Nicola Valley Kennel Club
Saturday, June 30, 2018 - Show #1



Related Results

Conformation

Saturday, June 30 (Show #1)
Saturday, June 30 (Show #2)
Sunday, July 01 (Show #3)
Sunday, July 01 (Show #4)



Results courtesy of:


-- Cynthia Seeling --
MBPIS BBPIS GrCH Westarr Remember The Heroes
"Hero"
Breeder/Owner/Handler: Cynthia Seeling


Best In Show
Judge: Elaine Whitney
West Highland White Terrier  
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
Points: 167 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Elaine Whitney
Dachshund (Standard Wire-Haired)  
GCh Matsutakes This Moment In Time
Points: 147
Best Puppy In Show
Judge: Elaine Whitney
Rhodesian Ridgeback  
Topoftherock's Epic








Group 1 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT
  Retriever (Golden)   35
Group 2nd   
GCh Tollchester's Mauvais Garcon
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   30
Group 3rd   
GCh Nowwithem Rooster Cogburn
  Pointer   22
Group 4th   Ch Kermodei's Operation Rudder   Retriever (Labrador)   21
BPIG    Split Rock's Sunshine On My Shoulders   Weimaraner   N/A
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nowwithem Rooster Cogburn



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT

Best Of Opposite Sex
Hollykin's Dream Time

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Carmegold Uproar At Towerranch

Best Puppy In Breed
Creeksidefrm's Special Effects

Select Dog
GCh Fyreglo's Don't Change A Thing


Winners Dog: (2-1-2-0)
Carmegold Uproar At Towerranch

Reserve Winners Dog
Creeksidefrm's Special Effects


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Hollykin's Dream Time

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 10 pts (3-4-4-0)
Ch Kermodei's Operation Rudder

Best Of Opposite Sex
Labralaynes Strawberry Wine

Best Of Winners: (3-4-4-0)
Labralaynes Strawberry Wine

Best Puppy In Breed
Tchesinkut's Shared Pride

Select Dog
Ch Danrich's Skyfire Abroad


Winners Dog: (3-4-4-0)
Makaila's Mukkadar Ka Sikander

Reserve Winners Dog
Tchesinkut's Shared Pride


Winners Bitch: (3-4-4-0)
Labralaynes Strawberry Wine

Reserve Winners Bitch
Traynors Belle Of The Hunt

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Eltin's Persnickety Ryleigh

Best Of Opposite Sex
Ch Trusask's Walk This Way



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Eltin's Persnickety Ryleigh

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Ricris's Run For The Roses

Best Puppy In Breed
Kingdoms Steeler Of Hearts


Winners Dog: (2-0-0-0)
Ricris's Run For The Roses

Reserve Winners Dog
Kingdoms Steeler Of Hearts


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Beswin Ynot Game Changer

Best Of Opposite Sex
Beswin Ynot Moves Like Jagger

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Beswin Ynot Moves Like Jagger

Best Puppy In Breed
Blackpearl's Ynot The Big Bang


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Beswin Ynot Moves Like Jagger

Reserve Winners Bitch
Parlor's All That Charisma

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
Split Rock's Sunshine On My Shoulders

Best Puppy In Breed
Split Rock's Sunshine On My Shoulders






Group 2 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Matsutakes This Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   21
Group 2nd   
Ch Habi Nago Manwe
  Rhodesian Ridgeback   16
Group 3rd   
Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen
  Dachshund (Standard Long-Haired)   7
Group 4th   
Surrey Hill's Launch Time At Mariner
  Whippet   6
BPIG   
Topoftherock's Epic
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Matsutakes This Moment In Time

Best Of Opposite Sex
Ch Carrig's Busy Bee

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Carrig's Of High Spirit

Best Puppy In Breed
Ch Carrig's Busy Bee


Winners Dog: (1-2-1-1)
Carrig's Of High Spirit


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Matsutake's Temptation

Reserve Winners Bitch
Carrig's Alive And Kicking

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Westarr Remember The Heroes



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ina's Fashion Bold



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 8 pts (2-2-2-3)
Ch Habi Nago Manwe

Best Of Opposite Sex
GCh Regalcrown Blk Shiva Of Course

Best Of Winners: (2-2-2-3)
Topoftherock's Epic

Best Puppy In Breed
Topoftherock's Epic

Select Dog
GChEx Mardi Gras Don't Mess With Texas By Kumani

Select Bitch
Ch Regalcrown Blk Swan Of Course


Winners Dog: (2-2-2-3)
Topoftherock's Epic

Reserve Winners Dog
Joaquin On Sunshine Of Course


Winners Bitch: (2-2-2-3)
Topoftherock's Breakaway

Reserve Winners Bitch
Totr Golden Nugget's Cougar

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shuureihou Go Fukasou



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Surrey Hill's Launch Time At Mariner

Best Of Opposite Sex
Sinclair Tastocountry

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Surrey Hill's Launch Time At Mariner

Best Puppy In Breed
Surrey Hill's Launch Time At Mariner


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Sinclair Tastocountry

Reserve Winners Bitch
Domino Wintergreen Dream





Group 3 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   18
Group 2nd   
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy
  Samoyed   16
Group 3rd   
Ch Gaffle's Sir Kingsley V Kilmarnock
  Bullmastiff   15
Group 4th   
GCh BigLuv's Let It Ride
  Rottweiler   14
BPIG No Entry
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh BernerGold's Chasin' The Dream

Best Of Opposite Sex
Marieke Vom Durrbachler Wald

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Pawsonlake Baccus


Winners Dog: (2-2-1-0)
Pawsonlake Baccus

Reserve Winners Dog
Tailspins Gold For Berneden


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Marieke Vom Durrbachler Wald

Reserve Winners Bitch
Pawsonlake Monashee Breeze

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer


Winners Dog: (1-0-1-0)
Lookaway's Major Bob


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Gaffle's Sir Kingsley V Kilmarnock



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Legendale Addiction V Goldgrove

Select Dog
Ch Fiveam's Finish What Ya Started



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Snowy Mountain's Lunar Eclipse At Harvest Moon

Best Of Opposite Sex
GCh Snowy Mountain's Her Majesty

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Ducati Quarterworld


Winners Dog: (1-2-1-1)
Ducati Quarterworld


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Beretta Janessen Swiss

Reserve Winners Bitch
Harvest Moon's Gold Dust Woman

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mostabear's Storm Will Pass



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mostabear's Storm Will Pass

Reserve Winners Bitch
Mostabear's What The Jack

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh BigLuv's Let It Ride



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy







Group 4 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   19
Group 2nd   
Ch Red Branch D'Artagnan Of The Ring
  Irish Terrier   12
Group 3rd   
GCh Empire Dreamaker Hot Tip
  Schnauzer (Miniature)   11
Group 4th   
GCh Grayfriar's Max
  Cairn Terrier   10
BPIG    Windacre Ready For Autumn   West Highland White Terrier   N/A
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Brrams Lightning Strikes Twice

Best Of Opposite Sex
Ch Brrams Bandit II

Best Puppy In Breed
Tilted Kilt's Peanut



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Brrams Lightning Strikes Twice

Reserve Winners Bitch
Tilted Kilt's Peanut

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bulligomingo-Omega's Paella



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bulligomingo-Omega's Paella

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Grayfriar's Max

Best Of Opposite Sex
Ch Iz's Red Moon Rising



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Red Branch D'Artagnan Of The Ring



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Arete's Big Bang Debut



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch TCh Black Bandits Qiss Me Kwik

Best Of Opposite Sex
Black Bandits U Got It All Metric


Winners Dog: (1-0-0-1)
Black Bandits U Got It All Metric


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Dralion's Amblegreen Mavi Gold



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Empire Dreamaker Hot Tip



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling

Best Of Opposite Sex
GCh Munrose Dirkhaven Pippalotta

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Absolute Gem Devil In Disguise

Best Puppy In Breed
Windacre Ready For Autumn

Select Bitch
Ch Cleghorn Lovaleigh Dezign


Winners Dog: (1-3-1-2)
Happy White Lexus


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Absolute Gem Devil In Disguise

Reserve Winners Bitch
Windacre Ready For Autumn





Group 5 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   23
Group 2nd   
GCh Alderglen Siren Song
  Cavalier King Charles Spaniel   18
Group 3rd   
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   10
Group 4th   Ch Coton Field Grand Prix   Coton De Tulear   6
BPIG   
Ch Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   N/A
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 7 pts (1-2-3-2)
GCh Alderglen Siren Song

Best Of Opposite Sex
GCh Mingchen Thandie's Skye High

Best Of Winners: (1-2-3-2)
Kendal Kastle True Grit

Best Puppy In Breed
Kendal Kastle True Grit

Select Bitch
Ch Cantebury Three Dog Night


Winners Dog: (1-2-3-2)
Kendal Kastle True Grit


Winners Bitch: (1-2-3-2)
Cantebury Frozen Asset

Reserve Winners Bitch
Kewpy's Rubee Rose At Caviolia

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Misty Meadow's Love Of My Life

Best Puppy In Breed
Misty Meadow's Love Of My Life


Winners Dog: (1-0-0-0)
Misty Meadow's Love Of My Life


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Coton Field Grand Prix



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
Mylad's Grand Impressions

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Bopchas Mr Moon Mr Moon

Best Puppy In Breed
Bopchas Mr Moon Mr Moon


Winners Dog: (1-2-1-0)
Bopchas Mr Moon Mr Moon


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Mylad's Grand Impressions

Reserve Winners Bitch
Brenwyn Mylad's Steel Magnolia

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Winters Shout It From The Roof Top

Best Of Opposite Sex
Canczech's Back To Ocean

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Winters Shout It From The Roof Top

Best Puppy In Breed
Pinup's Gotta Catch 'Em All


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Canczech's Back To Ocean

Reserve Winners Bitch
Pinup's Gotta Catch 'Em All

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Sunokas Skittles

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Involo Come On Over

Best Puppy In Breed
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher


Winners Dog: (3-1-1-0)
Involo Come On Over

Reserve Winners Dog
Silvermorning's Blaze Of Enchantment


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Sunokas Skittles

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Pacific Ocean Smooth Cruising @ Fantasy Pugs

Best Puppy In Breed
Festivals Soul Idris Elba






Group 6 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
  Poodle (Standard)   15
Group 2nd   
GCh Mano Imperatorius Ugano Sitte
  French Bulldog   14
Group 3rd   Ch Rickees Green Machine   Keeshond   8
Group 4th   
Ch Jinks Phenom
  Boston Terrier   7
BPIG    Celtmacbhaid Wlcm 2 The Jungle   French Bulldog   N/A
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Jinks Phenom

Best Puppy In Breed
Ch Jinks Phenom



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Lenbullan Ulderico Unico

Best Puppy In Breed
McGregor's The Wild Wilson


Winners Dog: (1-0-1-0)
McGregor's The Wild Wilson


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GCh Mano Imperatorius Ugano Sitte

Best Of Opposite Sex
Ch BFF's Piece de Resistance

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Celtmacbhaid Wlcm 2 The Jungle

Best Puppy In Breed
Celtmacbhaid Wlcm 2 The Jungle


Winners Dog: (2-1-2-1)
Celtmacbhaid Wlcm 2 The Jungle

Reserve Winners Dog
Bff's Quantum Leap


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Flamant I Do Intrigue You

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ufourea All About Andy



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rickees Green Machine



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Okalow Lonesome Doves Augustus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Okalow Lonesome Doves Augustus


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ormar Vultus Regius Venustas



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Midnight Poisons Annette

Best Of Opposite Sex
Midnight Poisons Andy

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Midnight Poisons Annette

Best Puppy In Breed
Midnight Poisons Annette


Winners Dog: (1-2-0-0)
Midnight Poisons Andy


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Midnight Poisons Annette

Reserve Winners Bitch
Sculpture Showlin Daisy



Group 7 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   30
Group 2nd   
Ch Loehr's Suzie Q I Think I Love You
  Old English Sheepdog   29
Group 3rd   
Ch Kiji Kiss N Tell
  Australian Shepherd   28
Group 4th    Fonseca Heaveninourheadlights   German Shepherd Dog   26
BPIG   
Shelgrande E Street Band
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Kiji Kiss N Tell

Best Of Opposite Sex
GCh MountainAsh Cowboy Casanova



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Kelkary's Ragtyme Tango

Best Puppy In Breed
Kelkary N McCrystal Yachtsman

Select Dog
Ch Kelkary's Eternal Winter


Winners Dog: (1-0-2-0)
Kelkary N McCrystal Yachtsman


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Teseko's Time Traveller

Best Of Opposite Sex
Uniquity's Focus On Freedom

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Teseko's Time Traveller


Winners Dog: (1-2-0-0)
Teseko's Time Traveller


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Uniquity's Focus On Freedom

Reserve Winners Bitch
Attra Dea's Three Wishes

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cherfire's King Under The Mtn



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Peikkovuoren Vahca

Best Of Opposite Sex
Ch Peikkovuoren Mussukka

Best Puppy In Breed
Bearspaw Innovations So Zesty



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Bearspaw Luvu2 Pieces Reese's

Reserve Winners Bitch
Bearspaw Innovations So Zesty

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
Fonseca Heaveninourheadlights

Best Of Opposite Sex
Ch Woodside's Bella Jun

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Fonseca Heaveninourheadlights

Select Dog
Ch Windvane's Macho-Man Bigsky

Select Bitch
GCh Peakes Brook Head Over Heels For Lucky Stryke


Winners Dog: (1-1-2-2)
Fonseca Heaveninourheadlights


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Dantero's TakingTheWorldByStorm

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Loehr's Suzie Q I Think I Love You



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 5 pts (3-1-2-0)
GCh Shelgrande Westpointe Notable

Best Of Opposite Sex
Galenabay Winter Promise

Best Of Winners: (3-1-2-0)
Shelgrande E Street Band

Best Puppy In Breed
Shelgrande E Street Band

Select Dog
Ch Westpointe Amarige Forte


Winners Dog: (3-1-2-0)
Shelgrande E Street Band

Reserve Winners Dog
Sirona's Cuban Thrill


Winners Bitch: (3-1-2-0)
Galenabay Winter Promise

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Aurigan Paparazzi

Best Of Opposite Sex
Aurigan Simayak's Mask Of Zorro

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Aurigan Simayak's Mask Of Zorro

Best Puppy In Breed
Aurigan Simayak's Mask Of Zorro


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Legacy's Misty Mountain Hop

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By