Alberta Kennel Club
Friday, January 19, 2018



Related Results

Obedience

Friday, January 19 (Obedience Trial 1)
Saturday, January 20 (Obedience Trial 2)
Sunday, January 21 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, January 19 (Rally Trial 1)
Saturday, January 20 (Rally Trial 2)
Sunday, January 21 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: Rita Walker
Dalmatian  
Milo's Cotton Eyed Joe
Points: 406 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Rita Walker
Great Dane  GCh Libertesse's Scouts Honour
Points: 351
Best Puppy In Show
Judge: Rita Walker
Weimaraner   Koping Win'Weim BirdsOfAFeather
Best Baby Puppy In Show
Judge: Rita Walker
Norwich Terrier   Dralion's Lead On McDuff
Best Veteran In Show
Judge: Rita Walker
Shiba Inu  
GChEx Timberfox Call Him Docta Jones








Group 1 - Robert Indeglia (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Koping Win'Weim Pink Flamingo
  Weimaraner   84
Group 2nd   
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT
  Retriever (Golden)   80
Group 3rd    Bondir Dashiell's Deduction   Spaniel (English Springer)   67
Group 4th    Islandview Finn McCool   Spaniel (Brittany)   61
BPIG    Koping Win'Weim BirdsOfAFeather   Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group    Eagertrieves Follow My Lead   Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
GCh Bondir's Jardin Lis
  Spaniel (English Springer)   0
Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 3 pts
Ch Wulymut's Napolianne



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GCh Yakityak's Blue Christmas



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 5 pts
Ch Braebrook's This Is How We Do



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Stonepeake Chx In The Mail



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
GCh Heirborn Above The Law



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 12 pts
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 17 pts
Ch Eagertrieve Paevalley Endeavor



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 6 pts
Ch Tollwest Parnall Scout



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 3 pts
Ch Xenaran Sassenach Kendrew



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Trusask's Rockstar Liam



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 7 pts
GCh Tricep Countrystars Grand Jury



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 6 pts
Islandview Finn McCool



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Jolyn N Indigo's Diamond Jubilee



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 5 pts
Bondir Dashiell's Deduction



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Ch Finnibone's Veni Vedi Vici



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Ch Vizslavilla Prize Pure Goddess



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 3 pts
GCh Koping Win'Weim Pink Flamingo







Group 2 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Brushwood Meant To Be
  Whippet   34
Group 2nd   
GCh Matsutakes This Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   27
Group 3rd   Ch Steinhill's Make A Wish   Ibizan Hound   23
Group 4th    Pikkinokka's Star Kissed   Finnish Spitz   20
BPIG   Ch Era Of An Artistic Renaissance   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ethos No Ordinary Love
  Whippet   0
Best Veteran In Group   
GCh Matsutakes A Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts
Procyon's Red Red Wine



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts
BR Lake Park Nemo



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts
Ch Waskasoo Dynomite Phoenix Rising



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts
Boru's Grace Too



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts
Ch Era Of An Artistic Renaissance



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts
Ch Christofle Curtain Lights



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts
Ch Wagswell's Buried Treasure MW



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts
Rosegate@Antir Braav Buffalo Soldier



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts
GCh Matsutakes This Moment In Time



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts
Pikkinokka's Star Kissed



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts
Ch Steinhill's Make A Wish



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts
Ch Mistyglen's Highland Bramble



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts
Preaching Fire And Brimstone



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 6 pts
GCh Brushwood Meant To Be







Group 3 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   GCh Libertesse's Scouts Honour   Great Dane   63
Group 2nd   
Ch Martini's Red Carpet Ready
  Boxer   55
Group 3rd   
Ch Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet
  Doberman Pinscher   46
Group 4th    Nanook's Eternal Fire   Siberian Husky   35
BPIG   
Ch Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Janterra's Locked In   Doberman Pinscher   0
Best Veteran In Group   
Ch AGMCh Baywood Sask River Mission
  Portuguese Water Dog   0
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts
TyOhni's Sanekats Weylyn



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 8 pts
GCh Nitroberner's Cloud Nine



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 8 pts
Ch Martini's Red Carpet Ready



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Arcticice Qimmiq Yuka



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 10 pts
Ch Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 7 pts
GCh Libertesse's Scouts Honour



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Fortress Mischief Managed



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts
GCh Nautica's Ocean Escapade



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts
GCh Baywood Sask River Mission



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 5 pts
Ch Eternalfire's Made To Order For Nighthawk



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts
Alnair Shine Amazing Rey White Avalanche



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts
Innovations Dutch Destroyer



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 4 pts
Nanook's Eternal Fire







Group 4 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st    Brynmill Best Bet   West Highland White Terrier   48
Group 2nd   
Ch Quarrydene's Wild At Heart
  Cairn Terrier   43
Group 3rd   GCh Prairie Moon's Mega Man   American Staffordshire Terrier   35
Group 4th   
Ch Hillside Charlotte Badger
  Staffordshire Bull Terrier   32
BPIG    Brynmill Best Bet   West Highland White Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dralion's Lead On McDuff   Norwich Terrier   0
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts
GCh Prairie Moon's Mega Man



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 4 pts
Middleshires Page Out Of History At Rikar



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bullydust Charlotte's Web



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 7 pts
Ch Quarrydene's Wild At Heart



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts
Foxjar Moonstruck At Quissex



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts
Ch Krisma's Xman First Class







Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 6 pts
GCh BlueGKs Feel The Noyz



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts
Villam's Twilight Princess



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts
Greatbear Biskits The Ranger



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts
Ch Keepsake's Flirt In A Skirt



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 4 pts
Ch Hillside Charlotte Badger



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 4 pts
Brynmill Best Bet







Group 5 - Wendy Hamilton-Petkau Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sunterra Sudden Impact
  Pomeranian   52
Group 2nd   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   44
Group 3rd   
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit
  Havanese   36
Group 4th   
GCh Zen's Shake It Up
  Chinese Crested   29
BPIG    HBH A Touch Of Gold   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bopchas Lucky Stryke Oso Negro
  Havanese   0
Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts
GCh Mingchen Thandie's Skye High



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts
Pastel's Lush Life



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 3 pts
GCh Zen's Shake It Up



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 5 pts
Zontees Dont You Wish You Were Me



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 6 pts
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts
Avimimus Terra Sara Coccolare



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 7 pts
GCh Marron's Seinfeld



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 7 pts
Ch Sunterra Sudden Impact



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 4 pts
GCh Sonora Bindy Baby At Keja



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 3 pts
Eleki Xoe's Highschool Crush



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 2 pts
Roeders Onyx N Ivory



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 4 pts
Ch VeeVee Royally Big Deal







Group 6 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
Milo's Cotton Eyed Joe
  Dalmatian   54
Group 2nd    Tees Me Crystalton Spitfire   Poodle (Standard)   52
Group 3rd   
GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox
  Shiba Inu   41
Group 4th   
StefMa Blue Ain't Your Color
  Shih Tzu   37
BPIG   
StefMa Blue Ain't Your Color
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Timberfox's Minion Mayhem   Shiba Inu   0
Best Veteran In Group   
GChEx Timberfox Call Him Docta Jones
  Shiba Inu   0
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts
Danmar Buck



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts
GCh Sito's Drk Tribute To Trillow



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts
Ch Rugerlane's Simone Is Enjoy's Golden Girl



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 5 pts
GCh Nyan Chow's Time Works Wonders



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts
Ch Milo's Cotton Eyed Joe



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts
Paris Moon Fabio



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 6 pts
Ch Beaukees First Full Moon



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Apsolutely Get In The Game



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts
Rosebell's Power Play



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 10 pts
Tees Me Crystalton Spitfire



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Fyrewater's Black Fog



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts
GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts
StefMa Blue Ain't Your Color



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts
Adominos To-Jo Bleve In Forever





Group 7 - Judi Elford Top Dog
Points
Group 1st   Ch Syringa Merriment   Shetland Sheepdog   65
Group 2nd   
Ch Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
  Bearded Collie   36
Group 3rd   
Ch Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   31
Group 4th   
GCh Tallywood Revelry
  Collie (Rough)   26
BPIG   
Ch Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
  Bearded Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sheep's Kin A Good Woman   Australian Shepherd   0
Best Veteran In Group   Ch Tremolo Simply Hpnotiq   Shetland Sheepdog   0
Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts
Reel Queen Of Sheba At Ksenia



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 4 pts
GCh Kiji Don't Talk Just Kiss



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 4 pts
Ch Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts
Ame Magnanime Hugues Rebell



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts
Ch Elevation All Fired Up



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 4 pts
Ch Lanvern Firefall Dble O Seven



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 5 pts
GCh Tallywood Revelry



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts
Orical's Outback Adventure



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 2 pts
Snowycreek's Highest Honors



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts
Kyon's Leker Gjemsel



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 28 pts
Ch Syringa Merriment



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By