Scarborough Kennel Club
Sunday, March 11, 2018



Related Results

Conformation

Friday, March 09 (Show # 1)
Friday, March 09 (Show # 2)
Saturday, March 10
Saturday, March 10 (Ltd Breed Show for Group 3 (Working))
Sunday, March 11
Sunday, March 11 (Ltd Breed Show for Group 7 (Herding))



Results courtesy of:


-- Shelley Ford --
Ch Hellwigg's Airbender CGN
Owner/Handler: Shelley Ford
Breeder: Wendy Haddrall


Best In Show
Judge: Michael Hill
Kerry Blue Terrier  
Ch Krisma's Xman First Class
Points: 272 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michael Hill
Yorkshire Terrier  
GCh Oz's Storm Chaser
Points: 250
Best Puppy In Show
Judge: Michael Hill
Borzoi   Nicolas II-de-Russi du Grand Fresnoy
Best Baby Puppy In Show
Judge: Michael Hill
Pointer (German Short-Haired)   Leaside's California Blues








Group 1 - Karsten Kaemling Top Dog
Points
Group 1st   Ch Evening Stars Geeks Have Needs Too   Retriever (Golden)   60
Group 2nd   
Ch Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   47
Group 3rd   
GCh Whisperfield Shades Of Autumn
  Pointer (German Short-Haired)   46
Group 4th   
GCh Bryden's Magic Mike
  Spaniel (English Springer)   40
BPIG   
Ch Roaneden's Counting Stars
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Leaside's California Blues   Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Whisperfield Shades Of Autumn

Best Of Opposite Sex
Ch Leaside's On Repeat

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Aspenglow Hooked On A Feeling

Best Puppy In Breed
Aspenglow Hooked On A Feeling


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Stannyfields Exquisite Diamond

Reserve Winners Bitch
Aspenglow's Greta

Junior Puppy Bitch Class
1st Aspenglow's Greta

Senior Puppy Bitch Class
1st Fogelhund Play It Like Paisley

12-18 Month Bitch Class
1st Stannyfields Exquisite Diamond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Rowansgaard Black Caviar

Best Of Opposite Sex
Rush's Always Believe

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Rush's Always Believe

Best Puppy In Breed
Rowansgaard Fall Fair


Winners Dog: (1-2-1-0)
Rowansgaard Fall Fair

Junior Puppy Dog Class
1st Rowansgaard Fall Fair


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Rush's Always Believe

Reserve Winners Bitch
Rowansgaard Laurel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rush's Always Believe

Open Bitch Class
1st Rowansgaard Laurel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 12 pts (3-7-1-2)
Ch Evening Stars Geeks Have Needs Too

Best Of Opposite Sex
Ch Sarabay Butterscotch

Best Of Winners: (3-7-1-2)
Emery's Tree's A Crowd

Best Puppy In Breed
Sarabay Ridgepond What Goes Around

Select Bitch
Ch Makani's Norwegian Wood


Winners Dog: (3-7-1-2)
Emery's Tree's A Crowd

Reserve Winners Dog
Kyon's Paw Patrol

12-18 Month Dog Class
1st Downtoearth's Straight Shooter

Open Dog Class
1st Emery's Tree's A Crowd
2nd Kyon's Paw Patrol

3-6 Month Dog Class
1st Setherwood Your Ad Here


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Castlegar Everlong Full Circle

Best Of Opposite Sex
Mooselake Movin On Up

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Castlegar Everlong Full Circle

Best Puppy In Breed
Mooselake Movin On Up


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Mooselake Movin On Up

Reserve Winners Bitch
Bralex's Sydnie Loo Hoo

Junior Puppy Bitch Class
1st Mooselake Movin On Up
2nd Castlegar Cinnamon Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Bralex's Sydnie Loo Hoo

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Monohaven's Bonbon Babette


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Roaneden's Counting Stars

Best Of Opposite Sex
Qute Roaneden Of Great Pleasure

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Roaneden's Counting Stars

Best Puppy In Breed
Roaneden's Counting Stars


Winners Dog: (1-2-0-0)
Roaneden's Counting Stars

Junior Puppy Dog Class
1st Roaneden's Counting Stars

3-6 Month Dog Class
1st Mikea's I'm A Grease Monkey


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Qute Roaneden Of Great Pleasure

Reserve Winners Bitch
Forest Cove Token To Kylador

12-18 Month Bitch Class
1st Qute Roaneden Of Great Pleasure

Open Bitch Class
1st Forest Cove Token To Kylador

3-6 Month Bitch Class
1st Oryxes More Bang For Your Buck


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bran Linn Amulet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Krismyth Dark Tower




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse

Best Of Opposite Sex
Hope's Hiddencreek Vision

Best Puppy In Breed
Hope's Hiddencreek Vision


3-6 Month Dog Class
1st Hiddencreek's Highest Degree


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Hope's Hiddencreek Vision

Senior Puppy Bitch Class
1st Hope's Hiddencreek Vision


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Malysse Lancelot

Best Of Opposite Sex
Especially Hotline Bling

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Nonnies Aim High

Best Puppy In Breed
Nonnies Aim High


Winners Dog: (1-2-1-0)
Nonnies Aim High

Junior Puppy Dog Class
1st Nonnies Aim High


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Especially Hotline Bling

Reserve Winners Bitch
Especially Julo First Vintage

Junior Puppy Bitch Class
1st Especially Hotline Bling
2nd Especially Julo First Vintage


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Bryden's Magic Mike

Best Of Opposite Sex
GCh DerbyNOxford's Lady of Sonnets

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Hillcrest Woodale Brewed To Go

Best Puppy In Breed
Cerise Ratatouille


Winners Dog: (2-2-1-1)
Hillcrest Woodale Brewed To Go

Reserve Winners Dog
Cerise Ratatouille

Senior Puppy Dog Class
1st Cerise Ratatouille

Open Dog Class
1st Hillcrest Woodale Brewed To Go


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Nanjay's Just You Wait

Reserve Winners Bitch
Hillcrest Woodale Story Of My Life

12-18 Month Bitch Class
1st Nanjay's Just You Wait

Open Bitch Class
1st Hillcrest Woodale Story Of My Life


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Winfarthing's Sorcerer

Best Of Opposite Sex
Winfarthing's Flymetothemoon

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Winfarthing Greyson

Best Puppy In Breed
Winfarthing Greyson


Winners Dog: (1-2-1-0)
Winfarthing Greyson

Senior Puppy Dog Class
1st Winfarthing Greyson


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Winfarthing's Flymetothemoon

Reserve Winners Bitch
Winfarthing's Wood Anemone

Junior Puppy Bitch Class
1st Winfarthing's Flymetothemoon

Senior Puppy Bitch Class
1st Winfarthing's Wood Anemone


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Dhen's Rebel Rebel

Best Puppy In Breed
Glascony's Meadow Of The Hares


Winners Dog: (2-0-0-0)
Dhen's Rebel Rebel

Reserve Winners Dog
Glascony's Meadow Of The Hares

Junior Puppy Dog Class
1st Glascony's Meadow Of The Hares

Open Dog Class
1st Dhen's Rebel Rebel



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 4 pts (1-0-0-4)
GCh Ferngold's Dashing Charlotte

Select Bitch
Ch Calabri Heart 'N Seoul




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Echobar's Gnocchi A La Harris

Best Of Opposite Sex
GCh Wynder's Beneath The Waves

Best Puppy In Breed
Quantrels Chillin At Happy Hour With Echobar



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
Ch McCartney's Feather Boa
  Whippet   36
Group 2nd   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   28
Group 3rd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   26
Group 4th   
Ch Trabeiz Hundeleben Hot-Rod MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   25
BPIG    Nicolas II-de-Russi du Grand Fresnoy   Borzoi   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Three Little Birds' Follow My Heart
  Irish Wolfhound   0
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Napier's Omg Did You Hear

Best Of Opposite Sex
Candyland You Had Me At Hello

Best Puppy In Breed
Candyland You Had Me At Hello


Winners Dog: (2-0-0-1)
Candyland You Had Me At Hello

Reserve Winners Dog
Candyland Yippeeki Yay Tirzah

Senior Puppy Dog Class
1st Candyland You Had Me At Hello

Canadian Bred Dog Class
1st Candyland Yippeeki Yay Tirzah



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Best Puppy In Breed
Nicolas II-de-Russi du Grand Fresnoy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 6 pts (1-5-1-0)
Geisha Julka Of Polonez

Best Of Opposite Sex
Ch Chetcote The Musketeer

Best Of Winners: (1-5-1-0)
Geisha Julka Of Polonez

Best Puppy In Breed
Daclier Chetcote Ladyofthelake


Winners Dog: (1-5-1-0)
Chetcote Don't Stop Me Now

Senior Puppy Dog Class
1st Chetcote Don't Stop Me Now

3-6 Month Dog Class
1st Chetcote Continental


Winners Bitch: (1-5-1-0)
Geisha Julka Of Polonez

Reserve Winners Bitch
Daclier Chetcote Ladyofthelake

Junior Puppy Bitch Class
1st Chetcote Skyfall

Senior Puppy Bitch Class
1st Daclier Chetcote Ladyofthelake

12-18 Month Bitch Class
1st Westwinds Wroyal Xena Classic

Canadian Bred Bitch Class
1st Emie Sammy Of Polonez

Open Bitch Class
1st Geisha Julka Of Polonez


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Puppy In Breed
Prelude's Red Baron MS


Winners Dog: (1-0-1-0)
Prelude's Red Baron MS

Senior Puppy Dog Class
1st Prelude's Red Baron MS


3-6 Month Bitch Class
1st Chetcote Rumour Has It


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Trabeiz Hundeleben Hot-Rod MW

Select Dog
GCh Apolo Del Caroni




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brazosski Taylor Swift At Rivendell



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Kinglir At Curiann

Best Of Opposite Sex
PocahontasGardens Renesmee

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Castlekeeps Oops I Didit Again

Best Puppy In Breed
Castlekeeps Oops I Didit Again

Select Dog
GCh Southbreeze Class Act


Winners Dog: (1-2-2-0)
Castlekeeps Oops I Didit Again

Senior Puppy Dog Class
1st Castlekeeps Oops I Didit Again


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Conestoga Bailey Irish Creme C Major




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Ch Royalcityrr Primo Iambe

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Royalcityrr Strykes It Lucky

Best Puppy In Breed
Ch Royalcityrr Primo Iambe


Winners Dog: (1-1-1-1)
Royalcityrr Primo Morpheus

Senior Puppy Dog Class
1st Royalcityrr Primo Morpheus


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Royalcityrr Strykes It Lucky

Junior Puppy Bitch Class
1st Royalcityrr Strykes It Lucky


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Karob Sandstorm Its The Real Thing




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 7 pts (1-2-1-4)
Ch McCartney's Feather Boa

Best Of Opposite Sex
GCh McCartney's Celebrity Buzz

Best Of Winners: (1-2-1-4)
Dragonsong's Limitless

Best Puppy In Breed
Wunder Forgetmenot Adonis

Select Bitch
GCh Alacrity N McCartney Celia


Winners Dog: (1-2-1-4)
Wunder Forgetmenot Adonis

Junior Puppy Dog Class
1st Wunder Forgetmenot Adonis

3-6 Month Dog Class
1st Azure's What You Talkin About


Winners Bitch: (1-2-1-4)
Dragonsong's Limitless

Reserve Winners Bitch
Azure's Impetuous

Open Bitch Class
1st Dragonsong's Limitless
2nd Azure's Impetuous

3-6 Month Bitch Class
1st Forgetmenot Wunder Lucky Star


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Beverly Capstick Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Gale Of Heavenkingdom
  Alaskan Malamute   45
Group 2nd   
GCh Supernova Shameless
  Doberman Pinscher   39
Group 3rd    Lecteur's I'd Like My Picture Took   Great Pyrenees   32
Group 4th    Ravencrest Cinnrhee Power Play   Boxer   30
BPIG    Skipnstones Splash Of Moonshine   Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lindsayleigh's A Good Fella   Schnauzer (Giant)   0
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Gale Of Heavenkingdom

Best Of Opposite Sex
Ch Integrity's Twilight At Fall Moon

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Elysian Ace Ventura

Best Puppy In Breed
Palemoonskyblue's Beauty Queen From A Movie Scene

Select Dog
Ch Bearhug's Spectre


Winners Dog: (1-2-2-1)
Elysian Ace Ventura

Open Dog Class
1st Elysian Ace Ventura


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Alpenspirit Custom Taylored




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Medvezhya Staya Indiana Jones

Best Of Opposite Sex
GCh IliasLegacy Serendipity Hebe



3-6 Month Bitch Class
1st IliasLegacy Galaxy Stardust


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ravencrest Cinnrhee Power Play

Best Of Opposite Sex
Ch Cinnibon's She's The One


Winners Dog: (1-0-0-1)
Ravencrest Cinnrhee Power Play

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ravencrest Cinnrhee Power Play

3-6 Month Dog Class
1st Haltonhill's Playing With Fire



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Knatchbull's Street Has No Name

Best Of Opposite Sex
Knatchbull Melody Of The Heart

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Knatchbull's Street Has No Name


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Knatchbull Melody Of The Heart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Knatchbull Melody Of The Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 6 pts (3-0-2-2)
GCh Supernova Shameless

Best Of Opposite Sex
Ch Ravalleses Breakn Allthe Rules

Best Puppy In Breed
Dura Lex Polonia Lennon

Select Dog
Ch Hausenbrook's Put A Spell On U

Select Bitch
Ch Legendale Reign Of Goldgrove


Winners Dog: (3-0-2-2)
Dura Lex Polonia Lennon

Reserve Winners Dog
Liberator's Outrigger

Senior Puppy Dog Class
1st Dura Lex Polonia Lennon

Open Dog Class
1st Liberator's Outrigger
2nd Hausenbrook's Man Of God

3-6 Month Dog Class
1st Kettle Cove N Ashtrick Worth The Wait



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Ashella's Fireswept @ Danetastix

Best Of Opposite Sex
Bosworth's Memories Of Caledon

Best Puppy In Breed
GCh Ashella's Fireswept @ Danetastix

Select Bitch
Ch Karador's Mystic Pizza


Winners Dog: (1-1-1-1)
Twinoak's I'm The Boss Of Me

Open Dog Class
1st Twinoak's I'm The Boss Of Me


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Bosworth's Memories Of Caledon

12-18 Month Bitch Class
1st Bosworth's Memories Of Caledon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lecteur's I'd Like My Picture Took

Best Of Opposite Sex
Patorama's Lay Down The Boogie

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lecteur's I'd Like My Picture Took


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lecteur's I'd Like My Picture Took

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lecteur's I'd Like My Picture Took


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Maple Woods TriPull A Birch Bark

Best Of Opposite Sex
Ch CR Once Upon A Time

Select Dog
Ch Cr Ultimate Encore



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Sionnarush Wehra

Reserve Winners Bitch
Rua Soleil Hashi Hikaru

Open Bitch Class
1st Sionnarush Wehra
2nd Rua Soleil Hashi Hikaru


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
Skipnstones Splash Of Moonshine

Best Of Opposite Sex
Ch Peja Knock One Out Of The Park

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Skipnstones Splash Of Moonshine

Best Puppy In Breed
Skipnstones Splash Of Moonshine

Select Dog
Ch Peja Knock One Out Of The Park


Winners Dog: (1-4-1-0)
Bigbay Moonlight Splash

Junior Puppy Dog Class
1st Bigbay Moonlight Splash


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Lindsayleigh's A Good Fella


3-6 Month Bitch Class
1st Lindsayleigh's Sent Frm Heaven


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Steinhaus Northern Dancer

Best Of Opposite Sex
Peppermill's So Much Chatter

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Steinhaus Northern Dancer

Best Puppy In Breed
Steinhaus Northern Dancer

Select Bitch
Ch Silcort Emma May


Winners Dog: (1-2-0-1)
Steinhaus Northern Dancer

Open Dog Class
1st Steinhaus Northern Dancer


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Peppermill's So Much Chatter

Reserve Winners Bitch
Cortaillod Imperatrix Victoria

Junior Puppy Bitch Class
1st Cortaillod Imperatrix Victoria

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Peppermill's So Much Chatter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Snowmist's Everyone's Oreo

Best Of Opposite Sex
Ch Kannook Jedi Padawan

Best Puppy In Breed
Ch Kannook Jedi Padawan


Winners Dog: (2-0-1-1)
Royal Star's Call To Arms

Reserve Winners Dog
Bain's Northern Playn For Keeps

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bain's Northern Playn For Keeps

Open Dog Class
1st Royal Star's Call To Arms



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Karsten Kaemling Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   21
Group 2nd   
GCh Keepsake's Wave Ryder
  Soft-Coated Wheaten Terrier   20
Group 3rd   Ch Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   15
Group 4th   
GCh Obsession Mad Queen Juana
  Schnauzer (Miniature)   14
BPIG   Ch Zlatapraha Wonder   Cesky Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cortaillod Dralion Inglewood   Norfolk Terrier   0
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Essexshire Sir Jack Of Essex

Best Of Opposite Sex
Axelbelle Esmeralda Notre Dame

Best Puppy In Breed
Axelbelle Zdenka Daring Alexis



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Axelbelle Esmeralda Notre Dame

Reserve Winners Bitch
Axelbelle Zdenka Daring Alexis

Junior Puppy Bitch Class
1st Axelbelle Zdenka Daring Alexis

Senior Puppy Bitch Class
1st Axelbelle Khaleesi Stormborn

12-18 Month Bitch Class
1st Axelbelle Esmeralda Notre Dame


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder

Best Puppy In Breed
Ch Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Glahms Golden Aelwen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Irvonhill Bugaboo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma's Xman First Class




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Moonshadows Shilo Luvstosplash




Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Cortaillod Dralion Inglewood


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dralion's Curb Your Enthusiasm




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Glenroslin's Port Ellen

Best Of Opposite Sex
Tarabelle Of Jock Stuart

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Glenroslin's Port Ellen

Best Puppy In Breed
Glenroslin's Port Ellen

Select Bitch
Ch Gemma Stonehenge Venus La Universal


Winners Dog: (1-2-0-1)
Tarabelle Of Jock Stuart

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tarabelle Of Jock Stuart


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Glenroslin's Port Ellen

Reserve Winners Bitch
MacRitchies Freedom Of Thought

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenroslin's Port Ellen
2nd MacRitchies Freedom Of Thought

3-6 Month Bitch Class
1st Tarabelle Pearl O Glenroslin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Keepsake's Wave Ryder

Best Of Opposite Sex
GCh Honeywheat's Poetry In Motion

Select Dog
Ch Waverleyglen's King In Waiting



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Diamondjewels My Lil Valentine

Reserve Winners Bitch
Killeshin Dunluce Kailin

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Diamondjewels My Lil Valentine

Open Bitch Class
1st Killeshin Dunluce Kailin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lackyle Bairille Dubailt




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sanherpinc Stay Away From Me Gamin



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Oz's Storm Chaser
  Yorkshire Terrier   44
Group 2nd    Pekeden Black Sabbath   Pekingese   39
Group 3rd   Ch Siosalach's Hammin It Up   Pug   34
Group 4th   
GCh Pocopayasos U Got Served
  Havanese   32
BPIG    Pomroth Here Comes Katy Kat   Poodle (Toy)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Aubelle's Daughter Of Trickery
  Papillon   0
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
Ch Chanctonbury Wild Abandon

Best Of Opposite Sex
Ch Tallygolds Northern Skye

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Kinvaar Brodick


Winners Dog: (2-4-1-1)
Kinvaar Brodick

Reserve Winners Dog
Carolus The Viceroy

12-18 Month Dog Class
1st Carolus The Viceroy

Open Dog Class
1st Kinvaar Brodick


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Luna's N Drrh Miss Leeloo



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Luna's N Drrh Miss Leeloo

12-18 Month Bitch Class
1st Luna's N Drrh Miss Leeloo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Denali's Slippery When Wet

Best Puppy In Breed
Denali's Slippery When Wet



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Denali's Slippery When Wet

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Denali's Slippery When Wet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 10 pts (4-3-1-3)
GCh Pocopayasos U Got Served

Best Of Opposite Sex
Ch Pocopayasos Not Guilty

Best Of Winners: (4-3-1-3)
Pocopayasos Booty Call

Best Puppy In Breed
Ch Pocopayasos Not Guilty

Select Bitch
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite


Winners Dog: (4-3-1-3)
Twinkle's God's Gift Orio

Reserve Winners Dog
Pocopayasos' Heavy Duty Bugi

Junior Puppy Dog Class
1st Pocopayasos' Heavy Duty Bugi
2nd Sonrisas Theodoro De Islagorca

Senior Puppy Dog Class
1st Kapatria's Warrior Darcy

12-18 Month Dog Class
1st Twinkle's God's Gift Orio


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ladyday's How High The Moon

Best Puppy In Breed
Ladyday's Cata Falling Star



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ladyday's How High The Moon

Reserve Winners Bitch
Ladyday's Cata Falling Star

Senior Puppy Bitch Class
1st Ladyday's Cata Falling Star

Open Bitch Class
1st Ladyday's How High The Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Nightfire's Better Than Ever

Best Of Opposite Sex
Ch Pinkribbon's Bubbling Over


3-6 Month Dog Class
1st Aubelles Clown Prince Of Crime


3-6 Month Bitch Class
1st Aubelle's Daughter Of Trickery


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Pekeden Black Sabbath

Best Of Opposite Sex
Ch Lionking Taking Chances

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Pekeden Black Sabbath

Best Puppy In Breed
Holifields Devil May Care

Select Dog
GCh Dreamville Jersey Boy


Winners Dog: (1-1-2-1)
Pekeden Black Sabbath

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Pekeden Black Sabbath


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Holifields Devil May Care

Junior Puppy Bitch Class
1st Holifields Devil May Care


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
Ch Tinyprints Ohso Charming

Best Of Opposite Sex
Winterhaven Unforgetable Ava

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Winterhaven Unforgetable Ava

Best Puppy In Breed
Winterhaven Unforgetable Ava


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Winterhaven Unforgetable Ava

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Winterhaven Unforgetable Ava


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Pomroth Here Comes Katy Kat

Best Puppy In Breed
Pomroth Here Comes Katy Kat



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Pomroth Here Comes Katy Kat

Reserve Winners Bitch
Bellefleet Classic Gin Fizz

Junior Puppy Bitch Class
1st Pomroth Here Comes Katy Kat

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lynroys U R Sizzlin' Hot

Open Bitch Class
1st Bellefleet Classic Gin Fizz


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Siosalach's Hammin It Up

Select Dog
Ch Xoe's Rocket Man




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Oz's Storm Chaser

Best Of Opposite Sex
Ch Shoalcreek's Justatitch Gemma

Best Puppy In Breed
Justatitch Willo The Wisp

Select Bitch
Ch Shoalcreek's Heavenly Liza



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Justatitch Willo The Wisp

Reserve Winners Bitch
Rayna Shoalcreek Blue

Junior Puppy Bitch Class
1st Justatitch Willo The Wisp

Senior Puppy Bitch Class
1st Rayna Shoalcreek Blue


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Beverly Capstick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Valpo's Man Of Steele
  French Bulldog   24
Group 2nd    Gardenpath Dark Horse   Poodle (Standard)   19
Group 3rd   
GCh Tzowen Queen Of Hearts
  Chinese Shar-Pei   15
Group 4th   
GCh Commitment's Holy Diver
  Chow Chow   12
BPIG    Gardenpath Dark Horse   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Rockstar's Haphazard
  Dalmatian   0
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Four Oaks Bye Bye Felecia Musicbox



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Topbrass Lush Gin And Juice

Best Puppy In Breed
Ch Topbrass Lush Gin And Juice


Winners Dog: (1-0-1-0)
Joylees Rosehall Ernie

Canadian Bred Dog Class
1st Joylees Rosehall Ernie



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Tzowen Queen Of Hearts

Best Puppy In Breed
Coco Chanel Alisgentlewind



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Coco Chanel Alisgentlewind

Reserve Winners Bitch
Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Junior Puppy Bitch Class
1st Coco Chanel Alisgentlewind

Senior Puppy Bitch Class
1st Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Commitment's Holy Diver

Best Of Opposite Sex
Pyatyi Element Evrika

Best Puppy In Breed
Mi-Pao's Cream Star



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Pyatyi Element Evrika

Reserve Winners Bitch
Mi-Pao's Cream Star

12-18 Month Bitch Class
1st Pyatyi Element Evrika

Open Bitch Class
1st Mi-Pao's Cream Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shenandal's My Kind Of Joy

Best Puppy In Breed
Ch Shenandal's My Kind Of Joy


3-6 Month Dog Class
1st Rockstar's Haphazard



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Valpo's Man Of Steele

Best Of Opposite Sex
Ch Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche

Best Puppy In Breed
Ch Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche

Select Dog
Ch Bullmarket Windridge I'm Your Man


Winners Bitch: (0-2-2-1)
Eltorro's L'Air Du Temps

Reserve Winners Bitch
Aristocrafts One Hot Lolita

Junior Puppy Bitch Class
1st Eltorro's L'Air Du Temps

Open Bitch Class
1st Aristocrafts One Hot Lolita


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Jeda Lasacas Jemstone For Vanir



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Jeda Lasacas Jemstone For Vanir

Reserve Winners Bitch
Vanir's Twinflower Canadensis

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vanir's Twinflower Canadensis

Open Bitch Class
1st Jeda Lasacas Jemstone For Vanir


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bellefleet Put Her In Drive

Best Puppy In Breed
Bellefleet Put Her In Drive



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bellefleet Put Her In Drive

Reserve Winners Bitch
Bellefleet's Electric Drive

Junior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet's Electric Drive

Open Bitch Class
1st Bellefleet Put Her In Drive

3-6 Month Bitch Class
1st Denali's On Fleek
2nd Denali's Fire Within
3rd LeeAnns Rayon De Soleil Glows


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Gardenpath Dark Horse

Best Of Opposite Sex
Ch Signet White Dove Blackpearl

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Gardenpath Dark Horse

Best Puppy In Breed
Gardenpath Dark Horse


Winners Dog: (1-2-0-1)
Gardenpath Dark Horse

Junior Puppy Dog Class
1st Gardenpath Dark Horse


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Sanvar Bellefleet's Encore

Reserve Winners Bitch
Urban Art Frida

Junior Puppy Bitch Class
1st Sanvar Bellefleet's Encore

Senior Puppy Bitch Class
1st Urban Art Frida

3-6 Month Bitch Class
1st Classique Tomboy Diva


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fire Stone Incipita Vita


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fire Stone Incipita Vita

Open Dog Class
1st Fire Stone Incipita Vita



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Beverly Capstick Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Catalyst's Bush Party At TK
  Australian Cattle Dog   36
Group 2nd   Ch Laureate K Syrah Syrah   Shetland Sheepdog   35
Group 3rd   Ch Bredright Winter Storm   Welsh Corgi (Pembroke)   28
Group 4th   
Ch Mia Bella de l'Avocat de la Tour
  Berger Picard   24
BPIG    Blueharvest Dragon Of The Sun   Collie (Smooth)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Avebury's Spiced Chai   Shetland Sheepdog   0
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Catalyst's Bush Party At TK




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Opposite Sex
Bayberry's Afterglow

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Bayberry's Afterglow

Best Puppy In Breed
Coralane's A Little Bit Country


Winners Dog: (2-1-1-0)
Tresrullah's Holler At Ya Boy

Reserve Winners Dog
Coralane's A Little Bit Country

Canadian Bred Dog Class
1st Coralane's A Little Bit Country

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tresrullah's Holler At Ya Boy

3-6 Month Dog Class
1st Please Special Effects


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Bayberry's Afterglow

12-18 Month Bitch Class
1st Bayberry's Afterglow

3-6 Month Bitch Class
1st Eweturn Onthecatwalk Of Oracle
2nd Hearthside Eloquence


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Groguard Fantasia

Best Of Opposite Sex
Groguard Graffiti

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Groguard Fantasia

Best Puppy In Breed
Groguard Graffiti


Winners Dog: (1-2-0-0)
Groguard Graffiti

Junior Puppy Dog Class
1st Groguard Graffiti


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Groguard Fantasia

Reserve Winners Bitch
Groguard Ghita

Junior Puppy Bitch Class
1st Groguard Ghita

Open Bitch Class
1st Groguard Fantasia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mia Bella de l'Avocat de la Tour




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh ArbourWay's Foretelling The Spring




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Highlandblue Angie

Best Puppy In Breed
Highlandblue Angie

Select Bitch
GCh Omega Magic Touch



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Highlandblue Angie

Junior Puppy Bitch Class
1st Highlandblue Angie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Blueharvest Dragon Of The Sun

Best Of Opposite Sex
Blueharvest A Shade Of Black

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Blueharvest Dragon Of The Sun

Best Puppy In Breed
Blueharvest Dragon Of The Sun


Winners Dog: (1-1-0-0)
Blueharvest Dragon Of The Sun

Junior Puppy Dog Class
1st Blueharvest Dragon Of The Sun


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Blueharvest A Shade Of Black

Junior Puppy Bitch Class
1st Blueharvest A Shade Of Black


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 5 pts (1-1-3-1)
Ch Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
Ch Hellwigg's Fatal Attraction

Best Of Winners: (1-1-3-1)
Ginza Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
Ginza Vom Burgimwald

Select Dog
GCh BergerAlemnd's Winning Colour


Winners Dog: (1-1-3-1)
K9 Performance Levi

Junior Puppy Dog Class
1st K9 Performance Levi


Winners Bitch: (1-1-3-1)
Ginza Vom Burgimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Ginza Vom Burgimwald

3-6 Month Bitch Class
1st Ileigh Vom Bergimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Kyon's Lekende Lett

Best Puppy In Breed
Ch Kyon's Lekende Lett



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Kyon Sigrid Tyridatter

Reserve Winners Bitch
Kyon's One Prim And Proper

Junior Puppy Bitch Class
1st Kyon Sigrid Tyridatter

12-18 Month Bitch Class
1st Kyon's One Prim And Proper

Open Bitch Class
1st Kyon's The One From Lillehammer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Messyhair's Audrey Hepburn

Select Bitch
Ch Schap Ovcji Koder My Bear Dalia




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Ch Laureate K Syrah Syrah

Best Of Opposite Sex
Ch Cherrycreeks Worth Melting For

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Lynphil Scion

Best Puppy In Breed
Lynphil Scion


Winners Dog: (2-3-1-1)
Lynphil Scion

Reserve Winners Dog
Fabina's Blue Stroke Of Luck

Senior Puppy Dog Class
1st Lynphil Scion

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Fabina's Blue Stroke Of Luck


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Stonehaven Evocative

Reserve Winners Bitch
Avebury Me Myself And Ida

Junior Puppy Bitch Class
1st Stonehaven Evocative

Senior Puppy Bitch Class
1st Avebury Me Myself And Ida
2nd Melodaly Opale

3-6 Month Bitch Class
1st Avebury's Spiced Chai


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Beverly Capstick

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Bredright Winter Storm

Best Puppy In Breed
Bredright SS Saturn

Select Bitch
Ch Silverwood Hoist The Colors



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Bredright Winter Storm

Reserve Winners Bitch
Bredright SS Saturn

Senior Puppy Bitch Class
1st Bredright SS Saturn

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bredright Winter Storm

Open Bitch Class
1st Wenlisa's Made Two Order


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By