Ch Ahmahr Nahr's Billy The Kid
Basenji
(Click on breed to view standings)

Call Name: Billy - (Male)
Owner: Jennie Behles, Robert Wallley, Sergio Espejo
Breeder: Jennie Behles
Handler: Edgar Rojas
Website: http://www.ahmahrnahr.com

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 11 11 11 10 10
All Breed Ranking: 74 74 84 88 89

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 2 13 18 22 13   0 0 0 0 0   1088
Win Record - 2016
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Wendy Schira 0
Wednesday Group 2nd   Alan Ewles 19
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
Tuesday Best Of Breed   Geraldine Taylor 1 (0-0-1-1)

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sharol Candace Way 50
  Best Of Breed   Sharol Candace Way 0
Saturday Group 3rd   Sulie Greendale-Paveza 57
  Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 0
Friday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Shurb 0
Saturday Group 3rd   Ted Fahlgren 24
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
Friday Best Of Breed   Judi Elford 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Michael Leonard 53
  Best Of Breed   Michael Leonard 2

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2 (0-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Murrel Purkhiser 0
Saturday Best Of Breed   Carlos Quinones 0
Friday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 0
Saturday Group 3rd   Paul Odenkirchen 10
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0
Friday Group 3rd   Dianne Miller 8
  Best Of Breed   Dianne Miller 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 02, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Ray Smith 0
Saturday Group 3rd   Thora Brown 18
  Group 3rd   Allan Brown 18
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Allan Pepper 14
  Group 4th   Marilyn O'Neill 12
  Best Of Breed   Allan Pepper 0
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 0
Friday Best Of Breed   Michael Forte 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   William Gunn 45
  Best Of Breed   William Gunn 0
Friday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0

Show Date
Capital Area Sighthound Association September 03 to September 03, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   William Byrne N/A

Show Date
Basenji Club Of Canada [National] September 03 to September 03, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Allan Pepper N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 03 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Veronica Mercer 10
  Best Of Breed   Veronica Mercer 0
Sunday Group 3rd   Kathrine Grant 16
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Denys Janssen 21
  Best Of Breed   Denys Janssen 1
Saturday Best Of Breed   Anne Katona 2

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Wendy Schira 12
  Best Of Breed   Wendy Schira 1 (0-1-1-0)

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 09 to August 11, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Alan Bennett 0
Wednesday Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Tuesday Best Of Breed   Veronica Mercer 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Luis Pinto Teixeira 18
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 1
Saturday Group 1st   Michael Lanctot 39
  Best Of Breed   Joyce Love 0

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Branislav Rajic 0
Friday Best Of Breed   Joe Walton 1

Show Date
Lakehead Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Carol Graham 14
  Group 3rd   John Reeve-Newson (Dr) 13
  Best Of Breed   Carol Graham 1
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1
Friday Reserve Best In Show   Thomas Nesbitt N/A
  Group 1st   Thomas Nesbitt 14
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday Select Dog   Veronica Mercer N/A
Tuesday Select Dog   Guillermo Carrillo N/A

Show Date
Club Canin du Fjord July 15 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Cheryl Myers-Egerton 7
  Group 1st   Rick Fehler 7
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1
  Best Of Breed   Rick Fehler 1
Saturday Group 4th   Virginia Lyne 9
  Group 1st   Honey Glendinning 12
  Best Of Breed   Virginia Lyne 1
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1
Friday Group 2nd   Melvin Beech 9
  Group 2nd   Joan Beech 8
  Best Of Breed   Melvin Beech 1
  Best Of Breed   Joan Beech 1

Show Date
London Canine Association July 09 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Geraldine Taylor 22
  Group 4th   Bruce Owen 16
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 5 (0-4-1-1)
  Best Of Breed   Bruce Owen 5 (0-4-1-1)
Saturday Group 3rd   Joan Colbourn 14
  Best Of Breed   Michael Hill 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed   Joan Colbourn 4 (0-3-1-1)

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Federico Fernandez 14
  Best Of Breed   Federico Fernandez 0
  Best Of Breed   Mary White 0
Sunday Group 1st   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 23
  Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
Saturday Group 3rd   Lawrence Sinclair 14
  Best Of Breed   Lawrence Sinclair 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 01, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Carlos Capone 16
  Group 1st   Ole Nielsen 18
  Best Of Breed   Carlos Capone 0
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Thursday Group 1st   Honey Glendinning 11
  Group 4th   Richard Meen (Dr) 4
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
Saturday Group 3rd   Harold Pybus 15
  Best Of Breed   Harold Pybus 0
Friday Group 2nd   Mel Saranchuk 13
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 12
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Francesca Browning-Christina N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 28 to May 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cec Ringstrom 9
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 2nd   Thora Brown 12
  Best Of Breed   Thora Brown 1 (0-0-2-0)

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Robert Rowbotham 8
  Group 3rd   Judi Elford 5
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Best Of Breed   Judi Elford 0
Sunday Group 4th   Ray Smith 5
  Best Of Breed   Ray Smith 0
Saturday Group 2nd   Peter Machen 11
  Best Of Breed   Peter Machen 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judi Elford 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 4th   Elizardo Valadez 10
  Best Of Breed   Elizardo Valadez 1 (0-0-2-0)
Friday Best Of Breed   Sean Shields 1 (0-0-2-0)
  Best Of Opposite Sex   Mike Jackman N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Marilyn O'Neill 22
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1 (0-0-2-0)
Friday Group 3rd   Dianne Miller 15
  Select Dog   Stephen Dainard N/A
  Best Of Breed   Dianne Miller 1 (0-0-2-0)

Show Date
Lakehead Kennel Club April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Honey Glendinning 11
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Saturday Group 1st   Richard Paquette 12
  Group 1st   Ron Mahon 11
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Friday Reserve Best In Show   James Frederiksen N/A
  Group 1st   James Frederiksen 10
  Best Of Breed   James Frederiksen 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Walter Pinsker 0
Saturday Select Dog   Shinichi Sonoda N/A
Friday Group 3rd   Jocelyne Gagne 15
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Select Dog   Ronnie Natividad N/A

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Group 4th   Veronica Mercer 16
  Best Of Breed   Veronica Mercer 0
Friday Group 3rd   Alejandro Rojas Sanchez 15
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 0
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0

Show Date
Nickel District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sandy Alexander 6
  Group 2nd   Thomas Alexander 10
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Group 4th   Wendy Schira 6
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
Friday Group 3rd   Vickie Umpleby 8
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0

Show Date
Northwinds Dog Club March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ole Nielsen 20
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 0
Friday Group 1st   Barbara Heal 21
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 1st   Linda Kraft 22
  Best Of Breed   Linda Kraft 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Larry Kereluke N/A

Show Date
Ontario Breeders Association February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   John Rowton 32
  Best Of Breed   John Rowton 1
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Winners Dog   Sue-Ellyn Rempel (1-0-1-1)
Friday 1st Open Dog Class   Jack Ireland N/A
  Winners Dog   Jack Ireland (1-1-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michael Lanctot 11
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Michael Lanctot N/A
  Best Of Winners   Michael Lanctot (1-1-0-0)
  Winners Dog   Michael Lanctot (1-1-0-0)
Saturday Group 4th   James Frederiksen 23
  Best Of Breed   James Frederiksen 1 (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   James Frederiksen N/A
  Best Of Winners   James Frederiksen (1-1-0-0)
  Winners Dog   James Frederiksen (1-1-0-0)
Friday Best Of Breed   Alan Bennett 1 (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Alan Bennett N/A
  Best Of Winners   Alan Bennett (1-1-0-0)
  Winners Dog   Alan Bennett (1-1-0-0)
Thursday Best Of Breed   Wendy Schira 1 (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Wendy Schira N/A
  Best Of Winners   Wendy Schira (1-1-0-0)
  Winners Dog   Wendy Schira (1-1-0-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By