Dartmouth Kennel Club
Saturday, May 13, 2017 - Show # 1



Related Results

Conformation

Saturday, May 13 (Show # 1)
Saturday, May 13 (Show # 2)
Sunday, May 14 (Show # 3)
Sunday, May 14 (Show #4)

Obedience

Saturday, May 13 (Obedience Trial #1)
Sunday, May 14 (Obedience Trial #2)

Rally Obedience

Saturday, May 13 (Rally Trial #1)
Sunday, May 14 (Rally Trial #2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
Collie (Smooth)  
Cardross Red Dirt Road
Points: 139 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
Beagle  
Ch TG Shillington Seeing Stars
Best Puppy In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
Fox Terrier (Wire)  Ch Dragonfox Fireball Kreuzritter
Best Baby Puppy In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
Shetland Sheepdog   Talisker's Just Four Ewe








Group 1 - Martin Doherty Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Pageska's FM3 Cinch
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   21
Group 2nd   
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star
  Retriever (Golden)   20
Group 3rd   
Seasyde Believe In Me
  Pointer   16
Group 4th   
Ch Bluestone's Little Black Dress
  Spaniel (English Cocker)   15
BPIG   
Ch Bluestone's Little Black Dress
  Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nevaehlea's Whiskey Jack   Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pageska's FM3 Cinch




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Seasyde Believe In Me



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Seasyde Believe In Me

12-18 Month Bitch Class
1st Seasyde Believe In Me


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mistcurl's Compass Rose




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star

Best Of Opposite Sex
Canwin's Do D Crime Do D Time

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Canwin's Do D Crime Do D Time

Best Puppy In Breed
Canwin's Do D Crime Do D Time

Select Bitch
GCh Ambertru's Magical Quetip


Winners Dog: (1-1-0-2)
Canwin's Do D Crime Do D Time

Junior Puppy Dog Class
1st Canwin's Do D Crime Do D Time


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Madabout's Sgt Pepper


Winners Dog: (2-0-1-0)
Madabout's Kiss In Motion

Reserve Winners Dog
Ourgang's Burning Desire

12-18 Month Dog Class
1st Madabout's Kiss In Motion
2nd Ourgang's Burning Desire



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Shanajen's Don't Stop Believin

Best Of Opposite Sex
Chicoryhill's-JD-At-Velcoffs

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Shanajen's Don't Stop Believin

Best Puppy In Breed
Shanajen's Don't Stop Believin


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Shanajen's Don't Stop Believin

Reserve Winners Bitch
Nevaehlea's Limited Edition

Junior Puppy Bitch Class
1st Shanajen's Don't Stop Believin

Open Bitch Class
1st Nevaehlea's Limited Edition


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Bluestone's Little Black Dress

Best Of Opposite Sex
Brazos River Glass Salute

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Bluestones Hanging With Giants

Best Puppy In Breed
Ch Bluestone's Little Black Dress


Winners Dog: (2-1-0-1)
Brazos River Glass Salute

Reserve Winners Dog
Bluestone's Here For A Reason

Senior Puppy Dog Class
1st Bluestone's Here For A Reason

Open Dog Class
1st Brazos River Glass Salute


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Bluestones Hanging With Giants

Senior Puppy Bitch Class
1st Bluestones Hanging With Giants


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ruskate Shore Alicenwonderland



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Egerton's Kiss Of Sentosa

Best Of Opposite Sex
Egerton's Keep Me Close

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Egerton's Kiss Of Sentosa

Best Puppy In Breed
Egerton's Kiss Of Sentosa


Winners Dog: (1-1-0-0)
Egerton's Keep Me Close

Junior Puppy Dog Class
1st Egerton's Keep Me Close


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Egerton's Kiss Of Sentosa

Junior Puppy Bitch Class
1st Egerton's Kiss Of Sentosa


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch TG Shillington Seeing Stars
  Beagle   10
Group 2nd    Leoralees Everybodys Got a Cousin in Miami   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   9
Group 3rd   
GCh Aviance's Barbaro SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   8
Group 4th   
GCh McCartney's Xcape From Reality
  Whippet   7
BPIG   
Just Amira Of Meadow Valley
  Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos

Best Of Opposite Sex
Just Amira Of Meadow Valley

Best Puppy In Breed
Just Amira Of Meadow Valley



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Just Amira Of Meadow Valley

Junior Puppy Bitch Class
1st Just Amira Of Meadow Valley


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon

Best Of Opposite Sex
Windspirit Romantic Hyde Away

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon


Winners Dog: (1-1-0-0)
Windspirit Romantic Hyde Away

Open Dog Class
1st Windspirit Romantic Hyde Away


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon

Open Bitch Class
1st Kinobi Overachiever At Norjon


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Leoralees Everybodys Got a Cousin in Miami



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Royeljokers River Dance



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Royeljokers River Dance

Open Bitch Class
1st Royeljokers River Dance


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh McCartney's Xcape From Reality


Winners Dog: (1-0-1-0)
Templar Bringin' Sexxxy Back

Open Dog Class
1st Templar Bringin' Sexxxy Back



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Martin Doherty Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
  Bullmastiff   23
Group 2nd   
GCh Dushanbe's Dreamboat
  Samoyed   22
Group 3rd    Champagne Ginger Rogers   Schnauzer (Standard)   17
Group 4th   Ch Trojan's New Girl in Town   Rottweiler   15
BPIG    Trails End All The Right Moves   Newfoundland   N/A
Best Baby Puppy In Group    Peakview's You Really Got Me   Great Dane   0
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Novamals Dreams Set Sail



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Novamals Dreams Set Sail

12-18 Month Bitch Class
1st Novamals Dreams Set Sail


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Briley's Wild As The Wind

Best Of Opposite Sex
Briley Officer And A Gentleman

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Briley Officer And A Gentleman

Best Puppy In Breed
Briley Officer And A Gentleman


Winners Dog: (1-1-0-1)
Briley Officer And A Gentleman

Senior Puppy Dog Class
1st Briley Officer And A Gentleman


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Briley's Perfect Chemistry

Senior Puppy Bitch Class
1st Briley's Perfect Chemistry


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Emilia Del Ecousse

Best Of Opposite Sex
Elio Del Ecousse

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Emilia Del Ecousse

Best Puppy In Breed
Emilia Del Ecousse


Winners Dog: (1-3-0-0)
Elio Del Ecousse

Senior Puppy Dog Class
1st Elio Del Ecousse


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Emilia Del Ecousse

Reserve Winners Bitch
Perfect Note Guardiana

Senior Puppy Bitch Class
1st Emilia Del Ecousse
2nd Evalina Del Ecousse

Open Bitch Class
1st Perfect Note Guardiana


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ojadn's Spirit Moon Cedar Knoll




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lagarada's Celtic Magic


3-6 Month Dog Class
1st Peakview's You Really Got Me



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Trails End All The Right Moves

Best Of Opposite Sex
Highseas Towline Warrior

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Trails End All The Right Moves

Best Puppy In Breed
Trails End All The Right Moves


Winners Dog: (1-1-0-0)
Highseas Towline Warrior

Open Dog Class
1st Highseas Towline Warrior


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Trails End All The Right Moves

Junior Puppy Bitch Class
1st Trails End All The Right Moves


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Trojan's New Girl in Town




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
Ch Snowshoe Let's Ride

Best Puppy In Breed
Dushanbe Just Minted Brightwood



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Dushanbe Just Minted Brightwood

Reserve Winners Bitch
Dushanbe's Ribbon of Dreams

Junior Puppy Bitch Class
1st Dushanbe's Ribbon of Dreams

Senior Puppy Bitch Class
1st Dushanbe Just Minted Brightwood
2nd Dushanbe's Showcase


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Champagne Ginger Rogers

Best Of Opposite Sex
Champagne Wmwallace Braveheart

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Champagne Ginger Rogers

Best Puppy In Breed
Champagne Wmwallace Braveheart


Winners Dog: (1-1-0-0)
Champagne Wmwallace Braveheart

Junior Puppy Dog Class
1st Champagne Wmwallace Braveheart


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Champagne Ginger Rogers

Open Bitch Class
1st Champagne Ginger Rogers


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Chimini's Party Crasher

Best Of Opposite Sex
Chimini's River Song

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Chimini's Party Crasher


Winners Dog: (1-2-0-0)
Chimini's Party Crasher

Open Dog Class
1st Chimini's Party Crasher


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Chimini's River Song

Reserve Winners Bitch
Chimini's Taste The Rainbow

Open Bitch Class
1st Chimini's River Song
2nd Chimini's Taste The Rainbow


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   Ch Dragonfox Fireball Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   19
Group 2nd   
GCh Comberdown Finnegan
  Border Terrier   18
Group 3rd   
Ch Presbrooke Stand Back
  Schnauzer (Miniature)   16
Group 4th   
Trollhattan's Katrina Two
  Fox Terrier (Smooth)   15
BPIG   Ch Dragonfox Fireball Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Maybush Red Skye At Knight   Australian Terrier   0
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maybush Red G'Day Shayla


3-6 Month Dog Class
1st Maybush Red Starry Knight


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maybush Red G'Day Shayla

Open Bitch Class
1st Maybush Red G'Day Shayla

3-6 Month Bitch Class
1st Maybush Red Skye At Knight


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Comberdown Finnegan

Best Of Opposite Sex
Ch Ganymede's Morwenna




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bayhills Inawhirl At Beansidhe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bayhills Inawhirl At Beansidhe

Open Bitch Class
1st Bayhills Inawhirl At Beansidhe


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Showme Gracie From Lochlomond

Best Puppy In Breed
Showme Gracie From Lochlomond



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Showme Gracie From Lochlomond

Reserve Winners Bitch
Skerryvore Voice Of The Wolf

Junior Puppy Bitch Class
1st Showme Gracie From Lochlomond

Senior Puppy Bitch Class
1st Skerryvore Voice Of The Wolf

Open Bitch Class
1st Bernfield's Isabella


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Trollhattan's Katrina Two

Best Puppy In Breed
Trollhattan's Ever So Sylvie



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Dragonfox Fireball Kreuzritter

Best Puppy In Breed
Ch Dragonfox Fireball Kreuzritter




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
TriNor Pride and Joy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
TriNor Pride and Joy

Open Bitch Class
1st TriNor Pride and Joy


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Ch Heart-Songs Verra Far And Away Of Foxwarren

Best Of Opposite Sex
Ch Fanickally Triton's Tumbleplug

Best Puppy In Breed
Ch Heart-Songs Verra Far And Away Of Foxwarren



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Presbrooke Stand Back

Best Puppy In Breed
Ch Presbrooke Stand Back




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kalimar's Spirited Caper


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kalimar's Spirited Caper

Open Dog Class
1st Kalimar's Spirited Caper



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Regalridge Hey Look Me Over




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Whiteheather's Perfect Alibi

Best Puppy In Breed
Ch Whiteheather's Perfect Alibi




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   18
Group 2nd   
Ch Chriscendo Conquistador
  Pomeranian   17
Group 3rd   
Lebail Rolling Stone v Fwaggle
  Toy Manchester Terrier   16
Group 4th    Rocyn's Faster And Hotter   Papillon   14
BPIG   
Lebail Rolling Stone v Fwaggle
  Toy Manchester Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chrys-Haefen Shelbie Rose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chrys-Haefen Shelbie Rose

Open Bitch Class
1st Chrys-Haefen Shelbie Rose


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Coton CPH's Gangsta Billy The Kid

Best Of Opposite Sex
Laika Du Domaine De Polana

Best Puppy In Breed
Laika Du Domaine De Polana



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Laika Du Domaine De Polana

Senior Puppy Bitch Class
1st Laika Du Domaine De Polana


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Baribal's Earl Of My Heart

Best Puppy In Breed
Baribal's Earl Of My Heart


Winners Dog: (1-0-0-0)
Baribal's Earl Of My Heart

Junior Puppy Dog Class
1st Baribal's Earl Of My Heart



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 7 pts (3-5-0-0)
Rocyn's Faster And Hotter

Best Of Opposite Sex
Gnomehaven's Red Sonja

Best Of Winners: (3-5-0-0)
Rocyn's Faster And Hotter

Best Puppy In Breed
Fantasy Winsmore Chantilly Lace


Winners Bitch: (3-5-0-0)
Gnomehaven's Red Sonja

Reserve Winners Bitch
Fantasys Shine Like a Diamond

Junior Puppy Bitch Class
1st Fantasy Winsmore Chantilly Lace
2nd Le Papillon Ravissant Alexandriya

12-18 Month Bitch Class
1st Fantasys Shine Like a Diamond
2nd Maribeso Queen Of The Court

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gnomehaven's Red Sonja


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chriscendo Conquistador




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lebail Rolling Stone v Fwaggle

Best Of Opposite Sex
Ch Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lebail Rolling Stone v Fwaggle

Best Puppy In Breed
Lebail Rolling Stone v Fwaggle


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lebail Rolling Stone v Fwaggle

Junior Puppy Dog Class
1st Lebail Rolling Stone v Fwaggle


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fwaggles Float Like A Butterfly

Junior Puppy Bitch Class
1st Fwaggles Float Like A Butterfly


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Marsuvica's Military Heritage

Best Of Opposite Sex
Shanash Nightrider At Miracles

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Marsuvica's Life's A Treasure

Best Puppy In Breed
Shanash Nightrider At Miracles


Winners Dog: (1-1-0-1)
Shanash Nightrider At Miracles

Junior Puppy Dog Class
1st Shanash Nightrider At Miracles


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Marsuvica's Life's A Treasure

Open Bitch Class
1st Marsuvica's Life's A Treasure


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Martin Doherty Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bluemount Silver Spirit
  Bulldog   14
Group 2nd    Delamer Sea I'm Beautiful   Schipperke   13
Group 3rd    Bijou's Burning Brightly   Poodle (Standard)   12
Group 4th   
Ch Martrav N Briley's Pop That Cork
  French Bulldog   7
BPIG    Keysmark's Spencer Tracy   Keeshond   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bramley's One and Only   Boston Terrier   0



3-6 Month Dog Class
1st Bramley's One and Only



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bluemount Silver Spirit




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Martrav N Briley's Pop That Cork

Best Puppy In Breed
Jayron N Dewkists Justus



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Shore Star Of The Show

Reserve Winners Bitch
Jayron N Dewkists Justus

Senior Puppy Bitch Class
1st Jayron N Dewkists Justus

Open Bitch Class
1st Shore Star Of The Show

3-6 Month Bitch Class
1st Fulobul Marlo


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ufourea Leaping For Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ufourea Leaping For Love

12-18 Month Bitch Class
1st Ufourea Leaping For Love


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
GCh Bijzondere Wilhelmina of James

Best Of Opposite Sex
Keysmark's Spencer Tracy

Best Puppy In Breed
Keysmark's Spencer Tracy

Select Bitch
GCh Klompen's That's Show Biz



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
Bijou's Burning Brightly

Select Bitch
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Delamer Sea I'm Beautiful




Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Cardross Red Dirt Road
  Collie (Smooth)   28
Group 2nd   
Cornus One In A Row
  Bouvier des Flandres   26
Group 3rd   
GCh Novacoast EZ To Love
  Australian Shepherd   24
Group 4th    Qubic's Whole Lotta Hugs   Old English Sheepdog   15
BPIG    Kelbren Esperanca   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Talisker's Just Four Ewe   Shetland Sheepdog   0
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 8 pts (0-6-1-2)
GCh Novacoast EZ To Love

Best Of Opposite Sex
Ch Novacoast Ez Come Ez Go

Best Puppy In Breed
Novacoast Beyond The Limit

Select Bitch
GCh Casselcreek For The Love Of It



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cameron's Hot Diggity Dog


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cameron's Hot Diggity Dog

12-18 Month Dog Class
1st Cameron's Hot Diggity Dog



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Dreamfetcher Spring in Winter

Best Of Opposite Sex
Groguard Flash Point

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Dreamfetcher Spring in Winter

Best Puppy In Breed
Groguard Flash Point


Winners Dog: (1-2-0-0)
Groguard Flash Point

Junior Puppy Dog Class
1st Groguard Flash Point


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Dreamfetcher Spring in Winter

Reserve Winners Bitch
Dreamfetcher Tom's Hope

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dreamfetcher Spring in Winter

Open Bitch Class
1st Dreamfetcher Tom's Hope


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Cornus One In A Row

Select Dog
Ch Stonepillar's Steel Grey




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Feoras Fiery Leap



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Feoras Fiery Leap

12-18 Month Bitch Class
1st Feoras Fiery Leap


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Cardross Red Dirt Road

Best Of Opposite Sex
Feoras Hidden Grace



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Feoras Hidden Grace

Open Bitch Class
1st Feoras Hidden Grace


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Riverryan Ford Ranger

Best Of Opposite Sex
Celine V Dan Alhedy's Hoeve



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Celine V Dan Alhedy's Hoeve

Open Bitch Class
1st Celine V Dan Alhedy's Hoeve


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Qubic's Whole Lotta Hugs


Winners Dog: (1-0-0-0)
Qubic's Whole Lotta Hugs

12-18 Month Dog Class
1st Qubic's Whole Lotta Hugs



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Kelbren Esperanca

Best Of Opposite Sex
Ch Grandgables No Time To Chill

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Kelbren Esperanca

Best Puppy In Breed
Kelbren Esperanca

Select Dog
Ch Truespirit Nikkilen Fall Storm

Select Bitch
Ch Riviera's Flash Dance At Mariboy


Winners Dog: (1-2-2-1)
Cincerlee's Atlantic Venture

Junior Puppy Dog Class
1st Cincerlee's Atlantic Venture


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Kelbren Esperanca

Reserve Winners Bitch
Truespirits Nikkilen Because

Junior Puppy Bitch Class
1st Kelbren Esperanca

Open Bitch Class
1st Truespirits Nikkilen Because

3-6 Month Bitch Class
1st Talisker's Just Four Ewe


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wassbolingens Chuck-Berry


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wassbolingens Chuck-Berry

Open Dog Class
1st Wassbolingens Chuck-Berry



Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 19th of October 2017 02:07:34 AM