
Wednesday Reserve Best In Show   Patricia Nemirovsky de Alsina N/A
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 0
  Group 1st   Patricia Nemirovsky de Alsina 13
Tuesday Best In Show   Dianne Besoff 168
  Group 1st   Dianne Besoff 15
  Best Of Breed   Dianne Besoff 0
Monday Best In Show   Ronald Besoff 153
  Group 1st   Ronald Besoff 15
  Best Of Breed   Ronald Besoff 1
  Best Of Breed   Letitia Bett 0

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 21, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Group 1st   Martin Doherty 11
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 1st   Jacqueline Rusby 15
Friday Group 3rd   Michael Woods (Dr) 3
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 05 to July 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Tim Doxtater 217
  Group 1st   Tim Doxtater 25
  Best Of Breed   Tim Doxtater 4
Saturday Group 2nd   Virginia Lyne 23
  Best Of Breed   Virginia Lyne 4
Friday Group 3rd   Tempest Deptuch 22
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 5

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandy Wheat 4
Sunday Group 1st   Robert Ennis 59
  Best Of Breed   Robert Ennis 4
Saturday Best Of Breed   Wendy Paquette 8
  Group 1st   Wendy Paquette 66
Friday Best Of Breed   Lois Wilson 6
  Group 1st   Lois Wilson 55

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 18 to May 20, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michelle Scott 4
  Group 1st   Michelle Scott 17
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 4
Saturday Group 1st   Joe Lobb 17
  Best Of Breed   Joe Lobb 4

Show Date
Medicine Hat Canine Association May 10 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Fred Dewsbury 23
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 5
Saturday Best Of Breed   Polly Smith 5
  Group 1st   Polly Smith 23
Friday Best In Show   Maribel Sy 175
  Best Of Breed   Maribel Sy 6
  Group 1st   Maribel Sy 22

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 03 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jack Ireland 4
  Group 1st   Jack Ireland 17
Saturday Group 1st   John Rowton 18
  Best Of Breed   John Rowton 4
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 4
  Group 1st   Margaret Jones 16

Show Date
Renaissance Dog Association April 12 to April 15, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Karsten Kaemling 3
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 3
  Group 2nd   Sharon Derrick 53
Saturday Best Of Breed   Murray Eason 5
Friday Best Of Breed   Roger Hartinger 5
  Group 4th   Roger Hartinger 44

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 6
  Group 2nd   Janet Lobb 47
Saturday Group 1st   Lynn Storeshaw 50
  Best Of Breed   Susan Quesnel 6
Friday Group 2nd   Honey Glendinning 34
  Best Of Breed   Honey Glendinning 3

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 08 to March 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Butch MacDonald 4
  Best Of Breed   Janet Buchanan 5
  Group 2nd   Butch MacDonald 14
  Group 1st   Janet Buchanan 17
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 5
  Group 2nd   Thomas Alexander 16
  Best Of Breed   Thomas Alexander 5
  Group 1st   Sharon Derrick 17
Friday Best In Show   Thora Brown 159
  Best Of Breed   Allan Brown 5
  Best Of Breed   Thora Brown 5
  Group 2nd   Allan Brown 17
  Group 1st   Thora Brown 18

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 22 to February 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edgar Bajona 6
  Group 1st   Edgar Bajona 33
Saturday Group 2nd   Dianne Miller 32
  Best Of Breed   Dianne Miller 6
Friday Group 1st   Ainslie Mills 22
  Best Of Breed   Ainslie Mills 6

Show Date
Ladies Kennel Club of British Columbia January 25 to January 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jack Ireland 5
  Group 2nd   Jack Ireland 35
Saturday Best Of Breed   Linda Kraft 5
  Group 1st   Linda Kraft 37
Friday Group 2nd   Thomas Alexander 27
  Best Of Breed   Thomas Alexander 5

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 2 2 3 3 3
Group Ranking: 9 9 9 10 11
All Breed Ranking: 101 99 96 100 102

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 13 11 6 5   0 0 0 1 2   1089
Win Record - 2012
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 7
  Group 4th   Honey Glendinning 29
Friday Best Of Breed   Wendy Maisey 8

Show Date
Poodle Club of Alberta November 16 to November 16, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best In Multi Breed Specialty   Shirley Limoges N/A
  Best Of Breed   Shirley Limoges 14

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 02 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 5
Friday Best Of Breed   Gail Forsythe 7

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Kraft 5
  Group 4th   Linda Kraft 46
Saturday Best Of Breed   Donna Buxton 5
Friday Group 2nd   Michael Hill 43
  Best Of Breed   Michael Hill 7

Show Date
Poodle Specialty Club of BC October 07 to October 07, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Opposite In Specialty   Jane Forsyth N/A
  Best Of Opposite Sex   Jane Forsyth N/A

Show Date
Prairie Canine Academy September 14 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deborah Graffmann 2
Saturday Group 1st   Jacqueline Rusby 16
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1
Friday Group 4th   Terry Carter 11
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 12
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2
  Best Of Breed   Terry Carter 2

Show Date
Skaha Kennel Club September 07 to September 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 3
  Group 1st   Thomas Alexander 28
Saturday Best Of Breed   Margaret Jones 5
Friday Group 1st   Donald Fitzsimmons 30
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 5

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 01 to September 03, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Virginia Lyne 7
  Best Of Breed   Virginia Lyne 2
Saturday Best Of Breed   Jon Cole 2
  Group 3rd   Jon Cole 7

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 24 to August 26, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denise Cornelssen 3
  Group 3rd   Denise Cornelssen 9
Saturday Group 2nd   Doug Gaudin 9
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1
  Best Of Breed   Doug Gaudin 2

Show Date
Manitoba Canine Association August 16 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 6
Friday Group 3rd   Virginia Lyne 29
  Best Of Breed   Virginia Lyne 6

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Doug Windsor 1
Sunday Best Of Breed   Hiroshi Kamisato 4
  Group 4th   Hiroshi Kamisato 42
Saturday Group 3rd   Allan Pepper 58
  Best Of Breed   Allan Pepper 3
Friday Best Of Breed   Frank Cresci 5

Show Date
Non-Sporting Fanciers of Alberta August 03 to August 03, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Benjamin Luxton 5
  Group 4th   Benjamin Luxton 49

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mary White 31
  Best Of Breed   Mary White 3
Saturday Group 2nd   Rick Fehler 34
  Best Of Breed   Rick Fehler 5
Friday Best Of Breed   Jack Ireland 5
  Group 1st   Jack Ireland 41

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Raymond Filburn 6
  Group 1st   Raymond Filburn 40
Friday Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 7
  Group 3rd   Rafael Otalora Robayo 53

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Tempest Deptuch 19
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 4
Saturday Group 1st   Heather Langfeld 19
  Best Of Breed   Heather Langfeld 4

Show Date
Medicine Hat Canine Association May 11 to May 13, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sandra Lex 22
  Best Of Breed   Sandra Lex 3
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 4
  Group 2nd   Barbara Dempsey Alderman 22
Friday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 21
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 4

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 04 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Cole 3
  Group 2nd   Donna Cole 15
Saturday Best Of Breed   Thomas Touzel 2

Show Date
Renaissance Dog Association April 06 to April 09, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Vandra Huber 4
Friday Best Of Breed   Bart Miller 3

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Chan Weng Woh 54
  Best Of Breed   Chan Weng Woh 12
Saturday Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 54
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 12
Friday Best Of Breed   Murray Eason 7

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club March 02 to March 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Machen 5
  Group 2nd   Peter Machen 39
Saturday Best Of Breed   Carl Gomes 6
  Group 1st   Carl Gomes 43
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 6

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC February 24 to February 26, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday Group 4th   Mark Houston-McMillan 28
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 1
Friday Best Of Breed   Karsten Kaemling 1

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 17 to February 20, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Beverly Capstick 9
  Best Of Breed   Beverly Capstick 0
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 1
  Group 1st   Grant Townsend 14
Saturday Reserve Best In Show   Denise Cornelssen N/A
  Best Of Breed   John Rowton 1
  Group 1st   John Rowton 13
Friday Best Of Breed   Denise Cornelssen 1
  Group 1st   Denise Cornelssen 11

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 12 12 11 26 N/A
Group Ranking: 118 118 112 217 N/A
All Breed Ranking: 1023 1007 974 1938 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 1 0   0 0 0 0 0   85
Win Record - 2011
Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 5
  Group 1st   Sandra Lex 48
Saturday Best Of Breed   Jean Fournier 7

Show Date
Skaha Kennel Club September 09 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Cec Ringstrom 8
  Group 3rd   Cec Ringstrom 30

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2010
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2010
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Jack Ireland N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By