Kent Kennel Klub
Sunday, April 13, 2014



Related Results

Obedience

Friday, April 11 (Obedience Trial 1)
Friday, April 11 (Obedience Trial 2)
Saturday, April 12 (Obedience Trial 3)
Saturday, April 12 (Obedience Trial 4)
Sunday, April 13 (Obedience Trial 5)
Sunday, April 13 (Obedience Trial 6)

Rally Obedience

Friday, April 11 (Rally Trial 1)
Friday, April 11 (Rally Trial 2)
Saturday, April 12 (Rally Trial 3)
Saturday, April 12 (Rally Trial 4)
Sunday, April 13 (Rally Trial 5)
Sunday, April 13 (Rally Trial 6)



Results courtesy of:


-- Shelley Ford --
Can GCH/AM/UKC CH Hellwigg's Let Freedom Reign CGN CD RN
Owner: Shelley Ford
Breeder: Wendry Haddrall
Best In Show
Judge: David Swartwood
Siberian Husky  
Paragon's Absolutely Entertaining O'Kristari
Points: 190 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: David Swartwood
Airedale Terrier  
Ch Accolade Absolute
Best Puppy In Show
Judge: David Swartwood
Collie (Smooth)  
Davenloch ShockNAw
Reserve Best Puppy In Show
Judge: David Swartwood
Poodle (Standard)  
Valmara's Ooh La La








Group 1 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux
  Barbet   32
Group 2nd   
Ch Oryxes Big Pond Cruiser
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   27
Group 3rd   
Ch RiverMist Broxden Make Mynah Double
  Spaniel (Brittany)   26
Group 4th   Ch Citadel Foundation For Fargo   Retriever (Labrador)   25
BPIG    Sugarfrance Normandy Invasion   Spaniel (American Cocker)   N/A
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
Cumbrian Battle Of Evermore



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
Legacyk Tell Me A Story



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rush's True Illusion



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts
Storiline Superstar



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 8 pts
GCh Citadel Foundation For Fargo



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
Oryxes Big Pond Cruiser



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 5 pts
Sugarfrance Normandy Invasion



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
GChEx RiverMist Broxden Make Mynah Double



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
Anat Sofi's Fairy-Tail



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts
Ch Paradox Glorybound Brok



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts
GCh Breica's Cowboy Casanova







Group 2 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Priderock's Maeve of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   24
Group 2nd   
Ch Daybreak's Classically Chic W
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   23
Group 3rd   
Ch Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel
  Basenji   21
Group 4th   
Ch Alstertal's Lady Gwenevere
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   20
BPIG    Cariad's Everybody Talks   Whippet   N/A
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts
Ch Tokabout Mythos XLNT Marcsman



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts
GCh Isabella Enchanted Of Lansor



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts
Kalan's Macallan



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 4 pts
GCh Alstertal's Lady Gwenevere



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts
Trakehndachs Ms Tiger Balm



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sulaatik's Mike



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts
Ch Daybreak's Classically Chic W



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts
Cariad's Everybody Talks







Group 3 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
Paragon's Absolutely Entertaining O'Kristari
  Siberian Husky   38
Group 2nd    Whisperhill Wyne Sandale Gilda   Great Dane   32
Group 3rd   
GCh Starring-Maat Original Sin
  Alaskan Malamute   28
Group 4th   
Ch Bluebonnet's Fricis Is On Fire Of Acorn
  Leonberger   24
BPIG    Whisperhill Wyne Sandale Gilda   Great Dane   N/A
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts
GCh Starring-Maat Original Sin



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts
Ch MidnightSolo Haviva Desagres



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 8 pts
GCh Ravencrest Oracle Of Cinnrhee



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts
Dobereich's Upping The Ante



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts
Ch Whisperhill Wyne Sandale Gilda



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 4 pts
Ch Bluebonnet's Fricis Is On Fire Of Acorn



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts
Ch Lexington's Crown Of Jewels



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts
Downeast Man Of The Match



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
Elemental V Cammcastle Argus Of Stone



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 5 pts
GCh Paragon's Absolutely Entertaining O'Kristari







Group 4 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Accolade Absolute
  Airedale Terrier   13
Group 2nd   
Ch Foxheart's Rough And Ready
  Fox Terrier (Wire)   12
Group 3rd    Wild Look Of Terry   West Highland White Terrier   11
Group 4th   
Glenroslin Jinty At Thistledhu
  Scottish Terrier   8
BPIG    Wild Look Of Terry   West Highland White Terrier   N/A
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
Ch Accolade Absolute



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts
Gabesway-Equinox Kinda Spicy



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
GCh Foxheart's Rough And Ready



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts
Ahndeggoense Northern Dancer



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts
Ch Glenroslin Jinty At Thistledhu



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
Rosemont's Cayene Pepper



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts
Wild Look Of Terry







Group 5 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Miletree Northern Star
  Cavalier King Charles Spaniel   43
Group 2nd   
Ch Coodeefoo Northern Star
  Pekingese   34
Group 3rd   
Ch Josandre' PH Bronze Bobby
  Papillon   31
Group 4th   
Ch Maisi Guantanamo Mokry Bandita
  Havanese   25
BPIG    Taeplace Star Gazer   Pekingese   N/A
Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts
Miss Mica Mouse



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 8 pts
Ch Miletree Northern Star



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts
Cornsilks Easy Rider



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 2 pts
GCh Kulana's Overnight Sensation



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 5 pts
GCh Maisi Guantanamo Mokry Bandita



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 1 pts
Storybook's Missy Marple



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 5 pts
GCh Josandre' PH Bronze Bobby



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts
GCh Coodeefoo Northern Star



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts
Mythical Traveling In Style



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 2 pts
Ch Cavri Uncharted



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 4 pts
Ch Kateejopug's Blu N Side Pocket







Group 6 - Murray Eason Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rickees Wild Card For Purrkees
  Keeshond   12
Group 2nd   
GCh San Simon Bulls Zambo
  French Bulldog   8
Group 3rd   
Valmara's Ooh La La
  Poodle (Standard)   7
Group 4th   
Ch Bellefleet's Stealth Force
  Poodle (Miniature)   6
BPIG   
Valmara's Ooh La La
  Poodle (Standard)   N/A
Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 1 pts
Ch Chadklier's Easily Distracted



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 1 pts
Ch Gentlewind Dream On Dragonsong



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts
GCh San Simon Bulls Zambo



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 3 pts
GCh Rickees Wild Card For Purrkees



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Bellefleet's Stealth Force



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts
Valmara's Ooh La La



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts
Wyzguy's Macbeth's Hamlet



Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts
Chopin's Listen To Her Heart





Group 7 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hellwigg's Let Freedom Reign
  German Shepherd Dog   22
Group 2nd   
GCh Legacy's My All American Boy
  Australian Shepherd   15
Group 3rd   
Davenloch ShockNAw
  Collie (Smooth)   11
Group 4th   
Ch Nuview's Glitz N Glamour
  Briard   9
BPIG   
Davenloch ShockNAw
  Collie (Smooth)   N/A
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
GCh Agassiz's Blueberry Crush



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts
GCh Legacy's My All American Boy



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
Ch Nuview's Glitz N Glamour



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts
Heaven Sent Dancin' In The Moonlight



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts
Ch Davenloch ShockNAw



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 6 pts
GChEx Hellwigg's Let Freedom Reign



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts
Ch Goldenhylite's Taylor Swift



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
GCh Goldlegacy Ulfrun Leif Magisk



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts
Raglansdream's Border Ranger



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By