Societe Canine de Quebec
Friday, August 3, 2012 - Show # 1



Related Results


Results courtesy of:

-- Linda Thompson --
BIS Am/Can Ch Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott
"Wally"
Owner/Breeder: Joe/Rene Allegrini and Joe Panaro
Handled By Linda Thompson
Best In Show
Judge: David Markus
Spaniel (American Cocker)  
GCh Mario N Beechwood's Midnight Express
Points: 164 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: David Markus
Cavalier King Charles Spaniel  
Ch Orchard Hill Shirmont Backtalk
Best Puppy In Show
Judge: David Markus
German Shepherd Dog   Haven du Domaine








Group 1 - Francois Bernier Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mario N Beechwood's Midnight Express
  Spaniel (American Cocker)   46
Group 2nd   Ch Chablais Harold   Retriever (Labrador)   43
Group 3rd   
Ch TreeBeard's Galapagos Girl
  Barbet   37
Group 4th   
Ch Honeymoon Zero Believe In Me
  Retriever (Golden)   31
BPIG    Yakityak's Taken By Surprise   Pointer   N/A
Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 5 pts
Ch TreeBeard's Galapagos Girl



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts
Ch DuValin O Chef



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts
Yakityak's Taken By Surprise



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts
Bertschire Visions Of The Heart



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 10 pts
Ch Honeymoon Zero Believe In Me



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 5 pts
Ch Chablais Harold



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Mario N Beechwood's Midnight Express



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 1 pts
Ch Mar-K's Huey Breaking The News



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 5 pts
Ch Cerise Chanel Exclusif



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 3 pts
Ch Cristal des Deuxrives



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 4 pts
Ch Ourdream Malcom Akar's Jackpot



Judge: Francois Bernier

Best Of Breed: 0 pts
Ch Stealyka Weatherrun Delsika







Group 2 - David Markus Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ahmahr Nahr's Hallelujah Makes A Joyful Noise
  Basenji   21
Group 2nd   Ch Heather's Cat On A Hot Tin Roof   Bloodhound   20
Group 3rd   
Ch Cariad's Full Moon Party
  Whippet   18
Group 4th    Metsanvelho   Drever   16
BPIG   
Ch Cariad's Full Moon Party
  Whippet   N/A
Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Marquis Saka Secret Of Simoon



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ahmahr Nahr's Hallelujah Makes A Joyful Noise



Judge: David Markus

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Heather's Cat On A Hot Tin Roof



Judge: David Markus

Best Of Breed: 1 pts
Footloose's Happy Go Lucky



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Myanka's Big Bang Bazinga



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Dachall's Zaia V Panama SL



Judge: David Markus

Best Of Breed: 4 pts
Stonedach FuZion Dufailloux SS



Judge: David Markus

Best Of Breed: 4 pts
Ch Carmelita



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Metsanvelho



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Akiliridge Hadiya Shiraz



Judge: David Markus

Best Of Breed: 1 pts
Ch Cariad's Full Moon Party







Group 3 - David Markus Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott
  Rottweiler   30
Group 2nd   
Ch Claircreek Dolce Cordelia
  Portuguese Water Dog   26
Group 3rd   
Ch Monark Abbeyroads Molly Malone
  Great Pyrenees   24
Group 4th   
Ch Striders Santana V Drogheda
  Great Dane   23
BPIG   
Belnois Ready To Rumble
  Bernese Mountain Dog   N/A
Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
Ch Silverdream's Alaskan Spirit



Judge: David Markus

Best Of Breed: 2 pts
GCh Devael Will Smith



Judge: David Markus

Best Of Breed: 1 pts
Ch Lynbary's Seize The Day



Judge: David Markus

Best Of Breed: 3 pts
Defalsarel Bob Fire de Caxton



Judge: David Markus

Best Of Breed: 3 pts
Ch Backbone Cosa Nostra



Judge: David Markus

Best Of Breed: 2 pts
GCh Striders Santana V Drogheda



Judge: David Markus

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Monark Abbeyroads Molly Malone



Judge: David Markus

Best Of Breed: 1 pts
Ann's Lions Fi Country Flower



Judge: David Markus

Best Of Breed: 1 pts
Mayhem's Kahlua



Judge: David Markus

Best Of Breed: 1 pts
Ch Claircreek Dolce Cordelia



Judge: David Markus

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott



Judge: David Markus

Best Of Breed: 2 pts
Ch Nikita Contesse Delphine







Group 4 - John B. Ross Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Minuteman Safety Last
  Schnauzer (Miniature)   5
Group 2nd   Ch Kalua Dabsquoui Kahlan   Airedale Terrier   3
Group 3rd    NoneTaboo Born To Be A Lover Boy   Bull Terrier   0
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 2 pts
Ch Kalua Dabsquoui Kahlan



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch NoneTaboo Born To Be A Lover Boy



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 1 pts
Ch Minuteman Safety Last







Group 5 - John B. Ross Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Orchard Hill Shirmont Backtalk
  Cavalier King Charles Spaniel   27
Group 2nd   
Nightfire's Quiz For You
  Papillon   21
Group 3rd   
Ch Touche Unlike Any Other
  Japanese Chin   19
Group 4th   
Ch Baila Sky Is The Limit
  Chihuahua (Long Coat)   17
BPIG    Damascusroad Diamond At Franca   Pomeranian   N/A
Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 5 pts
Ch Orchard Hill Shirmont Backtalk



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 2 pts
Ch Baila Sky Is The Limit



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 5 pts
Ch Envi & Casasal's I'm A Keeper Of Berco



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 2 pts
Ch Little Dragons Orion



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 1 pts
Ch Touche Unlike Any Other



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Love Me Tender Of Snow County



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 2 pts
Crystale Rouge Chucky The Boy



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 1 pts
Ch Nightfire's Quiz For You



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Damascusroad Diamond At Franca



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Depasquiet Rising Star







Group 6 - John B. Ross Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Dscho Utra Zer Thag Colledge
  Tibetan Terrier   8
Group 2nd   
Ch Doreval Xavier Eliott
  Bulldog   7
Group 3rd    Cimarron From Dreams Came Dots   Dalmatian   4
Group 4th   
Ch Fabelhaft Robobull Di Oro
  French Bulldog   3
BPIG   
Ch Doreval Xavier Eliott
  Bulldog   N/A
Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Doreval Xavier Eliott



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cimarron From Dreams Came Dots



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fabelhaft Robobull Di Oro



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 2 pts
Loveboby Anouk Of SKB's



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Dscho Utra Zer Thag Colledge





Group 7 - John B. Ross Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Boyero Look At Me Now
  Bouvier des Flandres   21
Group 2nd   
Ch Signature's Philip Marlow V Kridler
  German Shepherd Dog   17
Group 3rd   Ch Macdega Chappaqua   Shetland Sheepdog   11
Group 4th   
Ch Northbay Tryfecta Shazamm!
  Australian Shepherd   7
BPIG    Haven du Domaine   German Shepherd Dog   N/A
Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 3 pts
GCh Northbay Tryfecta Shazamm!



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 2 pts
Ch Cami Deabei



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Boyero Look At Me Now



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Signature's Philip Marlow V Kridler



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Bagatelle Pixelle Sur La Lune



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 3 pts
Ch Macdega Chappaqua



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By