South Shore Kennel Club
Saturday, June 3, 2017 - Show # 1



Related Results

Conformation

Saturday, June 03 (Show # 1)
Saturday, June 03 (Show # 2)
Sunday, June 04 (Show # 3)
Sunday, June 04 (Show #4)

Obedience

Saturday, June 03 (Obedience Trial 1)
Sunday, June 04 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, June 03 (Rally Trial 1)
Sunday, June 04 (Rally Trial 2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Michael Lanctot
Pug  
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
Points: 100 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michael Lanctot
Poodle (Standard)  
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds
Best Puppy In Show
Judge: Michael Lanctot
Shetland Sheepdog  
Ch Lyricisle's Miss Know It All
Best Baby Puppy In Show
Judge: Michael Lanctot
Spaniel (English Springer)  
Remme's Sunset Sam
Best Altered In Show
Judge: Michael Lanctot
Welsh Corgi (Pembroke)   Bredright Mysterious Maya








Group 1 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tropical's Sunset Deal Me In Remme
  Spaniel (English Springer)   20
Group 2nd   
Ch Seasyde Believe In Me
  Pointer   19
Group 3rd   
GCh Pageska's FM3 Cinch
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   17
Group 4th    Silvercreek Wildbrook's Desperado   Retriever (Chesapeake Bay)   16
BPIG    Silvercreek Wildbrook's Desperado   Retriever (Chesapeake Bay)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Remme's Sunset Sam
  Spaniel (English Springer)   0
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pageska's FM3 Cinch




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Seasyde Believe In Me

Best Of Opposite Sex
GCh Yakityak's Blue Christmas




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Silvercreek Wildbrook's Desperado

Best Puppy In Breed
Silvercreek Wildbrook's Desperado


Winners Dog: (2-0-0-0)
Silvercreek Wildbrook's Desperado

Reserve Winners Dog
Wildbrook's When You Dare

Senior Puppy Dog Class
1st Silvercreek Wildbrook's Desperado

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wildbrook's When You Dare



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mistcurl's Compass Rose



3-6 Month Bitch Class
1st Mistcurl's Jemseg


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh MeliaGold Thank You My Friend

Best Of Opposite Sex
Goldiva's Sunrise Mimosas With Poeticgold

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Goldiva's Sunrise Mimosas With Poeticgold

Best Puppy In Breed
YBFGoldens All Or Nothing JustB


Winners Dog: (2-1-1-0)
YBFGoldens All Or Nothing JustB

Reserve Winners Dog
Canwin's Do D Crime Do D Time

Junior Puppy Dog Class
1st Canwin's Do D Crime Do D Time

Senior Puppy Dog Class
1st YBFGoldens All Or Nothing JustB


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 7 pts (2-5-1-0)
GCh Doukare's Around The Corner

Best Of Opposite Sex
Bernfield's Spirit of Moorbern

Best Of Winners: (2-5-1-0)
Wildbrook's First Edition

Best Puppy In Breed
Wildbrook's A Moment Like This


Winners Dog: (2-5-1-0)
Wildbrook's First Edition

Reserve Winners Dog
Ourgang's Burning Desire

12-18 Month Dog Class
1st Ourgang's Burning Desire

Canadian Bred Dog Class
1st Wildbrook's First Edition


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Bluestone's Little Black Dress

Best Puppy In Breed
Ch Bluestone's Little Black Dress

Select Bitch
Ch Bluestones Hanging With Giants




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tropical's Sunset Deal Me In Remme


3-6 Month Dog Class
1st Waternymphs Follow Your Heart


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tropical's Sunset Deal Me In Remme

Open Bitch Class
1st Tropical's Sunset Deal Me In Remme

3-6 Month Bitch Class
1st Remme's Sunset Sam


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos
  Afghan Hound   7
Group 2nd   
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun
  Rhodesian Ridgeback   5
Group 3rd   
GCh McCartney's Xcape From Reality
  Whippet   4
Group 4th   Ch Leoralees Everybodys Got a Cousin in Miami   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   2
BPIG   
Just Amira Of Meadow Valley
  Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos

Best Of Opposite Sex
Just Amira Of Meadow Valley

Best Puppy In Breed
Just Amira Of Meadow Valley



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Just Amira Of Meadow Valley

Senior Puppy Bitch Class
1st Just Amira Of Meadow Valley


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon

Open Bitch Class
1st Kinobi Overachiever At Norjon


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Leoralees Everybodys Got a Cousin in Miami




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh McCartney's Xcape From Reality

Best Puppy In Breed
Sporting Fields On My Honor


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sporting Fields On My Honor

Open Dog Class
1st Sporting Fields On My Honor



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
Bramstoke's Walkin In Memphis
  Bullmastiff   17
Group 2nd   GCh Dushanbe's Dreamboat   Samoyed   16
Group 3rd    Emilia Del Ecousse   Cane Corso   12
Group 4th    Briley Officer And A Gentleman   Boxer   9
BPIG    Briley Officer And A Gentleman   Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Elharlen's Kindred Spirit
  Boxer   0
Best Veteran In Group   
Ch Chimini's Shall We Dance
  Siberian Husky   0
Best Altered In Group   
GCh Dushanbe's Let It Snow
  Samoyed   0
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Novamals Dreams Set Sail



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Novamals Dreams Set Sail

12-18 Month Bitch Class
1st Novamals Dreams Set Sail


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Myramountain Sweet Style Swiss

Best Of Opposite Sex
Myramountain The Midas Touch

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Myramountain Sweet Style Swiss

Best Puppy In Breed
Myramountain The Midas Touch


Winners Dog: (1-2-0-0)
Myramountain The Midas Touch

Senior Puppy Dog Class
1st Myramountain The Midas Touch


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Briley Officer And A Gentleman

Best Puppy In Breed
Briley Officer And A Gentleman


Winners Dog: (1-0-0-0)
Briley Officer And A Gentleman

Senior Puppy Dog Class
1st Briley Officer And A Gentleman


3-6 Month Bitch Class
1st Elharlen's Kindred Spirit


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bramstoke's Walkin In Memphis


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bramstoke's Walkin In Memphis

12-18 Month Dog Class
1st Bramstoke's Walkin In Memphis



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Emilia Del Ecousse

Best Of Opposite Sex
Elio Del Ecousse

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Emilia Del Ecousse


Winners Dog: (1-2-0-0)
Elio Del Ecousse

12-18 Month Dog Class
1st Elio Del Ecousse


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Emilia Del Ecousse

Reserve Winners Bitch
Evalina Del Ecousse

12-18 Month Bitch Class
1st Emilia Del Ecousse
2nd Evalina Del Ecousse


Class results courtesy of: John Macdonald




7 & Over Veteran Bitch Class
1st Ch Edelmar's That's My Girl


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Riverwest Bojangles

Best Of Opposite Sex
Ch Riverwest Becca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
Dushanbe's Showcase

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Dushanbe's In Your Dreams

Best Puppy In Breed
Dushanbe's In Your Dreams


Winners Dog: (1-2-1-0)
Dushanbe's In Your Dreams

Junior Puppy Dog Class
1st Dushanbe's In Your Dreams


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Dushanbe's Showcase

Reserve Winners Bitch
Dushanbe's Ribbon of Dreams

Junior Puppy Bitch Class
1st Dushanbe's Ribbon of Dreams

Senior Puppy Bitch Class
1st Dushanbe's Showcase

Sexually Altered Bitch Class
1st GCh Dushanbe's Let It Snow


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Champagne Ginger Rogers




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Chimini's River Song

Best Puppy In Breed
Chimini's Maia The Beautiful


3-6 Month Dog Class
1st Chimini's Going The Distance


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Chimini's River Song

Reserve Winners Bitch
Chimini's Maia The Beautiful

Junior Puppy Bitch Class
1st Chimini's Maia The Beautiful

Open Bitch Class
1st Chimini's River Song

7 & Over Veteran Bitch Class
1st Ch Chimini's Shall We Dance


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   Ch Ganymede's Morwenna   Border Terrier   8
Group 2nd   
Ch Presbrooke Stand Back
  Schnauzer (Miniature)   6
Group 3rd   
Ch Rootn Polarexpress By Chewbacca
  Bull Terrier   5
Group 4th   Ch Whiteheather's Perfect Alibi   West Highland White Terrier   4
BPIG   
Ch Presbrooke Stand Back
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Ganymede's Morwenna

Best Of Opposite Sex
GChEx Comberdown Finnegan




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rootn Polarexpress By Chewbacca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skerryvore Voice Of The Wolf



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skerryvore Voice Of The Wolf

Open Bitch Class
1st Skerryvore Voice Of The Wolf


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Trollhattan's Freddi The Pirate

Best Puppy In Breed
Trollhattan's Freddi The Pirate



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gleann Holy Hannah

Best Puppy In Breed
Gleann Holy Hannah



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gleann Holy Hannah

Junior Puppy Bitch Class
1st Gleann Holy Hannah


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Presbrooke Stand Back

Best Puppy In Breed
GCh Presbrooke Stand Back




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Whiteheather's Perfect Alibi

Best Puppy In Breed
Ch Whiteheather's Perfect Alibi




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   14
Group 2nd   
Ch Coton CPH's Gangsta Billy The Kid
  Coton De Tulear   13
Group 3rd    Rustic Lane Gold Digger at Fwaggle   Toy Manchester Terrier   9
Group 4th    Whimsy Carnival Parade   Cavalier King Charles Spaniel   7
BPIG    Whimsy Carnival Parade   Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Veteran In Group   Ch Folklore Little Finley Tebo   Italian Greyhound   0
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Whimsy Carnival Parade

Best Puppy In Breed
Whimsy Carnival Parade



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Whimsy Carnival Parade

Reserve Winners Bitch
Whimsy Carnival Queen

Senior Puppy Bitch Class
1st Whimsy Carnival Parade
2nd Whimsy Carnival Queen


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Coton CPH's Gangsta Billy The Kid

Best Of Opposite Sex
Laika Du Domaine De Polana

Best Puppy In Breed
Laika Du Domaine De Polana



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Laika Du Domaine De Polana

Reserve Winners Bitch
Coton CPH's Inez Girl Of Ipanema

Junior Puppy Bitch Class
1st Coton CPH's Inez Girl Of Ipanema
2nd Alika Tia Princess Cinderella

Senior Puppy Bitch Class
1st Laika Du Domaine De Polana


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Baribal's Earl Of My Heart

Best Puppy In Breed
Baribal's Earl Of My Heart


Winners Dog: (1-0-0-0)
Baribal's Earl Of My Heart

Senior Puppy Dog Class
1st Baribal's Earl Of My Heart



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kabecca Grayson Nor'easter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kabecca Grayson Nor'easter

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kabecca Grayson Nor'easter

7 & Over Veteran Bitch Class
1st Ch Folklore Little Finley Tebo


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Fantasys Shine Like a Diamond

Best Of Opposite Sex
Kinduhaven's Sassy Flashfire

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Fantasys Shine Like a Diamond

Best Puppy In Breed
Kinduhaven's Sassy Flashfire


Winners Dog: (1-2-0-0)
Kinduhaven's Sassy Flashfire

Junior Puppy Dog Class
1st Kinduhaven's Sassy Flashfire


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Fantasys Shine Like a Diamond

Reserve Winners Bitch
Gnomehaven's Red Sonja

12-18 Month Bitch Class
1st Fantasys Shine Like a Diamond

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gnomehaven's Red Sonja


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rustic Lane Gold Digger at Fwaggle

Best Puppy In Breed
Fwaggles Float Like A Butterfly



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rustic Lane Gold Digger at Fwaggle

Reserve Winners Bitch
Fwaggles Float Like A Butterfly

Junior Puppy Bitch Class
1st Fwaggles Float Like A Butterfly

Open Bitch Class
1st Rustic Lane Gold Digger at Fwaggle


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds
  Poodle (Standard)   12
Group 2nd   Ch Delamer I Sea Magic   Schipperke   6
Group 3rd   
GCh Bluemount Silver Spirit
  Bulldog   5
Group 4th    Eastway's Michele Anastasia Ursula   Chow Chow   4
BPIG    K-Lar's Chocolate Daisy Bijou   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Valpo's Liberty Belle   French Bulldog   0
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry



3-6 Month Dog Class
1st Bramley's One and Only



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bluemount Silver Spirit




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Eastway's Michele Anastasia Ursula

Best Of Opposite Sex
Master Yoda (Velasco)

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Eastway's Michele Anastasia Ursula


Winners Dog: (1-1-0-0)
Master Yoda (Velasco)

Open Dog Class
1st Master Yoda (Velasco)


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Eastway's Michele Anastasia Ursula

12-18 Month Bitch Class
1st Eastway's Michele Anastasia Ursula


Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Valpo's Liberty Belle


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ufourea Leaping For Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ufourea Leaping For Love

12-18 Month Bitch Class
1st Ufourea Leaping For Love


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Bijzondere Setsail For Seawind

Select Dog
Ch Draakring Come Let Me Whisper


Winners Dog: (1-0-1-0)
Bijzondere Setsail For Seawind

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bijzondere Setsail For Seawind



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 5 pts (0-4-0-2)
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds

Best Puppy In Breed
K-Lar's Chocolate Daisy Bijou



Winners Bitch: (0-4-0-2)
Bijou's Don't Make Me Blush

Reserve Winners Bitch
Heavenlys Blazing Star Maggie May

Senior Puppy Bitch Class
1st K-Lar's Chocolate Daisy Bijou

Canadian Bred Bitch Class
1st Coquetel Nicole

Open Bitch Class
1st Bijou's Don't Make Me Blush
2nd Heavenlys Blazing Star Maggie May


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Delamer I Sea Magic




Class results courtesy of: John Macdonald
Best Veteran In Show
Judge: Michael Lanctot
Siberian Husky  
Ch Chimini's Shall We Dance


Group 7 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st    Katia du Domaine de Polana   Polish Lowland Sheepdog   16
Group 2nd   
Ch Lyricisle's Miss Know It All
  Shetland Sheepdog   15
Group 3rd    Qubic's Whole Lotta Hugs   Old English Sheepdog   8
Group 4th   
Ch Cardross Red Dirt Road
  Collie (Smooth)   7
BPIG   
Ch Lyricisle's Miss Know It All
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group    Bredright Mysterious Maya   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Novacoast EZ To Love

Best Puppy In Breed
Malka's Seven Seas



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Malka's Seven Seas

Reserve Winners Bitch
Malka's Silver Sails

Junior Puppy Bitch Class
1st Malka's Seven Seas
2nd Malka's Silver Sails

Open Bitch Class
1st Risingstar's Get Your Groove On

Sexually Altered Bitch Class
1st Novacoast Secret Obsession


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cardross Chain Reaction


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cardross Chain Reaction

Open Dog Class
1st Cardross Chain Reaction



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cardross Red Dirt Road




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Celine V Dan Alhedy's Hoeve



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Celine V Dan Alhedy's Hoeve

Open Bitch Class
1st Celine V Dan Alhedy's Hoeve


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Qubic's Whole Lotta Hugs


Winners Dog: (1-0-0-0)
Qubic's Whole Lotta Hugs

12-18 Month Dog Class
1st Qubic's Whole Lotta Hugs



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Katia du Domaine de Polana



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Katia du Domaine de Polana

Open Bitch Class
1st Katia du Domaine de Polana


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
GCh Lyricisle's Miss Know It All

Best Of Opposite Sex
Ch Grandgables No Time To Chill

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Shelhaven Stellata

Best Puppy In Breed
GCh Lyricisle's Miss Know It All

Select Bitch
Ch Shelhaven Take Your Time


Winners Dog: (2-2-1-2)
AppleAcres True Colors Of Herdabout

Reserve Winners Dog
Valleybabes Pride Of Hampton

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Valleybabes Pride Of Hampton

Open Dog Class
1st AppleAcres True Colors Of Herdabout


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Shelhaven Stellata

Reserve Winners Bitch
Herdabout Upupaway To Eastecho

Senior Puppy Bitch Class
1st Shelhaven Stellata
2nd Herdabout Upupaway To Eastecho


Class results courtesy of: John Macdonald




Sexually Altered Bitch Class
1st Bredright Mysterious Maya


Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Monday 11th of December 2017 06:49:46 PM