Calgary Kennel & Obedience Club
Friday, September 8, 2017



Related Results

Obedience

Friday, September 08 (Obedience Trial 1)
Friday, September 08 (Obedience Trial 2)
Saturday, September 09 (Obedience Trial 3)
Saturday, September 09 (Obedience Trial 4)
Sunday, September 10 (Obedience Trial 5)
Sunday, September 10 (Obedience Trial 6)

Rally Obedience

Friday, September 08 (Rally Trial 1)
Friday, September 08 (Rally Trial 2)
Saturday, September 09 (Rally Trial 3)
Saturday, September 09 (Rally Trial 4)
Sunday, September 10 (Rally Trial 5)
Sunday, September 10 (Rally Trial 6)



Results courtesy of:

-- Wes & Sue Larnie--
BIS GCH Newalba's Supercharged
"Viper"
Owner: Terry Watkins & Wes Larnie
Breeder: Wes Larnie & Leanne Zukowski
Presented by Tammy Sawatzky


Best In Show
Judge: Kim Ramey-Leblanc
Borzoi  
GCh Raynbo's Foolish Pleasure
Points: 247 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Kim Ramey-Leblanc
Kerry Blue Terrier  
GChEx Krisma's X Marks The Spot
Best Puppy In Show
Judge: Kim Ramey-Leblanc
Poodle (Standard)  Ch Mirway's Protocol To Piedmont
Best Baby Puppy In Show
Judge: Kim Ramey-Leblanc
Bloodhound  
Boru's Grace Too
Best Veteran In Show
Judge: Kim Ramey-Leblanc
Chow Chow  
GCh Mi-Pao's Wendell








Group 1 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Brio's Hotsicle
  Retriever (Golden)   42
Group 2nd   
Ch Sevenoaks Lady Penelope
  Setter (English)   34
Group 3rd   
GCh Parador High Road
  Pointer (German Short-Haired)   33
Group 4th   
GCh Ekho's Endless Bounty
  Retriever (Labrador)   28
BPIG    Eagertrieve Paevalley Endeavor   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Blazingstar Aerodynamic   Retriever (Flat-Coated)   0
Best Veteran In Group   Ch Bramatha Under Pressure   Retriever (Flat-Coated)   0
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Wulymut's Jelly Tot

Best Puppy In Breed
Wulymut's Napolianne



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Wulymut's Napolianne

Reserve Winners Bitch
Wulymut's Noodle

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Heathercreek Something To Talk About



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cookieland It's Not Personal

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Parador High Road

Best Of Opposite Sex
GCh Parador Sinnadar

Best Puppy In Breed
Malhaven All The Rave

Select Bitch
GCh Shotshell Viva La Vida



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Malhaven All The Rave

Reserve Winners Bitch
Malhaven Fire Into Ice

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Bramatha Under Pressure

Best Of Opposite Sex
Blazingstar Rufous

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Blazingstar Rufous

Select Bitch
Ch Blacklace Hush Of Thunder


Winners Dog: (1-2-0-2)
Blazingstar Rufous


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Blazingstar Black Inca

Reserve Winners Bitch
Blazingstar Calliope

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 7 pts (2-0-2-4)
GCh Brio's Hotsicle

Best Of Opposite Sex
Ch Goldstreak Make U A Believer

Best Puppy In Breed
Ch Canzas Sparkling Rosie

Select Dog
Ch Kayenna's Rhinestone Cowboy

Select Bitch
GCh Promise's Of Pure Heart


Winners Dog: (2-0-2-4)
Goldenmoments Sweet Baby James

Reserve Winners Dog
Verdoro's Louis Vuitton


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Ekho's Endless Bounty

Best Of Opposite Sex
Labralaynes Shanghai Noon

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Eagertrieve Paevalley Endeavor

Best Puppy In Breed
Eagertrieve Paevalley Endeavor


Winners Dog: (1-4-1-0)
Eagertrieve Paevalley Endeavor


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Labralaynes Shanghai Noon

Reserve Winners Bitch
Cowboyup's Cocoa

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Tollwest Jambuster

Best Of Opposite Sex
Tollwest That's My Jam

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Woodcreek's Infinite Rebel


Winners Dog: (1-1-1-0)
Woodcreek's Infinite Rebel


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Tollwest That's My Jam

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sevenoaks Lady Penelope



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Driftwind Dreamkist Adventurer



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Bondir's Lumineux Albert

Best Of Opposite Sex
GCh Bondir Christie's Charade

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Bondir Margery's Mystere

Best Puppy In Breed
GCh Bondir Christie's Charade


Winners Dog: (1-1-1-1)
Keypoint's Quit Playing Games


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Bondir Margery's Mystere

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Zorrazo's Xplorer

Best Of Opposite Sex
Praderia Esperanza De Zorrazo

Best Puppy In Breed
Praderia Snowflakes Kiss



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Praderia Esperanza De Zorrazo

Reserve Winners Bitch
Zorrazo Withazel

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Greyghost's Fuzzy Blue Chevelle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Greyghost's Fuzzy Blue Chevelle





Group 2 - Kim Ramey-Leblanc Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Raynbo's Foolish Pleasure
  Borzoi   23
Group 2nd   
GCh Matsutakes This Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   22
Group 3rd    Gwencalon Shall We Dance   Beagle   21
Group 4th   GCh Amahte's Talladega Nights   Ibizan Hound   16
BPIG    Christofle Curtain Lights   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Boru's Grace Too
  Bloodhound   0
Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ashfield's La Bella Donna

Best Of Opposite Sex
Procyon's Red Red Wine

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ashfield's La Bella Donna


Winners Dog: (1-2-0-0)
Procyon's Red Red Wine


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Ashfield's La Bella Donna

Reserve Winners Bitch
Gold 'N Copper Blue Bayou

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shecaras Grandiose Granville

Best Of Opposite Sex
Shecaras Simply Virtuous

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shecaras Grandiose Granville


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shecaras Grandiose Granville


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shecaras Simply Virtuous

Reserve Winners Bitch
Shecaras Incredible Journey

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Gwencalon Shall We Dance

Best Of Opposite Sex
Gwencalon's Cowboy Pride

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Gwencalon Shall We Dance

Best Puppy In Breed
Telford's Baby's Got Reach

Select Dog
Ch Osheehans A Quantum Of Joy


Winners Dog: (1-3-1-0)
Gwencalon's Cowboy Pride


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Gwencalon Shall We Dance

Reserve Winners Bitch
Telford's Baby's Got Reach





Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Raynbo's Foolish Pleasure



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh InParadise Premier Performance

Best Of Opposite Sex
Era Of Masterpiece Performance

Best Of Winners: (1-3-1-0)
RHK Tigers Night Smoke

Best Puppy In Breed
Era Of Masterpiece Performance


Winners Dog: (1-3-1-0)
RHK Tigers Night Smoke


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Era Of Masterpiece Performance

Reserve Winners Bitch
Burberry Of Yang Guang Kennel

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Christofle Curtain Lights

Best Of Opposite Sex
From Redteckel Story Astuto Amor

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Christofle Curtain Lights

Best Puppy In Breed
Christofle Curtain Lights


Winners Dog: (2-1-0-0)
From Redteckel Story Astuto Amor

Reserve Winners Dog
Longonlovings God Of Desire


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Christofle Curtain Lights

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Matsutakes This Moment In Time



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Amahte's Talladega Nights

Best Of Opposite Sex
Ch Steinhill's Pure Of Heart



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cantrell's Desperado



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cantrell's Desperado





Group 3 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Amity Hall's Beautiful, Dirty, Rich
  Boxer   45
Group 2nd   
GCh Livesky's Living The Dream
  Great Dane   39
Group 3rd   
GCh Cassel N dBella's Wicked
  Doberman Pinscher   33
Group 4th   
GCh Nanook's Alberta Clipper
  Siberian Husky   28
BPIG   
GCh Cassius de Akido San
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Cassels Moonshine Whiskey
  Doberman Pinscher   0
Best Veteran In Group    Royolyn Mohawk   Doberman Pinscher   0
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Grace Kelly de Llobu Astur



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Grace Kelly de Llobu Astur

Reserve Winners Bitch
Susa's Effervescent Memories

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GCh Amity Hall's Beautiful, Dirty, Rich

Best Of Opposite Sex
Ch Tybrushe's Deja Vu

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Samson's Hatchili Express

Select Dog
GCh Bimberg's Con Artist


Winners Dog: (2-1-2-1)
Samson's Hatchili Express

Reserve Winners Dog
Martini's True Blue


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Samson's Penny Penny Penny

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GCh Cassel N dBella's Wicked

Best Of Opposite Sex
GCh Cassius de Akido San

Best Puppy In Breed
GCh Cassius de Akido San

Select Dog
Ch Gentry's Game Of Thrones

Select Bitch
GChEx Tianna de Akido San



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 9 pts (2-3-3-2)
GCh Livesky's Living The Dream

Best Of Opposite Sex
Ch ValbyDane BetweenHeavenNEarth

Best Of Winners: (2-3-3-2)
Kingstone's Amazing Grace

Best Puppy In Breed
Ch ValbyDane BetweenHeavenNEarth

Select Dog
Ch Invogue FiresbreathvValbydane

Select Bitch
GCh Darkhorse's U Can Cancel The Pie


Winners Dog: (2-3-3-2)
Adonis' Skye's Manchester

Reserve Winners Dog
Darkhorse's Fuzzy Pickle


Winners Bitch: (2-3-3-2)
Kingstone's Amazing Grace

Reserve Winners Bitch
Valbydane Prepare Tbstarstruck

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Lizona Undeniable Queen Cleo



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Mcilmoyle's Mystique

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Seadreamers Count Onme


Winners Dog: (2-0-0-0)
Seadreamers Count Onme

Reserve Winners Dog
Seadreamers Count Me In


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Baywood Gota Dare ToBe Difrent

Best Of Opposite Sex
Acostar Aquadea At Birch Bay

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Baywood Gota Dare ToBe Difrent

Best Puppy In Breed
Baywood Gota Dare ToBe Difrent


Winners Dog: (1-1-0-0)
Baywood Gota Dare ToBe Difrent


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Acostar Aquadea At Birch Bay

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Von Marc's Fearless Dozer's Red Ranger

Best Puppy In Breed
Cortez Vom Hause Rottik


Winners Dog: (1-0-1-0)
Cortez Vom Hause Rottik


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
DesertWind's Arielle X Orpheus

Best Puppy In Breed
Lasquite's Chikira DesertWind



Winners Bitch: (0-3-0-0)
DesertWind's Arielle X Orpheus

Reserve Winners Bitch
Lasquite's Chikira DesertWind

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Asgardian's The Sky's The Limit

Best Of Opposite Sex
Histyle's Talladega

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Asgardian's The Sky's The Limit


Winners Dog: (1-3-0-0)
Histyle's Talladega


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Asgardian's The Sky's The Limit

Reserve Winners Bitch
Innovations Forever In My Heart

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
GCh Nanook's Alberta Clipper

Best Of Opposite Sex
GCh Nanook's Diamond On The Rise

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Nanook Barynuk Heart Of Fire

Best Puppy In Breed
GCh Snowydreams Sparkle Inthe Sky

Select Bitch
GCh Snowydreams Sparkle Inthe Sky


Winners Dog: (2-3-1-2)
Nanook Barynuk Heart Of Fire

Reserve Winners Dog
Snowydreams Milky Way


Winners Bitch: (2-3-1-2)
Nanook's Northern Brook

Reserve Winners Bitch
Nanook Stormcall On The Rocks





Group 4 - Katelon Bajona-Fox Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Krisma's X Marks The Spot
  Kerry Blue Terrier   19
Group 2nd   
Ch Takala Trails Darcy
  Irish Terrier   18
Group 3rd   
Ch Bullydust Whiskey Day Drinkin
  Bull Terrier (Miniature)   17
Group 4th   
GCh Snow Winds Got It All
  Border Terrier   16
BPIG   
Ch Keepsake's Flirt In A Skirt
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    TG's Take The Lead At Keriland   Kerry Blue Terrier   0
Judge: Katelon Bajona-Fox

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chargers Gazella All For Glory



Judge: Katelon Bajona-Fox

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tidewalker Storm Chaser



Judge: Katelon Bajona-Fox

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Snow Winds Got It All

Best Of Opposite Sex
Zealous Aimhi

Best Puppy In Breed
Zealous Aimhi

Select Dog
GCh Ganymede's Excalibur



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Zealous Aimhi

Reserve Winners Bitch
Zealous Happy Hollydays

Judge: Katelon Bajona-Fox

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bullydust Whiskey Day Drinkin



Judge: Katelon Bajona-Fox

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch German Dandies' Victoria

Best Of Opposite Sex
Sunjoy's All The Time In The World

Best Puppy In Breed
Sunjoy's All The Time In The World


Judge: Katelon Bajona-Fox

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Darcy



Judge: Katelon Bajona-Fox

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Krisma's X Marks The Spot



Judge: Katelon Bajona-Fox

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Raylin CJ Bewitched

Best Puppy In Breed
Ch Raylin CJ Bewitched



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Villam Flames Aflyin' Mapherna

Reserve Winners Bitch
Mapherna's In Pursuit Of Gold

Judge: Katelon Bajona-Fox

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Keepsake's Flirt In A Skirt

Best Puppy In Breed
Ch Keepsake's Flirt In A Skirt



Judge: Katelon Bajona-Fox

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GCh Distaff Fabian

Best Of Opposite Sex
GCh Ghostpine's DiamondOfHope







Group 5 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Xoe's Heartbreaker
  Pug   37
Group 2nd   
GCh Mishka Paddington Bear
  Cavalier King Charles Spaniel   35
Group 3rd   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   29
Group 4th   
GCh Arwins The Toymaker
  Pomeranian   23
BPIG   
Avimimus Terra Sara Coccolare
  Italian Greyhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Windmist's Lighting Up Arwins   Pomeranian   0
Best Veteran In Group   
Ch Paradisewing's Black Pearl
  Papillon   0
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
GCh Mishka Paddington Bear

Best Of Opposite Sex
Kewpys Fame Monster

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Kewpys Fame Monster

Best Puppy In Breed
Msfizz Newkid In Town Of Kewpy

Select Dog
GCh Mingchen Thandie's Skye High


Winners Dog: (1-2-3-0)
Msfizz Newkid In Town Of Kewpy


Winners Bitch: (1-2-3-0)
Kewpys Fame Monster

Reserve Winners Bitch
Kewpy's Bonnie At MsFizz

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Delrae's Just Because I Can

Best Puppy In Breed
Delrae's Just Because I Can



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Delrae's Just Because I Can

Reserve Winners Bitch
Bramver's Pastel

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Mysticblu's Mirerd Perfekshen

Best Puppy In Breed
Mysticblu's Mirerd Perfekshen



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Mysticblu's Mirerd Perfekshen

Reserve Winners Bitch
BCBG N Delrae Spotty Dotty

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Zen's Shake It Up

Best Of Opposite Sex
Ch Willowglyn Elvira



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Firecrest N Crestars Wild Card

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sensational Sunset



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sensational Sunset

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh HBH Not Just A Dream

Best Of Opposite Sex
GCh Pearl Eyed Bears Spencer

Best Puppy In Breed
GCh HBH Not Just A Dream


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Avimimus Terra Sara Coccolare

Best Of Opposite Sex
Ch San Pellegrino Di Boccalupo

Best Puppy In Breed
Avimimus Terra Sara Coccolare



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Avimimus Terra Sara Coccolare

Reserve Winners Bitch
Alfheim's Fiery Fionnuala

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lionheart Mi Miyazu

Best Puppy In Breed
Ch Lionheart Mi Miyazu



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 5 pts (0-2-4-0)
GCh Marron's Seinfeld

Best Of Opposite Sex
Raeanne's Dancing In The Dark

Best Puppy In Breed
Flambeau Topflite Let It Be Me Ladymagic

Select Dog
Ch Vega Topflite Bound For Glory


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
GCh Arwins The Toymaker

Best Of Opposite Sex
Tofini Petal To The Metal

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Arwins The Dark Knight Rises

Best Puppy In Breed
Arwins The Dark Knight Rises


Winners Dog: (3-1-1-0)
Arwins The Dark Knight Rises

Reserve Winners Dog
Alexandroff Morgann Wolf


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Tofini Petal To The Metal

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Sonora Bindy Baby At Keja

Best Puppy In Breed
Keja's Liztenting To The Music



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Keja's All That Jazz

Reserve Winners Bitch
Keja's Liztenting To The Music

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Xoe's Heartbreaker

Best Of Opposite Sex
Gibby's Cooper Of Heartland


Winners Dog: (1-0-0-1)
Gibby's Cooper Of Heartland






Group 6 - Kim Ramey-Leblanc Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Chikoda Mystery
  Poodle (Standard)   41
Group 2nd   
GCh Adominos Brigitte Bardot
  Tibetan Terrier   30
Group 3rd   
Ch Siosalach's Fire Dragon
  Chinese Shar-Pei   29
Group 4th   
Ch Spavinaw Creek N Echoviews Nu Man In A Tux
  Dalmatian   28
BPIG   Ch Mirway's Protocol To Piedmont   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Adominos To-Jo Bleve In Forever
  Tibetan Terrier   0
Best Veteran In Group   
GCh Mi-Pao's Wendell
  Chow Chow   0
Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
MacKendrick Four Score N Seven

Best Of Opposite Sex
Ch Ruby's Opal

Best Of Winners: (2-1-0-1)
MacKendrick Four Score N Seven

Best Puppy In Breed
MacKendrick Four Score N Seven


Winners Dog: (2-1-0-1)
MacKendrick Four Score N Seven

Reserve Winners Dog
Mackendrick Overnight Express


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Mackendrick Pride N Passion

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Bulldacious Savour The Flavour

Best Of Opposite Sex
Ch Rugerlane's Simone Is Enjoy's Golden Girl

Best Puppy In Breed
Bulldacious Savour The Flavour


Winners Dog: (2-0-0-1)
Bulldacious Savour The Flavour

Reserve Winners Dog
Greyrock Kings Ransom


Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Siosalach's Fire Dragon



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
Chowridge From Me To U Suminka

Best Of Opposite Sex
Ch Chowridge Embers Copper Rose

Best Puppy In Breed
Chowridge From Me To U Suminka

Select Dog
Ch Two Ton Teddy


Winners Dog: (1-0-2-1)
Chowridge From Me To U Suminka


Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Ch Spavinaw Creek N Echoviews Nu Man In A Tux

Best Of Opposite Sex
Ch Spavinaw Crk N Echoviews Nu Flirt In A Skirt

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Echoviews Divine Wicked Games

Best Puppy In Breed
Echoview N Heartspots Nu Hope

Select Dog
Ch Estate's Pixar


Winners Dog: (1-2-2-1)
Echoview N Heartspots Nu Hope


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Echoviews Divine Wicked Games

Reserve Winners Bitch
Echoview N Heartspots Nu Dream

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Beauty Queen Browny San-Mar

Best Of Opposite Sex
Ch Flamant Franco Allegretto



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Rickways Stella And Dot

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 4 pts (0-1-1-3)
GCh Showtyme's Happy Feet

Best Of Opposite Sex
GCh Klompen's Double Bubble

Best Puppy In Breed
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees

Select Bitch
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees



Winners Bitch: (0-1-1-3)
Keewest Sassymis At Aristokees

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Get In The Game



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 10 pts (2-3-4-2)
GCh Crystalton Chikoda Mystery

Best Of Opposite Sex
Ch Epique Don't Stop Me Now

Best Of Winners: (2-3-4-2)
Seransil Anchorman

Best Puppy In Breed
Ch Mirway's Protocol To Piedmont

Select Dog
Ch Mirway's Protocol To Piedmont

Select Bitch
Ch Belcourt Tahlula


Winners Dog: (2-3-4-2)
Seransil Anchorman

Reserve Winners Dog
Edencourt Moonraker


Winners Bitch: (2-3-4-2)
Edencourt Heart Of Seransil

Reserve Winners Bitch
Edencourt What's Not To Like

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Darix D'Son Of Mydream

Best Of Opposite Sex
Whissler's She's A Scandal

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Darix D'Son Of Mydream

Best Puppy In Breed
Ch Mydream's Love Is In The Air

Select Dog
Ch Mydream's Love Is In The Air


Winners Dog: (1-1-1-0)
Darix D'Son Of Mydream


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Whissler's She's A Scandal

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Adominos Brigitte Bardot





Group 7 - Kim Ramey-Leblanc Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Armahani Diamond Davvenasti
  Finnish Lapphund   34
Group 2nd    Kbrooks The Davinci Code Of Edale   German Shepherd Dog   31
Group 3rd   
GCh Dancin' Eyes 737 Midnite Ride
  Australian Shepherd   26
Group 4th   Ch Attridge Moves Like Jagger   Shetland Sheepdog   25
BPIG    Kbrooks The Davinci Code Of Edale   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Airzeppeline Georgia From Aryakas   Old English Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
GCh Dancin' Eyes 737 Midnite Ride
  Australian Shepherd   0
Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dancin' Eyes 737 Midnite Ride



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GCh Black Cooper Indian Summer

Best Of Opposite Sex
GCh Ragtyme Soul Of Motion

Select Dog
Ch Shaggylane's Amazing Prince

Select Bitch
Ch Shaggylane Glowing Princess



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kuublac's Wild Wild West


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kuublac's Wild Wild West


Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Angelbrin's Bruegel Of Hugo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Angelbrin's Bruegel Of Hugo


Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Cardoness The Buccaneer

Best Of Opposite Sex
Ch Tallywood Transilience



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Charvell's Windswept Willow

Reserve Winners Bitch
Charvell's Windswept Whisper

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChEx Armahani Diamond Davvenasti

Best Puppy In Breed
Orical's Outback Adventure


Winners Dog: (1-0-2-0)
Orical's Outback Adventure


Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
Kbrooks The Davinci Code Of Edale

Best Of Opposite Sex
GCh Peakes Brook Head Over Heels For Lucky Stryke

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Kbrooks The Davinci Code Of Edale

Best Puppy In Breed
Kbrooks The Davinci Code Of Edale


Winners Dog: (3-1-0-1)
Kbrooks The Davinci Code Of Edale

Reserve Winners Dog
Joelle's Grizzly


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Snowycreek's Galileo Galassia

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Reata's User Friendly

Best Puppy In Breed
Reata's User Friendly


Winners Dog: (1-0-0-0)
Reata's User Friendly


Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 14 pts (7-3-4-1)
Ch Attridge Moves Like Jagger

Best Of Opposite Sex
Paray's Keystone Insatiable

Best Of Winners: (7-3-4-1)
Prairiemist Story Teller

Best Puppy In Breed
Prairiemist Story Teller

Select Dog
GCh Emmy's Orange Julius

Select Bitch
Ch CoastalViews Avoca Berry Thyme


Winners Dog: (7-3-4-1)
Prairiemist Story Teller

Reserve Winners Dog
Dynstar Lorenzo


Winners Bitch: (7-3-4-1)
Paray's Keystone Insatiable

Reserve Winners Bitch
Dynstar Lenora

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Saturday 18th of November 2017 12:03:02 AM