Guelph & District Kennel Club
Saturday, April 21, 2018



Related Results

Conformation

Friday, April 20 (Show # 1)
Friday, April 20 (Show # 2)
Saturday, April 21
Saturday, April 21 (Ltd Breed Show for Group 1)
Sunday, April 22
Sunday, April 22 (Ltd Breed Show for Group 3)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
BIS Can GCh/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Setter (English)  GCh Reidwood Just My Style
Points: 361 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Bulldog  
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
Points: 266
Best Puppy In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Sealyham Terrier  
Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
Best Baby Puppy In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Portuguese Water Dog   Ridgehaven Unexpected Journey
Best Veteran In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Rhodesian Ridgeback  
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi
Best Altered In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Cesky Terrier  Ch Zlatapraha Kahn








Group 1 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   GCh Reidwood Just My Style   Setter (English)   94
Group 2nd   Ch Evening Stars Geeks Have Needs Too   Retriever (Golden)   89
Group 3rd    Majestic Sweet Apple Keeping The Dream Alive   Spaniel (English Cocker)   74
Group 4th   
GChEx Brackenmoor Somethingroyal
  Pointer   68
BPIG   
Glascony's Meadow Of The Hares
  Spaniel (Welsh Springer)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ambercroft Homewrdbound Gaea   Retriever (Golden)   0




Group 2 - Eugenio Aguilo Gonzales Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   43
Group 2nd   
GCh Gwencalon's Tam O'Shanter
  Beagle   42
Group 3rd   
Ch Buffobass Mr. Bojangles
  Basset Hound   40
Group 4th   Ch Jatara Sandstorm Party Like A Rock Star   Saluki   38
BPIG    Daclier's Knight Rider   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Wunder Forgetmenot Be My Angel   Whippet   0
Best Veteran In Group   
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   0




Group 3 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lindsayleigh's Thunder Struck
  Schnauzer (Giant)   66
Group 2nd   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   65
Group 3rd   
GCh Supernova Shameless
  Doberman Pinscher   64
Group 4th   
Ch Pattedeau's Crown Jewel
  Portuguese Water Dog   53
BPIG   
Ch Pattedeau's Crown Jewel
  Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ridgehaven Unexpected Journey   Portuguese Water Dog   0
Best Veteran In Group   Ch Terrapin's Some Like It Hot   Alaskan Malamute   0
Best Altered In Group   
Ch Bosanova's All For One Belnois
  Bernese Mountain Dog   0




Group 4 - Sandy Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   31
Group 2nd   Ch Dralion's Curb Your Enthusiasm   Norwich Terrier   27
Group 3rd    Nordcairn's Rocket Man   Cairn Terrier   26
Group 4th   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   20
BPIG   
Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Almar's Moves Like Jaggar At Honeywheat   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Best Veteran In Group   Ch Zlatapraha Kahn   Cesky Terrier   0
Best Altered In Group   Ch Zlatapraha Kahn   Cesky Terrier   0




Group 5 - Eugenio Aguilo Gonzales Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite
  Havanese   43
Group 2nd   
Ch Taeplace SoGangsta At Obsession
  Pekingese   37
Group 3rd    Son Shine's Pixie B Good   Pomeranian   35
Group 4th   Ch Shoalcreek's Heavenly Liza   Yorkshire Terrier   28
BPIG    Winterhaven Unforgetable Ava   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Laurelgates Laird   Havanese   0




Group 6 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   36
Group 2nd   
Ch Gumby's Cruzin To Laguna
  Chinese Shar-Pei   28
Group 3rd   
Ch Litilann Harten Stack The Deck
  Poodle (Standard)   23
Group 4th   
Ch Butterblac's BMW
  Schipperke   21
BPIG   
Keesridge Serenity Of The Sea
  Keeshond   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bulldacious Shatrugo BottomsUp   Bulldog   0


Group 7 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
Kyon's One Prim And Proper
  Norwegian Buhund   42
Group 2nd   
Ch Ninebark's Day Off
  Australian Shepherd   37
Group 3rd   
GCh BergerAlemnd's Winning Colour
  German Shepherd Dog   25
Group 4th   
Ch Wenlisa's For Sheeps N Giggles
  Welsh Corgi (Pembroke)   19
BPIG    Bonnyville's Beyond Amazing   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    De La Pagaille Srgt. Pepper   Belgian Shepherd Dog   0
Best Veteran In Group   GCh Verena von der Eschelbronner Schlosswiese   German Shepherd Dog   0
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By