Dartmouth Kennel Club
Sunday, May 14, 2017 - Show # 3



Related Results

Conformation

Saturday, May 13 (Show # 1)
Saturday, May 13 (Show # 2)
Sunday, May 14 (Show # 3)
Sunday, May 14 (Show #4)

Obedience

Saturday, May 13 (Obedience Trial #1)
Sunday, May 14 (Obedience Trial #2)

Rally Obedience

Saturday, May 13 (Rally Trial #1)
Sunday, May 14 (Rally Trial #2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Margaret Jones
Bulldog  
GCh Bluemount Silver Spirit
Points: 135 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Margaret Jones
Pug  
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
Best Puppy In Show
Judge: Margaret Jones
Newfoundland   Trails End All The Right Moves
Best Baby Puppy In Show
Judge: Margaret Jones
Great Dane   Peakview's You Really Got Me








Group 1 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   Ch Madabout's Ride On To Handyhill   Retriever (Labrador)   22
Group 2nd   
Ch Pageska's FM3 Cinch
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   19
Group 3rd   
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star
  Retriever (Golden)   18
Group 4th   Ch Mistcurl's Compass Rose   Retriever (Curly-Coated)   14
BPIG   
Ch Bluestone's Little Black Dress
  Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mistcurl's Jemseg   Retriever (Curly-Coated)   0
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pageska's FM3 Cinch




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Seasyde Believe In Me



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Seasyde Believe In Me

12-18 Month Bitch Class
1st Seasyde Believe In Me


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mistcurl's Compass Rose



3-6 Month Bitch Class
1st Mistcurl's Jemseg


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star

Best Of Opposite Sex
Canwin's Do D Crime Do D Time

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Goldiva's Sunrise Mimosas With Poeticgold

Best Puppy In Breed
Canwin's Do D Crime Do D Time


Winners Dog: (1-1-0-2)
Canwin's Do D Crime Do D Time

Junior Puppy Dog Class
1st Canwin's Do D Crime Do D Time


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Madabout's Ride On To Handyhill

Best Of Opposite Sex
Handy Hill Sugar Twist At Madabout

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Ourgang's Burning Desire


Winners Dog: (1-1-1-0)
Ourgang's Burning Desire

12-18 Month Dog Class
1st Ourgang's Burning Desire


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Handy Hill Sugar Twist At Madabout

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Handy Hill Sugar Twist At Madabout


Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Palarset's Winter Whimsy


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Shanajen's Don't Stop Believin

Best Of Opposite Sex
Chicoryhill's-JD-At-Velcoffs

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Shanajen's Don't Stop Believin

Best Puppy In Breed
Shanajen's Don't Stop Believin


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Shanajen's Don't Stop Believin

Junior Puppy Bitch Class
1st Shanajen's Don't Stop Believin


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Bluestone's Little Black Dress

Best Of Opposite Sex
Bluestone's Here For A Reason

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Bluestones Hanging With Giants

Best Puppy In Breed
Ch Bluestone's Little Black Dress


Winners Dog: (2-1-0-1)
Bluestone's Here For A Reason

Reserve Winners Dog
Brazos River Glass Salute

Senior Puppy Dog Class
1st Bluestone's Here For A Reason

Open Dog Class
1st Brazos River Glass Salute


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Bluestones Hanging With Giants

Senior Puppy Bitch Class
1st Bluestones Hanging With Giants


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Ruskate Shore Alicenwonderland

Best Of Opposite Sex
Waternymphs Trid Tested N True

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Ruskate Shore Alicenwonderland


Winners Dog: (1-3-0-0)
Waternymphs Trid Tested N True

12-18 Month Dog Class
1st Waternymphs Trid Tested N True


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Egerton's Kiss Of Sentosa

Best Of Opposite Sex
Egerton's Keep Me Close

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Egerton's Kiss Of Sentosa

Best Puppy In Breed
Egerton's Kiss Of Sentosa


Winners Dog: (1-1-0-0)
Egerton's Keep Me Close

Junior Puppy Dog Class
1st Egerton's Keep Me Close


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Egerton's Kiss Of Sentosa

Junior Puppy Bitch Class
1st Egerton's Kiss Of Sentosa


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch TG Shillington Seeing Stars
  Beagle   9
Group 2nd   
GCh Aviance's Barbaro SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   8
Group 3rd   
GCh McCartney's Xcape From Reality
  Whippet   7
Group 4th   Ch Royeljokers River Dance   Irish Wolfhound   5
BPIG   
Just Amira Of Meadow Valley
  Afghan Hound   N/A
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos

Best Of Opposite Sex
Just Amira Of Meadow Valley

Best Puppy In Breed
Just Amira Of Meadow Valley



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Just Amira Of Meadow Valley

Junior Puppy Bitch Class
1st Just Amira Of Meadow Valley


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Leoralees Everybodys Got a Cousin in Miami



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Royeljokers River Dance




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh McCartney's Xcape From Reality


Winners Dog: (1-0-1-0)
Templar Bringin' Sexxxy Back

Open Dog Class
1st Templar Bringin' Sexxxy Back



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   Ch Ojadn's Spirit Moon Cedar Knoll   Doberman Pinscher   20
Group 2nd   
GCh Dushanbe's Dreamboat
  Samoyed   19
Group 3rd    Trails End All The Right Moves   Newfoundland   15
Group 4th    Perfect Note Guardiana   Cane Corso   12
BPIG    Trails End All The Right Moves   Newfoundland   N/A
Best Baby Puppy In Group    Peakview's You Really Got Me   Great Dane   0
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Novamals Dreams Set Sail



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Novamals Dreams Set Sail

12-18 Month Bitch Class
1st Novamals Dreams Set Sail


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Briley's Perfect Chemistry

Best Of Opposite Sex
Briley Officer And A Gentleman

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Briley's Perfect Chemistry

Best Puppy In Breed
Briley Officer And A Gentleman

Select Bitch
GCh Briley's Wild As The Wind


Winners Dog: (1-1-0-1)
Briley Officer And A Gentleman

Senior Puppy Dog Class
1st Briley Officer And A Gentleman


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Briley's Perfect Chemistry

Senior Puppy Bitch Class
1st Briley's Perfect Chemistry


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Perfect Note Guardiana

Best Puppy In Breed
Emilia Del Ecousse



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Perfect Note Guardiana

Reserve Winners Bitch
Emilia Del Ecousse

Senior Puppy Bitch Class
1st Emilia Del Ecousse
2nd Evalina Del Ecousse

Open Bitch Class
1st Perfect Note Guardiana


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ojadn's Spirit Moon Cedar Knoll




Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Peakview's You Really Got Me



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Trails End All The Right Moves

Best Of Opposite Sex
Highseas Towline Warrior

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Trails End All The Right Moves

Best Puppy In Breed
Trails End All The Right Moves


Winners Dog: (1-2-0-0)
Highseas Towline Warrior

Open Dog Class
1st Highseas Towline Warrior


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Trails End All The Right Moves

Reserve Winners Bitch
Homeport Kippens

Junior Puppy Bitch Class
1st Trails End All The Right Moves

Senior Puppy Bitch Class
1st Homeport Kippens


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Trojan's New Girl in Town




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
Dushanbe Just Minted Brightwood

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Dushanbe Just Minted Brightwood

Best Puppy In Breed
Dushanbe Just Minted Brightwood


Winners Dog: (2-1-1-0)
Dushanbe's Rock My World

Reserve Winners Dog
Dushanbe's In Your Dreams

Junior Puppy Dog Class
1st Dushanbe's In Your Dreams

Senior Puppy Dog Class
1st Dushanbe's Rock My World


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Dushanbe Just Minted Brightwood

Senior Puppy Bitch Class
1st Dushanbe Just Minted Brightwood


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Champagne Ginger Rogers

Best Of Opposite Sex
Champagne Wmwallace Braveheart

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Champagne Ginger Rogers

Best Puppy In Breed
Champagne Wmwallace Braveheart


Winners Dog: (1-1-0-0)
Champagne Wmwallace Braveheart

Junior Puppy Dog Class
1st Champagne Wmwallace Braveheart


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Champagne Ginger Rogers

Open Bitch Class
1st Champagne Ginger Rogers


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Chimini's Maia The Beautiful

Best Of Opposite Sex
Chimini's Party Crasher

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Chimini's Maia The Beautiful

Best Puppy In Breed
Chimini's Maia The Beautiful


Winners Dog: (1-2-0-0)
Chimini's Party Crasher

Open Dog Class
1st Chimini's Party Crasher


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Chimini's Maia The Beautiful

Reserve Winners Bitch
Chimini's River Song

Junior Puppy Bitch Class
1st Chimini's Maia The Beautiful

Open Bitch Class
1st Chimini's River Song


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st   Ch Dragonfox Fireball Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   18
Group 2nd   
Ch Presbrooke Stand Back
  Schnauzer (Miniature)   17
Group 3rd   Ch Regalridge Hey Look Me Over   Welsh Terrier   16
Group 4th    Whiteheather's Perfect Alibi   West Highland White Terrier   15
BPIG   Ch Dragonfox Fireball Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Maybush Red Skye At Knight   Australian Terrier   0
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maybush Red G'Day Shayla


3-6 Month Dog Class
1st Maybush Red Starry Knight


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maybush Red G'Day Shayla

Open Bitch Class
1st Maybush Red G'Day Shayla

3-6 Month Bitch Class
1st Maybush Red Skye At Knight


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Ganymede's Morwenna

Best Of Opposite Sex
GChEx Comberdown Finnegan




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bayhills Inawhirl At Beansidhe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bayhills Inawhirl At Beansidhe

Open Bitch Class
1st Bayhills Inawhirl At Beansidhe


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Showme Gracie From Lochlomond

Best Puppy In Breed
Ch Showme Gracie From Lochlomond



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Skerryvore Voice Of The Wolf

Reserve Winners Bitch
Bernfield's Isabella

Senior Puppy Bitch Class
1st Skerryvore Voice Of The Wolf

Open Bitch Class
1st Bernfield's Isabella


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Trollhattan's Katrina Two

Best Puppy In Breed
Trollhattan's Ever So Sylvie



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Dragonfox Fireball Kreuzritter

Best Puppy In Breed
Ch Dragonfox Fireball Kreuzritter




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
TriNor Pride and Joy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
TriNor Pride and Joy

Open Bitch Class
1st TriNor Pride and Joy


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Foxwarren Picasso

Best Of Opposite Sex
Ch Heart-Songs Verra Far And Away Of Foxwarren

Best Puppy In Breed
Ch Heart-Songs Verra Far And Away Of Foxwarren



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Presbrooke Stand Back

Best Puppy In Breed
GCh Presbrooke Stand Back




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kalimar's Spirited Caper


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kalimar's Spirited Caper

Open Dog Class
1st Kalimar's Spirited Caper



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Regalridge Hey Look Me Over




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Whiteheather's Perfect Alibi

Best Puppy In Breed
Ch Whiteheather's Perfect Alibi




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   20
Group 2nd    Chriscendo Can't Stop Believing   Pomeranian   19
Group 3rd   
Lebail Rolling Stone v Fwaggle
  Toy Manchester Terrier   18
Group 4th   
Ch Coton CPH's Gangsta Billy The Kid
  Coton De Tulear   16
BPIG   
Lebail Rolling Stone v Fwaggle
  Toy Manchester Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chrys-Haefen Shelbie Rose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chrys-Haefen Shelbie Rose

Open Bitch Class
1st Chrys-Haefen Shelbie Rose


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Coton CPH's Gangsta Billy The Kid

Best Of Opposite Sex
Coton CPH's Inez Girl Of Ipanema

Best Puppy In Breed
Coton CPH's Inez Girl Of Ipanema



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Coton CPH's Inez Girl Of Ipanema

Reserve Winners Bitch
Laika Du Domaine De Polana

Junior Puppy Bitch Class
1st Coton CPH's Inez Girl Of Ipanema

Senior Puppy Bitch Class
1st Laika Du Domaine De Polana


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Baribal's Earl Of My Heart

Best Of Opposite Sex
Joyaseda's Dreams Do Come True

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Baribal's Earl Of My Heart

Best Puppy In Breed
Baribal's Earl Of My Heart


Winners Dog: (1-1-0-0)
Baribal's Earl Of My Heart

Junior Puppy Dog Class
1st Baribal's Earl Of My Heart


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Joyaseda's Dreams Do Come True

Senior Puppy Bitch Class
1st Joyaseda's Dreams Do Come True


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 7 pts (2-6-0-0)
Fantasys Shine Like a Diamond

Best Of Opposite Sex
Kinduhaven's Sassy Flashfire

Best Of Winners: (2-6-0-0)
Fantasys Shine Like a Diamond

Best Puppy In Breed
Kinduhaven's Sassy Flashfire


Winners Bitch: (2-6-0-0)
Fantasys Shine Like a Diamond

Reserve Winners Bitch
Gnomehaven's Red Sonja

Junior Puppy Bitch Class
1st Fantasy Winsmore Chantilly Lace
2nd Le Papillon Ravissant Alexandriya

12-18 Month Bitch Class
1st Fantasys Shine Like a Diamond
2nd Maribeso Queen Of The Court

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gnomehaven's Red Sonja

Open Bitch Class
1st Maribeso Hometown Glory


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chriscendo Can't Stop Believing



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chriscendo Can't Stop Believing

Open Bitch Class
1st Chriscendo Can't Stop Believing


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lebail Rolling Stone v Fwaggle

Best Of Opposite Sex
Fwaggles Float Like A Butterfly

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lebail Rolling Stone v Fwaggle

Best Puppy In Breed
Lebail Rolling Stone v Fwaggle


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lebail Rolling Stone v Fwaggle

Junior Puppy Dog Class
1st Lebail Rolling Stone v Fwaggle


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fwaggles Float Like A Butterfly

Junior Puppy Bitch Class
1st Fwaggles Float Like A Butterfly


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Marsuvica's Military Heritage

Best Of Opposite Sex
Shanash Nightrider At Miracles

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Shanash Nightrider At Miracles

Best Puppy In Breed
Shanash Nightrider At Miracles


Winners Dog: (1-1-0-1)
Shanash Nightrider At Miracles

Junior Puppy Dog Class
1st Shanash Nightrider At Miracles


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Marsuvica's Life's A Treasure

Open Bitch Class
1st Marsuvica's Life's A Treasure


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bluemount Silver Spirit
  Bulldog   13
Group 2nd   
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds
  Poodle (Standard)   12
Group 3rd   
Delamer Sea I'm Beautiful
  Schipperke   7
Group 4th    Bijzondere Setsail For Seawind   Keeshond   6
BPIG    Bijzondere Setsail For Seawind   Keeshond   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bramley's One and Only   Boston Terrier   0



3-6 Month Dog Class
1st Bramley's One and Only



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bluemount Silver Spirit




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Martrav N Briley's Pop That Cork

Best Puppy In Breed
Jayron N Dewkists Justus

Select Bitch
Ch Shore Star Of The Show



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Jayron N Dewkists Justus

Senior Puppy Bitch Class
1st Jayron N Dewkists Justus

3-6 Month Bitch Class
1st Fulobul Marlo


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ufourea Leaping For Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ufourea Leaping For Love

12-18 Month Bitch Class
1st Ufourea Leaping For Love


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Bijzondere Setsail For Seawind

Best Of Opposite Sex
GCh Bijzondere Wilhelmina of James

Best Puppy In Breed
Bijzondere Setsail For Seawind



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds

Select Bitch
GCh K-Lar's Chocolate Cherub Of Bijou



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Coquetel Nicole

Reserve Winners Bitch
Bijou's Don't Make Me Blush

12-18 Month Bitch Class
1st Bijou's Don't Make Me Blush

Open Bitch Class
1st Coquetel Nicole
2nd Heavenlys Blazing Star Maggie May


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Delamer Sea I'm Beautiful



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Delamer Sea I'm Beautiful

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delamer Sea I'm Beautiful


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cardross Red Dirt Road
  Collie (Smooth)   27
Group 2nd   
Ch Cornus One In A Row
  Bouvier des Flandres   24
Group 3rd   
Ch Riverryan Ford Ranger
  German Shepherd Dog   22
Group 4th    Qubic's Whole Lotta Hugs   Old English Sheepdog   20
BPIG   
Novacoast Beyond The Limit
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Talisker's Make Ewe Turn   Shetland Sheepdog   0
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
Ch Novacoast Ez Come Ez Go

Best Of Opposite Sex
GCh Novacoast EZ To Love

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Novacoast Beyond The Limit

Best Puppy In Breed
Novacoast Beyond The Limit


Winners Dog: (1-4-1-1)
Malka's Tidal Wave A Driften

Junior Puppy Dog Class
1st Malka's Tidal Wave A Driften


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Novacoast Beyond The Limit

Reserve Winners Bitch
Malka's Seven Seas

Junior Puppy Bitch Class
1st Novacoast Beyond The Limit
2nd Malka's Seven Seas
3rd Malka's Silver Sails

12-18 Month Bitch Class
1st Aleshanee Cheyenne Princess


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cameron's Hot Diggity Dog


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cameron's Hot Diggity Dog

12-18 Month Dog Class
1st Cameron's Hot Diggity Dog



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Dreamfetcher Tom's Hope

Best Of Opposite Sex
Groguard Flash Point

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Dreamfetcher Tom's Hope

Best Puppy In Breed
Groguard Flash Point


Winners Dog: (1-2-0-0)
Groguard Flash Point

Junior Puppy Dog Class
1st Groguard Flash Point


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Dreamfetcher Tom's Hope

Reserve Winners Bitch
Dreamfetcher Spring in Winter

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dreamfetcher Spring in Winter

Open Bitch Class
1st Dreamfetcher Tom's Hope


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Cornus One In A Row




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Feoras Fiery Leap



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Feoras Fiery Leap

12-18 Month Bitch Class
1st Feoras Fiery Leap


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Cardross Red Dirt Road

Best Of Opposite Sex
Feoras Hidden Grace

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Feoras Hidden Grace

Best Puppy In Breed
Feoras Merlin Of The Sea


Winners Dog: (1-1-1-0)
Feoras Merlin Of The Sea

Senior Puppy Dog Class
1st Feoras Merlin Of The Sea


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Feoras Hidden Grace

Open Bitch Class
1st Feoras Hidden Grace


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Riverryan Ford Ranger

Best Of Opposite Sex
Wild Wind Red Angel



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Wild Wind Red Angel

Open Bitch Class
1st Wild Wind Red Angel


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Qubic's Whole Lotta Hugs


Winners Dog: (1-0-0-0)
Qubic's Whole Lotta Hugs

12-18 Month Dog Class
1st Qubic's Whole Lotta Hugs



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Ch Riviera's Flash Dance At Mariboy

Best Of Opposite Sex
Ch Truespirit Nikkilen Fall Storm

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Nikkilen's Littlest Gem

Best Puppy In Breed
Nikkilen's Littlest Gem

Select Dog
Ch Grandgables No Time To Chill


Winners Dog: (1-2-2-1)
Cincerlee's Atlantic Venture

Junior Puppy Dog Class
1st Cincerlee's Atlantic Venture


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Nikkilen's Littlest Gem

Reserve Winners Bitch
Kelbren Esperanca

Junior Puppy Bitch Class
1st Kelbren Esperanca

Senior Puppy Bitch Class
1st Nikkilen's Littlest Gem

Open Bitch Class
1st Truespirits Nikkilen Because

3-6 Month Bitch Class
1st Talisker's Make Ewe Turn


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wassbolingens Chuck-Berry


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wassbolingens Chuck-Berry

Open Dog Class
1st Wassbolingens Chuck-Berry



Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By